Tour de Gironde Juniors - 2018

GC Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Retailleau Valentin Top 16 04:51:48
02 Mainguenaud Tom CR Nouvelle Aquitaine + 15
03 Grolier Lucas CD Vendee + 23
04 Rodriguez Carlos Fund Alberto Contador + 26
05 Soulie Erwan Culture Velo Racing U19 + 32
06 Fedorov Yevgeniy Kazakhstan + 34
07 Corvaisier Antonin CR Nouvelle Aquitaine + 37
08 Navarro Gauthier Culture Velo Racing U19 + 40
09 Katerberg Ben Culture Velo Racing U19 + 48
10 Pronskiy Daniil Kazakhstan + 55
11 Barré Louis UC Nantes Atlantique + 56
12 Le Piouffe Nathan VCP Loudeac + 58
13 Munch Malthe Team Uno-X Denmark + 01:07
14 Valognes Thibault VC Rouen + 01:21
15 Kaspersen Thomas Rald Team Uno-X Denmark + 01:23
16 Nurlykhassym Nurbergen Kazakhstan + 01:23
17 Esperanca Wilson Academia Agostinho + 01:26
18 Kulbe Lars Nord Wesphalle + 01:27
19 Gardella Florent VC La Pomme Marseille + 01:31
20 Fiefvez Jordan CD Dordogne + 01:36
21 Knecht Noah VC La Pomme Marseille + 01:38
22 Tanguy Maxan CR Bretagne + 01:39
23 Langella Lilian CD Lot et Garonne + 01:39
24 Bodard Damien CD Vendee + 01:42
25 Silliau Nicolas CR Bretagne + 01:44
26 Supiot Maxime CD Vendee + 01:48
27 Provost Maximillien UC Nantes Atlantique + 01:55
28 Aulnette Clément UC Nantes Atlantique + 02:02
29 Marin Julien CR Occitanie + 02:06
30 Boniface Lucas UC Condat + 02:09
31 Thys Joren Ple Optiek + 02:13
32 Fedrigo Mathis CD Lot et Garonne + 02:24
33 Goncalves Helder Seissa KTM Bikeseven + 02:24
34 Walkowiak Hugo VC La Pomme Marseille + 02:27
35 Jolly Maxime CD Vendee + 02:36
36 Chadourne Yann CD Dordogne + 02:39
37 Fournier Julien VC Rouen + 02:40
38 Orgiazzi Thomas VC Rouen + 02:42
39 Warmerdam Max CR Occitanie + 02:43
40 Van Gaelen Louis Ple Optiek + 02:45
41 Thebault Briac CR Bretagne + 02:46
42 Roussel Antoine CR4C Roanne + 02:46
43 Frois Henrique Academia Agostinho + 02:47
44 Bareille Cedric CD Pyrenees + 02:48
45 Cumenal Lucas CD Dordogne + 02:50
46 Treuthardt Colin Team Talent Romandie + 02:56
47 Le Boetez Clement CD Lot et Garonne + 02:58
48 Andersen Kresten Team Uno-X Denmark + 03:08
49 Maillefer Simon Team Talent Romandie + 03:20
50 Mazaud Samuel CD Gironde + 03:34
51 Roger Gabriel CR Occitanie + 03:36
52 Tremaudant Paul CD Pyrenees + 04:35
53 Rome Axel CR Bretagne + 05:05
54 Brussenskiy Gleb Kazakhstan + 05:33
55 Rivet Benjamin UC Condat + 05:36
56 Carreau Dorian UC Condat + 05:43
57 Rosal Caballero Juan Fund Alberto Contador + 05:52
58 Roméo Hugo CR Occitanie + 06:49
59 Roth Vincent Team Talent Romandie + 12:47
60 Heßmann Michel Nord Wesphalle + 13:13
61 Benech Pierre VCP Loudeac + 13:58
62 Njor Marckus Team Uno-X Denmark + 14:31
63 Carvalho João Seissa KTM Bikeseven + 14:35
64 Patellaro Dorian VC La Pomme Marseille + 14:41
