Tour of Rhodes - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus 03:51:347
02 Fredrik Dversnes Team Coop + 003
03 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 001
04 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 00
05 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 00
06 Kristian Aasvold Team Coop + 00
07 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 00
08 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 00
09 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 00
10 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 00
11 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
12 Alexandros Agrotis Cyprus + 00
13 Daan Hoole SEG Racing Academy + 00
14 Gage Hecht Aevolo + 00
15 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 00
16 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 00
17 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
18 Emil Dima Romania + 00
19 Jacob Eriksson Team Coop + 00
20 Eric Brunner Aevolo + 00
21 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 00
22 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 00
23 Harrison Wood SEG Racing Academy + 00
24 Periklis Ilias Attica Regional Team + 00
25 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 00
26 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 00
27 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 08
28 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 13
29 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 20
30 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 30
31 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 02:42
32 Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 02:42
33 Conor Schunk Aevolo + 02:42
34 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:42
35 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 02:42
36 Miltiadis Giannoutsos A.O.Aiolos + 02:42
37 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 02:52
38 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 06:10
39 Dimitrios Christakos Greece + 06:10
40 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 06:13
41 Sam Brand Team Novo Nordisk + 06:39
42 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 06:53
43 Sean Flynn SEG Racing Academy + 06:53
44 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:53
45 Mika Heming Maloja Pushbikers + 06:53
46 Daniel Crista Romania + 06:53
47 Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 06:53
48 Matthias Mangertseder Felbermayr - Simplon Wels + 06:53
49 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 06:53
50 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 06:53
51 Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica + 06:53
52 Yordan Andreev Bulgaria + 06:53
53 Nikolay Genov Bulgaria + 06:53
54 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 06:53
55 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 06:53
56 Eirik Lunder Team Coop + 06:53
57 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 06:53
58 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 06:53
59 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 06:53
60 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:53
61 Louis Bendixen Team Coop + 06:53
62 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 06:53
63 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 06:53
64 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 06:53
65 Aidan McNeil Aevolo + 06:53
66 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 06:53
67 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 06:53
68 Dennis Gråsvold Team Coop + 06:53
69 Charles Planet Team Novo Nordisk + 06:53
70 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 06:53
71 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 06:53
72 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 06:53
73 Ioannis Iliadis A.O.Aiolos + 06:53
74 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:53
75 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 12:07
76 Pavel Grassle Tufo-Pardus Prostejov + 12:07
77 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 12:18
78 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 12:18
79 Wessel Krul SEG Racing Academy + 12:18
80 Alexandros Matsangos Cyprus + 12:18
81 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 12:18
82 Tom Day SEG Racing Academy + 12:18
83 Gabriel Shipley Aevolo + 12:18
84 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 12:18
85 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 12:18
86 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 12:18
87 Dominik Bauer Team Dauner | AKKON + 12:18
88 Tord Gudmestad Team Coop + 12:18
89 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:18
90 Scott McGill Aevolo + 12:18
91 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:18
92 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:18
93 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 18:03
94 Polychronis Tzortzakis Greece + 18:03
95 Emiliano Vila Greece + 18:03
96 Ioannis Vorrias Team KIBAG-OBOR-CKT + 18:03
97 Kiriakos Papastamatakis Iviskos-Rodilios + 18:03
98 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 18:03
99 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 18:03
100 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 18:03
101 Charalampos Kastrantas Greece + 18:03
102 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 18:03
