Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Rhodes
UCI, Stage race, 9th -11th March 2018, Greece
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2015
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1987
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Cyprus
Czechia
Finland
France
Germany
Great Britain
Greece
Italy
Luxembourg
Netherlands
Norway
Serbia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Akros - Renfer SA
Bardiani - CSF
Bygdø IL
Dauner D&DQ - Akkon
Equipe CMI
Finland
Global Cycling Team
Iviskos-Rodilios
Java - Partizan
Pardus Tufo - Prostejov
Polartec - Kometa
Team Feldbinder
Team Lotto - Kern Haus
Team Sauerland NRW
Thrakas Ippeas
Union Raiffeisen Radteam
Uno-X Norwegian DT
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Maestri
Mirco
1991
Bardiani - CSF
11:40:28
40
02
Træen
Torstein
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 10
30
03
Wærsted
Syver
1996
Uno-X Norwegian DT
+ 25
25
04
Sevilla
Diego
1996
Polartec - Kometa
+ 26
20
05
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
+ 31
15
06
Skaarseth
Anders
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 32
10
07
Mamos
Philipp
1982
Dauner D&DQ - Akkon
+ 35
5
08
Banzer
Gordian
1996
Akros - Renfer SA
+ 35
3
09
Senni
Manuel
1992
Bardiani - CSF
+ 35
3
10
Agrotis
Alexandros
1998
Thrakas Ippeas
+ 35
3
11
Dijkstra
Martijn
1993
Global Cycling Team
+ 35
12
Madsstuen
Asbjørn
1995
Bygdø IL
+ 35
13
Kyriakidis
Ioannis
1998
Thrakas Ippeas
+ 47
14
Quaedvlieg
Lars
1995
Global Cycling Team
+ 48
15
Ries
Michel
1998
Polartec - Kometa
+ 48
16
Dombrowski
Frederik
1992
Dauner D&DQ - Akkon
+ 48
17
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 01:37
18
Camacho
Juan
1995
Polartec - Kometa
+ 01:58
19
Henn
Luca
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:10
20
Froidevaux
Robin
1998
Akros - Renfer SA
+ 02:10
21
Gaugl
Florian
1991
Team Feldbinder
+ 02:12
22
Kleinjan
Arno
1993
Global Cycling Team
+ 02:12
23
Nowak
Florian
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:12
24
Abrahamsen
Jonas
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 02:57
25
Intra
Felix
1995
Team Sauerland NRW
+ 03:11
26
Simion
Paolo
1992
Bardiani - CSF
+ 03:24
27
Maronese
Marco
1994
Bardiani - CSF
+ 03:42
28
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
+ 05:09
29
Kastrantas
Charalampos
1991
Java - Partizan
+ 05:24
30
Blålid
Marius
1993
Bygdø IL
+ 06:14
31
Manninen
Matti
1992
Finland
+ 06:14
32
Svendsen
Simon Nordahl
1999
Bygdø IL
+ 06:52
33
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani - CSF
+ 08:39
34
Moschetti
Matteo
1996
Polartec - Kometa
+ 08:44
35
Overste
Matthew
1995
Global Cycling Team
+ 08:51
36
Hnik
Karel
1991
Pardus Tufo - Prostejov
+ 08:51
37
Zubenko
Mykyta
1995
Pardus Tufo - Prostejov
+ 08:51
38
Sprenger
Michael
1995
Union Raiffeisen Radteam
+ 08:51
39
Madsen
Kristoffer
1996
Bygdø IL
+ 08:51
40
Härtig
Jonas
1997
Team Sauerland NRW
+ 08:51
41
Kulset
Kristian
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 09:04
42
Barta
Tomas
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 09:15
43
Grosser
Aaron
1996
Team Sauerland NRW
+ 09:15
44
Boúglas
Georgios
1990
Iviskos-Rodilios
+ 09:15
45
Münstermann
Per Christian
1999
Team Sauerland NRW
+ 09:15
46
Paschos
Stavros
-
Thrakas Ippeas
+ 09:15
47
Knaup
Tobias
1993
Team Lotto - Kern Haus
+ 09:15
48
Walzel
