Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 International Tour of Rhodes

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil 03:32:1067
02 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 0053
03 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 0041
04 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 003
05 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 003
06 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 002
07 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 002
08 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 002
09 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 002
10 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 002
11 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian DT + 001
12 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 001
13 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 001
14 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 001
15 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 001
16 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 001
17 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 001
18 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 001
19 Charalampos Kastrantas 1991 Greece + 001
20 Andreas Miltiadis 1996 Cyprus + 001
21 Nathan Draper 1997 Holdsworth Zappi RT + 001
22 Johannes Hodapp 1999 Team Sauerland NRW + 001
23 Asbjørn Madsstuen 1995 Bygdø IL + 00-
24 Cyrill Steinacher 1999 Team KIBAG-BNP-Costelo + 00-
25 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 00-
26 Georgios Stavrakakis 1998 Greece + 00-
27 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 00-
28 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 00-
29 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW + 00-
30 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 00-
31 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 00
32 Halil Ibrahim Dogan 2000 Turkey + 00
33 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 00
34 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 00
35 Petros Gkazonis 1990 Iviskos-Rodilios + 00
36 Yunus Emre Yilmaz 1996 Turkey + 00
37 Karol Domagalski 1989 Team Hurom + 00
38 Jonas Härtig 1997 Team Sauerland NRW + 00
39 Felix Intra 1995 Team Sauerland NRW + 00
40 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 00
41 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 00
42 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 00
43 Michail Kortsidakis 1994 Greece + 00
44 Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy + 00
45 Oguzhan Tiryaki 1998 Turkey + 00
46 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 00
47 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 00
48 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 00
49 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 00
50 Onur Turgut 1998 Turkey + 00
51 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 00
52 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 00
53 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 00
54 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 00
55 Erlend Skjørten - Bygdø IL + 00
56 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 00
57 Mustafa Sayar 1989 Turkey + 00
58 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 00
59 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 00
60 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian DT + 00
61 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 00
62 Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT + 00
63 Adam Lewis 1995 Beat Cycling Club + 00
64 Marius Blålid 1993 Oslofjord Team + 00
65 Ioannis Kyriakidis 1998 Iviskos-Rodilios + 00
66 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 00
67 Ken-Levi Eikeland 1994 Oslofjord Team + 00
68 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 00
69 Charlie Meredith 1998 Holdsworth Zappi RT + 00
70 Stylianos Farantakis 1995 Greece + 00
71 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 00
72 Miltiadis Giannoutsos 1997 Greece + 00
73 Jonas Ellingsen 1993 Bygdø IL + 00
74 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 00
75 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 28
76 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 28
77 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 28
78 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 28
79 Iver Knotten 1998 Oslofjord Team + 28
80 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian DT + 28
81 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 28
82 Christian Bergsjø 2000 Oslofjord Team + 35
83 Tobiasz Pawlak 1995 Team Hurom + 35
84 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 35
85 Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus + 35
86 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 47
87 Guillaume Duverger - Equipe CMI + 50
88 Ahmet Orken 1993 Turkey + 53
89 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 53
90 Marc Dörrie 1997 Team Lotto - Kern Haus + 53
91 Guillaume Seye 1996 Beat Cycling Club + 53
92 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 00
93 Georgios Bouglas 1990 Greece + 02:12
94 Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW + 00
95 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 02:23
96 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece + 00
97 Ben Kenneally 1990 Zero BC + 03:52
98 Jon-Anders Bekken 1998 Oslofjord Team + 00
99 Patrick Christhopfer 1998 Holdsworth Zappi RT + 05:21
100 Cebrail Seker 1995 Turkey + 05:21
101 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 05:21
102 Stefan Rüttimann 1978 Team KIBAG-BNP-Costelo + 05:21
103 Lilian Sanvicente 1985 Equipe CMI + 05:56
104 Alexandros Matsangos 1999 Cyprus + 06:14
105 Patryk Biel 1981 Zero BC + 07:27
106 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 13:43
107 Magnus Drivenes 1995 Bygdø IL + 13:43
108 Thomas Peyroton-Dartet 1985 Equipe CMI + 15:22
109 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15:22
110 Kiriakos Papastamatakis 1991 Iviskos-Rodilios + 15:22
111 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 15:22
112 Armando Archimandritis 1986 Cyprus + 15:22
113 Andre Rahd Bekken 1990 Oslofjord Team + 15:27
114 Edvardt Tuko 1999 Oslofjord Team + 15:27
115 Matous Mestan 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 15:27
116 Georgios Neilas 1980 A.O.Aiolos + 15:27
117 Panagiotis Magdanis 1990 A.O.Aiolos + 15:27
118 Panagiotis Xouris 1970 A.O.Aiolos + 15:27
119 Iwan Hasler 1995 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:27
120 Nikolaos Zegklis 1996 Zero BC + 15:27
121 Zisis Soulios 1996 Iviskos-Rodilios + 15:27
122 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 15:27
123 Kevin Winter 1990 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:27
124 Eirik Bruland 1995 Bygdø IL + 15:27
125 Claude Abderhalen 1982 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:27
126 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 15:27
127 Andreas Christofi 1986 Cyprus + 15:27
128 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 15:27
129 Joe Harris 1989 Zero BC + 15:27
130 Petros Procopides - Cyprus + 15:27
131 Rice Justin Brooks - Iviskos-Rodilios + 15:27
132 Andreas Triantafillou 1984 Iviskos-Rodilios + 15:27
133 Matt Alder - Zero BC + 15:27
134 Adam Lowe - Zero BC + 15:27
135 Aurélien Soubiran 1985 Equipe CMI + 15:27
136 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 15:27
137 John Delong 1979 Equipe CMI + 15:27
138 Louis Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 15:27
139 Simeon Green 1979 Equipe CMI + 15:27
140 Guilaume Soula 1980 Equipe CMI + 15:27
141 Jon Sæverås Breivold 1995 Bygdø IL + 15:27
142 Janos Pelikan 1995 Pannon Cycling Team + 22:59
143 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 22:59
144 Georgios Kaloniatis 1999 Iviskos-Rodilios + 22:59
145 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 22:59
146 Tom Cornwell 2000 Holdsworth Zappi RT + 22:59
147 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 23:27
148 Georgios Papidas - A.O.Aiolos + 23:27
DNF Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Alexandros Avdelas 1986 A.O.Aiolos
DNF Eirik Oskari Halvorsen 1992 Bygdø IL
DNF Mario Fontana 1987 Team KIBAG-BNP-Costelo
Pos Name Born Team Time
01 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil 03:31:59
02 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 05
03 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 05
04 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 07
05 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian Development Team + 09
06 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 10
07 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 11
08 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 11
09 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 11
10 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 11
11 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 11
12 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 11
13 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 11
14 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian Development Team + 11
15 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 11
16 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 11
17 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 11
18 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 11
19 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 11
20 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 11
21 Charalampos Kastrantas 1991 Greece + 11
22 Andreas Miltiadis 1996 Cyprus + 11
23 Nathan Draper 1997 Holdsworth Zappi RT + 11
24 Johannes Hodapp 1999 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
25 Asbjørn Madsstuen 1995 Bygdø IL + 11
26 Cyrill Steinacher 1999 Team KIBAG-BNP-Costelo + 11
27 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 11
28 Georgios Stavrakakis 1998 Greece + 11
29 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 11
30 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
31 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 11
32 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 11
33 Halil Ibrahim Dogan 2000 Turkey + 11
34 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 11
35 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 11
36 Petros Gkazonis 1990 Iviskos-Rodilios + 11
37 Yunus Emre Yilmaz 1996 Turkey + 11
38 Karol Domagalski 1989 Team Hurom + 11
39 Jonas Härtig 1997 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
40 Felix Intra 1995 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
41 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 11
42 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 11
43 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 11
44 Michail Kortsidakis 1994 Greece + 11
45 Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy + 11
46 Oguzhan Tiryaki 1998 Turkey + 11
47 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 11
48 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 11
