Tour de Gironde Juniors - 2018

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Navarro Gauthier Culture Velo Racing U19 02:40:02
02 Langella Lilian CD Lot et Garonne + 00
03 Rodriguez Carlos Fund Alberto Contador + 04
04 Boniface Lucas UC Condat + 04
05 Mainguenaud Tom CR Nouvelle Aquitaine + 04
06 Benech Pierre VCP Loudeac + 04
07 Silliau Nicolas CR Bretagne + 04
08 Soulie Erwan Culture Velo Racing U19 + 04
09 Carvalho João Seissa KTM Bikeseven + 04
10 Thys Joren Ple Optiek + 04
11 Heßmann Michel Nord Wesphalle + 04
12 Walkowiak Hugo VC La Pomme Marseille + 04
13 Kulbe Lars Nord Wesphalle + 04
14 Jolly Maxime CD Vendee + 04
15 Patellaro Dorian VC La Pomme Marseille + 04
16 Cumenal Lucas CD Dordogne + 04
17 Fedorov Yevgeniy Kazakhstan + 04
18 Roger Gabriel CR Occitanie + 04
19 Retailleau Valentin Top 16 + 04
20 Corvaisier Antonin CR Nouvelle Aquitaine + 04
21 Le Piouffe Nathan VCP Loudeac + 04
22 Frois Henrique Academia Agostinho + 04
23 Goncalves Helder Seissa KTM Bikeseven + 04
24 Grolier Lucas CD Vendee + 04
25 Bodard Damien CD Vendee + 04
26 Knecht Noah VC La Pomme Marseille + 04
27 Marin Julien CR Occitanie + 04
28 Valognes Thibault VC Rouen + 04
29 Katerberg Ben Culture Velo Racing U19 + 04
30 Andersen Kresten Team Uno-X Denmark + 04
31 Fournier Julien VC Rouen + 04
32 Tanguy Maxan CR Bretagne + 04
33 Nurlykhassym Nurbergen Kazakhstan + 04
34 Fedrigo Mathis CD Lot et Garonne + 04
35 Esperanca Wilson Academia Agostinho + 04
36 Provost Maximillien UC Nantes Atlantique + 10
37 Roussel Antoine CR4C Roanne + 12
38 Chadourne Yann CD Dordogne + 12
39 Messerschmidt Jonas Nord Wesphalle + 12
40 Van Gaelen Louis Ple Optiek + 12
41 Orgiazzi Thomas VC Rouen + 13
42 Bareille Cedric CD Pyrenees + 13
43 Fiefvez Jordan CD Dordogne + 13
44 Bancharel Valentin CR4C Roanne + 13
45 Pronskiy Daniil Kazakhstan + 13
46 Njor Marckus Team Uno-X Denmark + 16
47 Kaspersen Thomas Rald Team Uno-X Denmark + 17
48 Munch Malthe Team Uno-X Denmark + 17
49 Thebault Briac CR Bretagne + 17
50 Treuthardt Colin Team Talent Romandie + 17
51 Barré Louis UC Nantes Atlantique + 17
52 Aulnette Clément UC Nantes Atlantique + 17
53 Jorge Bernardo Academia Agostinho + 22
54 Le Boetez Clement CD Lot et Garonne + 24
55 Jossier Clément VCP Loudeac + 44
56 Mazaud Samuel CD Gironde + 44
57 Maillefer Simon Team Talent Romandie + 44
58 Supiot Maxime CD Vendee + 44
59 Courriere Anthony CD Dordogne + 44
60 Rosal Caballero Juan Fund Alberto Contador + 01:01
61 Tremaudant Paul CD Pyrenees + 01:06
62 Warmerdam Max CR Occitanie + 01:15
63 Rome Axel CR Bretagne + 01:32
64 Carreau Dorian UC Condat + 01:32