103 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 18:03
104 Martin Papanov Bulgaria + 18:03
105 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 18:03
106 Serban Luncan Romania + 18:03
107 Andreas Miltiadis Cyprus + 18:03
108 Tristan Jussaume Aevolo + 23:24
109 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 23:24
110 Deniz Ryustemov Bulgaria + 23:24
111 Dominic Kunz Team KIBAG-OBOR-CKT + 23:24
112 Samuel Munday Team Novo Nordisk + 23:24
113 Andreas Triantafillou Attica Regional Team + 23:24
114 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 23:24
115 Valentin Plesea Romania + 23:31
116 Rick Nobel EuroCyclingTrips - CMI + 23:37
117 Ioan Dobrin Romania + 27:47
OOT Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole
DNF Christos Skylodimos Attica Regional Team
DNF Georgi Lumparov Bulgaria
DNF Stanislav Grabchev Bulgaria
DNF Konstantinos Pavlides Cyprus
DNF Christos Philokyprou Cyprus
DNF Constantinos Thymides Cyprus
DNF Panagiotis Karatsivis Greece
DNF Christos Volikakis Greece
DNF Iustin-Ioan Vaidian Romania
DNF Adi Marcu Romania
DNF Panagiotis Xouris A.O.Aiolos
DNF Ioannis Karris A.O.Aiolos
DNF Theodoros Marosoulis A.O.Aiolos
DNF Martin Haring Dukla Banská Bystrica
DNF Nikolaos Zegklis EuroCyclingTrips - CMI
DNF Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips - CMI
DNF Joffrey Degueurce EuroCyclingTrips - CMI
DNF Siméon Green EuroCyclingTrips - CMI
DNF Guillaume Soula EuroCyclingTrips - CMI
DNF Niels Verdijck EuroCyclingTrips - CMI
DNF Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Ioannis Bilias Iviskos-Rodilios
DNF Marco Frigo SEG Racing Academy
DNF Moritz Plambeck Team Dauner | AKKON
DNF Marco Hässig Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF Jan-André Freuler Team KIBAG-OBOR-CKT
DNF Brian Kamstra Team Novo Nordisk
DNF Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk
DNF Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Ole Theiler Team SKS Sauerland NRW
DNF Mathis Lebeau Team Sprinter Nice Métropole
DNF Jakub Hnik Tufo-Pardus Prostejov
DNF Wojciech Pszczolarski Tufo-Pardus Prostejov
DNF Marek Dolnicek Tufo-Pardus Prostejov
Pos Rider Team Time
01 3 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus 07:12:32
02 5 Fredrik Dversnes Team Coop + 02
03 5 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 08
04 1 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 09
05 - Daan Hoole SEG Racing Academy + 10
06 4 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 13
07 10 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 14
08 12 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 17
09 16 Alexandros Agrotis Cyprus + 17
10 18 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 18
11 23 Kristian Aasvold Team Coop + 19
12 28 Jacob Eriksson Team Coop + 20
13 28 Harrison Wood SEG Racing Academy + 20
14 28 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 20
15 34 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 20
16 27 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 21
17 27 Corey Davis Maloja Pushbikers + 21
18 36 Emil Dima Romania + 22
19 37 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 22
20 38 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 23
21 38 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 23
22 44 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 28
23 46 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 30
24 33 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 31
25 26 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 35
26 39 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 48
27 21 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 51
28 45 Gage Hecht Aevolo + 01:13
29 45 Eric Brunner Aevolo + 01:23
30 48 Periklis Ilias Attica Regional Team + 01:27
31 13 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 02:58
32 - Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 03:00
33 6 Miltiadis Giannoutsos A.O.Aiolos + 03:02
34 18 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:04
35 10 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 03:07
36 28 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 03:08
37 13 Dimitrios Christakos Greece + 06:32
38 37 Louis Bendixen Team Coop + 06:59
39 33 Dennis Gråsvold Team Coop + 07:03
40 26 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 07:04
41 32 Mika Heming Maloja Pushbikers + 07:05
42 31 Eirik Lunder Team Coop + 07:06
43 27 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 07:09
44 21 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 07:10
45 19 Charles Planet Team Novo Nordisk + 07:11
46 19 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 07:11
47 17 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:11
48 15 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 07:12
49 14 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 07:12
50 13 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 07:12
51 13 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 07:13
52 5 Matthias Mangertseder Felbermayr - Simplon Wels + 07:14
53 - Nikolay Genov Bulgaria + 07:15
54 1 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 07:15
55 5 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 07:17
56 5 Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica + 07:17
57 5 Tristan Delacroix Team Sprinter Nice Métropole + 07:18
58 9 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 07:22
59 11 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 07:32