65 Messerschmidt Jonas Nord Wesphalle + 14:53
66 Bancharel Valentin CR4C Roanne + 15:31
67 Jossier Clément VCP Loudeac + 15:33
68 Jorge Bernardo Academia Agostinho + 15:37
69 Genaudeau Clarence CD Vendee + 16:46
70 Jawalapersad Maarten Ple Optiek + 16:47
71 Haquin Pierre CR Bretagne + 16:49
72 Barbaix Dries Ple Optiek + 17:18
73 Carlot Matéo VC Rouen + 17:19
74 Courriere Anthony CD Dordogne + 17:22
75 Moinardeau Lucas Top 16 + 18:11
76 Hamon Nicolas UC Condat + 20:25
DNF Mota Alexandre Academia Agostinho
DNF Rodrigues Carlos Academia Agostinho
DNF Valverde Guilherme Academia Agostinho
DNF Cabrillac Thomas CD Dordogne
DNF Feytou Brayan CD Dordogne
DNF Caumont Pierre CD Gironde
DNF Charbonnier Theo CD Gironde
DNF Durand Alexandre CD Gironde
DNF Fouilloux Julien CD Gironde
DNF Morales Luc CD Gironde
DNF Babin Francois CD Lot et Garonne
DNF Pons Quentin CD Lot et Garonne
DNF Quilez Corentin CD Lot et Garonne
DNF Cordeiro Marques Thomas CD Pyrenees
DNF Fuma Barthelemy CD Pyrenees
DNF Legagnoa Martial CD Pyrenees
DNF Marie Theo CD Pyrenees
DNF Boulais Jules CD Vendee
DNF Plusquellec Yann CR Bretagne
DNF Alvarez Yvann CR Nouvelle Aquitaine
DNF Bethencourt Nathan CR Nouvelle Aquitaine
DNF Collet Valentin CR Nouvelle Aquitaine
DNF Leporc Thibaud CR Nouvelle Aquitaine
DNF Lalbin Sacha CR Occitanie
DNF Lormant Baptiste CR Occitanie
DNF Alba Lucas CR4C Roanne
DNF Benoit Johan CR4C Roanne
DNF Fournel Timothe CR4C Roanne
DNF Herody Léo CR4C Roanne
DNF Calmels Corentin Culture Velo Racing U19
DNF Hovasse Nicolas Culture Velo Racing U19
DNF Garrido Aguilar Manuel Fund Alberto Contador
DNF Mendoza Olea Luis Fund Alberto Contador
DNF Oliver Ortega Ivan Fund Alberto Contador
DNF Serrano Javier Fund Alberto Contador
DNF Drozhinin Roman Kazakhstan
DNF Khatpin Nurzhan Kazakhstan
DNF Aymans Alexander Nord Wesphalle
DNF Josten Henrik Nord Wesphalle
DNF Debreyne Ruben Ple Optiek
DNF Zagers Stefan Ple Optiek
DNF Fernandes Flávio Seissa KTM Bikeseven
DNF Rocha Joao Seissa KTM Bikeseven
DNF Silva Bruno Seissa KTM Bikeseven
DNF Torres Rafael Seissa KTM Bikeseven
DNF Barras Noe Team Talent Romandie
DNF Bouzon Antoine Team Talent Romandie
DNF Paroz Guillaume Team Talent Romandie
DNF Hansen Ilannguaq Team Uno-X Denmark
DNF Rønhede Thorolf Team Uno-X Denmark
DNF Gauthier Elian Top 16
DNF Rambeau Yohan Top 16
DNF Soullard Tim Top 16
DNF Fralin Jamy UC Condat
DNF Valet Hugo UC Condat
DNF Bouvier Bapthiste UC Nantes Atlantique
DNF Pouvreau Enzo UC Nantes Atlantique
DNF Davies Flynn VC La Pomme Marseille
DNF Marascia Antoine VC La Pomme Marseille
DNF Chivot Augustin VC Rouen
DNF Dubois Ferary Florian VC Rouen
DNF Gazengel Pierre VCP Loudeac
DNF Guilloux Benjamin VCP Loudeac

Information