Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta a Castilla y León | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias 03:54:1714
02 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 005
03 Jordan Parra Manzana - Postobon Team + 003
04 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 00
05 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 00
06 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 00
07 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 00
08 Davide Cimolai Israel Cycling Academy + 00
09 Nelson Oliveira Movistar Team + 00
10 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
11 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 00
12 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 00
13 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 00
14 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 00
15 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 00
16 Antonio Angulo Efapel + 00
17 Savva Novikov Lokosphinx + 00
18 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 00
19 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 00
20 Orluis Aular Matrix Powertag + 00
21 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 00
22 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
23 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 00
24 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 00
25 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
26 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 00
27 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 00
28 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
29 Frederico Figueiredo Sporting - Tavira + 00
30 Eduard Prades Movistar Team + 00
31 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 00
32 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 00
33 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 00
34 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 00
35 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 00
36 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 00
37 Angel Madrazo Burgos - BH + 00
38 Guy Niv Israel Cycling Academy + 00
39 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 00
40 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 00
41 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 00
42 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
43 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 00
44 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 00
45 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 00
46 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 00
47 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 00
48 Nicolas Saenz Manzana - Postobon Team + 00
49 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 00
50 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 00
51 Henrique Casimiro Efapel + 00
52 Sergio Vega Merodio Miranda - Mortagua + 00
53 Diego Rubio Burgos - BH + 00
54 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 00
55 Jorge Arcas Movistar Team + 00
56 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 00
57 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 00
58 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 00
59 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 00
60 Ruben Fernandez Movistar Team + 00
61 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
62 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 00
63 Perrig Quemeneur Total Direct Energie + 00
64 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 01:03
65 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 01:07
66 Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias + 01:24
67 Rafael Silva Efapel + 01:30
68 Bruno Silva Efapel + 01:30
69 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
70 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 01:42
71 Jaume Sureda Burgos - BH + 00
72 Francisco Campos W52 - FC Porto + 00
73 Matthew Gibson Burgos - BH + 00
74 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 02:53
75 Valter Pereira Sporting - Tavira + 00
76 Carlos Barbero Movistar Team + 00
77 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 08:57
78 Alexandr Barsov Lokosphinx + 08:57
79 Jetse Bol Burgos - BH + 12:45
80 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 12:45
81 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 12:45
82 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 12:45
83 Daniele Bennati Movistar Team + 00
84 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie + 00
DNF Mihkel Räim Israel Cycling Academy
DNF Diego Ochoa Manzana - Postobon Team
DNF Brenton Jones Delko Marseille - Provence
DNF Mikel Alonso Equipo Euskadi
DNF Hugo Sancho Miranda - Mortagua
DNF Daiki Yasuhara Matrix Powertag
DNF Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA
DNF Aleksandr Smirnov Lokosphinx
DNF Ryohei Komori Matrix Powertag
DNF David Livramento Sporting - Tavira
DNF Luis Carlos Chia Bermudez Manzana - Postobon Team
DNF Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA
DNF Leonel Coutinho Aviludo-Louletano
DNF Michele Gazzoli Kometa Cycling Team
DNF Samuele Rubino Kometa Cycling Team
DNF Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB
DNF Jose Antonio Garcia Martin Kometa Cycling Team
DNF Simon Sellier Total Direct Energie
DNF Alexander Vdovin Lokosphinx
DNF Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA
DNF Gustavo César Veloso W52 - FC Porto
DNF Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB
DNF Jose Mendes Sporting - Tavira
DNF Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias
DNF Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias
DNF Andre Evangelista Aviludo-Louletano
DNF Joseph Areruya Delko Marseille - Provence
DNF Pedro Paulinho Efapel
DNF Angel Sanchez W52 - FC Porto
DNF Arseny Nikiforov Lokosphinx
DNF Diego Lopez Equipo Euskadi
Pos Name Team Time
01 - Davide Cimolai Israel Cycling Academy 13:02:18
02 - Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 15
03 - Jérôme Cousin Total Direct Energie + 16
04 - Daniele Bennati Movistar Team + 17
05 - Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 20
06 - Nelson Oliveira Movistar Team + 21
07 - Hector Saez Euskadi Basque Country - Murias + 21
08 - Enrique Sanz Euskadi Basque Country - Murias + 56
09 - Eduard Prades Movistar Team + 01:17
10 - Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 01:35
11 - Carlos Barbero Movistar Team + 01:41
12 - Jordan Parra Manzana - Postobon Team + 02:08
13 - Antonio Angulo Efapel + 02:09
14 1 Mario Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 02:12
15 1 Matthew Gibson Burgos - BH + 02:12
16 - Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence + 02:16
17 - Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 02:26
18 1 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 02:29
19 2 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 02:29
20 2 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 02:29
21 1 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 02:29
22 1 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 02:48
23 1 Savva Novikov Lokosphinx + 03:11
24 1 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 03:11
25 1 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 03:14
26 1 Henrique Casimiro Efapel + 03:14
27 2 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 03:14
28 - Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 03:14
29 3 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 06:15
30 3 Frederico Figueiredo Sporting - Tavira + 06:39
31 3 Jorge Arcas Movistar Team + 06:40
32 3 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 06:40
33 3 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 07:23
34 3 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 07:54
35 3 Orluis Aular Matrix Powertag + 07:54
36 3 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 07:54
37 4 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 07:54
38 2 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 07:54
39 3 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 08:05
40 5 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 08:36
41 3 Jaume Sureda Burgos - BH + 08:36
42 7 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 08:39
43 5 Angel Madrazo Burgos - BH + 08:39
44 2 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 10:19
45 5 Ruben Fernandez Movistar Team + 10:20
46 6 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 11:34
47 6 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 11:34
48 6 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 12:04
49 11 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 12:05
50 8 Nicolas Saenz Manzana - Postobon Team + 12:05
51 5 Perrig Quemeneur Total Direct Energie + 12:05
52 11 Sergio Vega Merodio Miranda - Mortagua + 12:05
53 9 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 12:05
54 14 Guy Niv Israel Cycling Academy + 12:05
55 12 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 12:05
56 10 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 12:05
57 12 Diego Rubio Burgos - BH + 12:45
58 6 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 13:06
59 - Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 13:12
60 11 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 13:39
61 11 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie + 13:39
62 31 Jetse Bol Burgos - BH + 17:14
63 10 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 18:33
64 15 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 19:01
65 16 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 19:03
66 11 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 19:04
67 11 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 19:04
68 12 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 19:04
69 21 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 19:04
70 25 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 19:04
71 23 Francisco Campos W52 - FC Porto + 19:04
72 24 Valter Pereira Sporting - Tavira + 19:04
73 27 Rafael Silva Efapel + 20:38
74 31 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 21:21
75 12 Mathieu Burgaudeau Total Direct Energie + 21:57
76 25 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 24:19
77 20 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 24:50
78 25 Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque Country - Murias + 26:36
79 25 Bruno Silva Efapel + 27:47
80 4 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 28:01
81 26 Urko Berrade Euskadi Basque Country - Murias + 29:36
82 24 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 29:36
83 28 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 32:20
84 21 Alexandr Barsov Lokosphinx + 37:34
Info
Nations Spain
Date April 27th
Where León -> Villafranca del Bierzo
What 03.Stage
Distance 151.8 km
Leader D.Cimolai
Points D.Cimolai
Mountain B.Silva
Sprint G.Boivin