FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Rhodes
UCI, Stage race, 6th -8th March 2020, Greece
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2015
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1987
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Cyprus
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Netherlands
Norway
Poland
Slovakia
Switzerland
Turkey
US Virgin Islands
USA
Teams
A.O.Aiolos
Asker CK
Bygdø IL
Cyprus
Dukla Banska Bystrica
EuroCyclingTrips - CMI
Greece
Holdsworth Zappi RT
Iviskos-Rodilios
Joker Fuel of Norway
Maloja Pushbikers
Mazowsze - Serce Polski
SKS Sauerland NRW
Spirit Tifosi RT
Team Dauner D&DQ - Akkon
Team Lotto - Kern Haus
Team Novo Nordisk
Team Vorarlberg Santic
Toronto Hustle
Tufo-Pardus Prostejov
Turkey
Tønsberg CK
Uno-X Pro Cycling Team
Velo Schils Interbike RT
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Wærenskjold
Søren
2000
Joker Fuel of Norway
11:12:43
40
02
Koch
Christian
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 14
30
03
Bernas
Pawel
1990
Mazowsze - Serce Polski
+ 16
25
04
Guérin
Alexis
1992
Team Vorarlberg Santic
+ 22
20
05
Røinås
Fridtjof
1994
Joker Fuel of Norway
+ 22
15
06
Stüssi
Colin
1993
Team Vorarlberg Santic
+ 23
10
07
Træen
Torstein
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 24
5
08
Skaarseth
Iver
1998
Uno-X Pro Cycling Team
+ 25
3
09
Hugger
Jan
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 25
3
10
Kusztor
Peter
1984
Team Novo Nordisk
+ 26
3
11
Thalmann
Roland
1993
Team Vorarlberg Santic
+ 26
12
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Pro Cycling Team
+ 26
13
Münstermann
Per Christian
1999
SKS Sauerland NRW
+ 26
14
Achterberg
Yannick
1994
Maloja Pushbikers
+ 26
15
Kulset
Sindre
1998
Uno-X Pro Cycling Team
+ 26
16
Double
Paul
1996
Holdsworth Zappi RT
+ 26
17
Hollyman
Mason
2000
Holdsworth Zappi RT
+ 26
18
Kulset
Kristian
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 26
19
Skjelbred
Aleksander
1997
Asker CK
+ 26
20
Savage
Kieran
1997
Spirit Tifosi RT
+ 26
21
Huys
Branko
2001
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 26
22
Orrico
Davide
1990
Team Vorarlberg Santic
+ 26
23
Kimber
George
1999
Spirit Tifosi RT
+ 26
24
Sayar
Mustafa
1989
Turkey
+ 26
25
Lukkedal
Øivind
1994
Joker Fuel of Norway
+ 26
26
Staune-Mittet
Andreas
1998
Joker Fuel of Norway
+ 26
27
Meiler
Lukas
1995
Team Vorarlberg Santic
+ 26
28
Mamos
Philipp
1982
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 26
29
Hodapp
Johannes
1999
SKS Sauerland NRW
+ 26
30
Tzortzakis
Polychronis
1989
Greece
+ 26
31
Christopoulos-Heller
Panagiotis
1995
Asker CK
+ 45
32
Piaskowy
Emanuel
1991
Mazowsze - Serce Polski
+ 52
33
Aalrust
Håkon
1998
Joker Fuel of Norway
+ 55
34
Kaczmarek
Jakub
1993
Mazowsze - Serce Polski
+ 01:06
35
Tarlton
Alexander
2000
Team Lotto - Kern Haus
+ 01:09
36
Holter
Ådne
2000
Joker Fuel of Norway
+ 01:11
37
Kastrantas
Charalampos
1991
Greece
+ 10:02
38
Banaszek
Alan
1997
Mazowsze - Serce Polski
+ 10:36
39
Tybor
Patrik
1987
Dukla Banska Bystrica
+ 10:36
40
Gießelmann
