Tour of Rhodes - 2017

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Colin Stüssi Roth-Akros 12:07:36
02 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 30
03 Cyrille Thiery Switzerland + 01:20
04 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:23
05 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 01:25
06 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 01:35
07 Marcus Fåglum-Karlsson Team Tre Berg-Postnord + 01:37
08 Raphael Freienstein Team Lotto - Kern Haus + 01:39
09 Roland Thalmann Roth-Akros + 01:39
10 Aksel Nõmmela Leopard Pro Cycling + 01:40
11 Christian Mager Team Sauerland NRW + 01:41
12 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 01:41
13 Eduard Vorganov Minsk CC + 01:41
14 Tom Wirtgen Leopard Pro Cycling + 01:41
15 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 01:41
16 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 01:41
17 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 01:41
18 Anthon Charmig Team Virtu Cycling + 01:41
19 Moritz Backofen Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:41
20 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01:41
21 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:46
22 Patrick Schelling Vorarlberg + 01:51
23 Matthias Reutimann Roth-Akros + 01:56
24 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:56
25 Sasu Halme Finland + 05:17
26 Nicolaj Steen Team Virtu Cycling + 05:17
27 Lukas Rüegg Switzerland + 05:26
28 Stanislav Bazhkou Minsk CC + 06:10
29 Valentin Baillifard Roth-Akros + 08:30
30 Matej Zahalka SKC Tufo - Prostejov + 10:34
31 Sondre Kristiansen Uno-X Hydrogen DT + 10:34
32 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 11:09
33 Michael Reihs Team Virtu Cycling + 11:22
34 Reinier Honig Vorarlberg + 12:20
35 Thery Schir Vorarlberg + 13:07
36 Ahmet Örken Torku Sekerspor + 13:25
37 James Knox Team Wiggins + 13:34
38 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 13:40
39 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 14:10
40 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 16:47
41 Kansatansin Klimiankou Minsk CC + 16:47
42 Bradley Stokes Velo Schils Interbike RT + 16:56
43 Carmelo Foti Leopard Pro Cycling + 16:59
44 Pontus Kastemyr Team Tre Berg-Postnord + 17:07
45 Victor Brück Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 22:04
46 Polychronis Tzortzakis Greece + 22:07
47 Michael Kucher Vorarlberg + 22:08
48 Pirmin Lang Roth-Akros + 22:09
49 Lars Saugstad Uno-X Hydrogen DT + 22:09
50 Jon Sæverås Breivold Team FixIT.no + 22:10
51 Christopher Hatz Team Lotto - Kern Haus + 22:31
52 Justin Wolf Team Dauner D&DQ - Akkon + 22:46
53 Michael Thompson Team Wiggins + 22:52
54 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 24:55
55 Sindre Eid Hermansen Team FixIT.no + 28:00
56 Alan Banaszek Poland + 30:17
57 Charalampos Kastrantas Greece + 33:39
58 Dimitri Bussard Switzerland + 33:39
59 Sedrik Ullebø Uno-X Hydrogen DT + 33:39
60 Frank Pasche Switzerland + 33:39
61 Georgios Stavrakakis Greece + 34:23
62 Szymon Sajnok Poland + 35:04
63 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 35:22
64 Mattia De Marchi Hrinkow Advarics Cycleang + 36:50
65 Gabriel Ossyra Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 39:44
66 Alexander Kamp Team Virtu Cycling + 40:29
67 Matej Stibinger SKC Tufo - Prostejov + 41:29
68 Marvin Hammerschmid Team Feldbinder Owayo KTM + 42:07
69 Jonas Tenbrock Team Lotto - Kern Haus + 42:07
70 Nathan Draper Team Wiggins + 42:07
71 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 42:55
72 Petr Hampl SKC Tufo - Prostejov + 43:41
73 Marek Sipos SKC Tufo - Prostejov + 44:12
74 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 46:57
75 Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus + 46:57
76 Ludwig Bengtsson Team Tre Berg-Postnord + 46:57
77 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 47:58
78 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 48:34
79 Nikolai Tefre Lunder Memil Pro Cycling + 48:34
