Vuelta a Castilla y León - 2022

Stage GC Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco 14 04:42:51
2 Bennett George UAE Team Emirates 5 + 53
3 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA 3 + 01:00
4 Caicedo Jonathan EF Education-EasyPost + 01:00
5 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 01:00
6 de Bod Stefan Astana Qazaqstan Team + 01:00
7 De La Parte Victor TotalEnergies + 01:00
8 Gibbons Ryan UAE Team Emirates + 01:11
9 Biermans Jenthe Israel-Premier Tech + 01:11
10 Zukowsky Nickolas Human Powered Health + 01:11
11 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 01:11
12 Serrano Gonzalo Movistar Team + 01:11
13 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:11
14 Elosegui Iñigo Movistar Team + 01:16
15 Nizzolo Giacomo Israel-Premier Tech + 02:00
16 García Cortina Iván Movistar Team + 02:00
17 Piccolo Andrea Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:00
18 De Rossi Lucas China Glory Continental Cycling Team + 02:00
19 Simon Julien TotalEnergies + 02:00
20 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 02:00
21 Ponomar Andrii Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:00
22 Izagirre Gorka Movistar Team + 02:00
23 Canal Carlos Euskaltel-Euskadi + 02:00
24 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 02:00
25 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 02:00
26 Grellier Fabien TotalEnergies + 02:00
27 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 02:00
28 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco + 02:00
29 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:00
30 Costa Rui UAE Team Emirates + 02:00
31 Van Empel Etienne China Glory Continental Cycling Team + 02:00
32 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:00
33 Nibali Vincenzo Astana Qazaqstan Team + 02:00
34 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:00
35 Chaves Esteban EF Education-EasyPost + 02:00
36 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:00
37 Ravasi Edward EOLO-Kometa Cycling Team + 02:00
38 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:00
39 Sepulveda Eduardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:00
40 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:00
41 Navarro Daniel Burgos-BH + 02:00
42 Bennett Sean China Glory Continental Cycling Team + 02:00
43 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 02:00
44 Guglielmi Simon Team Arkéa-Samsic + 02:11
45 Pedrero Antonio Movistar Team + 02:11
46 Hermans Ben Israel-Premier Tech + 02:39
47 Pronskiy Vadim Astana Qazaqstan Team + 02:39
48 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 03:59
49 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 04:16
50 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 05:20
51 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 05:20
52 Madrazo Angel Burgos-BH + 05:20
53 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 05:20
54 Garcia Sergio EOLO-Kometa Cycling Team + 05:20
55 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 05:20
56 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 05:20
57 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 05:20
58 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 05:20
59 McLay Daniel Team Arkéa-Samsic + 05:20
60 Smit Willie China Glory Continental Cycling Team + 05:20
61 Cabot Jérémy TotalEnergies + 05:20
62 Jousseaume Alan TotalEnergies + 05:20
63 Ferron Valentin TotalEnergies + 05:20
64 Polanc Jan UAE Team Emirates + 05:20
65 González David Caja Rural-Seguros RGA + 08:44
66 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 08:44
67 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 08:44
68 Joyce Colin Human Powered Health + 08:44
69 Lopez-Cozar Juan Antonio Burgos-BH + 08:44
70 Aparicio Mario Burgos-BH + 08:44
71 Ardila Andres UAE Team Emirates + 08:44
72 Steinhauser Georg EF Education-EasyPost + 08:44
73 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 08:44
74 Grmay Tsgabu Team BikeExchange-Jayco + 08:44
75 Maas Jan Team BikeExchange-Jayco + 12:15
76 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 12:15
77 Peñalver Manuel Burgos-BH + 14:48
78 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 14:56
79 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 14:56
80 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 14:56
81 Muñoz Daniel Drone Hopper-Androni Giocattoli + 14:56
82 Carpenter Robin Human Powered Health + 18:27
83 Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación + 18:27
84 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 18:27
85 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 18:27
86 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 18:27
87 Alba Juan Diego Drone Hopper-Androni Giocattoli + 18:27
88 Peña Jesus David Team BikeExchange-Jayco + 18:27
89 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 18:27
90 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 18:27
91 Natarov Yuriy Astana Qazaqstan Team + 18:27
92 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 18:27
93 Nurlykhassym Nurbergen Astana Qazaqstan Team + 18:27
94 De Kleijn Arvid Human Powered Health + 18:27
95 Rangel Vinicius Movistar Team + 18:27
96 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 18:27
97 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 18:27
98 Honig Reinier China Glory Continental Cycling Team + 18:27
99 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 18:27
100 Côté Pier-André Human Powered Health + 18:27
101 Hernaiz Santamaría Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:34
DNF Bewley Sam Team BikeExchange-Jayco
DNF Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi
DNF Boaro Manuele Astana Qazaqstan Team
DNF Mas Lluis Movistar Team
DNF Zabel Rick Israel-Premier Tech
DNF Jensen August Human Powered Health
DNF Carthy Hugh EF Education-EasyPost
DNF Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi
DNF Mirza Yousef UAE Team Emirates
DNF Gibson Matthew Human Powered Health
DNF Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor
DNF Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi
DNF Fuentes Angel Burgos-BH
DNF van den Berg Julius EF Education-EasyPost
DNF Agrotis Alexandros Israel-Premier Tech
DNF Viegas Daniel EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Martorell Haga Erik Manuela Fundación
