FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Trofeo Pantalica
UCI, 9th March 2003, Italy
Race info
Results
History
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
Results
Embed Results
Nations
Australia
Croatia
Denmark
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Poland
Slovenia
Spain
Sweden
Ukraine
Zimbabwe
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Martin
Miguel Ángel
1972
Domina Vacanze - Elitron
04:33:53
02
Cassani
Enrico
1972
Alessio
+ 00
03
Figueras
Giuliano
1976
Panaria - Fiordo
+ 00
04
Palumbo
Giuseppe
1975
De Nardi - Colpack - Astro
+ 00
05
Duma
Vladimir
1972
Landbouwkrediet
+ 00
06
Mason
Oscar
1975
Vini Caldirola - So.Di
+ 00
07
Ferrara
Raffaele
1976
Alessio
+ 00
08
Righi
Daniele
1976
Lampre
+ 01
09
Hamburger
Bo
1970
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 01
10
Marzoli
Ruggero
1976
Alessio
+ 01
11
Gasparre
Graziano
1978
De Nardi - Colpack - Astro
+ 01
12
Burrow
Jamie
1977
Amore & Vita - Beretta
+ 01
13
Mazzanti
Luca
1974
Panaria - Fiordo
+ 04
14
Popovych
Yaroslav
1980
Landbouwkrediet
+ 07
15
Szmyd
Sylwester
1978
Mercatone Uno - Scanavino
+ 08
16
Basso
Ivan
1977
Fassa Bortolo
+ 08
17
Davis
Scott
1979
Panaria - Fiordo
+ 17
18
Tiralongo
Paolo
1977
Panaria - Fiordo
+ 38
19
Valjavec
Tadej
1977
Fassa Bortolo
+ 38
20
Barbero
Sergio
1969
Lampre
+ 44
21
Pietropolli
Daniele
1980
Tenax -Garda Calze
+ 55
22
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Saeco
+ 01:04
23
Jones
Timothy
1975
Amore & Vita - Beretta
+ 01:04
24
Scarponi
Michele
1979
Domina Vacanze - Elitron
+ 01:12
25
Nocentini
Rinaldo
1977
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 01:12
26
Conte
Biagio
1968
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 11:17
27
Pozzi
Oscar
1971
Tenax -Garda Calze
+ 11:17
28
Frattini
Cristiano
1973
Tenax -Garda Calze
+ 11:17
29
Gerosa
Mauro
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 11:17
30
Cioni
Dario
1974
Fassa Bortolo
+ 11:17
31
Adyeyev
Sergiy
1976
Landbouwkrediet
+ 11:17
32
Petito
Roberto
1971
Fassa Bortolo
+ 11:17
33
Pozzato
Filippo
1981
Fassa Bortolo
+ 11:17
34
Milesi
Marco
1970
Vini Caldirola - So.Di
+ 11:17
35
Lanfranchi
Paolo
1968
Panaria - Fiordo
+ 11:17
36
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre
+ 11:17
37
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 11:17
38
Sciandri
Maximilian
1967
Lampre
+ 11:17
39
Bossoni
Paolo
1976
Vini Caldirola - So.Di
+ 11:17
40
Bartoli
Claudio
1979
Panaria - Fiordo
+ 11:17
41
Spezialetti
Alessandro
1975
Saeco
+ 11:17
42
Baliani
Fortunato
1974
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 11:17
43
Gonzalez
Aitor
1975
Fassa Bortolo
+ 11:17
44
Ferrigato
Andrea
1969
Alessio
+ 11:17
45
Baldato
Fabio
1968
Alessio
+ 11:17
46
Tonti
Andrea
1976
Saeco
+ 11:17
47
Illiano
Raffaele
1977
Colombia - Selle Italia
+ 11:17
48
Quinziato
Manuel
1979
Lampre
+ 11:17
49
Mori
Massimiliano
1974
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 11:17
50
Codol
Massimo
1973
Mercatone Uno - Scanavino
+ 11:17
51
Shefer
Alexandre
1971
Saeco
+ 11:17
52
Di Falco
Vicenzo
1980
Mercatone Uno - Scanavino
+ 11:17
53
Miholjevic
Vladimir
1974
Alessio
+ 11:17
54
Khalilov
Mikhaylo
1975
Colombia - Selle Italia
+ 11:17
55
Murn
Uros
1975
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 11:17
56
Moletta
Andrea
1979
Mercatone Uno - Scanavino
+ 11:17
57
Gasperoni
Cristian
1970
Mercatone Uno - Scanavino
+ 11:17
58
Cunego
Damiano
1981
Saeco
+ 11:24
59
Larsson
Gustav
1980
Fassa Bortolo
+ 13:26
60
Missaglia
Gabriele
1970
Lampre
+ 13:26
Information
Trofeo Pantalica
Italy
9th March 2003
1.3 | 174.0 km