80 Panagiotis Christopoulus-Heller Rodilios-P.O.Rodou + 49:18
81 Ioannis Kyriakidis Greece + 50:26
82 Oleksandr Golovash Minsk CC + 50:30
83 Georgios Boúglas SP Tableware + 52:48
84 Kiriakos Papastamatakis Rodilios-P.O.Rodou + 54:25
85 Ioannis Iliadis Greece + 54:25
86 Periklis Ilias SP Tableware + 55:07
87 Raphael Hammerschmidt Team Feldbinder Owayo KTM + 57:02
88 Ahmet Akdilek Torku Sekerspor + 57:18
89 Joe Harris Maxxis 4 Racing Team + 01:01:02
90 Feritcan Samli Torku Sekerspor + 01:01:02
91 Dennis Paulus Hrinkow Advarics Cycleang + 01:01:50
92 Yauheni Sobal Minsk CC + 01:02:50
93 Tim Becker Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 01:02:58
94 Marcel Peschges Team Embrace The World + 01:06:53
95 Benjamin Stauder Team Embrace The World + 01:07:09
96 Andreas Leppert Team Embrace The World + 01:07:09
97 Lukas Reckendorfer Team Feldbinder Owayo KTM + 01:07:22
98 Fatih Keles Torku Sekerspor + 01:12:51
99 Peter Murdoch Velo Schils Interbike RT + 01:13:13
100 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 01:13:13
101 Kevin-Andreas Vogel Team Embrace The World + 01:13:27
102 Leon Echtermann Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 01:20:16
103 Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team + 01:21:53
DNF Petter Mattsson Finland
DNF Marco-Tapio Niemi Finland
DNF Lauri Seppä Finland
DNF Jesse Uusiperhe Finland
DNF Shadi Halabi For Galille Cycles
DNF Gil Kashi For Galille Cycles
DNF Paschur Or For Galille Cycles
DNF Idan Rajuan For Galille Cycles
DNF Lev Shlomi For Galille Cycles
DNF Noam Straschnov For Galille Cycles
DNF Alexandros Papaderos Greece
DNF George Boardman Maxxis 4 Racing Team
DNF Matt Lythgoe Maxxis 4 Racing Team
DNF Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team
DNF Jack Williams Maxxis 4 Racing Team
DNF Dawid Czubak Poland
DNF Bartosz Rudyk Poland
DNF Daniel Staniszewski Poland
DNF Tristan Marguet Switzerland
DNF Loic Perizzolo Switzerland
DNF James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Ben Hetherington Memil Pro Cycling
DNF Yannick Janssen Memil Pro Cycling
DNF Hiski Kanerva Memil Pro Cycling
DNF Mikkel Tefre Lunder Memil Pro Cycling
DNF Siarhei Papok Minsk CC
DNF Leonhardt Berger Opelit - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Moritz Horn Opelit - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Anastasios Koumpetsos Rodilios-P.O.Rodou
DNF Giannis Pozidis Rodilios-P.O.Rodou
DNF Georgios Stefanakis Rodilios-P.O.Rodou
DNF Vasileios Tsopouroglou Rodilios-P.O.Rodou
DNF Jonathan Fumeaux Roth-Akros
DNF Jonathan Fumeaux Roth-Akros
DNF Wojciech Pszczolarski SKC Tufo - Prostejov
DNF Marek Sipos SKC Tufo - Prostejov
DNF Adrian Teklinski SKC Tufo - Prostejov
DNF Dimitrios Antoniadis SP Tableware
DNF Anastasios Kourmpetis SP Tableware
DNF Michail Mavrikakis SP Tableware
DNF Zisis Soulios SP Tableware
DNF Lukas Loer Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Marco Müller-Sciacca Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Jan Van Puyvelde Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Konstantin Hanebeck Team Embrace The World
DNF Konstantin Hanebeck Team Embrace The World
DNF Thomas Koep Team Embrace The World
DNF Alexander Holzinger Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Julian Steindler Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Matthias Wienerroither Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Matti Manninen Team FixIT.no
DNF Elias Angel Spikseth Team FixIT.no
DNF Aaron Grosser Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra Team Sauerland NRW
DNF Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling
DNF Fabian Lienhard Vorarlberg
DNF Francesc Zurita Martinez Vorarlberg
DNF Scott Davies Team Wiggins
DNF James Knox Team Wiggins
DNF Sondre Kristiansen Uno-X Hydrogen DT
DNF David Clarke Velo Schils Interbike RT
DNF Wilson Renwick Velo Schils Interbike RT
DNF Dominic Schils Velo Schils Interbike RT
DNF Mark Yale Velo Schils Interbike RT
Information
Nation Greece
Date 10th - 12th March
CAT 2.2
Other
Embed Results