Tour of Antalya - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Wim Kleiman Monkey Town 03:07:057
02 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 001
04 Markus Wildauer Tirol Cycling Team + 00
05 Mads Rahbek Denmark + 00
06 Cristian Raileanu Torku Seker Spor + 00
07 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 49
08 Antonio Santoro Monkey Town + 49
09 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 49
10 Edoardo Zardini Wilier Triestina + 49
11 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 49
12 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 49
13 Kevin De Jonghe Tarteletto - Isorex + 49
14 Sven Van Luijk Monkey Town + 49
15 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 49
16 Awet Habtom Polartec - Kometa + 49
17 Ilia Koshevoy Wilier Triestina + 49
18 Nikodemus Holler Bike Aid + 49
19 Ruben Scheire Tarteletto - Isorex + 49
20 Artem Ovechkin Marathon Tula CT + 49
21 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 49
22 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 01:45
23 Anatolii Budiak Ukraine + 04:25
24 Vadim Pronskiy Astana City + 04:48
25 Silas Clemmensen Denmark + 05:14
26 Adne Van Engelen Bike Aid + 05:14
27 Meron Abraham Bike Aid + 05:14
28 Victor Manakov Marathon Tula CT + 05:14
29 Filippo Pozzato Wilier Triestina + 05:14
30 Grigoriy Shtein Astana City + 09:00
31 Maksym Vasilyev Ukraine + 09:00
32 Justin Paroz Akros - Renfer SA + 09:00
33 Sergio Torres Jorro Tarteletto - Isorex + 09:00
34 Ahmet Örken Salcano Sakarya + 09:00
35 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 09:00
36 Suleiman Kangangi Bike Aid + 09:00
37 Isaac Cantón Polartec - Kometa + 09:00
38 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 09:00
39 Viktor Okishev Vino - Astana Motors + 09:00
40 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 09:00
41 Onur Balkan Torku Seker Spor + 09:00
42 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 09:00
43 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 09:00
44 Charles Kagimu Bike Aid + 09:00
45 Ivar Slik Monkey Town + 09:00
46 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:00
47 Oleksandr Polivoda Synergy Baku Cycling Project + 09:00
48 Salim Kipkemboi Bike Aid + 09:00
49 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 09:00
50 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 09:00
51 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:00
52 Kasper Würtz Schmidt Denmark + 09:00
53 Kevin Inkelaar Polartec - Kometa + 09:00
54 Diego Sevilla Polartec - Kometa + 09:00
55 Yunus Yilmaz Brisaspor + 12:27
56 Abdulkadir Kelleci Brisaspor + 12:27
57 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 12:27
58 Mustafa Sayar Salcano Sakarya + 13:13
59 Jan Rüttimann Akros - Renfer SA + 13:13
60 Andrey Prostokishin Marathon Tula CT + 13:30
61 Rick Van Breda Monkey Town + 14:36
62 Andre Looij Monkey Town + 14:36
63 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 14:36
64 Yuriy Chsherbinin Apple Team + 14:36
65 Maxim Sukhov Marathon Tula CT + 14:36
66 Jonas Döring Akros - Renfer SA + 14:36
67 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 14:36
68 Oguzhan Tiryaki Salcano Cappadcoia + 14:36
69 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 14:36
70 Michael Habton Eritrea + 14:36
71 Matthias Schnapka Bike Aid + 14:36
72 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 14:36
73 Zeki Kaygisiz Salcano Sakarya + 14:36
74 Jordy Buskermolen Monkey Town + 14:36
75 Mario Vogt Team Sapura Cycling + 14:36
76 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 14:36
77 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 14:36
78 Kemal Kücükbay Brisaspor + 14:36
79 Andrew Leigh Tarteletto - Isorex + 14:36
80 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 14:36
81 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:36
82 Alexandr Gladilin Apple Team + 14:36
83 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 14:36
84 Musa Mikayilzada Synergy Baku Cycling Project + 14:36
85 Yuriy Natarov Astana City + 14:36
86 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 14:36
87 Sam Dobbs Tirol Cycling Team + 14:36
88 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 14:36
89 Christian Gorm Albrechtsen Denmark + 14:36
90 Andreas Handberg Madsen Denmark + 14:36
91 Mads Østergaard Denmark + 14:36
92 Kristian Sørensen Denmark + 14:36
93 Anton Kuzmin Astana City + 14:36
94 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 14:36
95 Yevgeniy Nepomnyachshiy Vino - Astana Motors + 14:36
96 Oleksandr Prevar Ukraine + 14:36
97 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:36
98 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:36
99 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 14:36