DNF Puppio Antonio Israel-Premier Tech
DNF Chacon Franklin Manuela Fundación
DNF Martin David EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Lyu Xianjing China Glory Continental Cycling Team
DNF Arroyave Daniel EF Education-EasyPost
DNF Valls Alemany Miquel Manuela Fundación
DNF Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor
DNF Xu Changquang China Glory Continental Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 57 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco 08:06:41
2 47 Bennett George UAE Team Emirates + 57
3 2 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 01:04
4 Caicedo Jonathan EF Education-EasyPost + 01:07
5 17 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 01:10
6 27 de Bod Stefan Astana Qazaqstan Team + 01:10
7 44 De La Parte Victor TotalEnergies + 01:10
8 1 Biermans Jenthe Israel-Premier Tech + 01:20
9 5 Gibbons Ryan UAE Team Emirates + 01:21
10 11 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 01:21
11 24 Serrano Gonzalo Movistar Team + 01:21
12 32 Zukowsky Nickolas Human Powered Health + 01:21
13 34 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:21
14 17 Elosegui Iñigo Movistar Team + 01:26
15 14 Nizzolo Giacomo Israel-Premier Tech + 02:00
16 14 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco + 02:04
17 14 García Cortina Iván Movistar Team + 02:06
18 8 Simon Julien TotalEnergies + 02:10
19 4 Canal Carlos Euskaltel-Euskadi + 02:10
20 3 Piccolo Andrea Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:10
21 4 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 02:10
22 5 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 02:10
23 2 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:10
24 4 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 02:10
25 1 Chaves Esteban EF Education-EasyPost + 02:10
26 3 Nibali Vincenzo Astana Qazaqstan Team + 02:10
27 16 De Rossi Lucas China Glory Continental Cycling Team + 02:10
28 13 Izagirre Gorka Movistar Team + 02:10
29 25 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 02:10
30 18 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:10
31 8 Bennett Sean China Glory Continental Cycling Team + 02:10
32 25 Costa Rui UAE Team Emirates + 02:10
33 22 Ravasi Edward EOLO-Kometa Cycling Team + 02:10
34 25 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:10
35 37 Grellier Fabien TotalEnergies + 02:10
36 24 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:10
37 29 Sepulveda Eduardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:10
38 30 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:10
39 30 Navarro Daniel Burgos-BH + 02:10
40 38 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:10
41 38 Pedrero Antonio Movistar Team + 02:21
42 6 Pronskiy Vadim Astana Qazaqstan Team + 02:49
43 41 Hermans Ben Israel-Premier Tech + 02:49
44 24 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 04:09
45 18 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 04:26
46 35 McLay Daniel Team Arkéa-Samsic + 05:26
47 41 Jousseaume Alan TotalEnergies + 05:28
48 40 Madrazo Angel Burgos-BH + 05:29
49 9 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 05:30
50 18 Smit Willie China Glory Continental Cycling Team + 05:30
51 14 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 05:30
52 18 Ferron Valentin TotalEnergies + 05:30
53 7 Polanc Jan UAE Team Emirates + 05:30
54 10 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 05:30
55 7 Cabot Jérémy TotalEnergies + 05:30
56 25 Garcia Sergio EOLO-Kometa Cycling Team + 05:30
57 26 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 05:30
58 39 González David Caja Rural-Seguros RGA + 08:50
59 17 Joyce Colin Human Powered Health + 08:54
60 15 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 08:54
61 5 Ardila Andres UAE Team Emirates + 08:54
62 9 Grmay Tsgabu Team BikeExchange-Jayco + 08:54
63 10 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 08:54
64 3 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 08:54
65 9 Steinhauser Georg EF Education-EasyPost + 08:54
66 38 Ponomar Andrii Drone Hopper-Androni Giocattoli + 10:39
67 40 Van Empel Etienne China Glory Continental Cycling Team + 10:39
68 46 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 10:39
69 47 Guglielmi Simon Team Arkéa-Samsic + 10:55
70 20 Maas Jan Team BikeExchange-Jayco + 12:25
71 6 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 12:25
72 14 Lopez-Cozar Juan Antonio Burgos-BH + 12:45
73 15 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 13:59
74 15 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 13:59
75 19 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 13:59
76 64 Peñalver Manuel Burgos-BH + 14:58
77 16 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 15:06
78 2 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 15:06
79 29 Aparicio Mario Burgos-BH + 17:23
80 67 Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación + 18:37
81 72 De Kleijn Arvid Human Powered Health + 18:37
82 30 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 18:37
83 18 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 18:37
84 13 Peña Jesus David Team BikeExchange-Jayco + 18:37
85 10 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 18:37
86 26 Muñoz Daniel Drone Hopper-Androni Giocattoli + 23:34
87 28 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 23:40
88 58 Hernaiz Santamaría Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:44
89 7 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 27:06
90 5 Rangel Vinicius Movistar Team + 27:06
91 11 Natarov Yuriy Astana Qazaqstan Team + 27:06
92 18 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 27:06
93 5 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 27:06
94 6 Honig Reinier China Glory Continental Cycling Team + 27:06
95 14 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 27:06
96 3 Côté Pier-André Human Powered Health + 27:06
97 16 Alba Juan Diego Drone Hopper-Androni Giocattoli + 27:06
98 13 Nurlykhassym Nurbergen Astana Qazaqstan Team + 27:06
99 19 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 34:16
100 21 Carpenter Robin Human Powered Health + 34:16
101 24 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 34:16

Information