Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Tour of Antalya

2019

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling 02:10:407
02 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 083
03 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 081
04 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 17
05 Attila Valter CCC Development Team + 19
06 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 21
07 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 21
08 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 21
09 Radoslav Rogina Adria Mobil + 23
10 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 26
11 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 26
12 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 29
13 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 29
14 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 33
15 Michel Ries Kometa Cycling Team + 33
16 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 33
17 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 38
18 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 40
19 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 40
20 Artem Ovechkin Russia + 40
21 Nikodemus Holler Bike Aid + 45
22 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 49
23 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 53
24 Stijn Devolder Corendon - Circus + 54
25 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 55
26 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 57
27 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:08
28 Anton Kuzmin Astana City + 01:15
29 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:16
30 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 01:19
31 Joel Suter Akros-Thömus + 01:22
32 Justin Wolf Bike Aid + 01:22
33 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 01:22
34 Adne Van Engelen Bike Aid + 01:29
35 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 01:29
36 Galym Akhmetov Astana City + 01:34
37 Patryk Stosz CCC Development Team + 01:41
38 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 01:46
39 Mikhail Fokin Russia + 01:48
40 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:50
41 Aljaz Jarc Adria Mobil + 01:52
42 Piotr Brozyna CCC Development Team + 01:55
43 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 02:18
44 Daniil Marukhin Astana City + 02:21
45 Andrei Stepanov Russia + 02:23
46 Igor Frolov Russia + 02:23
47 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:23
48 Sebastian Kolze Changezi Denmark + 02:23
49 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 02:32
50 Kristaps Pelcers Latvia + 02:37
51 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 03:04
52 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 03:04
53 Justin Paroz Akros-Thömus + 03:08
54 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 03:11
55 Vladislav Duiunov Russia + 03:22
56 Mads Østergaard Denmark + 03:22
57 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 03:22
58 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 03:31
59 Norman Vahtra Estonia + 03:33
60 Daniel Chumachenko Russia + 03:37
61 Michal Paluta CCC Development Team + 03:37
62 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:37
63 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:37
64 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 03:37
65 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 03:46
66 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 04:11
67 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 04:11
68 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 04:16
69 Siim Kiskonen Estonia + 04:19
70 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 04:22
71 Maris Bogdanovics Latvia + 04:28
72 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 04:32
73 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 04:35
74 Dries De Bondt Corendon - Circus + 04:39
75 Eriks Toms Gavars Latvia + 04:41
76 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 04:41
77 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 04:54
78 Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 04:57
79 Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 05:03
80 Oskar Nisu Estonia + 05:12
81 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 05:33
82 Kristers Ansons Latvia + 05:35
83 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 05:38
84 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 05:45
85 Jonas Döring Akros-Thömus + 05:54
86 Timo Güller Akros-Thömus + 05:54
87 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 05:54
88 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 07:43
89 Kamil Malecki CCC Development Team + 07:47
90 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 07:57
91 Kristian Sørensen Denmark + 07:57
92 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 07:57
93 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 07:57
94 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 07:57
95 Aaron Grosser Bike Aid + 07:57
96 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 07:57
97 Dusan Rajovic Adria Mobil + 08:02
98 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 08:07
99 Ziga Horvat Adria Mobil + 08:19
100 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 08:32
101 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 08:32
102 Roy Jans Corendon - Circus + 08:32
103 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 08:32
104 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:32
105 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 08:32
106 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:32
107 Guy Niv Israel Cycling Academy + 08:32
108 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 08:37
109 Lucas Carstensen Bike Aid + 08:37
110 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:19
111 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 09:19
112 Deins Kanepejs Latvia + 09:21
113 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 09:21
114 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 09:21
115 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 12:21
116 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 12:23
117 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 12:25
118 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 12:27
119 Gorazd Per Adria Mobil + 12:27
120 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 12:29
121 Szymon Tracz CCC Development Team + 12:31
OOT Mathieu Troude Club De La Defense
OOT Pascal Bousquet Club De La Defense
OOT Kristo Prangel Estonia
OOT Rait Ärm Estonia
OOT Kristjan Johanson Estonia
OOT Izzet Sahin Icen Fiberli Antalyaspor
OOT Igor Chzhan Astana City
OOT Daniel Bichlmann Bike Aid
OOT Suleyman Urcu Brisa Spor Kulübü Derneği
OOT Cebrail Seker Brisa Spor Kulübü Derneği
OOT Gaetan Pons Leopard Pro Cycling
OOT Roman Deshko Lviv Cycling Team
OOT Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team
OOT Bohdan Musiienko Lviv Cycling Team
OOT Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT
OOT Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT
OOT Ahmed Amine Galdoune Namedsport-Rocket
OOT Ivan Mirri Namedsport-Rocket
OOT Enes Talha Ay Salcano-Sakarya
OOT Onur Balkan Salcano-Sakarya
OOT Muhammet Atalay Salcano-Sakarya
OOT Ahmet Akdylek Salcano-Sakarya
OOT Floris Gerts Tarteletto - Isorex
OOT Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team
OOT Ahmet Örencik Torku Şeker Gençlik
OOT Batuhan Özgür Torku Şeker Gençlik
