Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Tour of Antalya

2019

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT 02:30:157
02 Roy Jans Corendon - Circus + 003
03 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 001
04 Lucas Carstensen Bike Aid + 00
05 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 00
06 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 00
07 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 00
08 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 00
09 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 00
10 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 00
11 Aaron Grosser Bike Aid + 00
12 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 00
13 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 00
14 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 00
15 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 00
16 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 00
17 Patryk Stosz CCC Development Team + 00
18 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
19 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 00
20 Oskar Nisu Estonia + 00
21 Rait Ärm Estonia + 00
22 Siim Kiskonen Estonia + 00
23 Attila Valter CCC Development Team + 00
24 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
25 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
26 Timo Güller Akros-Thömus + 00
27 Batuhan Özgür Torku Şeker Gençlik + 00
28 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 00
29 Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT + 00
30 Gorazd Per Adria Mobil + 00
31 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
32 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 00
33 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 00
34 Daniel Chumachenko Russia + 00
35 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 00
36 Michal Paluta CCC Development Team + 00
37 Daniil Marukhin Astana City + 00
38 Izzet Sahin Icen Fiberli Antalyaspor + 00
39 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
40 Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 00
41 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 00
42 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 00
43 Soner Akbas Fiberli Antalyaspor + 00
44 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
45 Szymon Tracz CCC Development Team + 00
46 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
47 Kristers Ansons Latvia + 00
48 Ahmet Örencik Torku Şeker Gençlik + 00
49 Galym Akhmetov Astana City + 00
50 Muhammed Ali Uguz Torku Şeker Gençlik + 00
51 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
52 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 00
53 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 00
54 Ivan Mirri Namedsport-Rocket + 00
55 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 00
56 Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 00
57 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 00
58 Eriks Toms Gavars Latvia + 00
59 Joel Suter Akros-Thömus + 00
60 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 00
61 Ziga Horvat Adria Mobil + 00
62 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 00
63 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
64 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 00
65 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
66 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 00
67 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 00
68 Canday Uzgun Fiberli Antalyaspor + 00
69 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 00
70 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
71 Kristo Prangel Estonia + 00
72 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 00
73 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 00
74 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 00
75 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
76 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 00
77 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 00
78 Kristaps Pelcers Latvia + 00
79 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
80 Mahmud Mammadov Lviv Cycling Team + 00
81 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
82 Suleyman Urcu Brisa Spor Kulübü Derneği + 00
83 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 00
84 Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT + 00
85 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 00
86 Kemal Kücükbay Brisa Spor Kulübü Derneği + 00
87 Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team + 00
88 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 00
89 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 00
90 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 00
91 Jonas Döring Akros-Thömus + 00
92 Kristjan Johanson Estonia + 00
93 Vladislav Duiunov Russia + 00
94 Mathieu Troude Club De La Defense + 00
95 Piotr Brozyna CCC Development Team + 00
96 Andrei Stepanov Russia + 00
97 Cebrail Seker Brisa Spor Kulübü Derneği + 00
98 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 00
99 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 00
100 Jeremy Morel Club De La Defense + 00
101 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
102 Anton Kuzmin Astana City + 00
103 Justin Paroz Akros-Thömus + 00
104 Sebastian Kolze Changezi Denmark + 00
105 Kristian Sørensen Denmark + 00
106 Mikhail Fokin Russia + 00
107 Guy Niv Israel Cycling Academy + 00
108 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 00
109 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 00
