Tour of Rhodes - 2017

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Colin Stüssi Roth-Akros 03:52:37
02 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 25
03 Cyrille Thiery Switzerland + 01:12
04 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 01:12
05 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 01:28
06 Aksel Nõmmela Leopard Pro Cycling + 01:28
07 Fabian Lienhard Vorarlberg + 01:28
08 Marcus Fåglum-Karlsson Team Tre Berg-Postnord + 01:28
09 Polychronis Tzortzakis Greece + 01:28
10 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:28
11 Thomas Koep Team Embrace The World + 01:28
12 Roland Thalmann Roth-Akros + 01:28
13 Raphael Freienstein Team Lotto - Kern Haus + 01:28
14 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 01:28
15 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:28
16 Lukas Rüegg Switzerland + 01:28
17 Stanislav Bazhkou Minsk CC + 01:28
18 Patrick Schelling Vorarlberg + 01:28
19 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 01:28
20 Jonathan Fumeaux Roth-Akros + 01:28
21 Ahmet Örken Torku Sekerspor + 01:28
22 Christian Mager Team Sauerland NRW + 01:28
23 Michael Reihs Team Virtu Cycling + 01:28
24 Pirmin Lang Roth-Akros + 01:28
25 Sasu Halme Finland + 01:28
26 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 01:28
27 Lars Saugstad Uno-X Hydrogen DT + 01:28
28 Nicolaj Steen Team Virtu Cycling + 01:28
29 Anthon Charmig Team Virtu Cycling + 01:28
30 Matthias Reutimann Roth-Akros + 01:28
31 Eduard Vorganov Minsk CC + 01:28
32 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 01:28
33 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 01:28
34 Matej Zahalka SKC Tufo - Prostejov + 01:28
35 Valentin Baillifard Roth-Akros + 01:28
36 Moritz Backofen Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:28
37 Sindre Eid Hermansen Team FixIT.no + 01:28
38 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 01:28
39 Sondre Kristiansen Uno-X Hydrogen DT + 01:28
40 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01:28
41 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:28
42 Tom Wirtgen Leopard Pro Cycling + 01:28
43 Reinier Honig Vorarlberg + 02:17
44 James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang + 03:45
45 Ben Hetherington Memil Pro Cycling + 10:27
46 Ioannis Kyriakidis Greece + 10:36
47 Kiriakos Papastamatakis Rodilios-P.O.Rodou + 12:58
48 Georgios Boúglas SP Tableware + 12:58
49 Dimitrios Antoniadis SP Tableware + 12:58
50 Carmelo Foti Leopard Pro Cycling + 12:58
51 Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus + 12:58
52 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 12:58
53 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 12:58
54 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 12:58
55 Charalampos Kastrantas Greece + 12:58
56 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 12:58
57 Ioannis Iliadis Greece + 12:58
58 Dimitri Bussard Switzerland + 12:58
59 Kansatansin Klimiankou Minsk CC + 12:58
60 Mikkel Tefre Lunder Memil Pro Cycling + 12:58
61 Sedrik Ullebø Uno-X Hydrogen DT + 12:58
62 Bradley Stokes Velo Schils Interbike RT + 12:58
63 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 12:58
64 James Knox Team Wiggins + 12:58
65 Michael Thompson Team Wiggins + 12:58
66 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 12:58
67 Michail Mavrikakis SP Tableware + 12:58
68 Nikolai Tefre Lunder Memil Pro Cycling + 12:58
69 Justin Wolf Team Dauner D&DQ - Akkon + 12:58
70 Frank Pasche Switzerland + 12:58
71 Szymon Sajnok Poland + 12:58
72 Ludwig Bengtsson Team Tre Berg-Postnord + 12:58
73 Thery Schir Vorarlberg + 12:58
