Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Tour of Antalya

2019

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Mathieu van der Poel Corendon - Circus 03:26:457
02 Dusan Rajovic Adria Mobil + 003
03 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 001
04 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 00
05 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 00
06 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 00
07 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
08 Michal Paluta CCC Development Team + 00
09 Aaron Grosser Bike Aid + 00
10 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 00
11 Attila Valter CCC Development Team + 00
12 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 00
13 Maris Bogdanovics Latvia + 00
14 Lucas Carstensen Bike Aid + 00
15 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 00
16 Patryk Stosz CCC Development Team + 00
17 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 00
18 Gorazd Per Adria Mobil + 00
19 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
20 Siim Kiskonen Estonia + 00
21 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 00
22 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 00
23 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
24 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 00
25 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 00
26 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 00
27 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
28 Roy Jans Corendon - Circus + 00
29 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 00
30 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
31 Dries De Bondt Corendon - Circus + 00
32 Daniil Marukhin Astana City + 00
33 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 00
34 Norman Vahtra Estonia + 00
35 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 00
36 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 00
37 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
38 Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT + 00
39 Kamil Malecki CCC Development Team + 00
40 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
41 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
42 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
43 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 00
44 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 00
45 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 00
46 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 18
47 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 18
48 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 18
49 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 18
50 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 18
51 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 18
52 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 18
53 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 18
54 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 18
55 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 18
56 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 18
57 Ziga Horvat Adria Mobil + 18
58 Timo Güller Akros-Thömus + 18
59 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 18
60 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 18
61 Batuhan Özgür Torku Şeker Gençlik + 18
62 Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team + 18
63 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 18
64 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 18
65 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 18
66 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 18
67 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 18
68 Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT + 18
69 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 18
70 Guy Niv Israel Cycling Academy + 18
71 Piotr Brozyna CCC Development Team + 18
72 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 25
73 Szymon Tracz CCC Development Team + 26
74 Eriks Toms Gavars Latvia + 26
75 Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 26
76 Kristers Ansons Latvia + 26
77 Andrei Stepanov Russia + 26
78 Michel Ries Kometa Cycling Team + 26
79 Izzet Sahin Icen Fiberli Antalyaspor + 26
80 Galym Akhmetov Astana City + 26
81 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 26
82 Rait Ärm Estonia + 26
83 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 26
84 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 26
85 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 26
86 Joel Suter Akros-Thömus + 26
87 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 26
88 Justin Wolf Bike Aid + 26
89 Adne Van Engelen Bike Aid + 26
90 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 26
91 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 26
92 Igor Frolov Russia + 26
93 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 26
94 Vladislav Duiunov Russia + 26
95 Mikhail Fokin Russia + 26
96 Anton Kuzmin Astana City + 26
97 Roman Deshko Lviv Cycling Team + 26
98 Oskar Nisu Estonia + 26
99 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 26
100 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 26
101 Justin Paroz Akros-Thömus + 26
102 Yannis Voisard Akros-Thömus + 26
103 Kemal Kücükbay Brisa Spor Kulübü Derneği + 26
104 Aljaz Jarc Adria Mobil + 26
105 Kristaps Pelcers Latvia + 26
106 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 26
