Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Castilla y León
UCI, Stage race, 25th -27th April 2019, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1989
1988
1987
1986
1985
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Canada
Colombia
Estonia
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Japan
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Russia
Rwanda
Spain
Sweden
Uruguay
Venezuela
Teams
Aviludo-Louletano
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Delko-Marseille Provence
Efapel
Equipo Euskadi
Euskadi Basque - Murias
Israel Cycling Academy
Kometa Cycling Team
Lokosphinx
Manzana - Postobon Team
Matrix Powertag
Miranda - Mortagua
Movistar Team
Sporting - Tavira
Total Direct Energie
Vito - Feirense - PNB
W52 - FC Porto
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Cimolai
Davide
1989
Israel Cycling Academy
13:02:18
125
02
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
+ 15
85
03
Cousin
Jérôme
1989
Total Direct Energie
+ 16
70
04
Bennati
Daniele
1980
Movistar Team
+ 17
60
05
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 20
50
06
Oliveira
Nelson
1989
Movistar Team
+ 21
40
07
Saez
Hector
1993
Euskadi Basque - Murias
+ 21
35
08
Sanz
Enrique
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 56
30
09
Prades
Eduard
1987
Movistar Team
+ 01:17
25
10
Oldani
Stefano
1998
Kometa Cycling Team
+ 01:35
20
11
Barbero
Carlos
1991
Movistar Team
+ 01:41
15
12
Parra
Jordan
1994
Manzana - Postobon Team
+ 02:08
10
13
Angulo
Antonio
1992
Efapel
+ 02:09
5
14
Gonzalez
Mario
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 02:12
5
15
Gibson
Matthew
1996
Burgos - BH
+ 02:12
5
16
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
Delko-Marseille Provence
+ 02:16
3
17
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos - BH
+ 02:26
3
18
Marque
Alejandro
1981
Sporting - Tavira
+ 02:29
3
19
Mancebo
Francisco
1976
Matrix Powertag
+ 02:29
3
20
Camacho
Juan
1995
Kometa Cycling Team
+ 02:29
3
21
Puppio
Antonio
1999
Kometa Cycling Team
+ 02:29
3
22
Matias
Joao
1991
Vito - Feirense - PNB
+ 02:48
3
23
Novikov
Savva
1999
Lokosphinx
+ 03:11
3
24
Martín
Gotzon
1996
Equipo Euskadi
+ 03:11
3
25
Pelegrí
Óscar
1994
Vito - Feirense - PNB
+ 03:14
3
26
Casimiro
Henrique
1986
Efapel
+ 03:14
27
Del Pino
Jesus
1990
Vito - Feirense - PNB
+ 03:14
28
Carvalho
Antonio
1989
W52 - FC Porto
+ 03:14
29
Sepulveda
Eduardo
1991
Movistar Team
+ 06:15
30
Figueiredo
Frederico
1991
Sporting - Tavira
+ 06:39
31
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
+ 06:40
32
Restrepo
Jhonatan
1994
Manzana - Postobon Team
+ 06:40
33
Juaristi
Txomin
1995
Equipo Euskadi
+ 07:23
34
Mestre
Daniel
1986
W52 - FC Porto
+ 07:54
35
Aular
Orluis
1996
Matrix Powertag
+ 07:54
36
Hernandez Martinez
Oscar
1992
Aviludo-Louletano
+ 07:54
37
Higuita
Sergio
1997
Equipo Euskadi
+ 07:54
38
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
+ 07:54
39
Freitas
Daniel
1991
Miranda - Mortagua
+ 08:05
40
Perez
Juan Ignacio
1990
Aviludo-Louletano
+ 08:36
41
Sureda
Jaume
1996
Burgos - BH
+ 08:36
42
Filosi
Iuri
1992
Delko-Marseille Provence
+ 08:39
43
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
+ 08:39
44
Trueba
Alvaro
1993
Sporting - Tavira
+ 10:19
45
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 10:20
46
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Equipo Euskadi
+ 11:34
47
Nanclares
Jesus
1994
Miranda - Mortagua
+ 11:34
48
Mendoza
Omar
1989
Manzana - Postobon Team
+ 12:04
49
Vinhas
Rui
1986
W52 - FC Porto
+ 12:05
50
