Vuelta a Colombia - 2021

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Sanchez Brayan Team Medellin - EPM 7 04:07:16
2 Reyes Aldemar EPM Scott 3 + 00
3 Gil Alexander Orgullo Paisa 1 + 00
4 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 00
5 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 00
6 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM + 00
7 Chaparro Didier Equipo Continental Supergiros + 00
8 Oyola Robigzon Team Medellin - EPM + 08
9 Pineda Rafael Colnago CM Team + 08
10 Pedraza Walter Team Cartagena + 08
11 Cala Aristobulo Sundark Arawak Eca Team + 08
12 Ochoa Diego EPM Scott + 08
13 Acosta Ruben Strongman-Relojes G-Fort + 08
14 Archibold Castillo Franklin Panamá es Cultura y Valores + 08
15 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno + 08
16 Chaves Brayan Fundación Esteban Chaves + 08
17 Merchan Didier Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 08
18 Montana Freddy EPM Scott + 08
19 Iguavita Parra John Ricardo Sonando Colombia + 08
20 Martinez Luis Miguel Team Ediciones Mar Costa + 08
21 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 08
22 Guerrero Juan Diego Sonando Colombia + 08
23 Mancipe Andrés Strongman-Relojes G-Fort + 08
24 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 08
25 Castro Camilo Andres UAE Team Colombia + 08
26 Hernandez Brayan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 08
27 Pira Yesid Liro-Alcaldia la Vega + 08
28 Vallejo Juan Pablo UAE Team Colombia + 08
29 Rodriguez Michael EBSA Boyaca + 08
30 Aguirre Hernan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 08
31 Tibaquira George EBSA Boyaca + 08
32 Pachon Oscar Mauricio Sundark Arawak Eca Team + 08
33 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 08
34 Navarrete Segundo Movistar Team Ecuador + 08
35 Quetama Jeison Team Herrera H y F + 08
36 Osorio Frank Orgullo Paisa + 08
37 Moreno Salvador Orgullo Paisa + 08
38 Perez Jahir Sonando Colombia + 08
39 Chaves German EPM Scott + 08
40 Bustamante Adrián EPM Scott + 08
41 Chalapud Robinson Team Medellin - EPM + 08
42 Ortega Robinson Sundark Arawak Eca Team + 08
43 Saenz Nicolas Fundación Esteban Chaves + 08
44 Talero Cristian Team Herrera H y F + 08
45 Castiblanco Camilo Sonando Colombia + 08
46 Osorio Danny Orgullo Paisa + 08
47 Castano Sebastian Orgullo Paisa + 08
48 Jaramillo Daniel Orgullo Paisa + 08
49 Jamaica Javier Colnago CM Team + 08
50 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 08
51 Torres Rodolfo Constru Zea Faro Punta + 08
52 Tobar Cristian Camilo Liga Indeportes Tolima + 28
53 Obando Brayan UAE Team Colombia + 32
54 Parra Carlos Andres EBSA Boyaca + 32
55 Rodriguez Jordan Santiago Movistar Team Ecuador + 32
56 González Javier Steven Equipo Continental Supergiros + 35
57 Vargas Adrian EBSA Boyaca + 40
58 Soraca Diego EBSA Boyaca + 40
59 Alarcon Pablo Canel´s-ZeroUno + 40
60 Bohorquez Hernando EPM Scott + 40
61 Flórez Frank Strongman-Relojes G-Fort + 40
62 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 40
