2019 Tour of Antalya

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT 02:30:150105:56:46
02 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 0004+ 08
03 Giovanni Lonardi 1996 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 0005+ 10
04 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 0009+ 14
05 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 0008+ 14
06 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 0012+ 14
07 Maksim Piskunov 1997 Marathon Tula CT + 0047+ 32
08 Robert Scott 1998 Team Wiggins-Le Col + 0010+ 14
09 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 0048+ 32
10 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 00159+ 01:51
11 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 0011+ 14
12 Mathieu Van Der Poel 1995 Corendon - Circus + 0002+ 04
13 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town - A Block CT + 0015+ 14
14 Ahmet Orken 1993 Salcano-Sakarya + 0049+ 32
15 Rasmus Hestbek Lund 1993 Team AURA Energi - CK Aarhus + 0050+ 32
16 Yunus Emre Yilmaz 1996 Brisa Spor Kulübü Derneği + 0080+ 40
17 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 0013+ 14
18 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 0016+ 14
19 Andrea Colnaghi 1997 Namedsport-Rocket + 0023+ 14
20 Oskar Nisu 1994 Estonia Nat.Team + 0077+ 40
21 Rait Arm 2000 Estonia Nat.Team + 0074+ 40
22 Siim Kiskonen 1997 Estonia Nat.Team + 0017+ 14
23 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 0014+ 14
24 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 0003+ 08
25 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0018+ 14
26 Timo Guller 1994 Akros-Thömus + 0046+ 31
27 Batuhan Ozgur 1998 Torku Şeker Gençlik + 0051+ 32
28 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 0021+ 14
29 Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town - A Block CT + 0025+ 14
30 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0020+ 14
31 Damiano Cima 1993 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 0086+ 40
32 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 0024+ 14
33 Alexandr Voloshin 1996 Vino - Astana Motors + 0027+ 14
34 Daniel Chumachenko 1997 Russian Nat.Team + 00137+ 01:11
35 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 0006+ 11
36 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 0019+ 14
37 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 0026+ 14
38 Izzet Sahin Icen 1998 Fiberli Antalyaspor + 0076+ 40
39 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0028+ 14
40 Oguzhan Tiryaki 1998 Salcano-Sakarya + 0075+ 40
41 Maxime Vantomme 1986 Tarteletto - Isorex + 0073+ 39
42 Nikita Sokolov 1998 Vino - Astana Motors + 0052+ 32
43 Soner Akbas 1996 Fiberli Antalyaspor + 00132+ 01:08
44 Gabriel Cullaigh 1996 Team Wiggins-Le Col + 0022+ 14
45 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 0078+ 40
46 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 0085+ 40
47 Kristers Ansons 1999 Amore & Vita - Prodir + 0079+ 40
48 Ahmet Orencik 1999 Torku Şeker Gençlik + 00155+ 01:32
49 Galym Akhmetov 1995 Astana City + 0081+ 40
50 Muhammed Ali Uguz 1999 Torku Şeker Gençlik + 00156+ 01:32
51 Hayato Yoshida 1989 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 0054+ 32
52 Mark Donovan 1999 Team Wiggins-Le Col + 0055+ 32
53 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 0053+ 32
54 Ivan Mirri 1997 Namedsport-Rocket + 00138+ 01:11
55 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 00139+ 01:11
56 Niklas Spilck Jacobsen - Danish Nat.Team + 00133+ 01:08
57 Onur Balkan 1996 Salcano-Sakarya + 0083+ 40
58 Eriks Toms Gavars 1997 Amore & Vita - Prodir + 0082+ 40
59 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 0084+ 40
60 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 0061+ 32
61 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0057+ 32
62 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 0029+ 14
63 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0031+ 14
64 Pier Elis Belletta 1999 Namedsport-Rocket + 0087+ 40
65 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0030+ 14
66 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 0056+ 32
67 Konrad Gessner 1995 Leopard Pro Cycling + 00149+ 01:27
68 Canday Uzgun 1995 Fiberli Antalyaspor + 00140+ 01:11
69 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0059+ 32
70 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0032+ 14
71 Kristo Prangel 1998 Estonia Nat.Team + 00150+ 01:27
72 Jan Maas 1996 Leopard Pro Cycling + 0058+ 32
73 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 0035+ 14
74 Ylber Sefa 1991 Tarteletto - Isorex + 0090+ 40
75 Tim Wollenberg 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00141+ 01:11
76 Kevin Molinari 1996 Namedsport-Rocket + 00127+ 59
77 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 0060+ 32
78 Kristaps Pelcers 1999 Amore & Vita - Prodir + 0091+ 40
79 Hiroki Nishimura 1994 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 0088+ 40
80 Mahmud Mammadov 2000 Lviv Cycling Team + 00151+ 01:27
81 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0033+ 14
82 Suleyman Urcu 2000 Pamukkale Gençlik Spor Kulübü + 00142+ 01:11