Michel
1999
SKS Sauerland NRW
+ 10:37
41
Wærsted
Syver
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 10:39
42
Heiduk
Kim
2000
Team Lotto - Kern Haus
+ 10:40
43
Barta
Tomas
1999
Tufo-Pardus Prostejov
+ 10:42
44
Thurau
Sven
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 10:42
45
Eide
Mikkel
1999
Tønsberg CK
+ 10:42
46
Oddli
Anders
1994
Bygdø IL
+ 10:42
47
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 10:42
48
Canecky
Marek
1988
Dukla Banska Bystrica
+ 10:42
49
Tyrpekl
Karel
1999
Tufo-Pardus Prostejov
+ 10:42
50
Kamstra
Brian
1993
Team Novo Nordisk
+ 10:42
51
Bellan
Juraj
1996
Dukla Banska Bystrica
+ 10:42
52
Knolle
Jon
1999
SKS Sauerland NRW
+ 10:42
53
Henn
Luca
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 10:42
54
Johnston
Calum
1998
Holdsworth Zappi RT
+ 10:42
55
Balkan
Onur
1996
Turkey
+ 10:42
56
Giannoutsos
Miltiadis
1998
Greece
+ 10:42
57
Cully
Jan Andrej
1995
Dukla Banska Bystrica
+ 10:42
58
Kortsidakis
Michail
1994
Iviskos-Rodilios
+ 10:42
59
Duverger
Romain-Guillaume
1985
EuroCyclingTrips - CMI
+ 10:42
60
Samuel
Travis
1994
Toronto Hustle
+ 10:42
61
Nielsen
Philip
2001
Iviskos-Rodilios
+ 11:01
62
Reed
Jordan
1999
Holdsworth Zappi RT
+ 11:06
63
Clauss
Marc
1998
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 11:11
64
Podlaski
Michal
1988
Mazowsze - Serce Polski
+ 11:11
65
Mewes
Ben
1999
Velo Schils Interbike RT
+ 11:15
66
Davis
Corey
1992
Maloja Pushbikers
+ 11:15
67
Morris
Samuel
1999
Velo Schils Interbike RT
+ 11:19
68
Poli
Umberto
1996
Team Novo Nordisk
+ 11:19
69
Midtsveen
Sondre
1997
Joker Fuel of Norway
+ 12:03
70
Rønning
Vebjørn
1999
Tønsberg CK
+ 14:52
71
Reha
Filip
2001
Tufo-Pardus Prostejov
+ 16:18
72
Wollenberg
Tim
2000
Maloja Pushbikers
+ 18:07
73
Schößwendter
Christoph
1998
Maloja Pushbikers
+ 18:26
74
Stensby
Anton
2001
Tønsberg CK
+ 18:44
75
Irvine
Declan
1999
Team Novo Nordisk
+ 19:26
76
Dogan
Halil Ibrahim
2000
Turkey
+ 19:26
77
Tsopouroglou
Vasileios
1993
Iviskos-Rodilios
+ 19:50
78
Munday
Samuel
1998
Team Novo Nordisk
+ 19:50
79
Beake
Charlie
1997
Holdsworth Zappi RT
+ 20:03
80
Agrotis
Alexandros
1998
Cyprus
+ 20:18
81
Bekken
Jon-Anders
1998
Tønsberg CK
+ 20:32
82
Iliadis
Ioannis
1993
Iviskos-Rodilios
+ 20:34
83
Hnik
Jakub
2001
Tufo-Pardus Prostejov
+ 20:38
84
Kurek
Adrian
1988
Mazowsze - Serce Polski
+ 20:38
85
Karatsivis
Panagiotis
2001
Greece
+ 21:32
86
Yilmaz
Yunus
1996
Turkey
+ 21:34
87
Gazonis
Petros
1990
Iviskos-Rodilios
+ 23:36
88
Peyroton-Dartet
Thomas
1985
EuroCyclingTrips - CMI
+ 23:36
89
Steigner
Kilian
2000
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 23:36
90
Christakos
Dimitrios
1999
Greece
+ 26:22
91
Ekren
Thomas
1995
Bygdø IL
+ 28:03
92
Blikra
Erlend
1997
Uno-X Pro Cycling Team
+ 28:50
93
Benhamouda
Mehdi
1995
Team Novo Nordisk
+ 29:22
94
Rudderham
Ryan
1999
Toronto Hustle
+ 29:22
95
Rose-Davies
Louis
1999
Holdsworth Zappi RT
+ 31:03
96
Stocek
Bruno
2001
Tufo-Pardus Prostejov
+ 31:03
97
Soulios
Zisis
1996
A.O.Aiolos
+ 32:30
98
Vlcak
Martin
1998
Dukla Banska Bystrica
+ 32:48
99
Hollins
Jake
1990