63 Herrera Moreno Pedro EBSA Boyaca + 40
64 Romero Carlos Andres Liga Cundinamarca + 40
65 Villareal David Movistar Team Ecuador + 40
66 Barón Félix Team Cartagena + 40
67 Castillo Davinson Constru Zea Faro Punta + 40
68 Suaza Bernardo Team Medellin - EPM + 40
69 Cano Kevin Orgullo Paisa + 40
70 Gutierrez Heberth UAE Team Colombia + 40
71 Castelblanco Jorge Amadid Panamá es Cultura y Valores + 48
72 Eugenio Yonathan Miguel EBSA Boyaca + 56
73 Toro Esteban UAE Team Colombia + 01:01
74 Parra Jordan Sonando Colombia + 01:01
75 Otero Octavio Segundo Team Cartagena + 01:01
76 Sierra Yecid Arturo Liga Cundinamarca + 08
77 Chaparro Yeison Sundark Arawak Eca Team + 01:09
78 Gomez Joya Hernan Dario Fundación Esteban Chaves + 01:14
79 Yepez Eduard Rafael Team Cartagena + 01:14
80 Gonzalez Jonathan Team Ediciones Mar Costa + 01:20
81 Vargas Jhon Jairo Constru Zea Faro Punta + 01:23
82 Goyeneche Elkin Rafael Constru Zea Faro Punta + 01:23
83 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 01:39
84 Bejarano Anderson Liga Cundinamarca + 01:42
85 Vargas Carlos Andres Team Ediciones Mar Costa + 01:52
86 Navarro Royner Team Ediciones Mar Costa + 01:52
87 Bobadilla Duban Team Herrera H y F + 01:52
88 Busaquillo Santiago Fundación Depormundo + 01:57
89 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 02:00
90 Benavides Diego Andres Sundark Arawak Eca Team + 02:04
91 Lopez Nolasco Luis Enrique Liro-Alcaldia la Vega + 02:11
92 Chaves Jhonatan UAE Team Colombia + 02:11
93 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 02:11
94 Roa Jhon Erik Team Recapi Llaneros + 02:15
95 Rivera Hector Sebastian Team Recapi Llaneros + 02:16
96 Vargas Marlon Camilo Team Recapi Llaneros + 02:16
97 Molina Wilmar Fundación Depormundo + 02:16
98 Baez Brayan Liro-Alcaldia la Vega + 02:16
99 Chia Luis Carlos Colnago CM Team + 02:16
100 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 02:16
101 Tabares Jordan Equipo Continental Supergiros + 02:16
102 Osorio Julián Strongman-Relojes G-Fort + 02:24
103 Soraca Cabezas Jhon Edison Constru Zea Faro Punta + 02:37
104 Carvajal Edwin Equipo Continental Supergiros + 02:49
105 Sarmiento Johnatan Team Herrera H y F + 08
106 Arevalo Ayel Duvan Team Recapi Llaneros + 02:56
107 Hernandez Rafael Liga Cundinamarca + 08
108 Rodriguez Jonathan Team Ediciones Mar Costa + 03:20
109 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 08
110 Rosales Juan Canel´s-ZeroUno + 04:07
111 Duarte Jose Team Ediciones Mar Costa + 04:31
112 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno + 04:32
113 Rojas Mario Liro-Alcaldia la Vega + 04:32
114 Alfonso Alfonso Diego Felipe Constru Zea Faro Punta + 04:36
115 Malaver Elkin Strongman-Relojes G-Fort + 04:46
116 Ospitia Julian David Sonando Colombia + 04:46
117 Hoyos Juan Diego Colnago CM Team + 04:46
118 Rico Cristian Strongman-Relojes G-Fort + 04:46
119 Daza Urdinea Rene Pio Rico Cycling Team + 04:57
120 Mogollon Miguel Angel Liro-Alcaldia la Vega + 06:09