Saenz
Nicolas
1997
Manzana - Postobon Team
+ 12:05
51
Quemeneur
Perrig
1984
Total Direct Energie
+ 12:05
52
Vega
Sergio
1995
Miranda - Mortagua
+ 12:05
53
Moreno
Javier
1984
Delko-Marseille Provence
+ 12:05
54
Niv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 12:05
55
Silva
Joaquim
1992
W52 - FC Porto
+ 12:05
56
Thurau
Björn
1988
Vito - Feirense - PNB
+ 12:05
57
Rubio
Diego
1991
Burgos - BH
+ 12:45
58
Jurado
Marcos
1991
Efapel
+ 13:06
59
Cardoso
Filipe
1984
Vito - Feirense - PNB
+ 13:12
60
Martingil
Cesar
1995
Sporting - Tavira
+ 13:39
61
Bonifazio
Niccolo
1993
Total Direct Energie
+ 13:39
62
Bol
Jetse
1989
Burgos - BH
+ 17:14
63
Aranburu
Jokin
1997
Equipo Euskadi
+ 18:33
64
Aberasturi
Jon
1989
Caja Rural - Seguros RGA
+ 19:01
65
Guérin
Alexis
1992
Delko-Marseille Provence
+ 19:03
66
Soto
Nelson
1994
Caja Rural - Seguros RGA
+ 19:04
67
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
+ 19:04
68
Viegas
Daniel
1998
Kometa Cycling Team
+ 19:04
69
Goncalves
Gaspar
1995
Miranda - Mortagua
+ 19:04
70
Meireles
Nuno
1991
Aviludo-Louletano
+ 19:04
71
Campos
Francisco
1997
W52 - FC Porto
+ 19:04
72
Pereira
Valter
1990
Sporting - Tavira
+ 19:04
73
Silva
Rafael
1990
Efapel
+ 20:38
74
Lopez
Daniel
1994
Burgos - BH
+ 21:21
75
Burgaudeau
Mathieu
1998
Total Direct Energie
+ 21:57
76
Barbosa
Marcio
1986
Aviludo-Louletano
+ 24:19
77
Toribio
Jose Vicente
1985
Matrix Powertag
+ 24:50
78
Rodriguez Reche
Sergio
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 26:36
79
Silva
Bruno
1988
Efapel
+ 27:47
80
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
+ 28:01
81
Berrade
Urko
1997
Euskadi Basque - Murias
+ 29:36
82
De la Fuente
David
1981
Aviludo-Louletano
+ 29:36
83
Taaramäe
Rein
1987
Total Direct Energie
+ 32:20
84
Barsov
Alexandr
2000
Lokosphinx
+ 37:34
DNF
Coutinho
Leonel
1992
Aviludo-Louletano
DNF
Evangelista
Andre
1996
Aviludo-Louletano
DNF
Cañellas
Xavier
1997
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Moreira
Mauricio
1995
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Serrano
Gonzalo
1994
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Areruya
Joseph
1996
Delko-Marseille Provence
DNF
Grosu
Eduard Michael
1992
Delko-Marseille Provence
DNF
Jones
Brenton
1991
Delko-Marseille Provence
DNF
Paulinho
Pedro
1990
Efapel
DNF
Alonso
Mikel
1996
Equipo Euskadi
DNF
Lopez
Diego
1997
Equipo Euskadi
DNF
Aristi
Mikel
1993
Euskadi Basque - Murias
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskadi Basque - Murias
DNF
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Garcia
Jose Antonio
1996
Kometa Cycling Team
DNF
Gazzoli
Michele
1999
Kometa Cycling Team
DNF
Rubino
Samuele
2000
Kometa Cycling Team
DNF
Nikiforov
Arseny
1998
Lokosphinx
DNF
Smirnov
Aleksandr
1998
Lokosphinx
DNF
Svesnikov
Kirill
1992
Lokosphinx
DNF
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
DNF
Chia
Luis Carlos
1997
Manzana - Postobon Team
DNF
Gomez
Bryan
1994
Manzana - Postobon Team
DNF
Ochoa
Diego
1993
Manzana - Postobon Team
DNF
Komori
Ryohei
1988
Matrix Powertag
DNF
Yasuhara
Daiki
1991
Matrix Powertag
DNF
Pinheiro
Ivo
1998
Miranda - Mortagua
DNF
Sancho
Hugo
1982
Miranda - Mortagua
DNF
Livramento
David
1983
Sporting - Tavira
DNF
Mendes
Jose
1985
Sporting - Tavira
DNF
Sellier
Simon
1995
Total Direct Energie
DNF
Andrade
Pedro
2000
Vito - Feirense - PNB
DNF
Ferreira
Antonio
2000
Vito - Feirense - PNB
DNF
Sánchez
Ángel
1993
W52 - FC Porto
DNF
Veloso
Gustavo
1980
W52 - FC Porto
Information
Vuelta a Castilla y León
Spain
25th -27th April 2019
2.1