Tour of Rhodes - 2021

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 03:51:417
02 Fredrik Dversnes Team Coop + 003
03 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 001
04 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
05 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 00
06 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 00
07 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 00
08 Charles Planet Team Novo Nordisk + 00
09 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 00
10 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 00
11 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 00
12 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 00
13 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 00
14 Gage Hecht Aevolo + 00
15 Andreas Miltiadis Cyprus + 00
16 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
17 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
18 Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 00
19 Mika Heming Maloja Pushbikers + 00
20 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 00
21 Alexandros Agrotis Cyprus + 00
22 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 00
23 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 00
24 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 00
25 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 00
26 Periklis Ilias Attica Regional Team + 00
27 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 00
28 Eric Brunner Aevolo + 00
29 Daan Hoole SEG Racing Academy + 00
30 Daniel Crista Romania + 00
31 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 00
32 Emil Dima Romania + 00
33 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 00
34 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 00
35 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
36 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 00
37 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 00
38 Miltiadis Giannoutsos A.O.Aiolos + 00
39 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 00
40 Tord Gudmestad Team Coop + 00
41 Conor Schunk Aevolo + 00
42 Jacob Eriksson Team Coop + 00
43 Kristian Aasvold Team Coop + 00
44 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 00
45 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
46 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
47 Harrison Wood SEG Racing Academy + 00
48 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
49 Aidan McNeil Aevolo + 00
50 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 00
51 Louis Bendixen Team Coop + 00
52 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 00
53 Wessel Krul SEG Racing Academy + 00
54 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 10
55 Sean Flynn SEG Racing Academy + 13
56 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 17
57 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 21
58 Matthias Mangertseder Felbermayr - Simplon Wels + 31
59 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 37
60 Alan Banaszek Mazowsze Serce Polski + 37
61 Dimitrios Christakos Greece + 37
62 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 37
63 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 37
64 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 37
65 Yordan Andreev Bulgaria + 37
66 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 44
67 Scott McGill Aevolo + 44
68 Eirik Lunder Team Coop + 53
69 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 56
70 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 56
71 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 01:07
72 Charalampos Kastrantas Greece + 01:52
73 Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 01:52
74 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:52
75 Sam Brand Team Novo Nordisk + 01:52
76 Norbert Banaszek Mazowsze Serce Polski + 01:52
77 Alexandros Matsangos Cyprus + 01:52
78 Polychronis Tzortzakis Greece + 01:52
79 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 01:52
80 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 01:52
81 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 01:52
82 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 01:52
83 Ioannis Iliadis A.O.Aiolos + 01:52
84 Emiliano Vila Greece + 01:52
85 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 01:52
86 Dennis Gråsvold Team Coop + 01:52
87 Ioan Dobrin Romania + 01:52
88 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 01:52
89 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 01:52
90 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 01:52
91 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 01:52
92 Tom Day SEG Racing Academy + 04:06
93 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 04:06
94 Ioannis Vorrias Team KIBAG-OBOR-CKT + 04:06
95 Pavel Grassle Tufo-Pardus Prostejov + 04:06
96 Marceli Boguslawski Mazowsze Serce Polski + 04:06
97 Samuel Munday Team Novo Nordisk + 04:06
98 Nikolay Genov Bulgaria + 04:06
99 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 04:06
100 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 04:06
101 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 04:06
102 Kiriakos Papastamatakis Iviskos-Rodilios + 04:06
103 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 04:06
104 Gabriel Shipley Aevolo + 04:06
105 Serban Luncan Romania + 04:06
106 Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica + 04:06
107 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 04:06
108 Martin Papanov Bulgaria + 04:06
109 Valentin Plesea Romania + 05:57
110 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:57
111 Rick Nobel EuroCyclingTrips - CMI + 08:40
112 Dominic Kunz Team KIBAG-OBOR-CKT + 13:32
113 Deniz Ryustemov Bulgaria + 13:32
114 Michal Galka Maloja Pushbikers + 20:20
DNS Dominik Bauer Team Dauner | AKKON
DNF Andreas Triantafillou Attica Regional Team
DNF Tristan Jussaume Aevolo
Pos Rider Team Time
01 1 Fredrik Dversnes Team Coop 11:04:09
02 1 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 04
03 - Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 08
04 - Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 11
05 - Daan Hoole SEG Racing Academy + 14
06 - Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 17
07 - Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 18
08 - Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 21
09 1 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 21
10 1 Alexandros Agrotis Cyprus + 21
11 - Kristian Aasvold Team Coop + 23
12 - Jacob Eriksson Team Coop + 24
13 - Harrison Wood SEG Racing Academy + 24
14 - Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 24
15 - Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 24
16 - Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 25
17 - Corey Davis Maloja Pushbikers + 25
18 - Emil Dima Romania + 26
19 - Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 26
20 1 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 27
21 1 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 32
22 2 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 35
23 3 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 37
24 2 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 52
25 - Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 56
26 1 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 01:16
27 1 Gage Hecht Aevolo + 01:17
28 1 Eric Brunner Aevolo + 01:27
29 1 Periklis Ilias Attica Regional Team + 01:31
30 2 Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 03:04
31 3 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:05
32 1 Miltiadis Giannoutsos A.O.Aiolos + 03:06
33 3 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 03:12
34 3 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:39
35 12 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 06:31
36 2 Louis Bendixen Team Coop + 07:03
37 10 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:05
38 2 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 07:08
39 2 Mika Heming Maloja Pushbikers + 07:09
40 3 Dimitrios Christakos Greece + 07:13
41 4 Charles Planet Team Novo Nordisk + 07:15
42 4 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 07:15
43 6 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 07:16
44 6 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 07:16
45 6 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 07:17
46 11 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 07:17
47 7 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 07:19
48 9 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 07:22
49 10 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 07:36
50 10 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 07:42
51 1 Matthias Mangertseder Felbermayr - Simplon Wels + 07:49
52 9 Alan Banaszek Mazowsze Serce Polski + 07:50
53 11 Eirik Lunder Team Coop + 08:00
54 9 Sean Flynn SEG Racing Academy + 08:34
55 6 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 08:54
56 17 Dennis Gråsvold Team Coop + 08:59
57 7 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 09:03
58 10 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 09:06
59 4 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 09:13
60 2 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 09:18
61 1 Sam Brand Team Novo Nordisk + 10:01
62 3 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 10:19
63 3 Ioannis Iliadis A.O.Aiolos + 10:21
64 3 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 10:29
65 21 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 11:20
66 13 Nikolay Genov Bulgaria + 11:25
67 11 Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica + 11:27
68 - Tord Gudmestad Team Coop + 12:35
69 - Wessel Krul SEG Racing Academy + 12:38
70 4 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 12:43
71 1 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:17
72 3 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 13:31
73 5 Scott McGill Aevolo + 14:34
74 2 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 14:57
75 4 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 15:43
76 4 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 15:55
77 7 Tom Day SEG Racing Academy + 16:45
78 4 Conor Schunk Aevolo + 17:00
79 2 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 17:54
80 4 Andreas Miltiadis Cyprus + 18:21
81 - Gabriel Shipley Aevolo + 19:43
82 4 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 19:58
83 6 Daniel Crista Romania + 20:56
84 7 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 21:05
85 7 Aidan McNeil Aevolo + 21:14
86 1 Emiliano Vila Greece + 21:30
87 6 Yordan Andreev Bulgaria + 21:52
88 5 Marceli Boguslawski Mazowsze Serce Polski + 22:22
89 1 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 22:35
90 - Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 22:57
91 4 Martin Papanov Bulgaria + 24:36
92 4 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 26:37
93 2 Alexandros Matsangos Cyprus + 28:21
94 - Pavel Grassle Tufo-Pardus Prostejov + 30:29
95 5 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 32:53
96 25 Michal Galka Maloja Pushbikers + 32:59
97 - Polychronis Tzortzakis Greece + 34:01
98 - Norbert Banaszek Mazowsze Serce Polski + 34:03
99 5 Charalampos Kastrantas Greece + 34:46
100 1 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 36:17
101 - Kiriakos Papastamatakis Iviskos-Rodilios + 36:22
102 - Ioannis Vorrias Team KIBAG-OBOR-CKT + 36:30
103 - Serban Luncan Romania + 36:31
104 2 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 38:28
105 6 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 41:11
106 2 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 41:54
107 2 Samuel Munday Team Novo Nordisk + 41:56
108 4 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 43:27
109 4 Ioan Dobrin Romania + 43:56
110 4 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 44:29
111 1 Rick Nobel EuroCyclingTrips - CMI + 47:47
112 5 Deniz Ryustemov Bulgaria + 51:17
113 3 Valentin Plesea Romania + 54:03
114 1 Dominic Kunz Team KIBAG-OBOR-CKT + 01:01:37
Pos Rider Team Time
1 Stan Van Tricht SEG Racing Academy 11:04:17
2 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 03
3 Daan Hoole SEG Racing Academy + 06
4 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 13
5 Jacob Eriksson Team Coop + 16
6 Harrison Wood SEG Racing Academy + 16
7 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 16
8 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 24
9 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 44
10 Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 02:56
11 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:31
12 Mika Heming Maloja Pushbikers + 07:01
13 Dimitrios Christakos Greece + 07:05
14 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 07:08
15 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 07:34
16 Eirik Lunder Team Coop + 07:52
17 Sean Flynn SEG Racing Academy + 08:26
18 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 08:46
19 Dennis Gråsvold Team Coop + 08:51
20 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 08:58
21 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 10:21
22 Tord Gudmestad Team Coop + 12:27
23 Wessel Krul SEG Racing Academy + 12:30
24 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 12:35
25 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 15:35
26 Tom Day SEG Racing Academy + 16:37
27 Conor Schunk Aevolo + 16:52
28 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 17:46
29 Gabriel Shipley Aevolo + 19:35
30 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 19:50
31 Aidan McNeil Aevolo + 21:06
32 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 22:27
33 Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 22:49
34 Martin Papanov Bulgaria + 24:28
35 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 26:29
36 Alexandros Matsangos Cyprus + 28:13
37 Michal Galka Maloja Pushbikers + 32:51
38 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 36:09
39 Serban Luncan Romania + 36:23
40 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 38:20
41 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 41:03
42 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 43:19
43 Ioan Dobrin Romania + 43:48
44 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 44:21
45 Deniz Ryustemov Bulgaria + 51:09
Information
Nation Greece
Date 11th April
Where Rhodes -> Rhodes
What 3rd stage
Distance 153.5 km