121 Serpa José Team Cartagena + 07:38
122 Pulido Diego Fundación Esteban Chaves + 08:42
123 Gomez Bryan Equipo Continental Supergiros + 08:47
124 Rodriguez Pedro Sebastian Movistar Team Ecuador + 08:48
125 Restrepo Juan Pablo Colnago CM Team + 09:00
126 Castro Wilmar Andres Liga Indeportes Tolima + 10:06
127 Bernal Banzer Tomas Liga Indeportes Tolima + 10:12
128 Millan Johnny Semir Strongman-Relojes G-Fort + 10:27
129 Cuesta Steven Manuel Sundark Arawak Eca Team + 11:17
130 Ruiz Alejandro Equipo Continental Supergiros + 20:47
131 Molano Julian Sonando Colombia + 20:47
132 Lesmes Jhoan Sebastian Team Recapi Llaneros + 20:47
133 Prieto Jeislen Johan Liga Cundinamarca + 20:47
134 Rodriguez Cuellar William Pio Rico Cycling Team + 20:47
135 Strah Mendez Alex Panamá es Cultura y Valores + 20:47
136 Cifuentes Fabian Steven Fundación Esteban Chaves + 20:47
137 Ariza Heimarhanz Team Recapi Llaneros + 21:24
138 Forero Juan David Liga Cundinamarca + 22:25
139 Abril Jhon Alexander Liga Indeportes Tolima + 22:25
140 Rincon Yeison Equipo Continental Supergiros + 22:25
141 Matute Fredd Team Herrera H y F + 22:25
142 Torres Perez Camilo Antonio Fundación Depormundo + 22:25
143 Chacon Jaime Orlando Colnago CM Team + 22:25
144 Santos Efren Canel´s-ZeroUno + 22:25
145 Arango Kevin Nazario Liga Indeportes Tolima + 22:36
146 Ocampo Nicolas Enrique Liro-Alcaldia la Vega + 23:05
147 Lorenzo Randish Abdul Panamá es Cultura y Valores + 23:32
148 Hernandez Nolberto Ezequiel Panamá es Cultura y Valores + 23:32
149 Rodriguez Rodriguez Wilber Pio Rico Cycling Team + 23:42
150 Vargas Dinael Liga Indeportes Tolima + 24:17
151 Castro Figueroa Pablo Pio Rico Cycling Team + 25:05
152 Arciniegas Fabian Fundación Depormundo + 25:07
153 Amargo Pardo Rolando Pio Rico Cycling Team + 25:57
154 Moreno Javier Esteban Team Herrera H y F + 26:34
155 Arango Fabian Team Cartagena + 27:31
156 Torres Edgar Julian Constru Zea Faro Punta + 27:48
157 Sarmiento Miguel Angel UAE Team Colombia + 28:56
OOT Celis Johan Sebastian Fundación Depormundo
DNF Cardona Wilson Liga Cundinamarca
DNF Aparicio Jair Antonio Liro-Alcaldia la Vega
DNF Montenegro Jorge Movistar Team Ecuador
DNF Toro Cristian Movistar Team Ecuador
DNF Gonzales Freddy Pio Rico Cycling Team
DNF Quemaya Aguilar Alvaro Pio Rico Cycling Team
DNF Campo Juan Sebastian Team Cartagena
DNF Jimenez Luis Fernando Team Ediciones Mar Costa
DNF Navarrete Jorge Esneider Team Recapi Llaneros
Pos Rider Team Time
1 1 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM 11:53:02
2 1 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 10
3 11 Reyes Aldemar EPM Scott + 15
4 14 Sanchez Brayan Team Medellin - EPM + 16
5 10 Gil Alexander Orgullo Paisa + 18
6 2 Jaramillo Daniel Orgullo Paisa + 18
7 1 Chaparro Didier Equipo Continental Supergiros + 19
8 5 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 21
9 4 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 23
10 3 Archibold Castillo Franklin Panamá es Cultura y Valores + 24
