FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Rhodes
UCI, Stage race, 8th -10th March 2019, Greece
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2015
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1987
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Croatia
Cyprus
Czechia
France
Germany
Great Britain
Greece
Hungary
Italy
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Serbia
Slovenia
Spain
Switzerland
Turkey
USA
Teams
A.O.Aiolos
Adria Mobil
Akros-Thömus
Beat Cycling Club
Bygdø IL
Cyprus
Equipe CMI
Greece
Holdsworth Zappi RT
Iviskos-Rodilios
Joker Fuel of Norway
Pannon Cycling Team
Pardus Tufo - Prostejov
Swiss Racing Academy
Team Hurom
Team KIBAG-BNP-Costelo
Team Lotto - Kern Haus
Team Sauerland NRW
Team Vorarlberg Santic
Turkey
Tønsberg CK
Uno-X Norwegian DT
Zero BC
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rutsch
Jonas
1998
Team Lotto - Kern Haus
12:12:44
02
Meredith
Charlie
1998
Holdsworth Zappi RT
+ 01
03
Lüscher
Damian
1997
Swiss Racing Academy
+ 05
04
Suter
Joel
1998
Akros-Thömus
+ 02:44
05
Mengoulas
Alex
1997
Beat Cycling Club
+ 03:46
06
Wood
Reece
1998
Holdsworth Zappi RT
+ 15:07
07
Rajovic
Dusan
1997
Adria Mobil
+ 15:07
08
Hodapp
Johannes
1999
Team Sauerland NRW
+ 15:12
09
Gießelmann
Michel
1999
Team Sauerland NRW
+ 15:12
10
Hugger
Jan
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 15:12
11
Tyrpekl
Karel
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 15:21
12
Aebi
Antoine
1998
Akros-Thömus
+ 15:24
13
Steinacher
Cyrill
1999
Team KIBAG-BNP-Costelo
+ 15:24
14
Turgut
Onur
1998
Turkey
+ 15:24
15
Quarterman
Charlie
1998
Holdsworth Zappi RT
+ 15:24
16
Kyriakidis
Ioannis
1998
Iviskos-Rodilios
+ 15:24
17
Giannoutsos
Miltiadis
1998
Greece
+ 15:24
18
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
+ 15:24
19
Jarc
Aljaz
1999
Adria Mobil
+ 15:24
20
Bekken
Jon-Anders
1998
Tønsberg CK
+ 15:53
21
Döring
Jonas
1998
Akros-Thömus
+ 16:02
22
Stavrakakis
Georgios
1998
Greece
+ 16:13
23
Henn
Luca
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 16:13
24
Dina
Daniel
1997
Pannon Cycling Team
+ 16:14
25
Dörrie
Marc
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 16:17
26
Bergsjø
Christian
2000
Tønsberg CK
+ 16:28
27
Hamilton
Ben
1999
Holdsworth Zappi RT
+ 16:34
28
Holstad
Ludvik
1998
Joker Fuel of Norway
+ 18:22
29
Knotten
Iver
1998
Tønsberg CK
+ 20:09
30
Härtig
Jonas
1997
Team Sauerland NRW
+ 22:52
31
Tiryaki
Oguzhan
1998
Turkey
+ 27:09
32
Dufaux
Loïs
1998
Akros-Thömus
+ 27:57
33
Bachmann
Laurin
1999
Akros-Thömus
+ 28:04
34
Barta
Tomas
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 30:46
35
Per
Gorazd
1997
Adria Mobil
+ 30:51
36
Procopides
Petros
2000
Cyprus
+ 31:29
37
Matsangos
Alexandros
1999
Cyprus
+ 31:56
38
Guinchard
Benoit
1998
Swiss Racing Academy
+ 35:11
39
Tuko
Edvardt
1999
Tønsberg CK
+ 41:47
Information
Tour of Rhodes
Greece
8th -10th March 2019
2.2