83 Raman Ramanau 1994 Minsk Cycling Club + 00152+ 01:27
84 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 0064+ 32
85 Elchin Asadov 1987 Lviv Cycling Team + 00128+ 59
86 Kemal Kücükbay 1982 Konya Bisiklet SK + 0093+ 40
87 Mykyta Zubenko 1995 Lviv Cycling Team + 0062+ 32
88 Artur Ershov 1990 Marathon Tula CT + 0034+ 14
89 Conor Dunne 1992 Israel Cycling Academy + 0036+ 14
90 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 0063+ 32
91 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 00107+ 40
92 Kristjan Johanson 1997 Estonia Nat.Team + 00100+ 40
93 Vladislav Duiunov 1994 Russian Nat.Team + 0092+ 40
94 Mathieu Troude 1989 Paris Cycliste Olympique + 00109+ 40
95 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 0066+ 32
96 Andrei Stepanov 1999 Russian Nat.Team + 0089+ 40
97 Cebrail Seker 1995 Brisa Spor Kulübü Derneği + 00134+ 01:08
98 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 0065+ 32
99 Sebastian Ryttersgaard - Danish Nat.Team + 00101+ 40
100 Jeremy Morel 1991 - + 00143+ 01:11
101 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0037+ 14
102 Anton Kuzmin 1996 Astana City + 0095+ 40
103 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 0098+ 40
104 Sebastian Kolze Changezi - Team AURA Energi - CK Aarhus + 00126+ 52
105 Kristian Sørensen 1996 Danish Nat.Team + 00111+ 40
106 Mikhail Fokin 1997 Russian Nat.Team + 0096+ 40
107 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 0067+ 32
108 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 0068+ 32
109 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins-Le Col + 0072+ 38
110 Matthieu Jeannès 1987 Hennebont Cyclisme + 0094+ 40
111 Igor Frolov 1990 Russian Nat.Team + 0097+ 40
112 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 00104+ 40
113 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 00108+ 40
114 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Kometa Cycling Team + 0069+ 32
115 Roman Deshko 1998 Lviv Cycling Team + 00105+ 40
116 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 0007+ 12
117 Pascal Bousquet 1976 - + 00144+ 01:11
118 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 00146+ 01:11
119 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 00115+ 40
120 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0099+ 40
121 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 00102+ 40
122 Halil Ibrahim Dilek 1998 Torku Şeker Gençlik + 00145+ 01:11
123 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 00110+ 40
124 Julien Amadori 1993 CSC Abymienne-Propreté 2000 + 00114+ 40
125 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 00157+ 01:32
126 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 00103+ 40
127 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00112+ 40
128 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 00136+ 01:10
129 Volodymyr Dzhus 1993 Lviv Cycling Team + 00118+ 40
130 Abdulkadir Kelleci 1986 Takım Bilgisi Eksik + 00153+ 01:27
131 Jérémy Barret 1997 E.C.Team Poitou Mondovelo + 00147+ 01:11
132 Mads Kristensen 1998 Danish Nat.Team + 00116+ 40
133 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 00129+ 59
134 Michel Ries 1998 Kometa Cycling Team + 00106+ 40
135 Fethi Acar 1996 Torku Şeker Gençlik + 00130+ 59
136 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 0070+ 32
137 Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col + 00117+ 40
138 Ahmet Akdylek 1988 Salcano-Sakarya + 00158+ 01:32
139 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 00113+ 40
140 Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus + 00119+ 40
141 Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto - Isorex + 00120+ 40
142 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 00121+ 40
143 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0038+ 14
144 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 0039+ 14
145 James Fouche 1998 Team Wiggins-Le Col + 00135+ 01:08
146 Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy + 00122+ 40
147 Igor Chzhan 1999 Astana City + 00131+ 59
148 Vasili Bialiauski 1995 Minsk Cycling Club + 00154+ 01:27
149 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 00124+ 40
150 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 0071+ 32
151 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 0043+ 14
152 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 0042+ 14
153 Deins Kanepejs 1995 Amore & Vita - Prodir + 00125+ 40
154 Maris Bogdanovics 1991 Interpro Cycling Academy + 0041+ 14
155 Ahmed Amine Galdoune 1996 Namedsport-Rocket + 00148+ 01:11
156 Norman Vahtra 1996 Estonia Nat.Team + 0044+ 14
157 Davide Colnaghi 1997 Namedsport-Rocket + 0045+ 14
158 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 00123+ 40
159 Michele Gazzoli 1999 Kometa Cycling Team + 0040+ 14
160 Enes Talha Ay 1996 Salcano-Sakarya + 01:17160+ 02:49
161 Muhammet Atalay 1989 Salcano-Sakarya + 01:47161+ 03:19
DNF Maarten Van Trijp 1993 Corendon - Circus 999

Info

Race Tour of Antalya
Nation Turkey
Stage 02.stage
Type Mountain
Distance 117 km
StartAntalya
FinishAntalya
DateFebruary 22nd (2019)
Leader B.Van Der Kooij
Points B.Van Der Kooij
Mountain J.Fouche