100 Galym Akhmetov Astana City + 14:36
101 Vadim Galeyev Apple Team + 14:36
102 Vladislav Duiunov Marathon Tula CT + 17:44
103 Jacopo Mosca Wilier Triestina + 17:46
104 Marco Coledan Wilier Triestina + 17:46
105 Jakub Mareczko Wilier Triestina + 17:46
106 Eugert Zhupa Wilier Triestina + 17:46
107 Dylan Page Team Sapura Cycling + 17:46
108 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 17:46
109 Emin Kocan Brisaspor + 17:46
110 Michele Gazzoli Polartec - Kometa + 17:46
111 Antoine Aebi Akros - Renfer SA + 17:46
112 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 17:46
113 Matteo Moschetti Polartec - Kometa + 17:46
114 Andrii Bratashchuk Ukraine + 17:46
115 Roman Giadysh Ukraine + 17:46
116 Karl-Arnold Vendelin Estonia + 17:46
117 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 17:46
118 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 17:46
119 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 17:46
120 Matvey Nikitin Astana City + 17:46
121 Oleg Zemlyakov Apple Team + 17:46
122 Kansatansin Klimiankou Minsk Cycling Club + 17:46
123 Artur Ershov Marathon Tula CT + 17:46
124 Arman Kamyshev Vino - Astana Motors + 17:46
125 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 17:46
126 Norman Vahtra Estonia + 17:46
127 Yannis Voisard Akros - Renfer SA + 17:46
128 Adiq Othman Team Sapura Cycling + 17:46
129 Sergey Mosin Marathon Tula CT + 17:46
130 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:46
131 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:46
132 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 17:46
133 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 17:46
DSQ Rob Ruygh Tarteletto - Isorex
OOT Cebrail Seker Brisaspor
OOT Million Amanuel Eritrea
OOT Kristo Prangel Estonia
OOT Izzet Sahin Icen Salcano Cappadcoia
OOT Isak Unal Salcano Cappadcoia
OOT Oguzhan Ermis Salcano Cappadcoia
OOT Muhammed Ali Uguz Salcano Cappadcoia
OOT Onur Turgut Salcano Cappadcoia
OOT Ivan Zaitsev Astana City
OOT Charlie Quarterman Leopard Pro Cycling
OOT Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project
OOT Muhshin Misbah Team Sapura Cycling
OOT Mohamad Abdul Halil Team Sapura Cycling
OOT Fethi Acar Torku Seker Spor
DNS Hanibal Tesfay Eritrea
DNS Oskar Nisu Estonia
DNF Natnael Mebrahtom Eritrea
DNF Sirak Tesfom Eritrea
DNF Kristjan Johanson Estonia
DNF Peeter Pung Estonia
DNF Enes Talha Ay Salcano Cappadcoia
DNF Vitaliy Hryniv Ukraine
DNF Taras Shevchuk Ukraine
DNF Wilson Pena Polartec - Kometa
DNF Kirill Pozdnyakov Synergy Baku Cycling Project
DNF Akmal Zakaria Team Sapura Cycling
Pos Rider Team Time
01 15 Wim Kleiman Monkey Town 06:53:26
02 17 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 04
03 107 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 06
04 4 Markus Wildauer Tirol Cycling Team + 09
05 71 Mads Rahbek Denmark + 10
06 101 Cristian Raileanu Torku Seker Spor + 10
07 4 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 59
08 19 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 59
09 12 Ruben Scheire Tarteletto - Isorex + 59
10 37 Edoardo Zardini Wilier Triestina + 59
11 43 Kevin De Jonghe Tarteletto - Isorex + 59
12 50 Marco Friedrich Tirol Cycling Team + 59
13 48 Awet Habtom Polartec - Kometa + 59
14 45 Nikodemus Holler Bike Aid + 59
15 58 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 59
16 63 Antonio Santoro Monkey Town + 59
17 55 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 59
18 93 Sven Van Luijk Monkey Town + 59
19 86 Artem Ovechkin Marathon Tula CT + 59
20 101 Benjamin Brkic Tirol Cycling Team + 59
21 96 Ilia Koshevoy Wilier Triestina + 59
22 26 Gordian Banzer Akros - Renfer SA + 01:55
23 72 Anatolii Budiak Ukraine + 04:35
24 98 Vadim Pronskiy Astana City + 04:58
25 13 Meron Abraham Bike Aid + 05:24
26 11 Victor Manakov Marathon Tula CT + 05:24
27 12 Filippo Pozzato Wilier Triestina + 05:24
28 40 Silas Clemmensen Denmark + 05:24
29 115 Adne Van Engelen Bike Aid + 05:24
30 27 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 09:01
31 26 Ivar Slik Monkey Town + 09:04
32 27 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 09:06
33 19 Nikita Sokolov Vino - Astana Motors + 09:10
34 3 Maksym Vasilyev Ukraine + 09:10
35 11 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 09:10
36 16 Kasper Würtz Schmidt Denmark + 09:10
37 5 Onur Balkan Torku Seker Spor + 09:10
38 8 Sergio Torres Jorro Tarteletto - Isorex + 09:10
39 17 Grigoriy Shtein Astana City + 09:10
40 12 Ahmet Örken Salcano Sakarya + 09:10
41 10 Isaac Cantón Polartec - Kometa + 09:10
42 2 Diego Sevilla Polartec - Kometa + 09:10
43 17 Jesse Ewart Team Sapura Cycling + 09:10
44 9 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 09:10