110 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 00
111 Igor Frolov Russia + 00
112 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 00
113 Yannis Voisard Akros-Thömus + 00
114 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 00
115 Roman Deshko Lviv Cycling Team + 00
116 Dries De Bondt Corendon - Circus + 00
117 Pascal Bousquet Club De La Defense + 00
118 Artem Ovechkin Russia + 00
119 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 00
120 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
121 Justin Wolf Bike Aid + 00
122 Halil Ibrahim Dilek Torku Şeker Gençlik + 00
123 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 00
124 Julien Amadori Club De La Defense + 00
125 Daniel Bichlmann Bike Aid + 00
126 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 00
127 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
128 Bohdan Musiienko Lviv Cycling Team + 00
129 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 00
130 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 00
131 Jérémy Barret Club De La Defense + 00
132 Mads Østergaard Denmark + 00
133 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 00
134 Michel Ries Kometa Cycling Team + 00
135 Fethi Acar Torku Şeker Gençlik + 00
136 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 00
137 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 00
138 Ahmet Akdylek Salcano-Sakarya + 00
139 Adne Van Engelen Bike Aid + 00
140 Stijn Devolder Corendon - Circus + 00
141 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 00
142 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 00
143 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 00
144 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 00
145 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 00
146 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 00
147 Igor Chzhan Astana City + 00
148 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 00
149 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 00
150 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 00
151 Kamil Malecki CCC Development Team + 00
152 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 00
153 Deins Kanepejs Latvia + 00
154 Maris Bogdanovics Latvia + 00
155 Ahmed Amine Galdoune Namedsport-Rocket + 00
156 Norman Vahtra Estonia + 00
157 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 00
158 Sergey Luchshenko Astana City + 00
159 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 00
160 Enes Talha Ay Salcano-Sakarya + 01:17
161 Muhammet Atalay Salcano-Sakarya + 01:47
DNF Maarten Van Trijp Corendon - Circus
Pos Rider Team Time
01 2 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT 05:56:46
02 1 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 04
03 1 Dusan Rajovic Adria Mobil + 08
04 25 Roy Jans Corendon - Circus + 08
05 - Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10
06 20 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 11
07 3 Dries De Bondt Corendon - Circus + 12
08 3 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 14
09 6 Lucas Carstensen Bike Aid + 14
10 3 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 14
11 1 Aaron Grosser Bike Aid + 14
12 6 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 14
13 4 Patryk Stosz CCC Development Team + 14
14 2 Attila Valter CCC Development Team + 14
15 12 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 14
16 8 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 14
17 4 Siim Kiskonen Estonia + 14
18 2 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
19 10 Michal Paluta CCC Development Team + 14
20 1 Gorazd Per Adria Mobil + 14
21 2 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 14
22 14 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 14
23 10 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 14
24 2 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 14
25 13 Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT + 14
26 6 Daniil Marukhin Astana City + 14
27 16 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 14
28 9 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 14
29 1 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 14
30 2 Radoslav Rogina Adria Mobil + 14
31 10 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
32 8 Nikodemus Holler Bike Aid + 14
33 2 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
34 9 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 14
35 9 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 14
36 9 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 14
37 5 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 14
38 31 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 14
39 23 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 14
40 34 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 14
41 27 Maris Bogdanovics Latvia + 14
42 7 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 14
43 4 Kamil Malecki CCC Development Team + 14
44 10 Norman Vahtra Estonia + 14
45 9 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 14
46 - Timo Güller Akros-Thömus + 31
47 5 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 32
48 6 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 32
49 - Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 32
50 14 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 32
51 10 Batuhan Özgür Torku Şeker Gençlik + 32
52 3 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 32
53 - Jack Burke Leopard Pro Cycling + 32
54 6 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 32
55 8 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 32
