Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Tour de Gironde Juniors - 2022

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Tarling Joshua FlandersColor-Galloo Team 04:41:16
02 Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 24
03 Walker Zachary Tofauti Everyone Active + 27
04 Fontaine Titouan V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 33
05 Jochum Ben Nordrhein - Westfalen + 47
06 Mattern Carson Culture Vélo Look Racing Team U19 + 48
07 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 51
08 Taraskin Maxim Kazakhstan + 57
09 Breant Romain Nouvelle-Aquitaine + 01:00
10 David Alexis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 01:00
11 Gaillard Florian Formation Fenioux 36 + 01:02
12 Barusseau Mathéo Nouvelle-Aquitaine + 01:05
13 Thollet Quentin EC Saint-Etienne Loire Junior + 01:07
14 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:08
15 Roudier Hugo AC Cusset U19 + 01:08
16 Karabutov Ilya Kazakhstan + 01:09
17 Nougue Dessus Aaron Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:10
18 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 01:11
19 Langella Lenaic Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:12
20 Delhomme Rafael Team Poitou + 01:14
21 Orriere Martin Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:14
22 Guerinel Mathis Nouvelle-Aquitaine + 01:14
23 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 01:14
24 Rouanet Maël Culture Vélo Look Racing Team U19 + 01:17
25 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:18
26 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 01:20
27 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 01:29
28 Auge Ronan Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:30
29 Davoine Achille EC Saint-Etienne Loire Junior + 01:31
30 Dubois Clement Team Poitou + 01:32
31 Roy Justin Quebec + 01:32
32 Errasti Unax Gizpuzkoa + 01:34
33 Coulondre Gabriel Formation Fenioux 36 + 01:36
34 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 01:41
35 Cadena Joan EOLO-KOMETA U19 + 01:43
36 Charteau Diego Team U19 Vendee Piveteau Bois + 01:44
37 Mainguenaud Lucas Team Poitou + 01:46
38 Pollner Balázs EOLO-KOMETA U19 + 01:46
39 Croisé Gabriel Team U19 Vendee Piveteau Bois + 01:48
40 Egea Garcia Jarod Pyrénées Performance Academy + 01:49
41 Mathieu Anthony AC Cusset U19 + 01:49
42 Badorc Hugo Occitane + 01:52
43 Saubere Loïs Pyrénées Performance Academy + 01:55
44 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 01:57
45 Bartalesi Edoardo Polisportiva Monsummanese + 01:58
46 Olano Unax Gizpuzkoa + 01:58
47 Ruet Simon V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 02:03
48 Perisse Arthur Pyrénées Performance Academy + 02:05
49 Lemperiere Jules Team U19 Vendee Piveteau Bois + 02:06
50 Frius Alessio Polisportiva Monsummanese + 02:08
51 Renaud Tremblay Sasha Quebec + 02:11
52 Lamouline Sam AC Cusset U19 + 02:12
53 Stefanini Andrea Polisportiva Monsummanese + 02:13
54 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 02:20
55 Sabatier Theo Nouvelle-Aquitaine + 02:23
56 Van Den Broek Gijs FlandersColor-Galloo Team + 02:26
57 Meunier Nériah Culture Vélo Look Racing Team U19 + 02:28
58 Recoulin Remi Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:29
59 Delmas Nathan Occitane + 02:30
60 Conanec Martin Bretagne Sud + 02:33
61 Abdurakhmanov Davirjan Culture Vélo Look Racing Team U19 + 02:45
62 Vortkamp Clemens FlandersColor-Galloo Team + 02:52
63 Garaiar Benat Gizpuzkoa + 03:03
64 Jowett Lucas FlandersColor-Galloo Team + 03:33
65 Spinelli Thomas Polisportiva Monsummanese + 04:55
66 Ospital Quentin CD Pyrenees Atlantiques + 05:12
67 Aguirre Yago Gizpuzkoa + 05:27
68 Irisarri Arzuaga Ibai Gizpuzkoa + 05:40
69 Ginet Erwan Formation Fenioux 36 + 06:08