Velo Schils Interbike RT
+ 33:20
100
Echtermann
Leon
1997
Maloja Pushbikers
+ 36:54
101
Bauer
Dominik
1997
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 40:39
102
Kubis
Lukas
2000
Dukla Banska Bystrica
+ 40:55
103
Turgut
Onur
1998
Turkey
+ 41:12
104
Passfield
Charlie
1997
Spirit Tifosi RT
+ 41:24
105
Miltiadis
Andreas
1996
Cyprus
+ 41:47
106
Varabei
Anton
1985
Toronto Hustle
+ 43:51
107
Bolland
David
1996
Spirit Tifosi RT
+ 45:00
108
Carr
Frazier
1994
Spirit Tifosi RT
+ 50:51
109
Matsangos
Alexandros
1999
Cyprus
+ 52:49
110
Avdelas
Alexandros
1986
A.O.Aiolos
+ 53:04
111
Xouris
Panagiotis
1970
A.O.Aiolos
+ 54:29
112
Chren
Martin
1999
Dukla Banska Bystrica
+ 56:24
113
Papastamatakis
Kiriakos
1991
Iviskos-Rodilios
+ 56:33
114
Zeglis
Nikolaos
1996
Asker CK
+ 56:35
115
Archimandritis
Armando
1986
Cyprus
+ 58:25
116
Biel
Patryk
1981
Velo Schils Interbike RT
+ 01:00:42
117
Moutsios
Martinos
2001
Greece
+ 01:02:21
118
Procopides
Petros
2000
Cyprus
+ 01:03:41
119
Skalleberg
Sondre
1994
Bygdø IL
+ 01:05:32
120
Harris
Joe
1989
Velo Schils Interbike RT
+ 01:07:52
121
Thymides
Constantinos
1986
Cyprus
+ 01:20:29
DNF
Karris
Ioannis
1991
A.O.Aiolos
DNF
Neilas
Georgios
1980
A.O.Aiolos
DNF
Dahlslett
Hans
2000
Asker CK
DNF
Holstad
Simon
2000
Asker CK
DNF
Ihle
Ådne
1999
Asker CK
DNF
Wendelborg
Eirik
1991
Asker CK
DNF
Brittmark
Øystein
1996
Bygdø IL
DNF
Drivenes
Magnus
1995
Bygdø IL
DNF
Killingberg
Kristian
1996
Bygdø IL
DNF
Degueurce
Joffrey
1997
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Green
Siméon
1979
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Mowatt
James
1990
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Orr
Robert
1980
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Soula
Guillaume
1980
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Tronstad
Karl
1998
Holdsworth Zappi RT
DNF
Sakellaropoulos
Ilias-Panagiotis
2001
Iviskos-Rodilios
DNF
Heming
Mika
2000
Maloja Pushbikers
DNF
Winter
Laurin
1996
Maloja Pushbikers
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
Mazowsze - Serce Polski
DNF
Barber
Farley
2001
Spirit Tifosi RT
DNF
Hawkins
Angus
2001
Spirit Tifosi RT
DNF
Messerschmidt
Jonas
2001
Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Kuhn
Jan
2000
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Clancy
Stephen
1992
Team Novo Nordisk
DNF
Baldinger
Lukas
1999
SKS Sauerland NRW
DNF
Kulbe
Lars
2000
SKS Sauerland NRW
DNF
Stockman
Michiel
1996
SKS Sauerland NRW
DNF
Kuen
Maximilian
1992
Team Vorarlberg Santic
DNF
Stallaert
Joeri
1991
Team Vorarlberg Santic
DNF
Bergen
Nick
1988
Toronto Hustle
DNF
Blavakis
Emmanouil
1996
Toronto Hustle
DNF
Rivers
Grahame
1980
Toronto Hustle
DNF
Dolnicek
Marek
1999
Tufo-Pardus Prostejov
DNF
Muller
Maxim
2001
Tufo-Pardus Prostejov
DNF
Cetin
Melih
2001
Turkey
DNF
Tiryaki
Oguzhan
1998
Turkey
DNF
Bergsjø
Christian
2000
Tønsberg CK
DNF
Eikeland
Ken-Levi
1994
Tønsberg CK
DNF
Kristensen
Sondre
2001
Tønsberg CK
DNF
Skinner
George
1997
Velo Schils Interbike RT
Information
Tour of Rhodes
Greece
6th -8th March 2020
2.2