Tour of Rhodes

UCI, Stage race, 16th -19th March 2023, Greece

GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Morgado AntónioHagens Berman Axeon4010:28:29
2 Miltiadis AndreasCyprus30+ 02
3 Drege AndreTeam Coop-Repsol25+ 04
4 Otruba JakubATT Investments20+ 12
5 Meiler LukasTeam Vorarlberg15+ 13
6 Zoidl RiccardoTeam Felbermayr Simplon Wels10+ 19
7 White AlexanderAevolo5+ 26
8 Stüssi ColinTeam Vorarlberg3+ 26
9 Lindquist Christian IngemannRestaurant Suri-Carl Ras3+ 32
10 Berlin AntoineTeam Vorarlberg3+ 35
11 Stocek MatusATT Investments+ 35
12 Klyver HjalmarTeam IBT-Tripeak+ 36
13 Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras+ 37
14 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus+ 42
15 Christophersen Cedrik BakkeTeam Coop-Repsol+ 46
16 Raileanu CristianRomania+ 46
17 Turek DanielATT Investments+ 46
18 Bennett StefanEuroCyclingTrips+ 46
19 Gagne JulienTeam Skyline+ 46
20 Place MaxenceHagens Berman Axeon+ 46
21 Tavares GonçaloHagens Berman Axeon+ 46
22 Marukhin DaniilVino SKO Team+ 46
23 Shmidt ArtemHagens Berman Axeon+ 46
24 Fjellheim HenrikEF Education-NIPPO Development Team+ 46
25 Dina MartonATT Investments+ 46
26 Cabedo OscarTeam Vorarlberg+ 01:07
27 Dahl Gustav FrederikRestaurant Suri-Carl Ras+ 01:27
28 Wallinder WincentTeam IBT-Tripeak+ 01:41
29 Toupalik JakubEF Education-NIPPO Development Team+ 11:37
30 Gullickson LeoAevolo+ 11:37
31 Bosch ManuelTeam Felbermayr Simplon Wels+ 11:37
32 Semenov AlexandrVino SKO Team+ 11:39
33 Herzog EmilHagens Berman Axeon+ 11:50
34 Kvam KalleTeam Coop-Repsol+ 12:05
35 Geßner JakobTeam Lotto-Kern Haus+ 12:13
36 Boúglas GeorgiosHellas+ 13:22
37 Heldahl Sebastian DreyerXSpeed United Continental+ 13:29
38 Haakonsen AmundTeam Coop-Repsol+ 13:58
39 Humber-Kelly DylanYoeleo Factory Team+ 14:51
40 Vermeulen MoranTeam Vorarlberg+ 14:53
41 Dube DavidTeam Skyline+ 14:53
42 Agrotis AlexandrosCyprus+ 20:11
43 Mackie EwanSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 21:29
44 Federspiel DanielTeam Felbermayr Simplon Wels+ 23:04
45 Reutimann MatthiasTeam Felbermayr Simplon Wels+ 23:43
46 Housley JoshSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 24:45
47 Koch ChristianTeam Lotto-Kern Haus+ 26:20
48 Christopoulos-Heller PanagiotisXSpeed United Continental+ 26:31
49 Lunder EirikTeam Coop-Repsol+ 27:43
50 Camrda KarelATT Investments+ 30:55
51 Knolle JonTeam Vorarlberg+ 31:26
52 Stehli FelixEF Education-NIPPO Development Team+ 31:44
53 Njor MarckusTeam IBT-Tripeak+ 35:50
54 Sunnatov AkramjonTashkent City Professional Cycling Team+ 37:06
55 Wæhre MagnusTeam Coop-Repsol+ 37:11
56 Rogora KiyaEF Education-NIPPO Development Team+ 37:45
57 Tzortzakis PolychronisHellas+ 37:57
58 Drakos NikolaosHellas+ 37:58
59 Laverick JoeSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 37:58
60 Zangerle EmanuelTeam Felbermayr Simplon Wels+ 38:41
61 Wallin Rasmus BøghRestaurant Suri-Carl Ras+ 39:18
62 Pavlides KonstantinosCyprus+ 40:02
63 Gonçalves BernardoXSpeed United Continental+ 40:57
64 Arvanitou NikiforosHellas+ 41:58
65 Kivistik GertATT Investments+ 42:46
66 Koltunov VladimirVino SKO Team+ 44:14