70 Benoist Aurélien Formation Fenioux 36 + 06:27
71 Smith Samuel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 07:12
72 Vorobyev Matvey Kazakhstan + 07:37
73 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 08:03
74 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 08:10
75 Ledeme Pierre AC Cusset U19 + 09:45
76 Hamel Felix Quebec + 10:12
77 Barrillot Bohémond SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 10:14
78 Jorge Edgar EC Saint-Etienne Loire Junior + 11:54
79 Sarron Gatien Formation Fenioux 36 + 12:02
80 Serni Marco Polisportiva Monsummanese + 16:13
81 Sanroma Manuel EOLO-KOMETA U19 + 16:16
82 Garcia Pedro EOLO-KOMETA U19 + 16:23
83 Malcuit Lukas SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 16:28
84 Roy Clovis Quebec + 16:36
85 Troger Lucas Team Poitou + 21:27
86 Rousselot Baptiste Team U19 Vendee Piveteau Bois + 22:14
87 Dereux Robin V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 23:46
88 Bellio Alban Pyrénées Performance Academy + 24:50
89 Dulucq Sylvain CD Landes + 26:34
90 Roux Damien Occitane + 26:45
DNF Chamberlain Oscar Australia
DNF Eaves William Australia
DNF McKenzie Hamish Australia
DNF Palmer Campbell Australia
DNF Rogers Cameron Australia
DNF Tuckwell Luke Australia
DNF Barre Mathieu Bretagne Sud
DNF Charrier Houarno Bretagne Sud
DNF Corlay Le Baron Mathis Bretagne Sud
DNF Josso Meddy Bretagne Sud
DNF Le Nadan Kenan Bretagne Sud
DNF Carrere Tristan CD Landes
DNF Dupin Mathieu CD Landes
DNF Lafon Ethan CD Landes
DNF Larrieu Gaetan CD Landes
DNF Panche Maxime CD Landes
DNF Dupe Mathieu CD Pyrenees Atlantiques
DNF Hucteau Victor CD Pyrenees Atlantiques
DNF Laborde Jean-Baptiste CD Pyrenees Atlantiques
DNF Vierge Mateo CD Pyrenees Atlantiques
DNF Walker Emile CD Pyrenees Atlantiques
DNF Tapia Adur Gizpuzkoa
DNF Belugin Vadim Kazakhstan
DNF Silykbek Aslan Kazakhstan
DNF Vaganov Alexey Kazakhstan
DNF Appelbaum Henri-Johannes Nordrhein - Westfalen
DNF Rottmann Jonathan-Malte Nordrhein - Westfalen
DNF Sengstock Robin Nordrhein - Westfalen
DNF Tilgen Tarin Nordrhein - Westfalen
DNF Bodeau Mael Nouvelle-Aquitaine
DNF Colombe Maxence Nouvelle-Aquitaine
DNF Bandu Adrien Occitane
DNF Laporte Clement Occitane
DNF Lucas Corentin Occitane
DNF Couture Samuel Quebec
DNF Naudon Clement Team Poitou
DNF Samoyeault Paul Team Poitou
DNF Biteau Gautier Team U19 Vendee Piveteau Bois
DNF Venday Antonin Team U19 Vendee Piveteau Bois
DNF Batista Miguel Bairrada Cycling Team
DNF Belchior Tiago Bairrada Cycling Team
DNF Carty Kenny Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Gauvin Mathis EC Saint-Etienne Loire Junior
DNF Laurenson Martin EC Saint-Etienne Loire Junior
DNF Pollner Balázs EOLO-KOMETA U19
DNF Polo Ivan EOLO-KOMETA U19
DNF McEwan Callum FlandersColor-Galloo Team
DNF Boutron Nathanaël Formation Fenioux 36
DNF Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized
DNF Dorf Mack LUX -CTS p/b Specialized
DNF Fetzer Luke LUX -CTS p/b Specialized
DNF Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized
DNF Veenendaal Vaughn LUX -CTS p/b Specialized
DNF Pini Tommaso Polisportiva Monsummanese
DNF Castor Clement Pyrénées Performance Academy
DNF Chezzi Montebrun Enzo Pyrénées Performance Academy
DNF David Alexis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Ducote Luan SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Legros Thibault SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Poisot Luka SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Festino Kylian Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Cole Matthew Tofauti Everyone Active
DNF Peace Oliver Tofauti Everyone Active
DNF Barbier Timothe V.C.Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Duret Hugo V.C.Villefranche Beaujolais Juniors

Information