107 Julien Amadori Club De La Defense + 26
108 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 26
109 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 26
110 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 26
111 Mads Østergaard Denmark + 26
112 Kristian Sørensen Denmark + 26
113 Sergey Luchshenko Astana City + 26
114 Kristjan Johanson Estonia + 26
115 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 26
116 Stijn Devolder Corendon - Circus + 26
117 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 26
118 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 26
119 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 26
120 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 26
121 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 26
122 Mathieu Troude Club De La Defense + 26
123 Jonas Döring Akros-Thömus + 26
124 Sebastian Kolze Changezi Denmark + 38
125 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 45
126 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 45
127 Fethi Acar Torku Şeker Gençlik + 45
128 Igor Chzhan Astana City + 45
129 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 45
130 Cebrail Seker Brisa Spor Kulübü Derneği + 54
131 Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 54
132 Soner Akbas Fiberli Antalyaspor + 54
133 Ivan Mirri Namedsport-Rocket + 57
134 Ahmed Amine Galdoune Namedsport-Rocket + 57
135 Halil Ibrahim Dilek Torku Şeker Gençlik + 57
136 Suleyman Urcu Brisa Spor Kulübü Derneği + 57
137 Pascal Bousquet Club De La Defense + 57
138 Bohdan Musiienko Lviv Cycling Team + 57
139 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 57
140 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 57
141 Jérémy Barret Club De La Defense + 57
142 Daniel Chumachenko Russia + 57
143 Artem Ovechkin Russia + 57
144 Canday Uzgun Fiberli Antalyaspor + 57
145 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 57
146 Jeremy Morel Club De La Defense + 57
147 Mahmud Mammadov Lviv Cycling Team + 01:13
148 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:13
149 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 01:13
150 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 01:13
151 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 01:13
152 Kristo Prangel Estonia + 01:13
153 Ahmet Akdylek Salcano-Sakarya + 01:18
154 Muhammet Atalay Salcano-Sakarya + 01:18
155 Enes Talha Ay Salcano-Sakarya + 01:18
156 Muhammed Ali Uguz Torku Şeker Gençlik + 01:18
157 Ahmet Örencik Torku Şeker Gençlik + 01:18
158 Daniel Bichlmann Bike Aid + 01:18
159 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 01:37
160 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 01:52
161 Deins Kanepejs Latvia + 26
162 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 26
OOT Alekss Janis Razinskis Latvia
OOT Muhammed Selcuk Torku Şeker Gençlik
DNF Emin Kocan Brisa Spor Kulübü Derneği
Pos Rider Team Time
01 Mathieu van der Poel Corendon - Circus 03:26:35
02 Dusan Rajovic Adria Mobil + 04
03 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 06
04 Dries De Bondt Corendon - Circus + 08
05 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 10
06 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 10
07 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 10
08 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 10
09 Michal Paluta CCC Development Team + 10
10 Aaron Grosser Bike Aid + 10
11 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 10
12 Attila Valter CCC Development Team + 10
13 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 10
14 Maris Bogdanovics Latvia + 10
15 Lucas Carstensen Bike Aid + 10
16 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 10
17 Patryk Stosz CCC Development Team + 10
18 Riccardo Minali Israel Cycling Academy + 10
19 Gorazd Per Adria Mobil + 10
20 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
21 Siim Kiskonen Estonia + 10
22 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 10
23 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 10
24 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 10
25 Artur Ershov Fiberli Antalyaspor + 10
26 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 10
27 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 10
28 Radoslav Rogina Adria Mobil + 10
29 Roy Jans Corendon - Circus + 10
30 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 10
31 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
32 Daniil Marukhin Astana City + 10
33 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 10
34 Norman Vahtra Estonia + 10
35 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 10
36 Davide Colnaghi Namedsport-Rocket + 10
37 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 10
38 Mel Van Der Veekens Monkey Town - A Block CT + 10
39 Kamil Malecki CCC Development Team + 10
40 Nikodemus Holler Bike Aid + 10
41 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
42 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
43 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 10
44 Otto Vergaerde Corendon - Circus + 10
45 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 10
46 Timo Güller Akros-Thömus + 27
47 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 28
48 Vadim Pronskiy Vino - Astana Motors + 28
49 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 28
50 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 28
51 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 28