45 33 Justin Paroz Akros - Renfer SA + 09:10
46 20 Charles Kagimu Bike Aid + 09:10
47 50 Suleiman Kangangi Bike Aid + 09:10
48 33 Kevin Inkelaar Polartec - Kometa + 09:10
49 41 Salim Kipkemboi Bike Aid + 09:10
50 52 Viktor Okishev Vino - Astana Motors + 09:10
51 63 Oleksandr Polivoda Synergy Baku Cycling Project + 09:10
52 73 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:10
53 79 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 09:10
54 97 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 09:10
55 33 Yunus Yilmaz Brisaspor + 12:37
56 35 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 12:37
57 78 Abdulkadir Kelleci Brisaspor + 12:37
58 13 Mustafa Sayar Salcano Sakarya + 13:23
59 21 Jan Rüttimann Akros - Renfer SA + 13:23
60 63 Andrey Prostokishin Marathon Tula CT + 13:40
61 57 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 14:42
62 53 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 14:46
63 45 Maxim Sukhov Marathon Tula CT + 14:46
64 36 Jonas Döring Akros - Renfer SA + 14:46
65 39 Andrew Leigh Tarteletto - Isorex + 14:46
66 28 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 14:46
67 57 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:46
68 35 Lukas Schlemmer Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:46
69 34 Andreas Handberg Madsen Denmark + 14:46
70 41 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:46
71 37 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 14:46
72 3 Michael Habton Eritrea + 14:46
73 24 Oleksandr Prevar Ukraine + 14:46
74 9 Alexandr Voloshin Vino - Astana Motors + 14:46
75 17 Yuriy Chsherbinin Apple Team + 14:46
76 1 Mario Gamper Tirol Cycling Team + 14:46
77 7 Kristian Sørensen Denmark + 14:46
78 16 Matthias Schnapka Bike Aid + 14:46
79 12 Galym Akhmetov Astana City + 14:46
80 6 Alexandr Gladilin Apple Team + 14:46
81 25 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 14:46
82 8 Yevgeniy Nepomnyachshiy Vino - Astana Motors + 14:46
83 15 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 14:46
84 16 Mario Vogt Team Sapura Cycling + 14:46
85 10 Vadim Galeyev Apple Team + 14:46
86 18 Jordy Buskermolen Monkey Town + 14:46
87 21 Zeki Kaygisiz Salcano Sakarya + 14:46
88 8 Yuriy Natarov Astana City + 14:46
89 6 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 14:46
90 26 Kemal Kücükbay Brisaspor + 14:46
91 37 Feritcan Samli Torku Seker Spor + 14:46
92 32 Sam Dobbs Tirol Cycling Team + 14:46
93 37 Musa Mikayilzada Synergy Baku Cycling Project + 14:46
94 62 Rick Van Breda Monkey Town + 14:46
95 60 Andre Looij Monkey Town + 14:46
96 61 Oguzhan Tiryaki Salcano Cappadcoia + 14:46
97 55 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 14:46
98 43 Anton Kuzmin Astana City + 14:46
99 51 Christian Gorm Albrechtsen Denmark + 14:46
100 49 Mads Østergaard Denmark + 14:46
101 58 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 14:46
102 101 Matteo Moschetti Polartec - Kometa + 17:46
103 101 Jakub Mareczko Wilier Triestina + 17:50
104 98 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 17:52
105 62 Vladislav Duiunov Marathon Tula CT + 17:54
106 83 Dylan Page Team Sapura Cycling + 17:56
107 94 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 17:56
108 101 Norman Vahtra Estonia + 17:56
109 79 Marco Coledan Wilier Triestina + 17:56
110 85 Antoine Aebi Akros - Renfer SA + 17:56
111 74 Emin Kocan Brisaspor + 17:56
112 95 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:56
113 71 Eugert Zhupa Wilier Triestina + 17:56
114 78 Roman Giadysh Ukraine + 17:56
115 74 Karl-Arnold Vendelin Estonia + 17:56
116 58 Arman Kamyshev Vino - Astana Motors + 17:56
117 53 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 17:56
118 31 Ahmet Akdilek Torku Seker Spor + 17:56
119 34 Matvey Nikitin Astana City + 17:56
120 19 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 17:56
121 33 Sergey Mosin Marathon Tula CT + 17:56
122 19 Artur Ershov Marathon Tula CT + 17:56
123 11 Oleg Zemlyakov Apple Team + 17:56
124 15 Adiq Othman Team Sapura Cycling + 17:56
125 12 Yannis Voisard Akros - Renfer SA + 17:56
126 - Andrii Bratashchuk Ukraine + 17:56
127 7 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 17:56
128 19 Jacopo Mosca Wilier Triestina + 17:56
129 8 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 17:56
130 3 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:56
131 22 Michele Gazzoli Polartec - Kometa + 17:56
132 13 Kansatansin Klimiankou Minsk Cycling Club + 17:56
133 15 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 17:56
Information
Nation Turkey
Date 23rd February
Where Antalya -> Antalya
What 2nd stage
Distance 121.3 km
Leader W.Kleiman
Youth J.Schinnagel
Points G.Zimmermann
Mountain D.Lehner
Other
Embed Results