OOT Halil Ibrahim Dilek Torku Şeker Gençlik
OOT Muhammed Ali Uguz Torku Şeker Gençlik
OOT Fethi Acar Torku Şeker Gençlik
DNS Yannis Voisard Akros-Thömus
DNS Sergey Luchshenko Astana City
DNS Michele Gazzoli Kometa Cycling Team
DNF Jeremy Morel Club De La Defense
DNF Julien Amadori Club De La Defense
DNF Jérémy Barret Club De La Defense
DNF Soner Akbas Fiberli Antalyaspor
DNF Canday Uzgun Fiberli Antalyaspor
DNF Kemal Kücükbay Brisa Spor Kulübü Derneği
DNF Mahmud Mammadov Lviv Cycling Team
DNF Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 55 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling 08:07:48
02 3 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 09
03 11 Attila Valter CCC Development Team + 11
04 65 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 12
05 31 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 13
06 62 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 14
07 23 Radoslav Rogina Adria Mobil + 15
08 20 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 18
09 22 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 21
10 25 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 30
11 59 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 31
12 92 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 35
13 19 Nikodemus Holler Bike Aid + 37
14 39 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 39
15 46 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 43
16 1 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 47
17 41 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 50
18 70 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 51
19 87 Michel Ries Kometa Cycling Team + 51
20 53 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 57
21 38 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 01:03
22 113 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 01:11
23 96 Stijn Devolder Corendon - Circus + 01:12
24 70 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 01:15
25 15 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 01:21
26 34 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 01:26
27 59 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:26
28 27 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 01:29
29 117 Artem Ovechkin Russia + 01:29
30 18 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 01:32
31 18 Patryk Stosz CCC Development Team + 01:33
32 63 Anton Kuzmin Astana City + 01:33
33 106 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 01:38
34 50 Joel Suter Akros-Thömus + 01:40
35 67 Justin Wolf Bike Aid + 01:40
36 1 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:42
37 76 Adne Van Engelen Bike Aid + 01:47
38 43 Galym Akhmetov Astana City + 01:52
39 13 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 01:56
40 26 Piotr Brozyna CCC Development Team + 02:05
41 55 Mikhail Fokin Russia + 02:06
42 43 Aljaz Jarc Adria Mobil + 02:10
43 17 Daniil Marukhin Astana City + 02:13
44 20 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 02:24
45 9 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02:33
46 57 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 02:36
47 42 Andrei Stepanov Russia + 02:41
48 49 Igor Frolov Russia + 02:41
49 77 Sebastian Kolze Changezi Denmark + 02:53
50 41 Kristaps Pelcers Latvia + 02:55
51 30 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 02:56
52 23 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 02:56
53 19 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 03:14
54 10 Norman Vahtra Estonia + 03:25
55 43 Justin Paroz Akros-Thömus + 03:26
56 37 Michal Paluta CCC Development Team + 03:29
57 39 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:29
58 25 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:29
59 53 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 03:29
60 32 Vladislav Duiunov Russia + 03:40
61 55 Mads Østergaard Denmark + 03:40
62 1 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 03:41
63 62 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 03:46
64 62 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 03:53
65 7 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 03:53
66 17 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 03:56
67 50 Siim Kiskonen Estonia + 04:11
68 27 Maris Bogdanovics Latvia + 04:20
69 68 Daniel Chumachenko Russia + 04:26
70 63 Dries De Bondt Corendon - Circus + 04:27
71 63 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 04:33
72 43 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 04:34
73 28 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 04:40
74 6 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 04:50
75 15 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 04:53
76 6 Eriks Toms Gavars Latvia + 04:59
77 45 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 05:12
78 3 Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 05:21
79 57 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 05:30
80 3 Oskar Nisu Estonia + 05:30
81 52 Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 05:43
82 3 Kristers Ansons Latvia + 05:53
83 36 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 05:55
84 38 Timo Güller Akros-Thömus + 06:03
85 22 Jonas Döring Akros-Thömus + 06:12
86 42 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 06:31
87 66 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 06:38
88 45 Kamil Malecki CCC Development Team + 07:39
89 86 Dusan Rajovic Adria Mobil + 07:48
90 78 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 07:49
91 80 Aaron Grosser Bike Aid + 07:49
92 69 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 07:49
93 55 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 07:49
94 17 Kristian Sørensen Denmark + 08:15
95 22 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 08:15
96 28 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 08:15
97 93 Roy Jans Corendon - Circus + 08:18
98 89 Lucas Carstensen Bike Aid + 08:29
99 42 Ziga Horvat Adria Mobil + 08:29
100 50 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 08:42
101 34 Guy Niv Israel Cycling Academy + 08:42
102 31 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 08:42
103 24 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 08:44
104 48 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 08:48
105 6 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 08:50
106 15 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 08:50
107 68 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 09:13
108 63 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 09:13
109 32 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:21
110 45 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:29
111 1 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 09:37
112 13 Deins Kanepejs Latvia + 09:39
113 36 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 09:42
114 45 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 10:01
115 88 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 12:15
116 96 Gorazd Per Adria Mobil + 12:19
117 30 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 12:39
118 2 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 12:45
119 41 Szymon Tracz CCC Development Team + 12:49
120 9 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 13:02
121 33 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 13:34
Info
Nation Turkey
Date February 23
Where Perge -> Termessos
What 03.Stage
Distance 91.8 km
Leader S.Rekita
Points B.Van Der Kooij
Mountain S.Rekita