52 Maksim Piskunov Fiberli Antalyaspor + 28
53 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 28
54 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 28
55 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 28
56 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 28
57 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 28
58 Ziga Horvat Adria Mobil + 28
59 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 28
60 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 28
61 Batuhan Özgür Torku Şeker Gençlik + 28
62 Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team + 28
63 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 28
64 Rasmus Hestbek Lund Denmark + 28
65 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 28
66 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 28
67 Juan Pedro Lopez Kometa Cycling Team + 28
68 Antonio Santoro Monkey Town - A Block CT + 28
69 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 28
70 Guy Niv Israel Cycling Academy + 28
71 Piotr Brozyna CCC Development Team + 28
72 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 35
73 Szymon Tracz CCC Development Team + 36
74 Eriks Toms Gavars Latvia + 36
75 Oguzhan Tiryaki Salcano-Sakarya + 36
76 Kristers Ansons Latvia + 36
77 Andrei Stepanov Russia + 36
78 Michel Ries Kometa Cycling Team + 36
79 Izzet Sahin Icen Fiberli Antalyaspor + 36
80 Galym Akhmetov Astana City + 36
81 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 36
82 Rait Ärm Estonia + 36
83 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 36
84 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 36
85 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 36
86 Joel Suter Akros-Thömus + 36
87 Matthieu Jeannès Club De La Defense + 36
88 Justin Wolf Bike Aid + 36
89 Adne Van Engelen Bike Aid + 36
90 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 36
91 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 36
92 Igor Frolov Russia + 36
93 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 36
94 Vladislav Duiunov Russia + 36
95 Mikhail Fokin Russia + 36
96 Anton Kuzmin Astana City + 36
97 Roman Deshko Lviv Cycling Team + 36
98 Oskar Nisu Estonia + 36
99 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 36
100 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 36
101 Justin Paroz Akros-Thömus + 36
102 Yannis Voisard Akros-Thömus + 36
103 Kemal Kücükbay Brisa Spor Kulübü Derneği + 36
104 Aljaz Jarc Adria Mobil + 36
105 Kristaps Pelcers Latvia + 36
106 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 36
107 Julien Amadori Club De La Defense + 36
108 Sebastian Ryttersgaard Denmark + 36
109 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 36
110 Yunus Emre Yilmaz Brisa Spor Kulübü Derneği + 36
111 Mads Østergaard Denmark + 36
112 Kristian Sørensen Denmark + 36
113 Sergey Luchshenko Astana City + 36
114 Kristjan Johanson Estonia + 36
115 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 36
116 Stijn Devolder Corendon - Circus + 36
117 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 36
118 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 36
119 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 36
120 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 36
121 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 36
122 Mathieu Troude Club De La Defense + 36
123 Jonas Döring Akros-Thömus + 36
124 Deins Kanepejs Latvia + 36
125 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 36
126 Sebastian Kolze Changezi Denmark + 48
127 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 55
128 Kevin Molinari Namedsport-Rocket + 55
129 Fethi Acar Torku Şeker Gençlik + 55
130 Igor Chzhan Astana City + 55
131 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 55
132 Cebrail Seker Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:04
133 Niklas Spilck Jacobsen Denmark + 01:04
134 Soner Akbas Fiberli Antalyaspor + 01:04
135 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 01:04
136 Ivan Mirri Namedsport-Rocket + 01:07
137 Ahmed Amine Galdoune Namedsport-Rocket + 01:07
138 Halil Ibrahim Dilek Torku Şeker Gençlik + 01:07
139 Suleyman Urcu Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:07
140 Pascal Bousquet Club De La Defense + 01:07
141 Bohdan Musiienko Lviv Cycling Team + 01:07
142 Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:07
143 Jérémy Barret Club De La Defense + 01:07
144 Daniel Chumachenko Russia + 01:07
145 Artem Ovechkin Russia + 01:07
146 Canday Uzgun Fiberli Antalyaspor + 01:07
147 Dinmukhammed Ulysbayev Astana City + 01:07
148 Jeremy Morel Club De La Defense + 01:07
149 Mahmud Mammadov Lviv Cycling Team + 01:23
150 Abdulkadir Kelleci Brisa Spor Kulübü Derneği + 01:23
151 Raman Ramanau Minsk Cycling Club + 01:23
152 Vasili Bialiauski Fiberli Antalyaspor + 01:23
153 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 01:23
154 Kristo Prangel Estonia + 01:23
155 Ahmet Akdylek Salcano-Sakarya + 01:28
156 Muhammet Atalay Salcano-Sakarya + 01:28
157 Enes Talha Ay Salcano-Sakarya + 01:28
158 Muhammed Ali Uguz Torku Şeker Gençlik + 01:28
159 Ahmet Örencik Torku Şeker Gençlik + 01:28
160 Daniel Bichlmann Bike Aid + 01:28
161 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 01:47
162 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 02:02
Info
Nation Turkey
Date February 21
Where Beskonak -> Antalya
What 01.Stage
Distance 140.8 km
Leader M.van der Poel
Points M.van der Poel
Mountain J.Fouche