67 Magnusson IsakTeam IBT-Tripeak+ 44:42
68 Lohinsky FilipDukla Banská Bystrica+ 44:44
69 Galovic JakubDukla Banská Bystrica+ 44:49
70 Kubis LukasDukla Banská Bystrica+ 44:54
71 Vaganov AlexeyVino SKO Team+ 46:22
72 Khalmuratov MuradjanTashkent City Professional Cycling Team+ 46:26
73 Piotrow DarrenYoeleo Factory Team+ 46:27
74 Maertens ClémentYoeleo Factory Team+ 46:31
75 Bertrand MatteoXSpeed United Continental+ 49:02
76 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras+ 49:25
77 Lydic AndrewSN Vitae Bam Bam Coaching RT+ 49:30
78 Kaspar JanATT Investments+ 49:30
79 Luncan SerbanRomania+ 49:35
80 Schmitz CampoTeam Storck-Metropol Cycling+ 50:03
81 Kouzis GiorgosCyprus+ 50:03
82 Nagy SimonDukla Banská Bystrica+ 53:16
83 Drouin DavidYoeleo Factory Team+ 53:20
84 Koutounis AristeidisRodilios+ 01:02:39
85 Hoza DenisDukla Banská Bystrica+ 01:02:44
DNF Boyle EvanAevolo
DNF Klein TobiasAevolo
DNF McDonald BrodyAevolo
DNF Wienke BrooksAevolo
DNF Kasapis AndreasCyprus
DNF Matsangos AlexandrosCyprus
DNF Philokyprou ChristosCyprus
DNF Kasko DavidDukla Banská Bystrica
DNF Rovder PavolDukla Banská Bystrica
DNF Oda HijiriEF Education-NIPPO Development Team
DNF Blas BlaydeEuroCyclingTrips
DNF Green SiméonEuroCyclingTrips
DNF Jobber JamesEuroCyclingTrips
DNF Orr RobertEuroCyclingTrips
DNF de Jong NinoHagens Berman Axeon
DNF Douzas DionisyosHellas
DNF Ilias PeriklisHellas
DNF Wang GustavRestaurant Suri-Carl Ras
DNF Bilias IoannisRodilios
DNF Miaoulis IoannisRodilios
DNF Papastamatakis KiriakosRodilios
DNF Tsikouris TheodorosRodilios
DNF Buta CatalinRomania
DNF Dima EmilRomania
DNF Grosu Eduard MichaelRomania
DNF Stoica Stefan-LucianRomania
DNF Brown JamesSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Grover FreddieSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Surmon JosephSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Abdukhakimov TimurTashkent City Professional Cycling Team
DNF Allamberganov UmirbekTashkent City Professional Cycling Team
DNF Elli KonstantinTashkent City Professional Cycling Team
DNF Rakhimbaev BehzodbekTashkent City Professional Cycling Team
DNF Zabirov DamirTashkent City Professional Cycling Team
DNF Ravnøy JohanTeam Coop-Repsol
DNF Dik CalvinTeam Dauner | AKKON
DNF Duckert RomanTeam Dauner | AKKON
DNF Hjemsæter OlavTeam Dauner | AKKON
DNF Plambeck MoritzTeam Dauner | AKKON
DNF Raßmann FrederikTeam Dauner | AKKON
DNF Sarnowski TillmanTeam Dauner | AKKON
DNF Kukrle MichaelTeam Felbermayr Simplon Wels
DNF Meiler MartinTeam Felbermayr Simplon Wels
DNF Bisgaard Olsen RasmusTeam IBT-Tripeak
DNF Hansen Peter AsbjørnTeam IBT-Tripeak
DNF Rønhede ThorolfTeam IBT-Tripeak
DNF Dreßler LucaTeam Lotto-Kern Haus
DNF Keup Pierre-PascalTeam Lotto-Kern Haus
DNF Biétry SachaTeam Novo Nordisk Development
DNF Brown JoshuaTeam Novo Nordisk Development
DNF De Graeve QuintenTeam Novo Nordisk Development
DNF Kotulski PrzemyslawTeam Novo Nordisk Development
DNF Percrule DoriandTeam Novo Nordisk Development
DNF Planet CharlesTeam Novo Nordisk Development
DNF Wattelle CélestinTeam Novo Nordisk Development
DNF Gabrick DavidTeam Skyline
DNF Hamm EmileTeam Skyline