56 6 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 32
57 1 Ziga Horvat Adria Mobil + 32
58 7 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 32
59 3 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 32
60 12 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 32
61 4 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 32
62 - Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team + 32
63 4 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 32
64 4 Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT + 32
65 1 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 32
66 5 Piotr Brozyna CCC Development Team + 32
67 3 Guy Niv Israel Cycling Academy + 32
68 1 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 32
69 2 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 32
70 23 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 32
71 14 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 32
72 28 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 38
73 1 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 39
74 8 Rait Ärm Estonia + 40
75 - Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 40
76 3 Izzet Sahin Icen Fiberli Antalyaspor + 40
77 21 Oskar Nisu Estonia + 40
78 5 Szymon Tracz CCC Development Team + 40
79 3 Kristers Ansons Latvia + 40
80 30 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 40
81 1 Galym Akhmetov Astana City + 40
82 8 Eriks Toms Gavars Latvia + 40
83 2 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 40
84 2 Joel Suter Akros-Thömus + 40
85 19 Aljaz Jarc Adria Mobil + 40
86 34 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 40
87 3 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 40
88 4 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 40
89 12 Andrei Stepanov Russia + 40
90 19 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 40
91 14 Kristaps Pelcers Latvia + 40
92 2 Vladislav Duiunov Russia + 40
93 10 Kemal Kücükbay Brisa Spor Kulübü Derneği + 40
94 7 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 40
95 1 Anton Kuzmin Astana City + 40
96 1 Mikhail Fokin Russia + 40
97 5 Igor Frolov Russia + 40
98 3 Justin Paroz Akros-Thömus + 40
99 14 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 40
100 14 Kristjan Johanson Estonia + 40
101 7 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 40
102 14 Justin Wolf Bike Aid + 40
103 20 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 40
104 5 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 40
105 8 Roman Deshko Lviv Cycling Team + 40
106 28 Michel Ries Kometa Cycling Team + 40
107 16 Jonas Döring Akros-Thömus + 40
108 6 Yannis Voisard Akros-Thömus + 40
109 13 Mathieu Troude Club De La Defense + 40
110 17 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 40
111 1 Kristian Sørensen Denmark + 40
112 21 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 40
113 24 Adne Van Engelen Bike Aid + 40
114 7 Julien Amadori Club De La Defense + 40
115 3 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 40
116 5 Mads Østergaard Denmark + 40
117 11 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 40
118 3 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 40
119 3 Stijn Devolder Corendon - Circus + 40
120 3 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 40
121 - Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 40
122 3 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 40
123 10 Sergey Luchshenko Astana City + 40
124 1 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 40
125 1 Deins Kanepejs Latvia + 40
126 - Sebastian Kolze Changezi Denmark + 52
127 1 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 59
128 1 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 59
129 2 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 59
130 1 Fethi Acar Torku Şeker Gençlik + 59
131 1 Igor Chzhan Astana City + 59
132 2 Soner Akbas Fiberli Antalyaspor + 01:08
133 - Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 01:08
134 2 Cebrail Seker Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:08
135 - James Fouche Team Wiggins-Le Col + 01:08
136 5 Bohdan Musiienko Lviv Cycling Team + 01:10
137 7 Daniel Chumachenko Russia + 01:11
138 2 Ivan Mirri Namedsport-Rocket + 01:11
139 8 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 01:11
140 6 Canday Uzgun Fiberli Antalyaspor + 01:11
141 1 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:11
142 3 Suleyman Urcu Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:11
143 5 Jeremy Morel Club De La Defense + 01:11
144 4 Pascal Bousquet Club De La Defense + 01:11
145 7 Halil Ibrahim Dilek Torku Şeker Gençlik + 01:11
146 1 Artem Ovechkin Russia + 01:11
147 4 Jérémy Barret Club De La Defense + 01:11
148 11 Ahmed Amine Galdoune Namedsport-Rocket + 01:11
149 4 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 01:27
150 4 Kristo Prangel Estonia + 01:27
151 2 Mahmud Mammadov Lviv Cycling Team + 01:27
152 1 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 01:27
153 3 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:27
154 2 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 01:27
155 4 Ahmet Örencik Torku Şeker Gençlik + 01:32
156 2 Muhammed Ali Uguz Torku Şeker Gençlik + 01:32
157 3 Daniel Bichlmann Bike Aid + 01:32
158 3 Ahmet Akdylek Salcano-Sakarya + 01:32
159 2 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 01:51
160 3 Enes Talha Ay Salcano-Sakarya + 02:49
161 5 Muhammet Atalay Salcano-Sakarya + 03:19
Info
Nation Turkey
Date February 22
Where Antalya -> Antalya
What 02.Stage
Distance 111 km
Leader B.Van Der Kooij
Points B.Van Der Kooij
Mountain J.Fouche