2019 International Tour of Rhodes

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club 12:12:293540
02 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 022830
03 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 102125
04 Andreas Miltiadis 1996 Cyprus + 121820
05 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 131615
06 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 151410
07 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 16135
08 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 16113
09 Charlie Meredith 1998 Holdsworth Zappi RT + 16103
10 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 2093
11 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 218
12 Adam Lewis 1995 Beat Cycling Club + 408
13 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 497
14 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 01:076
15 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 01:316
16 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 01:435
17 Asbjørn Madsstuen 1995 Bygdø IL + 01:475
18 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic + 02:055
19 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 02:594
20 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 02:594
21 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 04:014
22 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 07:473
23 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian DT + 10:213
24 Michail Kortsidakis 1994 Greece + 13:402
25 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 15:222
26 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 15:222
27 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 15:261
28 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 15:271
29 Johannes Hodapp 1999 Team Sauerland NRW + 15:271
30 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW + 15:27-
31 Felix Intra 1995 Team Sauerland NRW + 15:27
32 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 15:27
33 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 15:27
34 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 15:27
35 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 15:35
36 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15:36
37 Yunus Emre Yilmaz 1996 Turkey + 15:39
38 Jose Manuel Diaz 1995 Team Vorarlberg Santic + 15:39
39 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 15:39
40 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian DT + 15:39
41 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 15:39
42 Cyrill Steinacher 1999 Team KIBAG-BNP-Costelo + 15:39
43 Petros Gkazonis 1990 Iviskos-Rodilios + 15:39
44 Onur Turgut 1998 Turkey + 15:39
45 Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT + 15:39
46 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 15:39
47 Ioannis Kyriakidis 1998 Iviskos-Rodilios + 15:39
48 Miltiadis Giannoutsos 1997 Greece + 15:39
49 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 15:39
50 Jonas Ellingsen 1993 Bygdø IL + 15:39
51 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 15:39
52 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 15:53
53 Jon-Anders Bekken 1998 Oslofjord Team + 16:08
54 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 16:12
55 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 16:14
56 Jonas Döring 1998 Akros-Thömus + 16:17
57 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 16:23
58 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 16:26
59 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 16:27
60 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 16:27
61 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 16:28
62 Georgios Stavrakakis 1998 Greece + 16:28
63 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 16:28
64 Stylianos Farantakis 1995 Greece + 16:28
65 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 16:32
66 Marc Dörrie 1997 Team Lotto - Kern Haus + 16:32
67 Christian Bergsjø 2000 Oslofjord Team + 16:43
68 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 16:47
69 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 16:56
70 Ken-Levi Eikeland 1994 Oslofjord Team + 16:58
71 Charalampos Kastrantas 1991 Greece + 18:01
72 Karol Domagalski 1989 Team Hurom + 18:15
73 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 18:37
74 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 18:41
75 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 18:51
76 Georgios Bouglas 1990 Greece + 19:13
77 Ben Kenneally 1990 Zero BC + 20:09
78 Iver Knotten 1998 Oslofjord Team + 20:24
79 Cebrail Seker 1995 Turkey + 22:39
80 Jonas Härtig 1997 Team Sauerland NRW + 23:07
81 Lilian Sanvicente 1985 Equipe CMI + 23:36
82 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 25:57
83 Ahmet Orken 1993 Turkey + 26:57
84 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 27:14
85 Oguzhan Tiryaki 1998 Turkey + 27:24
86 Marius Blålid 1993 Oslofjord Team + 27:56
87 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian DT + 28:05
88 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece + 28:05
89 Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus + 28:12
90 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 28:19
91 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 28:30
92 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 30:30
93 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 31:01
94 Andre Rahd Bekken 1990 Oslofjord Team + 31:06
95 Nikolaos Zegklis 1996 Zero BC + 31:06
96 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 31:06
97 Petros Procopides - Cyprus + 31:44
98 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 31:55
99 Alexandros Matsangos 1999 Cyprus + 32:11
100 Stefan Rüttimann 1978 Team KIBAG-BNP-Costelo + 32:32
101 Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy + 35:26
102 Eirik Bruland 1995 Bygdø IL + 41:53
103 Edvardt Tuko 1999 Oslofjord Team + 42:02
104 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 42:24
105 Georgios Neilas 1980 A.O.Aiolos + 42:29
106 Patryk Biel 1981 Zero BC + 42:53
107 Joe Harris 1989 Zero BC + 52:59
108 Iwan Hasler 1995 Team KIBAG-BNP-Costelo + 01:02:28
109 Rice Justin Brooks - Iviskos-Rodilios + 01:02:40
DNF Armando Archimandritis 1986 Cyprus
DNF Andreas Christofi 1986 Cyprus
DNF John Delong 1979 Equipe CMI
DNF Romain-Guillaume Duverger 1985 Equipe CMI
DNF Simeon Green 1979 Equipe CMI
DNF Thomas Peyroton-Dartet 1985 Equipe CMI
DNF Aurélien Soubiran 1985 Equipe CMI
DNF Guillaume Soula 1980 Equipe CMI
DNF Halil Ibrahim Dogan 2000 Turkey
DNF Mustafa Sayar 1989 Turkey
DNF Matt Alder - Zero BC
DNF Adam Lowe - Zero BC
DNF Alexandros Avdelas 1986 A.O.Aiolos
DNF Panagiotis Magdanis 1990 A.O.Aiolos
DNF Georgios Papidas - A.O.Aiolos
DNF Panagiotis Xouris 1970 A.O.Aiolos
DNF Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus
DNF Guillaume Seye 1996 Beat Cycling Club
DNF Jon Sæverås Breivold 1995 Bygdø IL
DNF Magnus Drivenes 1995 Bygdø IL
DNF Eirik Oskari Halvorsen 1992 Bygdø IL
DNF Erlend Skjørten - Bygdø IL
DNF Patrick Christhopfer 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Tom Cornwell 2000 Holdsworth Zappi RT
DNF Nathan Draper 1997 Holdsworth Zappi RT
DNF Georgios Kaloniatis 1999 Iviskos-Rodilios
DNF Kiriakos Papastamatakis 1991 Iviskos-Rodilios
DNF Zisis Soulios 1996 Iviskos-Rodilios
DNF Andreas Triantafillou 1984 Iviskos-Rodilios
DNF Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team
DNF Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team
DNF Janos Pelikan 1995 Pannon Cycling Team
DNF Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Matous Mestan 2000 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy
DNF Tobiasz Pawlak 1995 Team Hurom
DNF Claude Abderhalen 1982 Team KIBAG-BNP-Costelo
DNF Mario Fontana 1987 Team KIBAG-BNP-Costelo
DNF Kevin Winter 1990 Team KIBAG-BNP-Costelo
DNF Louis Leinau 1995 Team Sauerland NRW
DNF Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW