Tour of Rhodes - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Herman Dahl Joker Fuel of Norway 04:36:087
02 Dusan Rajovic Adria Mobil + 003
03 Charalampos Kastrantas Greece + 001
04 Andreas Miltiadis Cyprus + 00
05 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 00
06 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
07 Georgios Boúglas Greece + 00
08 Johannes Hodapp Team Sauerland NRW + 00
09 Jonas Döring Akros-Thömus + 00
10 Yunus Yilmaz Turkey + 00
11 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 00
12 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 00
13 Adrian Kurek Team Hurom + 00
14 Martijn Budding Beat Cycling Club + 00
15 Piotr Havik Beat Cycling Club + 00
16 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 00
17 Daniel Moricz Pannon Cycling Team + 00
18 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 00
19 Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 00
20 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 00
21 Georgios Stavrakakis Greece + 00
22 Marton Dina Pannon Cycling Team + 00
23 Kamil Zielinski Team Hurom + 00
24 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 00
25 Jonas Rutsch Team Lotto - Kern Haus + 00
26 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 00
27 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 00
28 Felix Intra Team Sauerland NRW + 00
29 Yves Coolen Beat Cycling Club + 00
30 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
31 Antoine Aebi Akros-Thömus + 00
32 Andre Rahd Bekken Tønsberg CK + 00
33 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 00
34 Michel Gießelmann Team Sauerland NRW + 00
35 Charlie Meredith Holdsworth Zappi RT + 00
36 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 00
37 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 00
38 Oguzhan Tiryaki Turkey + 00
39 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
40 Onur Turgut Turkey + 00
41 Cyrill Steinacher Team KIBAG-BNP-Costelo + 00
42 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 00
43 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 00
44 Adam Lewis Beat Cycling Club + 00
45 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
46 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 00
47 Stylianos Farantakis Greece + 00
48 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 00
49 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 00
50 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 00
51 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 00
52 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 00
53 Petros Gkazonis Iviskos-Rodilios + 00
54 Asbjørn Madsstuen Bygdø IL + 00
55 Miltiadis Giannoutsos Greece + 00
56 Christian Bergsjø Tønsberg CK + 00
57 Stefan Rüttimann Team KIBAG-BNP-Costelo + 00
58 Ben Kenneally Zero BC + 00
59 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 00
60 Petros Procopides Cyprus + 00
61 Ioannis Kyriakidis Iviskos-Rodilios + 00
62 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 00
63 Michail Kortsidakis Greece + 00
64 Nikolaos Zegklis Zero BC + 00
65 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 00
66 Joann Leinau Team Sauerland NRW + 00
67 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 00
68 Joel Suter Akros-Thömus + 00
69 Jon-Anders Bekken Tønsberg CK + 00
70 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 00
71 Jonas Ellingsen Bygdø IL + 00
72 Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus + 00
73 Ziga Horvat Adria Mobil + 00
74 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
75 Gorazd Per Adria Mobil + 00
76 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 00
77 Ken-Levi Eikeland Tønsberg CK + 19
78 Ben Hamilton Holdsworth Zappi RT + 21
79 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 21
80 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 21
81 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 21
82 Marius Blålid Tønsberg CK + 28
83 Henrik Evensen Joker Fuel of Norway + 56
84 Lilian Sanvicente Equipe CMI + 56
85 Florian Nowak Team Lotto - Kern Haus + 56
86 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 01:02
87 Cebrail Seker Turkey + 01:16
88 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 01:43
89 Karol Domagalski Team Hurom + 01:47
90 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 00
91 Iver Knotten Tønsberg CK + 04:19
92 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 06:39
93 Laurin Bachmann Akros-Thömus + 07:19
94 Lois Dufaux Akros-Thömus + 10:18
95 Eirik Bruland Bygdø IL + 10:18
96 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 10:18
97 Georgios Neilas A.O.Aiolos + 10:18
98 Edvardt Tuko Tønsberg CK + 10:18
99 Joe Harris Zero BC + 10:18
100 Alexandros Matsangos Cyprus + 10:18
101 Timo Güller Akros-Thömus + 10:18
102 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 10:18
103 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 10:18
104 Polychronis Tzortzakis Greece + 10:18
105 Ahmet Örken Turkey + 10:25
106 Benoit Guinchard Swiss Racing Academy + 19:47
107 Patryk Biel Zero BC + 19:47
108 Rice Justin Brooks Iviskos-Rodilios + 19:47
109 Iwan Hasler Team KIBAG-BNP-Costelo + 19:47
DNS Manuel Zobrist Akros-Thömus
DNF Romain-Guillaume Duverger Equipe CMI
DNF Thomas Peyroton-Dartet Equipe CMI
DNF Siméon Green Equipe CMI
DNF Halil Dogan Turkey
DNF Mustafa Sayar Turkey
DNF Guillaume Seye Beat Cycling Club
DNF Erlend Skjørten Bygdø IL
DNF Jon Sæverås Breivold Bygdø IL
DNF Magnus Drivenes Bygdø IL
DNF Patrick Christhopfer Holdsworth Zappi RT
DNF Nathan Draper Holdsworth Zappi RT
DNF Tom Cornwell Holdsworth Zappi RT
DNF Zisis Soulios Iviskos-Rodilios
Pos Rider Team Time
