2019 Tour of Antalya

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mathieu Van Der Poel 1995 Corendon - Circus 03:26:4501 03:26:35
02 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 0002 + 04
03 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 0003 + 06
04 Giovanni Lonardi 1996 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 0005 + 10
05 Michele Gazzoli 1999 Kometa Cycling Team + 0006 + 10
06 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0007 + 10
07 Gabriel Cullaigh 1996 Team Wiggins-Le Col + 0008 + 10
08 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 0009 + 10
09 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 0010 + 10
10 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 0011 + 10
11 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 0012 + 10
12 Robert Scott 1998 Team Wiggins-Le Col + 0013 + 10
13 Maris Bogdanovics 1991 Latvia + 0014 + 10
14 Lucas Carstensen 1994 Bike Aid + 0015 + 10
15 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 0016 + 10
16 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 0017 + 10
17 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 0018 + 10
18 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0019 + 10
19 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0020 + 10
20 Siim Kiskonen 1997 Estonia + 0021 + 10
21 Matvey Nikitin 1992 Vino - Astana Motors + 0022 + 10
22 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 0023 + 10
23 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 0024 + 10
24 Artur Ershov 1990 Fiberli Antalyaspor + 0025 + 10
25 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 0026 + 10
26 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town - A Block CT + 0027 + 10
27 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0028 + 10
28 Roy Jans 1990 Corendon - Circus + 0029 + 10
29 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 0030 + 10
30 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0031 + 10
31 Dries De Bondt 1991 Corendon - Circus + 0004 + 08
32 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 0032 + 10
33 Andrea Colnaghi 1997 Namedsport-Rocket + 0033 + 10
34 Norman Vahtra 1996 Estonia + 0034 + 10
35 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 0035 + 10
36 Davide Colnaghi 1997 Namedsport-Rocket + 0036 + 10
37 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0037 + 10
38 Mel Van Der Veekens 1998 Monkey Town - A Block CT + 0038 + 10
39 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 0039 + 10
40 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0040 + 10
41 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0041 + 10
42 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0042 + 10
43 Alexandr Voloshin 1996 Vino - Astana Motors + 0043 + 10
44 Otto Vergaerde 1994 Corendon - Circus + 0044 + 10
45 Conor Dunne 1992 Israel Cycling Academy + 0045 + 10
46 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 1847 + 28
47 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 1848 + 28
48 Ahmet Orken 1993 Salcano-Sakarya + 1849 + 28
49 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 1850 + 28
50 Jan Maas 1996 Leopard Pro Cycling + 1851 + 28
51 Maksim Piskunov 1997 Fiberli Antalyaspor + 1852 + 28
52 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 1853 + 28
53 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 1854 + 28
54 Nikita Sokolov 1998 Vino - Astana Motors + 1855 + 28
55 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 1856 + 28
56 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 1857 + 28
57 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 1858 + 28
58 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 1846 + 27
59 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 1859 + 28
60 Hayato Yoshida 1989 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 1860 + 28
61 Batuhan Ozgur 1998 Torku Şeker Gençlik + 1861 + 28
62 Mykyta Zubenko 1995 Lviv Cycling Team + 1862 + 28
63 Mark Donovan 1999 Team Wiggins-Le Col + 1863 + 28
64 Rasmus Hestbek Lund 1993 Denmark + 1864 + 28
65 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 1865 + 28
66 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 1866 + 28
67 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Kometa Cycling Team + 1867 + 28
68 Antonio Santoro 1989 Monkey Town - A Block CT + 1868 + 28
69 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 1869 + 28
70 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 1870 + 28
71 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 1871 + 28
72 Maxime Vantomme 1986 Tarteletto - Isorex + 2572 + 35
73 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 2673 + 36
74 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia + 2674 + 36
75 Oguzhan Tiryaki 1998 Salcano-Sakarya + 2675 + 36
76 Kristers Ansons 1999 Latvia + 2676 + 36
77 Andrei Stepanov 1999 Russia + 2677 + 36
78 Michel Ries 1998 Kometa Cycling Team + 2678 + 36
79 Izzet Sahin Icen 1998 Fiberli Antalyaspor + 2679 + 36
80 Galym Akhmetov 1995 Astana City + 2680 + 36
81 Onur Balkan 1996 Salcano-Sakarya + 2681 + 36
82 Rait Arm 2000 Estonia + 2682 + 36
83 Alexandr Ovsyannikov 1997 Vino - Astana Motors + 2683 + 36
