Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Castilla y León
UCI, Stage race, 19th -21st May 2017, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1989
1988
1987
1986
1985
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Bolivia
Colombia
Czechia
Ecuador
Estonia
France
Israel
Italy
Malaysia
Mexico
New Zealand
Panama
Portugal
Russia
South Africa
Spain
Sweden
Uruguay
USA
Venezuela
Teams
Androni-Sidermec-Bottecchia
Bicicletas Strongman
Burgos BH
Caja Rural-Seguros RGA
Direct Énergie
Efapel
Equipo Bolivia
Euskadi-Murias
Israel Cycling Academy
Kuwait-Cartucho.es
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
Lokosphinx
Medellin - Exito-Bavaria
Movistar
RP-Boavista
Sapura
Sporting-Tavira
W52-FC Porto
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Hivert
Jonathan
1985
Direct Énergie
11:48:28
02
Roson
Jaime
[*]
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 38
03
Casimiro
Henrique
1986
Efapel
+ 55
04
Carapaz
Richard
1993
Movistar
+ 01:04
05
Figueiredo
Frederico
1991
Sporting-Tavira
+ 01:08
06
Sevilla
Oscar
1976
Medellin - Exito-Bavaria
+ 01:09
07
Carvalho
Antonio
1989
W52-FC Porto
+ 01:14
08
Silva
Joaquim
1992
W52-FC Porto
+ 01:19
09
Del Pino
Jesus
1990
Efapel
+ 01:28
10
Torres
Rodolfo
1987
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 01:30
11
Taliani
Alessio
1990
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 01:30
12
Bizkarra
Mikel
1989
Euskadi-Murias
+ 01:37
13
Sosa
Ivan
1997
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 01:39
14
Pardilla
Sergio
1984
Caja Rural-Seguros RGA
+ 01:45
15
Rebellin
Davide
1971
Kuwait-Cartucho.es
+ 01:52
16
Sicard
Romain
1988
Direct Énergie
+ 01:56
17
Silin
Egor
1988
RP-Boavista
+ 02:00
18
Montoya
Cristhian
1989
Medellin - Exito-Bavaria
+ 02:05
19
Strakhov
Dmitriy
1995
Lokosphinx
+ 02:19
20
Mendoza
Omar
1989
Equipo Bolivia
+ 02:21
21
Guerrero
Pablo
1992
RP-Boavista
+ 02:25
22
Perez
Wilmar
1986
Sapura
+ 02:27
23
Trueba
Alvaro
1993
Efapel
+ 02:35
24
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural-Seguros RGA
+ 02:42
25
Garcia Castañeda
Mateo
1996
Efapel
+ 02:49
26
Calmejane
Lilian
1992
Direct Énergie
+ 02:54
27
Fonte
Cesar
1986
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
+ 02:56
28
Sanchez
Oscar Eduardo
1985
Bicicletas Strongman
+ 02:59
29
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 03:00
30
Pedrero
Antonio
1991
Movistar
+ 03:04
31
Quintana
Dayer
1992
Movistar
+ 03:06
32
Shilov
Sergey
1988
Lokosphinx
+ 03:19
33
Gebremedhin
Awet
1992
Kuwait-Cartucho.es
+ 03:23
34
Turek
Daniel
1993
Israel Cycling Academy
+ 03:23
35
Bernal
Egan
1997
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 03:23
36
Cala
Aristobulo
1990
Bicicletas Strongman
+ 03:23
37
Paredes
Nicolas
1992
Medellin - Exito-Bavaria
+ 03:37
38
Vendrame
Andrea
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 03:49
39
Evtushenko
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 03:59
40
Paulinho
Sergio
1980
Efapel
+ 04:04
41
Blanco
Samuel
1994
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
+ 04:08
42
Gonçalves
Domingos
1989
RP-Boavista
+ 04:12
43
Txoperena
Benat
1991
Euskadi-Murias
+ 04:23
44
Niño
Victor
1973
Sapura
+ 04:24
45
Salas
Ibai
[*]
1991
Burgos BH
+ 04:38
46
Zurita Ferrufino
Gilber
1986
Equipo Bolivia
+ 04:43
47
Quiroz
Oscar
1994
Burgos BH
+ 05:05
48
Bico
Nuno
1994
Movistar
+ 05:20
49
Brandão
Joni
1989
Sporting-Tavira
+ 05:20
50
Gomes
Luís
1994
RP-Boavista
+ 05:30
51
Perez
Juan Ignacio
1990
W52-FC Porto
+ 05:34
52
Oyola
Robigzon
1988
Medellin - Exito-Bavaria
+ 06:19
53
Sastoque
Didier
1987
Bicicletas Strongman
+ 06:29
54
Gutiérrez
José Manuel
1988
Kuwait-Cartucho.es
+ 06:30
55
Reis
Rafael
1992
Caja Rural-Seguros RGA
+ 06:34
56
Sokolov
Dmitry
1988
Lokosphinx
+ 06:39
57
Torres
Pablo
1987
Burgos BH
+ 06:39
58
Rozo
Daniel
1992
Bicicletas Strongman
+ 07:08
59
Sancho
Hugo
1982
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
+ 07:12
60
Quemeneur
Perrig
1984
Direct Énergie
+ 07:20
61
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi-Murias