Andreas
1995
Team Feldbinder
+ 09:15
49
Bauer
Dominik
1997
Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:15
50
Rugg
Timothy
1985
Java - Partizan
+ 09:21
51
Reckendorfer
Lukas
1997
Team Feldbinder
+ 09:29
52
Seppä
Lauri
1987
Finland
+ 09:29
53
Duverger
Romain-Guillaume
1985
Equipe CMI
+ 09:43
54
Clauss
Marc
1998
Dauner D&DQ - Akkon
+ 09:50
55
Döring
Jonas
1998
Akros - Renfer SA
+ 09:50
56
Bruland
Eirik
1995
Bygdø IL
+ 09:56
57
Thurau
Sven
1996
Dauner D&DQ - Akkon
+ 10:21
58
Hammerschmid
Marvin
1996
Team Feldbinder
+ 10:21
59
Halme
Sasu
1996
Finland
+ 10:50
60
Tigrine
Mehdi
1986
Java - Partizan
+ 11:01
61
Christakos
Dimitrios
1999
Iviskos-Rodilios
+ 11:22
62
Wubben
Bob
1993
Global Cycling Team
+ 11:54
63
Keuser
Andreas
1974
Java - Partizan
+ 12:13
64
Gazzoli
Michele
1999
Polartec - Kometa
+ 12:34
65
Saugstad
Lars
1997
Uno-X Norwegian DT
+ 12:47
66
Kortsidakis
Michail
1994
Iviskos-Rodilios
+ 15:06
67
Wurm
Philipp
1998
Union Raiffeisen Radteam
+ 15:14
68
Kessler
Robert
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 15:23
69
Thanner
Stefan
1992
Union Raiffeisen Radteam
+ 16:11
70
Kourmpetis
Anastasios
1988
Iviskos-Rodilios
+ 16:11
71
Taskinen
Julius
1999
Finland
+ 16:19
72
Gamper
Patrick
1997
Polartec - Kometa
+ 16:41
73
Zois
Eleftherios
1999
Iviskos-Rodilios
+ 16:44
74
Suter
Joel
1998
Akros - Renfer SA
+ 16:55
75
Kristiansen
Sondre
1993
Uno-X Norwegian DT
+ 17:56
76
Hametner
Patrick
1998
Team Feldbinder
+ 18:15
77
Triantafillou
Andreas
1984
Iviskos-Rodilios
+ 20:46
78
Haas
Christian
1990
Union Raiffeisen Radteam
+ 21:27
79
Tyrpekl
Karel
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 21:59
80
Halvorsen
Eirik Oskari
1992
Bygdø IL
+ 23:04
81
Schweizer
Christoph
1986
Team Sauerland NRW
+ 25:08
82
Happke
Luca Felix
1998
Team Sauerland NRW
+ 27:07
83
Selenati
Nico
1996
Akros - Renfer SA
+ 28:17
84
Dürager
Alexander
1984
Union Raiffeisen Radteam
+ 28:20
85
Steindler
Julian
1997
Team Feldbinder
+ 28:20
86
Papastamatakis
Kiriakos
1991
Iviskos-Rodilios
+ 28:20
87
Dufaux
Loïs
1998
Akros - Renfer SA
+ 28:55
88
Ford
Martin
1974
Java - Partizan
+ 28:55
89
Rice
Justin Brooks
1990
Thrakas Ippeas
+ 29:22
90
Lichnovsky
Ludek
1995
Pardus Tufo - Prostejov
+ 29:22
91
Lübbers
Dorian
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 29:41
92
Buijk
Bart
1993
Global Cycling Team
+ 30:43
93
Rutsch
Jonas
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 32:55
94
Fragkoulis
Eyaggelos
-
Thrakas Ippeas
+ 34:25
95
Gibaud
Mathieu
1985
Equipe CMI
+ 34:25
96
Makogon
Vladyslav
1995
Finland
+ 40:43
97
Galovic
Andrej
1997
Java - Partizan
+ 49:11
98
Terzis
Dimitrios
1997
Thrakas Ippeas
+ 01:01:38
DNF
Hammerschmid
Raphael
1996
Team Feldbinder
DNF
Konstantinidis
Konstantinos
1985
Thrakas Ippeas
DNF
Baumann
Lukas
1995
Union Raiffeisen Radteam
DNF
Stoiber
Lukas
1989
Union Raiffeisen Radteam
DNF
Paroz
Justin
1996
Akros - Renfer SA
DNF
Lunde
Vetle
1995
Bygdø IL
DNF
Green
Siméon
1979
Equipe CMI
DNF
Peyroton-Dartet
Thomas
1985
Equipe CMI
DNF
Sanvicente
Lilian
1985
Equipe CMI
DNF
Soula
Guillaume
1980
Equipe CMI
DNF
Zeglis
Nikolaos
1996
Equipe CMI
DNF
Akkermans
Lars
1997
Global Cycling Team
DNF
Babor
Daniel
1999
Pardus Tufo - Prostejov
DNF
Dolnicek
Marek
1999
Pardus Tufo - Prostejov
DNF
Mandrysch
John
1996
Dauner D&DQ - Akkon
Information
Tour of Rhodes
Greece
9th -11th March 2018
2.2