11 2 Pineda Rafael Colnago CM Team + 27
12 10 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 27
13 2 Osorio Frank Orgullo Paisa + 28
14 2 Ochoa Diego EPM Scott + 29
15 1 Oyola Robigzon Team Medellin - EPM + 30
16 1 Osorio Danny Orgullo Paisa + 34
17 4 Castiblanco Camilo Sonando Colombia + 37
18 7 Hernandez Brayan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 42
19 10 Chalapud Robinson Team Medellin - EPM + 43
20 10 Jamaica Javier Colnago CM Team + 44
21 13 Cala Aristobulo Sundark Arawak Eca Team + 46
22 13 Talero Cristian Team Herrera H y F + 46
23 13 Chaves Brayan Fundación Esteban Chaves + 47
24 15 Castro Camilo Andres UAE Team Colombia + 48
25 13 Torres Rodolfo Constru Zea Faro Punta + 48
26 14 Acosta Ruben Strongman-Relojes G-Fort + 48
27 14 Bustamante Adrián EPM Scott + 49
28 14 Merchan Didier Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 51
29 14 Aguirre Hernan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 51
30 14 Montana Freddy EPM Scott + 51
31 15 Tibaquira George EBSA Boyaca + 52
32 15 Chaves German EPM Scott + 52
33 17 Sierra Yecid Arturo Liga Cundinamarca + 54
34 28 Bohorquez Hernando EPM Scott + 55
35 18 Moreno Salvador Orgullo Paisa + 57
36 18 Rodriguez Michael EBSA Boyaca + 57
37 18 Martinez Luis Miguel Team Ediciones Mar Costa + 58
38 18 Pira Yesid Liro-Alcaldia la Vega + 58
39 19 Castano Sebastian Orgullo Paisa + 59
40 20 Ortega Robinson Sundark Arawak Eca Team + 59
41 22 Hernandez Rafael Liga Cundinamarca + 01:01
42 29 Navarrete Segundo Movistar Team Ecuador + 01:03
43 29 Pachon Oscar Mauricio Sundark Arawak Eca Team + 01:05
44 29 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 01:07
45 26 Jurado Cristofer Panamá es Cultura y Valores + 01:07
46 28 Vallejo Juan Pablo UAE Team Colombia + 01:07
47 28 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno + 01:08
48 28 Vargas Adrian EBSA Boyaca + 01:09
49 29 Mancipe Andrés Strongman-Relojes G-Fort + 01:10
50 26 Barón Félix Team Cartagena + 01:14
51 36 Quetama Jeison Team Herrera H y F + 01:14
52 26 Suaza Bernardo Team Medellin - EPM + 01:14
53 37 Sarmiento Johnatan Team Herrera H y F + 01:15
54 37 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 01:15
55 37 Pedraza Walter Team Cartagena + 01:15
56 25 Soraca Diego EBSA Boyaca + 01:16
57 36 Saenz Nicolas Fundación Esteban Chaves + 01:18
58 25 Romero Carlos Andres Liga Cundinamarca + 01:18
59 35 Perez Jahir Sonando Colombia + 01:18
60 36 Iguavita Parra John Ricardo Sonando Colombia + 01:19
61 16 Flórez Frank Strongman-Relojes G-Fort + 01:24
62 41 Guerrero Juan Diego Sonando Colombia + 01:24
63 14 Herrera Moreno Pedro EBSA Boyaca + 01:25
64 3 Parra Carlos Andres EBSA Boyaca + 01:26
65 14 Cano Kevin Orgullo Paisa + 01:28
66 38 Eugenio Yonathan Miguel EBSA Boyaca + 01:31
67 9 Rodriguez Jordan Santiago Movistar Team Ecuador + 01:32
68 36 Parra Jordan Sonando Colombia + 01:38
69 12 Castillo Davinson Constru Zea Faro Punta + 01:43
70 25 González Javier Steven Equipo Continental Supergiros + 01:46
71 30 Obando Brayan UAE Team Colombia + 01:47
72 20 Toro Esteban UAE Team Colombia + 01:50
73 25 Villareal David Movistar Team Ecuador + 01:53
74 42 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 01:59
75 65 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 01:59
76 17 Chaparro Yeison Sundark Arawak Eca Team + 02:00
77 29 Alarcon Pablo Canel´s-ZeroUno + 02:03
78 21 Otero Octavio Segundo Team Cartagena + 02:14
79 29 Castelblanco Jorge Amadid Panamá es Cultura y Valores + 02:14
80 4 Goyeneche Elkin Rafael Constru Zea Faro Punta + 02:27
81 12 Bejarano Anderson Liga Cundinamarca + 02:36
82 59 Chia Luis Carlos Colnago CM Team + 02:48
83 24 Vargas Jhon Jairo Constru Zea Faro Punta + 02:48
84 26 Gomez Joya Hernan Dario Fundación Esteban Chaves + 02:53
85 28 Yepez Eduard Rafael Team Cartagena + 02:56
86 9 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 03:01
87 13 Navarro Royner Team Ediciones Mar Costa + 03:05
88 22 Molina Wilmar Fundación Depormundo + 03:07
89 4 Benavides Diego Andres Sundark Arawak Eca Team + 03:09
90 36 Tobar Cristian Camilo Liga Indeportes Tolima + 03:09
91 23 Baez Brayan Liro-Alcaldia la Vega + 03:10
92 28 Osorio Julián Strongman-Relojes G-Fort + 03:17
93 10 Roa Jhon Erik Team Recapi Llaneros + 03:18
94 6 Tabares Jordan Equipo Continental Supergiros + 03:22
95 9 Rivera Hector Sebastian Team Recapi Llaneros + 03:35
96 9 Espinosa Bolivar Panamá es Cultura y Valores + 03:38
97 18 Busaquillo Santiago Fundación Depormundo + 03:42
98 12 Soraca Cabezas Jhon Edison Constru Zea Faro Punta + 03:42
99 15 Chaves Jhonatan UAE Team Colombia + 03:55
100 25 Gonzalez Jonathan Team Ediciones Mar Costa + 04:01
101 16 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 04:03
102 30 Gutierrez Heberth UAE Team Colombia + 04:21
103 20 Lopez Nolasco Luis Enrique Liro-Alcaldia la Vega + 04:27
104 25 Bobadilla Duban Team Herrera H y F + 04:39
105 78 Malaver Elkin Strongman-Relojes G-Fort + 05:20
106 26 Rico Cristian Strongman-Relojes G-Fort + 05:49
107 10 Hoyos Juan Diego Colnago CM Team + 05:57
108 13 Duarte Jose Team Ediciones Mar Costa + 06:42
109 52 Mogollon Miguel Angel Liro-Alcaldia la Vega + 06:59
110 17 Alfonso Alfonso Diego Felipe Constru Zea Faro Punta + 07:18
111 19 Ospitia Julian David Sonando Colombia + 07:36
112 22 Rodriguez Jonathan Team Ediciones Mar Costa + 07:48
113 65 Serpa José Team Cartagena + 08:19
114 19 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno + 08:23
115 114 Gomez Bryan Equipo Continental Supergiros + 08:46
116 20 Rosales Juan Canel´s-ZeroUno + 08:54
117 80 Restrepo Juan Pablo Colnago CM Team + 09:35
118 24 Vargas Carlos Andres Team Ediciones Mar Costa + 10:16
119 21 Carvajal Edwin Equipo Continental Supergiros + 10:37
120 4 Pulido Diego Fundación Esteban Chaves + 11:17
121 51 Millan Johnny Semir Strongman-Relojes G-Fort + 11:22
122 11 Castro Wilmar Andres Liga Indeportes Tolima + 11:45
123 27 Vargas Marlon Camilo Team Recapi Llaneros + 14:59
124 25 Arevalo Ayel Duvan Team Recapi Llaneros + 14:59
125 23 Rojas Mario Liro-Alcaldia la Vega + 15:40
126 21 Daza Urdinea Rene Pio Rico Cycling Team + 17:04
127 14 Bernal Banzer Tomas Liga Indeportes Tolima + 18:23
128 16 Cuesta Steven Manuel Sundark Arawak Eca Team + 20:55
129 68 Cifuentes Fabian Steven Fundación Esteban Chaves + 21:39
130 68 Molano Julian Sonando Colombia + 21:40
131 20 Rodriguez Pedro Sebastian Movistar Team Ecuador + 21:46
132 50 Prieto Jeislen Johan Liga Cundinamarca + 21:50
133 24 Strah Mendez Alex Panamá es Cultura y Valores + 22:22
134 55 Rincon Yeison Equipo Continental Supergiros + 23:27
135 4 Rodriguez Cuellar William Pio Rico Cycling Team + 23:59
136 18 Forero Juan David Liga Cundinamarca + 24:23
137 9 Santos Efren Canel´s-ZeroUno + 25:09
138 19 Vargas Dinael Liga Indeportes Tolima + 26:21
139 Ruiz Alejandro Equipo Continental Supergiros + 27:22
140 2 Chacon Jaime Orlando Colnago CM Team + 27:56
141 21 Arciniegas Fabian Fundación Depormundo + 28:12
142 20 Torres Edgar Julian Constru Zea Faro Punta + 30:00
143 31 Sarmiento Miguel Angel UAE Team Colombia + 30:37
144 9 Moreno Javier Esteban Team Herrera H y F + 31:12
145 8 Amargo Pardo Rolando Pio Rico Cycling Team + 31:14
146 Ocampo Nicolas Enrique Liro-Alcaldia la Vega + 34:02
147 5 Lorenzo Randish Abdul Panamá es Cultura y Valores + 36:47
148 7 Hernandez Nolberto Ezequiel Panamá es Cultura y Valores + 38:19
149 7 Rodriguez Rodriguez Wilber Pio Rico Cycling Team + 39:13
150 8 Torres Perez Camilo Antonio Fundación Depormundo + 40:05
151 6 Castro Figueroa Pablo Pio Rico Cycling Team + 42:17
152 8 Arango Kevin Nazario Liga Indeportes Tolima + 42:46
153 9 Abril Jhon Alexander Liga Indeportes Tolima + 43:39
154 7 Arango Fabian Team Cartagena + 48:12
155 8 Ariza Heimarhanz Team Recapi Llaneros + 48:28
156 9 Lesmes Jhoan Sebastian Team Recapi Llaneros + 49:38
157 7 Matute Fredd Team Herrera H y F + 49:58
Pos Rider Team Time
1 Pineda Rafael Colnago CM Team 11:53:29
2 Castro Camilo Andres UAE Team Colombia + 21
3 Merchan Didier Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 24
4 Pira Yesid Liro-Alcaldia la Vega + 31
5 Vallejo Juan Pablo UAE Team Colombia + 40
6 Mancipe Andrés Strongman-Relojes G-Fort + 43
7 Romero Carlos Andres Liga Cundinamarca + 51
8 Flórez Frank Strongman-Relojes G-Fort + 57
9 Rodriguez Jordan Santiago Movistar Team Ecuador + 01:05
10 Obando Brayan UAE Team Colombia + 01:20
11 Toro Esteban UAE Team Colombia + 01:23
12 Clavijo Brayan Team Herrera H y F + 02:34
13 Molina Wilmar Fundación Depormundo + 02:40
14 Benavides Diego Andres Sundark Arawak Eca Team + 02:42
15 Osorio Julián Strongman-Relojes G-Fort + 02:50
16 Busaquillo Santiago Fundación Depormundo + 03:15
17 Chaves Jhonatan UAE Team Colombia + 03:28
18 Gonzalez Jonathan Team Ediciones Mar Costa + 03:34
19 Gutierrez Heberth UAE Team Colombia + 03:54
20 Malaver Elkin Strongman-Relojes G-Fort + 04:53
21 Rico Cristian Strongman-Relojes G-Fort + 05:22
22 Rosales Juan Canel´s-ZeroUno + 08:27
23 Restrepo Juan Pablo Colnago CM Team + 09:08