01 - Martijn Budding Beat Cycling Club 12:12:29
02 - Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 02
03 - Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 10
04 - Andreas Miltiadis Cyprus + 12
05 2 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 13
06 1 Jonas Rutsch Team Lotto - Kern Haus + 15
07 1 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 16
08 - Marton Dina Pannon Cycling Team + 16
09 - Charlie Meredith Holdsworth Zappi RT + 16
10 - Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20
11 - Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 21
12 - Adam Lewis Beat Cycling Club + 40
13 - Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 49
14 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:07
15 - Jakub Kaczmarek Team Hurom + 01:31
16 - Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 01:43
17 - Asbjørn Madsstuen Bygdø IL + 01:47
18 - Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 02:05
19 - Joann Leinau Team Sauerland NRW + 02:59
20 - Joel Suter Akros-Thömus + 02:59
21 - Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 04:01
22 - Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 07:47
23 - Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 10:21
24 - Michail Kortsidakis Greece + 13:40
25 - Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 15:22
26 9 Dusan Rajovic Adria Mobil + 15:22
27 - Luuc Bugter Beat Cycling Club + 15:26
28 - Piotr Havik Beat Cycling Club + 15:27
29 - Johannes Hodapp Team Sauerland NRW + 15:27
30 - Michel Gießelmann Team Sauerland NRW + 15:27
31 - Felix Intra Team Sauerland NRW + 15:27
32 2 Adrian Kurek Team Hurom + 15:27
33 1 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 15:27
34 1 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 15:27
35 1 Yves Coolen Beat Cycling Club + 15:35
36 1 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 15:36
37 5 Yunus Yilmaz Turkey + 15:39
38 - Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 15:39
39 6 Antoine Aebi Akros-Thömus + 15:39
40 - Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 15:39
41 3 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 15:39
42 4 Cyrill Steinacher Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:39
43 - Petros Gkazonis Iviskos-Rodilios + 15:39
44 4 Onur Turgut Turkey + 15:39
45 7 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 15:39
46 1 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 15:39
47 2 Ioannis Kyriakidis Iviskos-Rodilios + 15:39
48 5 Miltiadis Giannoutsos Greece + 15:39
49 1 Ziga Horvat Adria Mobil + 15:39
50 4 Jonas Ellingsen Bygdø IL + 15:39
51 5 Aljaz Jarc Adria Mobil + 15:39
52 5 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 15:53
53 8 Jon-Anders Bekken Tønsberg CK + 16:08
54 10 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 16:12
55 7 Andras Szatmary Pannon Cycling Team + 16:14
56 7 Jonas Döring Akros-Thömus + 16:17
57 31 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 16:23
58 7 Tobias Knaup Team Lotto - Kern Haus + 16:26
59 7 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 16:28
60 7 Georgios Stavrakakis Greece + 16:28
61 12 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 16:28
62 12 Stylianos Farantakis Greece + 16:28
63 4 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 16:29
64 4 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 16:29
65 10 Henrik Evensen Joker Fuel of Norway + 16:32
66 11 Marc Dörrie Team Lotto - Kern Haus + 16:32
67 12 Christian Bergsjø Tønsberg CK + 16:43
68 3 Ben Hamilton Holdsworth Zappi RT + 16:49
69 12 Kamil Zielinski Team Hurom + 16:56
70 8 Ken-Levi Eikeland Tønsberg CK + 16:58
71 17 Charalampos Kastrantas Greece + 18:01
72 3 Karol Domagalski Team Hurom + 18:15
73 7 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 18:37
74 8 Florian Nowak Team Lotto - Kern Haus + 18:41
75 15 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 18:51
76 15 Georgios Boúglas Greece + 19:13
77 16 Ben Kenneally Zero BC + 20:09
78 20 Iver Knotten Tønsberg CK + 20:24
79 16 Cebrail Seker Turkey + 22:39
80 12 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 23:07
81 17 Lilian Sanvicente Equipe CMI + 23:36
82 41 Timo Güller Akros-Thömus + 25:57
83 7 Ahmet Örken Turkey + 26:57
84 16 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 27:14
85 16 Oguzhan Tiryaki Turkey + 27:24
86 16 Marius Blålid Tønsberg CK + 27:56
87 4 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 28:05
88 4 Polychronis Tzortzakis Greece + 28:05
89 4 Lois Dufaux Akros-Thömus + 28:12
90 4 Laurin Bachmann Akros-Thömus + 28:19
91 2 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 28:30
92 11 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 30:32
93 11 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 31:01
94 12 Andre Rahd Bekken Tønsberg CK + 31:06
95 10 Nikolaos Zegklis Zero BC + 31:06
96 11 Gorazd Per Adria Mobil + 31:06
97 13 Petros Procopides Cyprus + 31:44
98 13 Daniel Moricz Pannon Cycling Team + 31:55
99 2 Alexandros Matsangos Cyprus + 32:11
100 14 Stefan Rüttimann Team KIBAG-BNP-Costelo + 32:32
101 50 Benoit Guinchard Swiss Racing Academy + 35:26
102 6 Eirik Bruland Bygdø IL + 41:53
103 6 Edvardt Tuko Tønsberg CK + 42:02
104 8 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 42:24
105 8 Georgios Neilas A.O.Aiolos + 42:29
106 7 Patryk Biel Zero BC + 42:53
107 13 Joe Harris Zero BC + 52:59
108 10 Iwan Hasler Team KIBAG-BNP-Costelo + 01:02:28
109 12 Rice Justin Brooks -Iviskos-Rodilios + 01:02:40
Information
Nation Greece
Date 10th March
Where Rhodes -> Rhodes
What 3rd stage
Distance 181.9 km
Leader M.Budding
Youth J.Rutsch
Mountain C.Stüssi
Sprint R.Thalmann
Other
Embed Results