DNF Kleban NickTeam Skyline
DNF Pimentel StephenTeam Skyline
DNF Turmon ChazTeam Skyline
DNF Brönner JohannesTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Clauss MarcTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Franz ToniTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Keller PaulTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Müller MaximilianTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Schubert PatrickTeam Storck-Metropol Cycling
DNF Benz PirminTeam Vorarlberg
DNF Dostiyev IlkhanVino SKO Team
DNF Mulagaleyev VladimirVino SKO Team
DNF Strelnikov YegorVino SKO Team
DNF Koszela DanielXSpeed United Continental
DNF Pargeter ReillyXSpeed United Continental
DNF Sillankorva JaakkoXSpeed United Continental
DNF Dorf MackYoeleo Factory Team
DNF Furman TravisYoeleo Factory Team
DNF Goodfellow WilliamYoeleo Factory Team
Pos Rider Team Time
1 Morgado AntónioHagens Berman Axeon 10:28:29
2 White AlexanderAevolo + 26
3 Klyver HjalmarTeam IBT-Tripeak + 36
4 Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras + 37
5 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus + 42
6 Christophersen Cedrik BakkeTeam Coop-Repsol + 46
7 Place MaxenceHagens Berman Axeon + 46
8 Tavares GonçaloHagens Berman Axeon + 46
9 Shmidt ArtemHagens Berman Axeon + 46
10 Fjellheim HenrikEF Education-NIPPO Development Team + 46
11 Wallinder WincentTeam IBT-Tripeak + 01:41
12 Toupalik JakubEF Education-NIPPO Development Team + 11:37
13 Gullickson LeoAevolo + 11:37
14 Herzog EmilHagens Berman Axeon + 11:50
15 Kvam KalleTeam Coop-Repsol + 12:05
16 Humber-Kelly DylanYoeleo Factory Team + 14:51
17 Mackie EwanSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 21:29
18 Camrda KarelATT Investments + 30:55
19 Njor MarckusTeam IBT-Tripeak + 35:50
20 Wæhre MagnusTeam Coop-Repsol + 37:11
21 Rogora KiyaEF Education-NIPPO Development Team + 37:45
22 Drakos NikolaosHellas + 37:58
23 Pavlides KonstantinosCyprus + 40:02
24 Arvanitou NikiforosHellas + 41:58
25 Koltunov VladimirVino SKO Team + 44:14
26 Magnusson IsakTeam IBT-Tripeak + 44:42
27 Lohinsky FilipDukla Banská Bystrica + 44:44
28 Galovic JakubDukla Banská Bystrica + 44:49
29 Vaganov AlexeyVino SKO Team + 46:22
30 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras + 49:25
31 Lydic AndrewSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 49:30
32 Luncan SerbanRomania + 49:35
33 Schmitz CampoTeam Storck-Metropol Cycling + 50:03
34 Kouzis GiorgosCyprus + 50:03
35 Nagy SimonDukla Banská Bystrica + 53:16
36 Koutounis AristeidisRodilios + 01:02:39
37 Hoza DenisDukla Banská Bystrica + 01:02:44
Pos Team Time
1 Team Vorarlberg 31:26:43
2 Team Coop-Repsol + 02
3 Hagens Berman Axeon + 28
4 ATT Investments + 31
5 Restaurant Suri-Carl Ras + 01:43
6 Team Felbermayr Simplon Wels + 33:45
7 Team IBT-Tripeak + 35:28
8 Vino SKO Team + 35:35
9 Team Lotto-Kern Haus + 37:59
10 EF Education-NIPPO Development Team + 42:33
11 Cyprus + 59:09
12 Hellas + 01:07:16
13 XSpeed United Continental + 01:15:17
14 SN Vitae Bam Bam Coaching RT + 01:22:56
15 Yoeleo Factory Team + 01:46:33
16 Dukla Banská Bystrica + 02:13:06

Information