+ 07:23
62
Nauleau
Bryan
1988
Direct Énergie
+ 07:35
63
Williams
Tyler
1994
Israel Cycling Academy
+ 08:07
64
Mestre
Daniel
1986
Efapel
+ 08:27
65
Jimenez
Carlos
1992
Equipo Bolivia
+ 08:34
66
Rodrigues
Joao
1994
W52-FC Porto
+ 08:39
67
Sánchez
Ángel
1993
W52-FC Porto
+ 08:43
68
Cattaneo
Mattia
1990
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 08:45
69
Silva
Bruno
1988
Efapel
+ 08:50
70
Sanchez
Daniel
1992
RP-Boavista
+ 08:55
71
Calderon
Steven
1993
Bicicletas Strongman
+ 08:56
72
Martinez Jimenez
Ivan
1985
Equipo Bolivia
+ 09:08
73
Gonzalez
Aitor
1990
Euskadi-Murias
+ 09:21
74
Barbero
Carlos
1991
Movistar
+ 10:25
75
Freitas
Daniel
1991
W52-FC Porto
+ 10:35
76
Prades
Eduard
1987
Caja Rural-Seguros RGA
+ 10:35
77
Ramirez
Brayan
1992
Medellin - Exito-Bavaria
+ 10:35
78
Rubio
Diego
1991
Caja Rural-Seguros RGA
+ 10:35
79
Arroyo
David
1980
Caja Rural-Seguros RGA
+ 10:50
80
Voeckler
Thomas
1979
Direct Énergie
+ 10:51
81
Gonzalez
Roberto
1994
Bicicletas Strongman
+ 10:52
82
Cardoso
Filipe
1984
RP-Boavista
+ 10:58
83
Jurado
Marcos
1991
Burgos BH
+ 11:32
84
Frapporti
Marco
1985
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 11:40
85
Silva
Rafael
1990
Efapel
+ 11:46
86
Carretero
Hector
1995
Movistar
+ 13:22
87
Benito
Miguel Angel
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 13:25
88
De Almeida
Guillaume
1988
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
+ 13:37
89
Hurel
Tony
1987
Direct Énergie
+ 13:40
90
Vargas
Walter
1992
Medellin - Exito-Bavaria
+ 15:36
91
Christie
Jason
1990
Sapura
+ 15:49
92
Costa
Axel
1994
Kuwait-Cartucho.es
+ 16:22
93
Amurrio
Carlos
1993
Equipo Bolivia
+ 16:24
94
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
+ 17:04
95
Lemus
Luis
1992
Israel Cycling Academy
+ 17:08
96
Afonso
Luis
1990
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
+ 17:14
97
Arango
Juan Esteban
1986
Medellin - Exito-Bavaria
+ 17:33
98
Gonzalez
Adrian
1992
Euskadi-Murias
+ 17:56
99
Fernandes
Luis
1987
Sporting-Tavira
+ 18:41
100
Lowndes
Jason
1994
Israel Cycling Academy
+ 18:43
101
Angarita
Marvin Orlando
1989
Equipo Bolivia
+ 19:45
102
Barrientos
Julian
1994
Equipo Bolivia
+ 20:13
103
Teruel
Eloy
1982
Sapura
+ 20:28
104
Torres
Edwin
1997
Kuwait-Cartucho.es
+ 20:34
105
Bester
Shaun-Nick
1991
Sporting-Tavira
+ 25:02
106
Samolenkov
Artem
1993
Lokosphinx
+ 25:17
107
Jeandesboz
Fabrice
1984
Direct Énergie
+ 32:41
108
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
+ 34:46
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Becerra
Carlos
1982
Bicicletas Strongman
DNF
Tamayo
Juan Sebastian
1988
Bicicletas Strongman
DNF
Castrillo
Raúl
1996
Burgos BH
DNF
Cubero
Jorge
1992
Burgos BH
DNF
Lopez
Daniel
1994
Burgos BH
DNF
Robredo
Álvaro
1993
Burgos BH
DNF
Campero
Piter
1991
Equipo Bolivia
DNF
Irizar
Julen
1995
Euskadi-Murias
DNF
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi-Murias
DNF
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
DNF
Yechezkel
Aviv
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Boys
Matt
1989
Kuwait-Cartucho.es
DNF
Grijalba
Fernando
1991
Kuwait-Cartucho.es
DNF
Angulo
Antonio
1992
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
DNF
Magalhaes
Zulmiro
1994
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
DNF
Matias
Joao
1991
LA Alumínios-Metalusa-BlackJack
DNF
Stash
Mamyr
1993
Lokosphinx
DNF
Vdovin
Sergey
1993
Lokosphinx
DNF
Roldan
Weimar
1985
Medellin - Exito-Bavaria
DNF
Malori
Adriano
1988
Movistar
DNF
Errazkin
Xuban
1996
RP-Boavista
DNF
Etxeberria
Victor
1993
RP-Boavista
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
Sporting-Tavira
DNF
Gonzalez
Mario
1992
Sporting-Tavira
DNF
Livramento
David
1983
Sporting-Tavira
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
Sporting-Tavira
DNF
Abdul Halil
Mohamad Izzat Hilmi
1995
Sapura
DNF
Azman
Muhamad Zawawi
1994
Sapura
DNF
Misbah
Muhshin Al Redha
1997
Sapura
DNF
Saharil
Muhammad
1998
Sapura
DNF
Ucha Rodriguez
Jacobo
1993
W52-FC Porto
Information
Vuelta a Castilla y León
Spain
19th -21st May 2017
2.1