84 Hiroki Nishimura 1994 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 2684 + 36
85 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 2685 + 36
86 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 2686 + 36
87 Matthieu Jeannès 1987 Club De La Defense + 2687 + 36
88 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 2688 + 36
89 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 2689 + 36
90 Pier Elis Belletta 1999 Namedsport-Rocket + 2690 + 36
91 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 2691 + 36
92 Igor Frolov 1990 Russia + 2692 + 36
93 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 2693 + 36
94 Vladislav Duiunov 1994 Russia + 2694 + 36
95 Mikhail Fokin 1997 Russia + 2695 + 36
96 Anton Kuzmin 1996 Astana City + 2696 + 36
97 Roman Deshko 1998 Lviv Cycling Team + 2697 + 36
98 Oskar Nisu 1994 Estonia + 2698 + 36
99 Branislau Samoilau 1985 Minsk Cycling Club + 2699 + 36
100 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins-Le Col + 26100 + 36
101 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 26101 + 36
102 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 26102 + 36
103 Kemal Kücükbay 1982 Brisa Spor Kulübü Derneği + 26103 + 36
104 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 26104 + 36
105 Kristaps Pelcers 1999 Latvia + 26105 + 36
106 Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col + 26106 + 36
107 Julien Amadori 1993 Club De La Defense + 26107 + 36
108 Sebastian Ryttersgaard - Denmark + 26108 + 36
109 Ylber Sefa 1991 Tarteletto - Isorex + 26109 + 36
110 Yunus Emre Yilmaz 1996 Brisa Spor Kulübü Derneği + 26110 + 36
111 Mads Kristensen 1998 Denmark + 26111 + 36
112 Kristian Sĝrensen 1996 Denmark + 26112 + 36
113 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 26113 + 36
114 Kristjan Johanson 1997 Estonia + 26114 + 36
115 Volodymyr Dzhus 1993 Lviv Cycling Team + 26115 + 36
116 Stijn Devolder 1979 Corendon - Circus + 26116 + 36
117 Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto - Isorex + 26117 + 36
118 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 26118 + 36
119 Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy + 26119 + 36
120 Damiano Cima 1993 Nippo–Vini Fantini–Faizanè + 26120 + 36
121 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 26121 + 36
122 Mathieu Troude 1989 Club De La Defense + 26122 + 36
123 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 26123 + 36
124 Sebastian Kolze Changezi 2000 Denmark + 38126 + 48
125 Elchin Asadov 1987 Lviv Cycling Team + 45127 + 55
126 Kevin Molinari 1996 Namedsport-Rocket + 45128 + 55
127 Fethi Acar 1996 Torku Şeker Gençlik + 45129 + 55
128 Igor Chzhan 1999 Astana City + 45130 + 55
129 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 45131 + 55
130 Cebrail Seker 1995 Brisa Spor Kulübü Derneği + 54132 + 01:04
131 Niklas Spilck Jacobsen - Denmark + 54133 + 01:04
132 Soner Akbas 1996 Fiberli Antalyaspor + 54134 + 01:04
133 Ivan Mirri 1997 Namedsport-Rocket + 57136 + 01:07
134 Ahmed Amine Galdoune 1996 Namedsport-Rocket + 57137 + 01:07
135 Halil Ibrahim Dilek 1998 Torku Şeker Gençlik + 57138 + 01:07
136 Suleyman Urcu 2000 Brisa Spor Kulübü Derneği + 57139 + 01:07
137 Pascal Bousquet 1976 Club De La Defense + 57140 + 01:07
138 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 57141 + 01:07
139 James Fouche 1998 Team Wiggins-Le Col + 57135 + 01:04
140 Tim Wollenberg 2000 Team Felbermayr - Simplon Wels + 57142 + 01:07
141 Jérémy Barret 1997 Club De La Defense + 57143 + 01:07
142 Daniel Chumachenko 1997 Russia + 57144 + 01:07
143 Artem Ovechkin 1986 Russia + 57145 + 01:07
144 Canday Uzgun 1995 Fiberli Antalyaspor + 57146 + 01:07
145 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 57147 + 01:07
146 Jeremy Morel 1991 Club De La Defense + 57148 + 01:07
147 Mahmud Mammadov 2000 Lviv Cycling Team + 01:13149 + 01:23
148 Abdulkadir Kelleci 1986 Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:13150 + 01:23
149 Raman Ramanau 1994 Minsk Cycling Club + 01:13151 + 01:23
150 Vasili Bialiauski 1995 Fiberli Antalyaspor + 01:13152 + 01:23
151 Konrad Gessner 1995 Leopard Pro Cycling + 01:13153 + 01:23
152 Kristo Prangel 1998 Estonia + 01:13154 + 01:23
153 Ahmet Akdylek 1988 Salcano-Sakarya + 01:18155 + 01:28
154 Muhammet Atalay 1989 Salcano-Sakarya + 01:18156 + 01:28
155 Enes Talha Ay 1996 Salcano-Sakarya + 01:18157 + 01:28
156 Muhammed Ali Uguz 1999 Torku Şeker Gençlik + 01:18158 + 01:28
157 Ahmet Orencik 1999 Torku Şeker Gençlik + 01:18159 + 01:28
158 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 01:18160 + 01:28
159 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 01:37161 + 01:47
160 Maarten Van Trijp 1993 Corendon - Circus + 01:52162 + 02:02
161 Deins Kanepejs 1995 Latvia + 26124 + 36
162 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 26125 + 36
OOT Alekss Janis Razinskis 2000 Latvia 999
OOT Muhammed Selcuk 2000 Torku Şeker Gençlik 999
DNF Emin Kocan 1991 Brisa Spor Kulübü Derneği 999

Info

Race Tour of Antalya
Nation Turkey
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 140.8 km
StartBeskonak
FinishAntalya
DateFebruary 21st (2019)
Leader M.Van Der Poel
Points M.Van Der Poel
Mountain J.Fouche

Mathieu Van Der Poel