74 Gabriel Ossyra Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 12:58
75 Michael Kucher Vorarlberg + 12:58
76 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 12:58
77 Pontus Kastemyr Team Tre Berg-Postnord + 12:58
78 Jon Sæverås Breivold Team FixIT.no + 12:58
79 Victor Brück Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 12:58
80 Mattia De Marchi Hrinkow Advarics Cycleang + 12:58
81 Siarhei Papok Minsk CC + 21:26
82 Jonas Tenbrock Team Lotto - Kern Haus + 21:26
83 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 21:26
84 Tim Becker Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 21:26
85 Marvin Hammerschmid Team Feldbinder Owayo KTM + 21:26
86 Wojciech Pszczolarski SKC Tufo - Prostejov + 21:26
87 Christopher Hatz Team Lotto - Kern Haus + 21:26
88 Raphael Hammerschmidt Team Feldbinder Owayo KTM + 21:26
89 Nathan Draper Team Wiggins + 21:26
90 Yannick Janssen Memil Pro Cycling + 21:26
91 Petr Hampl SKC Tufo - Prostejov + 21:26
92 Alan Banaszek Poland + 21:26
93 Matti Manninen Team FixIT.no + 21:26
94 Marek Sipos SKC Tufo - Prostejov + 21:26
95 Ahmet Akdilek Torku Sekerspor + 21:42
96 Jesse Uusiperhe Finland + 23:56
97 Joe Harris Maxxis 4 Racing Team + 25:26
98 Georgios Stavrakakis Greece + 25:26
99 Aaron Grosser Team Sauerland NRW + 25:26
100 Marcel Peschges Team Embrace The World + 25:26
101 Jan Van Puyvelde Team Dauner D&DQ - Akkon + 25:26
102 Felix Intra Team Sauerland NRW + 25:26
103 Feritcan Samli Torku Sekerspor + 25:26
104 Lukas Loer Team Dauner D&DQ - Akkon + 25:42
105 Benjamin Stauder Team Embrace The World + 25:42
106 Andreas Leppert Team Embrace The World + 25:42
107 Matt Lythgoe Maxxis 4 Racing Team + 25:56
108 Matej Stibinger SKC Tufo - Prostejov + 25:56
109 Panagiotis Christopoulus-Heller Rodilios-P.O.Rodou + 25:56
110 Francesc Zurita Martinez Vorarlberg + 25:56
111 Lauri Seppä Finland + 25:56
112 Marco-Tapio Niemi Finland + 31:46
113 David Clarke Velo Schils Interbike RT + 31:46
114 Tristan Marguet Switzerland + 31:46
115 Lukas Reckendorfer Team Feldbinder Owayo KTM + 31:46
116 Loic Perizzolo Switzerland + 31:46
117 Anastasios Kourmpetis SP Tableware + 31:46
118 Peter Murdoch Velo Schils Interbike RT + 31:46
119 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 31:46
120 Shadi Halabi For Galille Cycles + 31:53
121 Idan Rajuan For Galille Cycles + 31:53
122 Kevin-Andreas Vogel Team Embrace The World + 32:00
123 Marco Müller-Sciacca Team Dauner D&DQ - Akkon + 32:27
124 Periklis Ilias SP Tableware + 32:29
125 Gil Kashi For Galille Cycles + 33:00
126 Petter Mattsson Finland + 36:32
127 Fatih Keles Torku Sekerspor + 37:15
128 Georgios Stefanakis Rodilios-P.O.Rodou + 39:59
129 Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team + 40:26
130 Konstantin Hanebeck Team Embrace The World + 40:26
131 Leon Echtermann Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 40:26
132 Dennis Paulus Hrinkow Advarics Cycleang + 40:26
133 Oleksandr Golovash Minsk CC + 40:26
134 Yauheni Sobal Minsk CC + 40:26
135 Dominic Schils Velo Schils Interbike RT + 40:26
136 Alexander Kamp Team Virtu Cycling + 40:26
DNF Lev Shlomi For Galille Cycles
DNF Noam Straschnov For Galille Cycles
DNF Paschur Or For Galille Cycles
DNF Alexandros Papaderos Greece
DNF Benjamin Trippier Maxxis 4 Racing Team
DNF Jack Williams Maxxis 4 Racing Team
DNF George Boardman Maxxis 4 Racing Team
DNF Daniel Staniszewski Poland
DNF Dawid Czubak Poland
DNF Bartosz Rudyk Poland
DNF Hiski Kanerva Memil Pro Cycling
DNF Leonhardt Berger Opelit - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Moritz Horn Opelit - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Giannis Pozidis Rodilios-P.O.Rodou