65 Jawalapersad Maarten Ple Optiek + 02:08
66 Haquin Pierre CR Bretagne + 02:11
67 Genaudeau Clarence CD Vendee + 02:11
68 Gardella Florent VC La Pomme Marseille + 04
69 Carlot Matéo VC Rouen + 02:56
70 Moinardeau Lucas Top 16 + 02:56
71 Barbaix Dries Ple Optiek + 02:59
72 Roméo Hugo CR Occitanie + 03:07
73 Rivet Benjamin UC Condat + 03:11
74 Brussenskiy Gleb Kazakhstan + 04:41
75 Roth Vincent Team Talent Romandie + 04:49
76 Hamon Nicolas UC Condat + 06:34
DNF Leporc Thibaud CR Nouvelle Aquitaine
DNF Khatpin Nurzhan Kazakhstan
DNF Legagnoa Martial CD Pyrenees
DNF Bouvier Bapthiste UC Nantes Atlantique
DNF Plusquellec Yann CR Bretagne
DNF Collet Valentin CR Nouvelle Aquitaine
DNF Lormant Baptiste CR Occitanie
DNF Feytou Brayan CD Dordogne
DNF Barras Noe Team Talent Romandie
DNF Alvarez Yvann CR Nouvelle Aquitaine
DNF Babin Francois CD Lot et Garonne
DNF Drozhinin Roman Kazakhstan
DNF Aymans Alexander Nord Wesphalle
DNF Quilez Corentin CD Lot et Garonne
DNF Guilloux Benjamin VCP Loudeac
DNF Gazengel Pierre VCP Loudeac
DNF Josten Henrik Nord Wesphalle
DNF Herody Léo CR4C Roanne
DNF Torres Rafael Seissa KTM Bikeseven
DNF Benoit Johan CR4C Roanne
DNF Durand Alexandre CD Gironde
DNF Pons Quentin CD Lot et Garonne
DNF Dubois Ferary Florian VC Rouen
DNF Fernandes Flávio Seissa KTM Bikeseven
DNF Marie Theo CD Pyrenees
DNF Morales Luc CD Gironde
DNF Paroz Guillaume Team Talent Romandie
DNF Caumont Pierre CD Gironde
DNF Cabrillac Thomas CD Dordogne
DNF Valverde Guilherme Academia Agostinho
DNF Rodrigues Carlos Academia Agostinho
DNF Mota Alexandre Academia Agostinho
DNF Debreyne Ruben Ple Optiek
DNF Pouvreau Enzo UC Nantes Atlantique
DNF Bethencourt Nathan CR Nouvelle Aquitaine
DNF Hovasse Nicolas Culture Velo Racing U19
DNF Alba Lucas CR4C Roanne
DNF Cordeiro Marques Thomas CD Pyrenees
DNF Zagers Stefan Ple Optiek
DNF Chivot Augustin VC Rouen
DNF Lalbin Sacha CR Occitanie
DNF Bouzon Antoine Team Talent Romandie
Pos Rider Team Time
1 - Retailleau Valentin Top 16 04:51:48
2 - Mainguenaud Tom CR Nouvelle Aquitaine + 15
3 - Grolier Lucas CD Vendee + 23
4 - Rodriguez Carlos Fund Alberto Contador + 26
5 - Soulie Erwan Culture Velo Racing U19 + 32
6 - Fedorov Yevgeniy Kazakhstan + 34
7 - Corvaisier Antonin CR Nouvelle Aquitaine + 37
8 4 Navarro Gauthier Culture Velo Racing U19 + 40
9 1 Katerberg Ben Culture Velo Racing U19 + 48
10 2 Pronskiy Daniil Kazakhstan + 55
11 2 Barré Louis UC Nantes Atlantique + 56
12 3 Le Piouffe Nathan VCP Loudeac + 58
13 2 Munch Malthe Team Uno-X Denmark + 01:07
14 5 Valognes Thibault VC Rouen + 01:21
15 2 Kaspersen Thomas Rald Team Uno-X Denmark + 01:23
16 2 Nurlykhassym Nurbergen Kazakhstan + 01:23