49 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 11
50 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
51 Onur Turgut 1998 Turkey + 11
52 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 11
53 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 11
54 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 11
55 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 11
56 Erlend Skjørten - Bygdø IL + 11
57 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 11
58 Mustafa Sayar 1989 Turkey + 11
59 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 11
60 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 11
61 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian Development Team + 11
62 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 11
63 Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT + 11
64 Adam Lewis 1995 Beat Cycling Club + 11
65 Marius Blålid 1993 Oslofjord Team + 11
66 Ioannis Kyriakidis 1998 Iviskos-Rodilios + 11
67 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 11
68 Ken-Levi Eikeland 1994 Oslofjord Team + 11
69 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 11
70 Charlie Meredith 1998 Holdsworth Zappi RT + 11
71 Stylianos Farantakis 1995 Greece + 11
72 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 11
73 Miltiadis Giannoutsos 1997 Greece + 11
74 Jonas Ellingsen 1993 Bygdø IL + 11
75 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 11
76 Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 11
77 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece + 11
78 Jon-Anders Bekken 1998 Oslofjord Team + 11
79 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 37
80 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 39
81 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 39
82 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 39
83 Iver Knotten 1998 Oslofjord Team + 39
84 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 39
85 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 39
86 Christian Bergsjø 2000 Oslofjord Team + 46
87 Tobiasz Pawlak 1995 Team Hurom + 46
88 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 46
89 Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus + 46
90 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 58
91 Guillaume Duverger - Equipe CMI + 01:01
92 Ahmet Orken 1993 Turkey + 01:04
93 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 01:04
94 Marc Dörrie 1997 Team Lotto - Kern Haus + 01:04
95 Guillaume Seye 1996 Beat Cycling Club + 01:04
96 Georgios Bouglas 1990 Greece + 02:23
97 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 02:34
98 Ben Kenneally 1990 Zero BC + 04:03
99 Patrick Christhopfer 1998 Holdsworth Zappi RT + 05:32
100 Cebrail Seker 1995 Turkey + 05:32
101 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 05:32
102 Stefan Rüttimann 1978 Team KIBAG-BNP-Costelo + 05:32
103 Lilian Sanvicente 1985 Equipe CMI + 06:07
104 Alexandros Matsangos 1999 Cyprus + 06:25
105 Patryk Biel 1981 Zero BC + 07:38
106 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 13:54
107 Magnus Drivenes 1995 Bygdø IL + 13:54
108 Thomas Peyroton-Dartet 1985 Equipe CMI + 15:33
109 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15:33
110 Kiriakos Papastamatakis 1991 Iviskos-Rodilios + 15:33
111 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 15:33
112 Armando Archimandritis 1986 Cyprus + 15:33
113 Andre Rahd Bekken 1990 Oslofjord Team + 15:38
114 Edvardt Tuko 1999 Oslofjord Team + 15:38
115 Matous Mestan 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 15:38
116 Georgios Neilas 1980 A.O.Aiolos + 15:38
117 Panagiotis Magdanis 1990 A.O.Aiolos + 15:38
118 Panagiotis Xouris 1970 A.O.Aiolos + 15:38
119 Iwan Hasler 1995 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:38
120 Nikolaos Zegklis 1996 Zero BC + 15:38
121 Zisis Soulios 1996 Iviskos-Rodilios + 15:38
122 Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team + 15:38
123 Kevin Winter 1990 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:38
124 Eirik Bruland 1995 Bygdø IL + 15:38
125 Claude Abderhalen 1982 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:38
126 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 15:38
127 Andreas Christofi 1986 Cyprus + 15:38
128 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 15:38
129 Joe Harris 1989 Zero BC + 15:38
130 Petros Procopides - Cyprus + 15:38
131 Rice Justin Brooks - Iviskos-Rodilios + 15:38
132 Andreas Triantafillou 1984 Iviskos-Rodilios + 15:38
133 Matt Alder - Zero BC + 15:38
134 Adam Lowe - Zero BC + 15:38
135 Aurélien Soubiran 1985 Equipe CMI + 15:38
136 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 15:38
137 John Delong 1979 Equipe CMI + 15:38
138 Louis Leinau 1995 Team Sauerland NRW p/b SKS Germany + 15:38
139 Simeon Green 1979 Equipe CMI + 15:38
140 Guilaume Soula 1980 Equipe CMI + 15:38
141 Jon Sæverås Breivold 1995 Bygdø IL + 15:38
142 Janos Pelikan 1995 Pannon Cycling Team + 23:10
143 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 23:10
144 Georgios Kaloniatis 1999 Iviskos-Rodilios + 23:10
145 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 23:10
146 Tom Cornwell 2000 Holdsworth Zappi RT + 23:10
147 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 23:38
148 Georgios Papidas - A.O.Aiolos + 23:38
International Tour of Rhodes
Greece
01.stage Hills
148.2 km
Rhodes -> Rhodes
March 8th (2019)
Leader D.Rajovic
Youth D.Rajovic
Mountain C.Stüssi
Sprint R.Thalmann

Want to use results from
FirstCycling on your site?