24 Millan Johnny Semir Strongman-Relojes G-Fort + 10:55
25 Forero Juan David Liga Cundinamarca + 23:56
26 Vargas Dinael Liga Indeportes Tolima + 25:54
27 Chacon Jaime Orlando Colnago CM Team + 27:29
28 Sarmiento Miguel Angel UAE Team Colombia + 30:10
29 Moreno Javier Esteban Team Herrera H y F + 30:45
30 Rodriguez Rodriguez Wilber Pio Rico Cycling Team + 38:46
31 Castro Figueroa Pablo Pio Rico Cycling Team + 41:50
32 Arango Kevin Nazario Liga Indeportes Tolima + 42:19
33 Abril Jhon Alexander Liga Indeportes Tolima + 43:12
34 Arango Fabian Team Cartagena + 47:45
35 Lesmes Jhoan Sebastian Team Recapi Llaneros + 49:11
Pos Rider Team Points
1 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas 31
2 Chia Luis Carlos Colnago CM Team 27
3 Gomez Bryan Equipo Continental Supergiros 27
4 Sevilla Oscar Team Medellin - EPM 21
5 Ochoa Diego EPM Scott 20
6 Reyes Aldemar EPM Scott 18
7 Sanchez Brayan Team Medellin - EPM 16
8 Cuesta Steven Manuel Sundark Arawak Eca Team 14
9 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno 13
10 Duarte Fabio Team Medellin - EPM 12
11 Parra Jordan Sonando Colombia 12
12 Bohorquez Hernando EPM Scott 11
13 Gil Alexander Orgullo Paisa 10
14 Chaparro Didier Equipo Continental Supergiros 9
15 Jaramillo Daniel Orgullo Paisa 8
16 Molano Julian Sonando Colombia 8
17 Suarez Juan Pablo EPM Scott 7
18 Hernandez Jose Team Medellin - EPM 7
19 Molina Wilmar Fundación Depormundo 7
20 Serpa José Team Cartagena 7
21 Pineda Rafael Colnago CM Team 6
22 Herrera Moreno Pedro EBSA Boyaca 6
23 Villareal David Movistar Team Ecuador 6
24 Archibold Castillo Franklin Panamá es Cultura y Valores 5
25 Barón Félix Team Cartagena 5
26 Oyola Robigzon Team Medellin - EPM 4
27 Restrepo Juan Pablo Colnago CM Team 4
28 Pachon Oscar Mauricio Sundark Arawak Eca Team 3
29 Busaquillo Santiago Fundación Depormundo 3
30 Osorio Frank Orgullo Paisa 2
31 Bustamante Adrián EPM Scott 2
32 Pedraza Walter Team Cartagena 2
33 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas 2
34 Gomez Joya Hernan Dario Fundación Esteban Chaves 2
35 Hoyos Juan Diego Colnago CM Team 2
36 Lesmes Jhoan Sebastian Team Recapi Llaneros 2
37 Bobadilla Duban Team Herrera H y F 1
Pos Team Time
1 EPM Scott 35:13:05
2 Team Medellin - EPM + 00
3 Orgullo Paisa + 08
4 Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 08
5 Colnago CM Team + 16
6 Sonando Colombia + 16
7 Sundark Arawak Eca Team + 16
8 Team Herrera H y F + 16
9 EBSA Boyaca + 40
10 UAE Team Colombia + 40
11 Strongman-Relojes G-Fort + 48
12 Liga Cundinamarca + 48
13 Canel´s-ZeroUno + 48
14 Movistar Team Ecuador + 01:12
15 Fundación Esteban Chaves + 01:22
16 Panamá es Cultura y Valores + 01:28
17 Team Cartagena + 01:41
18 Constru Zea Faro Punta + 02:03
19 Equipo Continental Supergiros + 02:43
20 Team Ediciones Mar Costa + 03:12
21 Liro-Alcaldia la Vega + 04:27
22 Team Recapi Llaneros + 06:39
23 Liga Indeportes Tolima + 21:10
24 Fundación Depormundo + 26:30
25 Pio Rico Cycling Team + 54:51

Information