60 19 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 07:38
61 11 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 07:54
62 14 Sam Brand Team Novo Nordisk + 08:05
63 12 Sean Flynn SEG Racing Academy + 08:17
64 17 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 08:22
65 19 Jean Goubert Team Sprinter Nice Métropole + 08:23
66 20 Ioannis Iliadis A.O.Aiolos + 08:25
67 22 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 08:33
68 55 Tord Gudmestad Team Coop + 12:32
69 50 Wessel Krul SEG Racing Academy + 12:34
70 49 Tom Day SEG Racing Academy + 12:35
71 49 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:35
72 43 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:36
73 37 Dominik Bauer Team Dauner | AKKON + 12:37
74 28 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 12:39
75 12 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:43
76 5 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 13:01
77 - Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 13:44
78 2 Scott McGill Aevolo + 13:46
79 3 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 13:47
80 11 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 14:44
81 11 Gabriel Shipley Aevolo + 15:33
82 33 Conor Schunk Aevolo + 16:56
83 81 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 18:12
84 72 Andreas Miltiadis Cyprus + 18:17
85 - Emiliano Vila Greece + 19:34
86 8 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 19:54
87 3 Martin Papanov Bulgaria + 20:26
88 38 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 20:39
89 7 Daniel Crista Romania + 20:52
90 14 Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 21:01
91 14 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 21:01
92 27 Aidan McNeil Aevolo + 21:10
93 28 Yordan Andreev Bulgaria + 21:11
94 17 Pavel Grassle Tufo-Pardus Prostejov + 26:19
95 8 Alexandros Matsangos Cyprus + 26:25
96 20 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 26:33
97 - Polychronis Tzortzakis Greece + 32:05
98 2 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 32:07
99 2 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 32:07
100 6 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 32:12
101 6 Kiriakos Papastamatakis Iviskos-Rodilios + 32:12
102 16 Ioannis Vorrias Team KIBAG-OBOR-CKT + 32:20
103 17 Serban Luncan Romania + 32:21
104 24 Charalampos Kastrantas Greece + 32:50
105 7 Tristan Jussaume Aevolo + 37:27
106 7 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 37:28
107 10 Deniz Ryustemov Bulgaria + 37:41
108 15 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 37:44
109 16 Samuel Munday Team Novo Nordisk + 37:46
110 17 Rick Nobel EuroCyclingTrips - CMI + 39:03
111 18 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 39:15
112 18 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 39:17
113 1 Ioan Dobrin Romania + 42:00
114 18 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 42:33
115 23 Dominic Kunz Team KIBAG-OBOR-CKT + 48:01
116 17 Valentin Plesea Romania + 48:02
117 26 Andreas Triantafillou Attica Regional Team + 48:05
Pos Rider Team Time
1 Stan Van Tricht SEG Racing Academy 07:12:40
2 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 01
3 Daan Hoole SEG Racing Academy + 02
4 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 09
5 Jacob Eriksson Team Coop + 12
6 Harrison Wood SEG Racing Academy + 12
7 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 12
8 Karel Camrda Topforex - ATT Investments PCT + 20
9 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 40
10 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 02:50
11 Matus Stocek Topforex - ATT Investments PCT + 02:52
12 Dimitrios Christakos Greece + 06:24
13 Dennis Gråsvold Team Coop + 06:55
14 Mika Heming Maloja Pushbikers + 06:57
15 Eirik Lunder Team Coop + 06:58
16 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 07:04
17 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 07:04
18 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 07:30
19 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 07:46
20 Sean Flynn SEG Racing Academy + 08:09
21 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 08:25
22 Tord Gudmestad Team Coop + 12:24
23 Wessel Krul SEG Racing Academy + 12:26
24 Tom Day SEG Racing Academy + 12:27
25 Michal Galka Maloja Pushbikers + 12:27
26 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 12:31
27 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 13:36
28 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 13:39
29 Gabriel Shipley Aevolo + 15:25
30 Conor Schunk Aevolo + 16:48
31 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 19:46
32 Martin Papanov Bulgaria + 20:18
33 Paul Hennequin Team Sprinter Nice Métropole + 20:31
34 Jan Stöckli Team KIBAG-OBOR-CKT + 20:53
35 Aidan McNeil Aevolo + 21:02
36 Alexandros Matsangos Cyprus + 26:17
37 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 26:25
38 Julian Borresch Team SKS Sauerland NRW + 31:59
39 Serban Luncan Romania + 32:13
40 Tristan Jussaume Aevolo + 37:19
41 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 37:20
42 Deniz Ryustemov Bulgaria + 37:33
43 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 39:07
44 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 39:09
45 Ioan Dobrin Romania + 41:52
46 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 42:25
Information
Nation Greece
Date 10th April
Where Diagoras -> Maritsa
What 2nd stage
Distance 150.2 km