Tour of Cartier - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Cristian Raileanu Torku Seker Spor 02:44:117
02 Anatolii Budiak Lviv Cycling Team + 043
03 Onur Balkan Torku Seker Spor + 071
04 Oleksandr Polivoda Synergy Baku Cycling Project + 07
05 Artur Fedosseyev Apple Team + 11
06 Anton Kuzmin Astana City + 11
07 Denis Nekrasov Fiberli-Antalya + 11
08 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 11
09 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 15
10 Maksym Vasilyev Lviv Cycling Team + 17
11 Olzhas Bayembayev Astana City + 23
12 Mario Vogt Team Sapura Cycling + 27
13 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 27
14 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 27
15 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 27
16 Alberto Marengo Kobanya Cycling Team + 33
17 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 37
18 Frazier Carr Spirit Tifosi RT + 40
19 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 41
20 Galym Akhmetov Astana City + 44
21 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 44
22 Izzet Sahin Icen Salcano Kapadokya BSK + 44
23 Dilmurdjon Siddikov Uzbekistan + 49
24 Dmitriy Lukyanov Apple Team + 49
25 Ilya Davidenok Apple Team + 51
26 Karim Shiraliyev Synergy Baku Cycling Project + 53
27 Anthony Moye Spirit Tifosi RT + 53
28 Timur Maleiev Lviv Cycling Team + 53
29 Bjørnar Vevatne Øverland Kobanya Cycling Team + 57
30 Oguzhan Tiryaki Salcano Kapadokya BSK + 01:01
31 Oleg Zemlyakov Apple Team + 01:03
32 Vladimir Tsoy Astana City + 01:06
33 Andrey Izmaylov Uzbekistan + 01:08
34 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 01:09
35 Isak Unal Salcano Kapadokya BSK + 01:09
36 Matvey Nikitin Astana City + 01:12
37 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 01:12
38 Muhshin Misbah Team Sapura Cycling + 01:12
39 Ivan Zaitsev Astana City + 01:16
40 Eriks Toms Gavars Latvia + 01:26
41 Sergey Luchshenko Astana City + 01:32
42 Douglas Coleman Spirit Tifosi RT + 01:32
43 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 01:34
44 Kansatansin Klimiankou Minsk Cycling Club + 01:37
45 Telman Veliev Synergy Baku Cycling Project + 01:39
46 Kristers Ansons Latvia + 01:39
47 Kanan Gahramanli Synergy Baku Cycling Project + 01:42
48 Dostonbek Ollamov Uzbekistan + 01:44
49 Matteo Pascazi Kobanya Cycling Team + 01:44
50 Rostyslav Zhukovskyy Fiberli-Antalya + 01:44
51 Jakhongir Darmonov Uzbekistan + 01:49
52 Vadim Galeyev Apple Team + 01:54
53 Fethi Acar Torku Seker Spor + 01:54
54 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 01:59
55 Krisztian Lovassy Kobanya Cycling Team + 02:07
56 Batuhan Özgür Torku Seker Spor + 02:10
57 Pavel Gatskiy Apple Team + 02:12
58 Sergey Medvedev Uzbekistan + 02:14
59 Mohamad Abdul Halil Team Sapura Cycling + 02:16
60 Serkan Balkan Torku Seker Spor + 02:18
61 Maksim Piskunov Fiberli-Antalya + 02:19
62 Adiq Othman Team Sapura Cycling + 02:39
63 Muhammad Saharil Team Sapura Cycling + 02:39
64 Onur Turgut Salcano Kapadokya BSK + 02:43
65 Oguzhan Ermis Salcano Kapadokya BSK + 02:57
66 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 03:06
67 Enes Talha Ay Salcano Kapadokya BSK + 03:18
68 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 03:28
69 Chris Dredge Spirit Tifosi RT + 03:43
70 Tim Allen Spirit Tifosi RT + 03:56
71 Anton Muzychin Minsk Cycling Club + 04:10
72 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 04:29
73 Filip Taragel Dukla Banska Bystrica + 04:29
74 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 04:49
75 Maxat Ayazbayev Apple Team + 05:32
76 Kaspars Sergis Latvia + 12:08
77 Bernard Bendeguz Kobanya Cycling Team + 12:29
78 Ilya Klepikov Lviv Cycling Team + 12:44
79 Daniel Moricz Kobanya Cycling Team + 12:46
80 Jake Hales Spirit Tifosi RT + 12:55
81 Thomas Bustard Spirit Tifosi RT + 12:57
82 Akramjon Sunnatov Uzbekistan + 13:10
83 Bence Loki Kobanya Cycling Team + 13:22
DNS Matiss Riekstins Latvia
DNF Soner Akbas Fiberli-Antalya
DNF Devrim Ardic Fiberli-Antalya
DNF Kristaps Pelcers Latvia
DNF Muhammed Ali Uguz Salcano Kapadokya BSK
Pos Rider Team Time
01 6 Cristian Raileanu Torku Seker Spor 02:52:12
02 - Onur Balkan Torku Seker Spor + 08
03 3 Oleksandr Polivoda Synergy Baku Cycling Project + 16
04 11 Anton Kuzmin Astana City + 26
05 3 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 26
06 10 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 27
07 6 Mario Vogt Team Sapura Cycling + 31
08 18 Denis Nekrasov Fiberli-Antalya + 33
09 11 Maksym Vasilyev Lviv Cycling Team + 35
10 26 Artur Fedosseyev Apple Team + 36
11 51 Anatolii Budiak Lviv Cycling Team + 40
12 9 Olzhas Bayembayev Astana City + 42
13 9 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 45
14 9 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 46
15 10 Frazier Carr Spirit Tifosi RT + 49
16 13 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 50
17 21 Akmal Zakaria Team Sapura Cycling + 52
18 6 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 53
19 30 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 01:00
20 7 Ilya Davidenok Apple Team + 01:05
21 12 Timur Maleiev Lviv Cycling Team + 01:05
22 3 Anthony Moye Spirit Tifosi RT + 01:11
23 9 Dmitriy Lukyanov Apple Team + 01:13
24 36 Alberto Marengo Kobanya Cycling Team + 01:14
25 12 Dilmurdjon Siddikov Uzbekistan + 01:14
26 16 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 01:21
27 28 Galym Akhmetov Astana City + 01:22
28 4 Oleg Zemlyakov Apple Team + 01:25
29 7 Vladimir Tsoy Astana City + 01:25
30 18 Karim Shiraliyev Synergy Baku Cycling Project + 01:26
31 2 Andrey Izmaylov Uzbekistan + 01:32
32 40 Izzet Sahin Icen Salcano Kapadokya BSK + 01:33
33 15 Ivan Zaitsev Astana City + 01:34
34 3 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 01:36
35 22 Bjørnar Vevatne Øverland Kobanya Cycling Team + 01:37
36 8 Matvey Nikitin Astana City + 01:43
37 10 Eriks Toms Gavars Latvia + 01:48
38 10 Douglas Coleman Spirit Tifosi RT + 01:55
39 39 Oguzhan Tiryaki Salcano Kapadokya BSK + 01:59
40 31 Muhshin Misbah Team Sapura Cycling + 02:01
41 - Sergey Luchshenko Astana City + 02:01
42 13 Kristers Ansons Latvia + 02:02
43 3 Telman Veliev Synergy Baku Cycling Project + 02:06
44 35 Isak Unal Salcano Kapadokya BSK + 02:09
45 8 Kansatansin Klimiankou Minsk Cycling Club + 02:13
46 1 Rostyslav Zhukovskyy Fiberli-Antalya + 02:17
47 18 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 02:19
48 3 Matteo Pascazi Kobanya Cycling Team + 02:20
49 3 Vadim Galeyev Apple Team + 02:26
50 11 Fethi Acar Torku Seker Spor + 02:35
51 7 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 02:37
52 23 Dostonbek Ollamov Uzbekistan + 02:38
53 28 Maksim Piskunov Fiberli-Antalya + 02:41
54 28 Kanan Gahramanli Synergy Baku Cycling Project + 02:45
55 25 Jakhongir Darmonov Uzbekistan + 02:49
56 - Batuhan Özgür Torku Seker Spor + 02:49
57 7 Krisztian Lovassy Kobanya Cycling Team + 02:52
58 9 Pavel Gatskiy Apple Team + 02:59
59 11 Sergey Medvedev Uzbekistan + 03:02
60 9 Serkan Balkan Torku Seker Spor + 03:05
61 15 Mohamad Abdul Halil Team Sapura Cycling + 03:12
62 51 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 03:18
63 4 Adiq Othman Team Sapura Cycling + 03:19
64 4 Muhammad Saharil Team Sapura Cycling + 03:26
65 9 Onur Turgut Salcano Kapadokya BSK + 03:36
66 3 Oguzhan Ermis Salcano Kapadokya BSK + 03:40
67 53 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 03:42
68 34 Tim Allen Spirit Tifosi RT + 04:20
69 15 Enes Talha Ay Salcano Kapadokya BSK + 04:24
70 4 Chris Dredge Spirit Tifosi RT + 04:29
71 54 Filip Taragel Dukla Banska Bystrica + 04:45
72 18 Anton Muzychin Minsk Cycling Club + 04:47
73 21 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 05:05
74 29 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 05:18
75 45 Maxat Ayazbayev Apple Team + 05:54
76 37 Kaspars Sergis Latvia + 12:35
77 42 Ilya Klepikov Lviv Cycling Team + 13:09
78 1 Bernard Bendeguz Kobanya Cycling Team + 13:25
79 36 Thomas Bustard Spirit Tifosi RT + 13:28
80 7 Daniel Moricz Kobanya Cycling Team + 13:36
81 17 Jake Hales Spirit Tifosi RT + 13:38
82 3 Akramjon Sunnatov Uzbekistan + 14:20
83 2 Bence Loki Kobanya Cycling Team + 14:24
Information
Nation Turkey
Date 23rd March
Where Turkler -> Alanya
What 1st stage
Distance 109.8 km
Leader C.Raileanu
Points C.Raileanu
Mountain A.Budiak
Other
Embed Results