DNF Vasileios Tsopouroglou Rodilios-P.O.Rodou
DNF Anastasios Koumpetsos Rodilios-P.O.Rodou
DNF Adrian Teklinski SKC Tufo - Prostejov
DNF Zisis Soulios SP Tableware
DNF Matthias Wienerroither Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Alexander Holzinger Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Julian Steindler Team Feldbinder Owayo KTM
DNF Elias Angel Spikseth Team FixIT.no
DNF Scott Davies Team Wiggins
DNF Wilson Renwick Velo Schils Interbike RT
DNF Mark Yale Velo Schils Interbike RT
Pos Rider Team Time
01 Colin Stüssi Roth-Akros 03:52:24
02 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 30
03 Cyrille Thiery Switzerland + 01:20
04 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 01:25
05 Polychronis Tzortzakis Greece + 01:39
06 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 01:41
07 Aksel Nõmmela Leopard Pro Cycling + 01:41
08 Fabian Lienhard Vorarlberg + 01:41
09 Marcus Fåglum-Karlsson Team Tre Berg-Postnord + 01:41
10 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 01:41
11 Thomas Koep Team Embrace The World + 01:41
12 Roland Thalmann Roth-Akros + 01:41
13 Raphael Freienstein Team Lotto - Kern Haus + 01:41
14 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 01:41
15 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:41
16 Lukas Rüegg Switzerland + 01:41
17 Stanislav Bazhkou Minsk CC + 01:41
18 Patrick Schelling Vorarlberg + 01:41
19 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 01:41
20 Jonathan Fumeaux Roth-Akros + 01:41
21 Ahmet Örken Torku Sekerspor + 01:41
22 Christian Mager Team Sauerland NRW + 01:41
23 Michael Reihs Team Virtu Cycling + 01:41
24 Pirmin Lang Roth-Akros + 01:41
25 Sasu Halme Finland + 01:41
26 Jan Brockhoff Leopard Pro Cycling + 01:41
27 Lars Saugstad Uno-X Hydrogen DT + 01:41
28 Nicolaj Steen Team Virtu Cycling + 01:41
29 Anthon Charmig Team Virtu Cycling + 01:41
30 Matthias Reutimann Roth-Akros + 01:41
31 Eduard Vorganov Minsk CC + 01:41
32 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 01:41
33 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 01:41
34 Matej Zahalka SKC Tufo - Prostejov + 01:41
35 Valentin Baillifard Roth-Akros + 01:41
36 Moritz Backofen Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:41
37 Sindre Eid Hermansen Team FixIT.no + 01:41
38 Luca Henn Team Lotto - Kern Haus + 01:41
39 Sondre Kristiansen Uno-X Hydrogen DT + 01:41
40 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01:41
41 Andreas Graf Hrinkow Advarics Cycleang + 01:41
42 Tom Wirtgen Leopard Pro Cycling + 01:41
43 Reinier Honig Vorarlberg + 02:30
44 James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang + 03:58
45 Ben Hetherington Memil Pro Cycling + 10:40
46 Ioannis Kyriakidis Greece + 10:49
47 Szymon Sajnok Poland + 13:08
48 Justin Wolf Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:10
49 Kiriakos Papastamatakis Rodilios-P.O.Rodou + 13:11
50 Georgios Boúglas SP Tableware + 13:11
51 Dimitrios Antoniadis SP Tableware + 13:11
52 Carmelo Foti Leopard Pro Cycling + 13:11
53 Daniel Westmattelmann Team Lotto - Kern Haus + 13:11
54 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 13:11
55 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 13:11
56 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 13:11
57 Charalampos Kastrantas Greece + 13:11
58 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 13:11
59 Ioannis Iliadis Greece + 13:11
60 Dimitri Bussard Switzerland + 13:11
61 Kansatansin Klimiankou Minsk CC + 13:11
62 Mikkel Tefre Lunder Memil Pro Cycling + 13:11
63 Sedrik Ullebø Uno-X Hydrogen DT + 13:11
64 Bradley Stokes Velo Schils Interbike RT + 13:11
65 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 13:11
66 James Knox Team Wiggins + 13:11
67 Michael Thompson Team Wiggins + 13:11
68 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 13:11
69 Michail Mavrikakis SP Tableware + 13:11
70 Nikolai Tefre Lunder Memil Pro Cycling + 13:11
71 Frank Pasche Switzerland + 13:11
72 Ludwig Bengtsson Team Tre Berg-Postnord + 13:11
73 Thery Schir Vorarlberg + 13:11
74 Gabriel Ossyra Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 13:11
75 Michael Kucher Vorarlberg + 13:11
76 Philipp Mamos Team Dauner D&DQ - Akkon + 13:11
77 Pontus Kastemyr Team Tre Berg-Postnord + 13:11
78 Jon Sæverås Breivold Team FixIT.no + 13:11
79 Victor Brück Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 13:11
80 Mattia De Marchi Hrinkow Advarics Cycleang + 13:11
81 Siarhei Papok Minsk CC + 21:39
82 Jonas Tenbrock Team Lotto - Kern Haus + 21:39
83 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 21:39
84 Tim Becker Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 21:39
85 Marvin Hammerschmid Team Feldbinder Owayo KTM + 21:39
86 Wojciech Pszczolarski SKC Tufo - Prostejov + 21:39
87 Christopher Hatz Team Lotto - Kern Haus + 21:39
88 Raphael Hammerschmidt Team Feldbinder Owayo KTM + 21:39
89 Nathan Draper Team Wiggins + 21:39
90 Yannick Janssen Memil Pro Cycling + 21:39
91 Petr Hampl SKC Tufo - Prostejov + 21:39
92 Alan Banaszek Poland + 21:39
93 Matti Manninen Team FixIT.no + 21:39
94 Marek Sipos SKC Tufo - Prostejov + 21:39
95 Ahmet Akdilek Torku Sekerspor + 21:55
96 Jesse Uusiperhe Finland + 24:09
97 Joe Harris Maxxis 4 Racing Team + 25:39
98 Georgios Stavrakakis Greece + 25:39
99 Aaron Grosser Team Sauerland NRW + 25:39
100 Marcel Peschges Team Embrace The World + 25:39
101 Jan Van Puyvelde Team Dauner D&DQ - Akkon + 25:39
102 Felix Intra Team Sauerland NRW + 25:39
103 Feritcan Samli Torku Sekerspor + 25:39
104 Lukas Loer Team Dauner D&DQ - Akkon + 25:55
105 Benjamin Stauder Team Embrace The World + 25:55
106 Andreas Leppert Team Embrace The World + 25:55
107 Matt Lythgoe -Maxxis 4 Racing Team + 26:09
108 Matej Stibinger SKC Tufo - Prostejov + 26:09
109 Panagiotis Christopoulus-Heller Rodilios-P.O.Rodou + 26:09
110 Francesc Zurita Martinez Vorarlberg + 26:09
111 Lauri Seppä Finland + 26:09
112 Marco-Tapio Niemi Finland + 31:59
113 David Clarke Velo Schils Interbike RT + 31:59
114 Tristan Marguet Switzerland + 31:59
115 Lukas Reckendorfer Team Feldbinder Owayo KTM + 31:59
116 Loic Perizzolo Switzerland + 31:59
117 Anastasios Kourmpetis SP Tableware + 31:59
118 Peter Murdoch Velo Schils Interbike RT + 31:59
119 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 31:59
120 Shadi Halabi For Galille Cycles + 32:06
121 Idan Rajuan For Galille Cycles + 32:06
122 Kevin-Andreas Vogel Team Embrace The World + 32:13
123 Marco Müller-Sciacca Team Dauner D&DQ - Akkon + 32:40
124 Periklis Ilias SP Tableware + 32:42
125 Gil Kashi -For Galille Cycles + 33:13
126 Petter Mattsson Finland + 36:45
127 Fatih Keles Torku Sekerspor + 37:28
128 Georgios Stefanakis -Rodilios-P.O.Rodou + 40:12
129 Kieran Wynne-Cattanach Maxxis 4 Racing Team + 40:39
130 Konstantin Hanebeck Team Embrace The World + 40:39
131 Leon Echtermann Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 40:39
132 Dennis Paulus Hrinkow Advarics Cycleang + 40:39
133 Oleksandr Golovash Minsk CC + 40:39
134 Yauheni Sobal Minsk CC + 40:39
135 Dominic Schils Velo Schils Interbike RT + 40:39
136 Alexander Kamp Team Virtu Cycling + 40:39
Information
Nation Greece
Date 10th March
Where Rhodes -> Rhodes
What 1st stage
Distance 156 km
Leader C.Stüssi
Youth L.Rüegg
Mountain M.Reutimann
Sprint C.Stüssi
Other
Embed Results