Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2009 Vuelta a Castilla y León

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Juan José Cobo 1981 Fuji-Servetto 03:42:03
02 Denis Menchov 1978 Rabobank + 08
03 Javier Moreno 1984 Andalucía - Cajasur + 09
04 Alejandro Valverde 1980 Caisse d'Epargne + 09
05 Philip Deignan 1983 Cervelo TestTeam + 09
06 Stef Clement 1982 Rabobank + 09
07 Ezequiel Mosquera 1975 Xacobeo-Galicia + 09
08 Levi Leipheimer 1973 Astana + 09
09 Alberto Contador 1982 Astana + 09
10 Bruno Silva Pires 1981 Barbot - Siper + 09
11 David Zabriskie 1979 Garmin-Slipstream + 09
12 Xavier Tondó 1978 Andalucía - Cajasur + 09
13 Nuno Ribeiro 1977 Liberty Seguros + 20
14 Aitor Hernández 1982 Euskaltel-Euskadi + 01:03
15 Javier Mejias 1983 Fuji-Servetto + 01:03
16 Laurens Ten Dam 1980 Rabobank + 01:07
17 Mikel Nieve 1984 Euskaltel-Euskadi + 01:18
18 Benat Intxausti 1986 Fuji-Servetto + 01:24
19 Eduard Vorganov 1982 Xacobeo-Galicia + 01:24
20 David García Dapena 1977 Xacobeo-Galicia + 01:24
21 Luis Pasamontes 1979 Caisse d'Epargne + 01:24
22 Mauricio Ardila Cano 1979 Rabobank + 01:26
23 Volodymir Gustov 1977 Cervelo TestTeam + 01:26
24 Francisco Mancebo 1976 Rock Racing + 01:26
25 Ignatas Konovalovas 1985 Cervelo TestTeam + 01:26
26 Óscar Sevilla 1976 Rock Racing + 01:26
27 Victor Hugo Pena 1974 Rock Racing + 01:26
28 Alberto Losada 1982 Caisse d'Epargne + 01:26
29 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne + 01:26
30 Julian Sanchez 1980 Contentpolis - Ampo + 01:26
31 Rubén Plaza 1980 Liberty Seguros + 01:26
32 Glen Chadwick 1976 Rock Racing + 01:26
33 David Bernabeu 1975 Barbot - Siper + 01:54
34 Iván Gutiérrez 1978 Caisse d'Epargne + 01:58
35 Manuel Calvente 1976 Andalucía - Cajasur + 01:58
36 Markel Irizar 1980 Euskaltel-Euskadi + 01:58
37 Amets Txurruka 1982 Euskaltel-Euskadi + 01:58
38 Oscar Pujol 1983 Cervelo TestTeam + 01:58
39 Blake Caldwell 1984 Garmin-Slipstream + 01:58
40 Javier Etxarri Marin 1986 Contentpolis - Ampo + 01:58
41 Rafael Valls 1987 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 02:16
42 José Enrique Gutiérrez 1974 Rock Racing + 02:45
43 Byron Guama 1985 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 03:02
44 Bartosz Huzarski 1980 ISD - Neri + 03:02
45 Carlos Nozal Vega 1981 Liberty Seguros + 03:02
46 Isidro Nozal Vega 1977 Liberty Seguros + 03:02
47 Íñigo Cuesta 1969 Cervelo TestTeam + 03:13
48 Carlos Sastre 1975 Cervelo TestTeam + 03:13
49 Vitaly Kondrut 1984 ISD - Neri + 04:32
50 Hernani Broco 1981 Liberty Seguros + 04:32
51 Tom Danielson 1978 Garmin-Slipstream + 04:32
52 Juan Manuel Garate 1976 Rabobank + 06:08
53 Adrian Palomares 1976 Contentpolis - Ampo + 06:08
54 Jesús Hernández 1981 Astana + 06:31
55 Koos Moerenhout 1973 Rabobank + 07:03
56 Christian Vande Velde 1976 Garmin-Slipstream + 07:03
57 Jonathan Castroviejo 1987 Orbea + 07:03
58 Jorge Azanza Soto 1982 Euskaltel-Euskadi + 07:03
59 Jose Alberto Benitez 1981 Fuji-Servetto + 07:03
60 Antonio Piedra 1985 Andalucía - Cajasur + 07:03
61 Ricardo Serrano 1978 Fuji-Servetto + 09:11
62 Haimar Zubeldia 1977 Astana + 09:34
63 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 09:34
64 Lucas Euser 1983 Garmin-Slipstream + 09:34
65 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 11:33
66 José Luis Rubiera 1973 Astana + 11:33
67 Alejandro Paleo Mosquera 1981 Xacobeo-Galicia + 19:54
68 Alberto Fernandez Sainz 1981 Xacobeo-Galicia + 19:54
69 Dionisio Galparsoro 1978 Contentpolis - Ampo + 19:54
70 Oscar Garcia-Casarrubios 1984 Contentpolis - Ampo + 19:54
71 Edgar Pinto 1985 Liberty Seguros + 19:54
72 Joseba Larralde Alzugarai 1986 Orbea + 19:54