17 3 Esperanca Wilson Academia Agostinho + 01:26
18 4 Kulbe Lars Nord Wesphalle + 01:27
19 6 Gardella Florent VC La Pomme Marseille + 01:31
20 1 Fiefvez Jordan CD Dordogne + 01:36
21 6 Knecht Noah VC La Pomme Marseille + 01:38
22 6 Tanguy Maxan CR Bretagne + 01:39
23 8 Langella Lilian CD Lot et Garonne + 01:39
24 5 Bodard Damien CD Vendee + 01:42
25 5 Silliau Nicolas CR Bretagne + 01:44
26 10 Supiot Maxime CD Vendee + 01:48
27 5 Provost Maximillien UC Nantes Atlantique + 01:55
28 5 Aulnette Clément UC Nantes Atlantique + 02:02
29 8 Marin Julien CR Occitanie + 02:06
30 8 Boniface Lucas UC Condat + 02:09
31 8 Thys Joren Ple Optiek + 02:13
32 8 Fedrigo Mathis CD Lot et Garonne + 02:24
33 8 Goncalves Helder Seissa KTM Bikeseven + 02:24
34 8 Walkowiak Hugo VC La Pomme Marseille + 02:27
35 12 Jolly Maxime CD Vendee + 02:36
36 8 Chadourne Yann CD Dordogne + 02:39
37 16 Fournier Julien VC Rouen + 02:40
38 8 Orgiazzi Thomas VC Rouen + 02:42
39 13 Warmerdam Max CR Occitanie + 02:43
40 8 Van Gaelen Louis Ple Optiek + 02:45
41 4 Thebault Briac CR Bretagne + 02:46
42 8 Roussel Antoine CR4C Roanne + 02:46
43 14 Frois Henrique Academia Agostinho + 02:47
44 8 Bareille Cedric CD Pyrenees + 02:48
45 13 Cumenal Lucas CD Dordogne + 02:50
46 9 Treuthardt Colin Team Talent Romandie + 02:56
47 2 Le Boetez Clement CD Lot et Garonne + 02:58
48 13 Andersen Kresten Team Uno-X Denmark + 03:08
49 5 Maillefer Simon Team Talent Romandie + 03:20
50 9 Mazaud Samuel CD Gironde + 03:34
51 15 Roger Gabriel CR Occitanie + 03:36
52 12 Tremaudant Paul CD Pyrenees + 04:35
53 14 Rome Axel CR Bretagne + 05:05
54 40 Brussenskiy Gleb Kazakhstan + 05:33
55 12 Rivet Benjamin UC Condat + 05:36
56 17 Carreau Dorian UC Condat + 05:43
57 18 Rosal Caballero Juan Fund Alberto Contador + 05:52
58 12 Roméo Hugo CR Occitanie + 06:49
59 18 Roth Vincent Team Talent Romandie + 12:47
60 18 Heßmann Michel Nord Wesphalle + 13:13
61 19 Benech Pierre VCP Loudeac + 13:58
62 19 Njor Marckus Team Uno-X Denmark + 14:31
63 23 Carvalho João Seissa KTM Bikeseven + 14:35
64 25 Patellaro Dorian VC La Pomme Marseille + 14:41
65 27 Messerschmidt Jonas Nord Wesphalle + 14:53
66 38 Bancharel Valentin CR4C Roanne + 15:31
67 28 Jossier Clément VCP Loudeac + 15:33
68 33 Jorge Bernardo Academia Agostinho + 15:37
69 19 Genaudeau Clarence CD Vendee + 16:46
70 21 Jawalapersad Maarten Ple Optiek + 16:47
71 19 Haquin Pierre CR Bretagne + 16:49
72 11 Barbaix Dries Ple Optiek + 17:18
73 12 Carlot Matéo VC Rouen + 17:19
74 41 Courriere Anthony CD Dordogne + 17:22
75 25 Moinardeau Lucas Top 16 + 18:11
76 3 Hamon Nicolas UC Condat + 20:25

Information