73 Denys Kostyuk 1982 ISD - Neri + 19:54
74 Oleksandr Kvachuk 1983 ISD - Neri + 19:54
75 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 19:54
76 Guillaume Le Floch 1982 BBOX Bouygues Telecom + 19:54
77 José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne + 19:54
78 David Francisco Delgado 1986 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 19:54
79 Diego Gallego 1982 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 19:54
80 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Barbot - Siper + 19:54
81 Yukiya Arashiro 1984 BBOX Bouygues Telecom + 19:54
82 Jose Antonio Redondo [*] 1985 Andalucía - Cajasur + 19:54
83 Jose Antonio Carrasco 1980 Andalucía - Cajasur + 19:54
84 Dmitriy Kozontchuk 1984 Rabobank + 19:54
85 Evgeny Sokolov 1984 BBOX Bouygues Telecom + 19:54
86 Arkaitz Durán 1986 Fuji-Servetto + 19:54
87 Davide Ricci Bitti 1984 ISD - Neri + 25:08
88 Gianluca Mirenda 1983 ISD - Neri + 25:08
89 Francisco José Martínez 1983 Andalucía - Cajasur + 25:08
90 Marlon Alirio Perez 1976 Caisse d'Epargne + 25:08
91 Vladimir Isaichev 1986 Xacobeo-Galicia + 25:08
92 Benjamin Noval 1979 Astana + 25:08
93 Daniel Sesma Sorbet 1984 Orbea + 25:08
94 Juan Francisco Mouron Doldan 1984 Xacobeo-Galicia + 25:08
95 Manuel Cardoso 1983 Liberty Seguros + 25:08
96 Eritz Ruiz de Erentxun Antetara 1984 Orbea + 25:08
97 Vidal Celis Zabala 1982 Barbot - Siper + 25:08
98 Enrique Mata Cabello 1985 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 25:08
99 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Xacobeo-Galicia + 25:08
100 Mikel Ilundain Tirapu 1986 Orbea + 25:08
101 Aitor Olano Orbegozo 1986 Orbea + 25:08
102 Helder Oliveira 1983 Barbot - Siper + 25:08
103 Joaquin Novoa Mendez 1983 Cervelo TestTeam + 25:08
104 Bauke Mollema 1986 Rabobank + 25:08
105 Samuel Dias Coelho 1986 Barbot - Siper + 25:08
106 Eneko Echeverz Carte 1987 Orbea + 25:08
107 Huub Duyn 1984 Garmin-Slipstream + 25:08
108 Mathieu Claude 1983 BBOX Bouygues Telecom + 25:08
109 Igor Abakoumov 1981 ISD - Neri + 25:08
110 Ivan Melero Coco 1984 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 25:08
111 Ivan Dominguez 1976 Rock Racing + 25:08
112 Ricardo Van der Velde 1987 Garmin-Slipstream + 25:08
113 Raul Santamarta Valvuena 1985 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 25:08
114 Fred Rodriguez 1973 Rock Racing + 25:08
115 Serge Pauwels 1983 Cervelo TestTeam + 25:08
116 Gorka Izagirre 1987 Contentpolis - Ampo + 25:08
117 Hans Dekkers 1981 Garmin-Slipstream + 25:08
118 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 25:08
119 Antonio Filipe Olive Amorim 1985 Barbot - Siper + 25:08
120 Bruno Miguel Castanheira 1977 Barbot - Siper + 25:08
121 Joaquin Sobrino 1982 Burgos Monumental - Castilla y Leon + 25:08
122 Antonio Manuel Campo Jesus 1984 Liberty Seguros + 25:08
123 Miguel Minguez 1988 Orbea + 25:08
124 David Martin Velasco 1983 Rock Racing + 25:08
125 Javier Benitez Pomares 1979 Contentpolis - Ampo + 25:08
126 Perrig Quemeneur 1984 BBOX Bouygues Telecom + 25:08
127 Jose Antonio Lopez Gil 1976 Andalucía - Cajasur + 25:08
128 David Vitoria 1984 Rock Racing + 25:08
129 Giovanni Bernaudeau 1983 BBOX Bouygues Telecom + 25:08
130 Damien Gaudin 1986 BBOX Bouygues Telecom + 25:08
131 Jose Herrada Lopez 1985 Contentpolis - Ampo + 25:18
OOT Tomas Vaitkus 1982 Astana
OOT Sergej Matveyev 1975 ISD - Neri

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Vuelta a Castilla y León
Nation Spain
Stage 04.stage
Type Mountain
Distance 145 km
StartSanta Maria
FinishAlto de la Laguna
DateMarch 26th (2009)
Leader L.Leipheimer
Points A.Valverde
Mountain A.Valverde