Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Rhodes
UCI, Prologue 19th February 2003, Greece
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2015
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1987
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Canada
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Germany
Great Britain
Greece
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
-
Bankgiroloterij
CCC Polsat
De Nardi - Colpack - Astro
eD'system - ZVVZ
Flanders - iTeamNova
Gerolsteiner
Lampre
Landbouwkrediet
Marlux - Ville de Chareloi
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
Panaria - Fiordo
Perutnina Ptuj
Rabobank TT3
Team Bianchi
Team CSC
Team Fakta
Team Lamonta
Team Wiesenhof - Leipzig
Vini Caldirola - So.Di
Vlaandern - T-Interim
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
04:07
02
Lancaster
Brett
1979
Panaria - Fiordo
+ 04
03
Voskamp
Bart
1968
Bankgiroloterij
+ 04
04
Bertogliati
Rubens
1979
Lampre
+ 04
05
Roesems
Bert
1972
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 05
06
Van Velzen
Jan
1975
Bankgiroloterij
+ 05
07
Honchar
Serhiy
1970
De Nardi - Colpack - Astro
+ 05
08
Tamouridis
Ioannis
1980
-
+ 05
09
Giling
Bastiaan
1982
Rabobank TT3
+ 06
10
Quinziato
Manuel
1979
Lampre
+ 06
11
Schmitz
Bram
1977
Bankgiroloterij
+ 06
12
Matveyev
Sergej
1975
Panaria - Fiordo
+ 07
13
Bäckstedt
Magnus
1975
Team Fakta
+ 07
14
Bracke
Tony
1971
Landbouwkrediet
+ 08
15
Rodriguez
Fred
1973
Vini Caldirola - So.Di
+ 08
16
Bak
Lars
1980
Team Fakta
+ 08
17
Von Kleinsorgen
Christoph
1980
Team Bianchi
+ 09
18
Svorada
Ján
1968
Lampre
+ 10
19
Cappelle
Andy
1979
Marlux - Ville de Chareloi
+ 10
20
Kemna
Rudi
1967
Bankgiroloterij
+ 10
21
Bruun Eriksen
Thomas
1979
Team CSC
+ 11
22
Poitschke
Enrico
1969
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 11
23
Brown
Graeme
1979
Panaria - Fiordo
+ 12
24
Rittsel
Martin
1971
Team Fakta
+ 12
25
Urban
Malte
1974
Team Bianchi
+ 13
26
Hesjedal
Ryder
1980
Rabobank TT3
+ 13
27
Rogina
Radoslav
1979
Perutnina Ptuj
+ 13
28
Vaitkus
Tomas
1982
Landbouwkrediet
+ 13
29
Bileka
Volodymyr
1979
Landbouwkrediet
+ 13
30
Høj
Frank
1973
Team Fakta
+ 13
31
Ziegler
Thomas
1980
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 13
32
Bonca
Valter
1968
Perutnina Ptuj
+ 13
33
Posthuma
Joost
1981
Rabobank TT3
+ 13
34
Baumann
Eric
1980
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 13
35
Koerts
Jans
1969
Bankgiroloterij
+ 13
36
Rund
Thorsten
1976
Team Bianchi
+ 14
37
Sciandri
Maximilian
1967
Lampre
+ 14
38
Mahoric
Mitja
1976
Perutnina Ptuj
+ 15
39
Andresen
Allan Bo
1973
Team Fakta
+ 15
40
Dekkers
Hans
1981
Rabobank TT3
+ 15
41
Apollonio
Massimo
1970
Vini Caldirola - So.Di
+ 16
42
Metlushenko
Yuriy
1976
Landbouwkrediet
+ 16
43
Glasner
Björn
1973
Team Lamonta
+ 17
44
Calcagni
Patrick
1977
Vini Caldirola - So.Di
+ 17
45
Verbake
Ruud
1979
Vlaandern - T-Interim
+ 17
46
Coenen
Johan
1979
Marlux - Ville de Chareloi
+ 17
47
Mattozza
Sebastien
1977
Marlux - Ville de Chareloi
+ 18
48
Serpellini
Marco
1972
Lampre
+ 18
49
Dekker
Thomas
1984
Rabobank TT3
+ 18
50
Andriotto
Dario
1972
Vini Caldirola - So.Di
+ 19
51
Mervar
Bostjan
1973
Perutnina Ptuj
+ 19
52
Devolder
Stijn
1979
Vlaandern - T-Interim
+ 19
53
Precechtel
Michal
1977
eD'system - ZVVZ
+ 19
54
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 20
55
Anastopoulos
Vasilis
1975
-
+ 20
56
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 20
57
Gerosa
Mauro
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 20
58
Van Bondt
Geert
1970
Team CSC
+ 20
59
Hoffman
Tristan
1970
Team CSC
+ 21
60
Guyton
Scott
1978
Flanders - iTeamNova
+ 21
61
Vestøl
Bjørnar
1974
Team Fakta
+ 21
62
Ruskys
Saulius
1974
Marlux - Ville de Chareloi
+ 22
63
Aug
Andrus
1972
De Nardi - Colpack - Astro
+ 22
64
Grabsch
Ralf
1973
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 22
65
Kuyckx
Jan
1979
Vlaandern - T-Interim
+ 22
66
Potouridis
Elpidoforos
-
-
+ 22
67
Nuritdinov
Rafael
1977
De Nardi - Colpack - Astro
+ 22
68
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
+ 22
69
Konecny
Tomas
1973
eD'system - ZVVZ
+ 22
70
Drew
Jamie
1973
Flanders - iTeamNova
+ 23
71
Danculovic
Tomislav
1980
Perutnina Ptuj
+ 23
72
Dimitrakopoulos
Dimitris
-
-
+ 23
73
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
+ 24
74
Kohl
Bernhard
1982
Rabobank TT3
+ 24
75
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre
+ 24
76
Perez Cuapio
Julio
1977
Panaria - Fiordo
+ 24
77
Van Dyck
Hendrik
1974
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 24
78
Pronk
Matthé
1974
Bankgiroloterij
+ 25
79
McKenzie
David
1974
Flanders - iTeamNova
+ 25
80
Ninos
George
1983
-
+ 26
81
Zarebski
Jaroslaw
1979
CCC Polsat
+ 26
82
Szafranski
Krzysztof
1972
CCC Polsat
+ 27
83
Müller
Martin
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 28
84
Weigold
Steffen
1979
Gerolsteiner
+ 28
85
Desmet
Andy
1970
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 29
86
Podgornik
Dean
1979
Perutnina Ptuj
+ 29
87
Korff
Andre
1973
Team Bianchi
+ 29
88
Wilhelms
Thorsten
1969
Team Bianchi
+ 30
89
Piziks
Arvis
1969
Team CSC
+ 30
90
Wilson
Trent
1978
Flanders - iTeamNova
+ 30
91
De Waele
Fabien
1975
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 30
92
Zerzan
Pavel
1978
eD'system - ZVVZ
+ 30
93
Kejval
Lubomir
1976
eD'system - ZVVZ
+ 30
94
Laciak
Martin
1981
eD'system - ZVVZ
+ 30
95
Drenker
Sebastian
1977
Team Lamonta
+ 30
96
Kröninger
Armin
1979
Team Lamonta
+ 31
97
L´Hoir
Manu
1975
Marlux - Ville de Chareloi
+ 31
98
Biermann
Sven
1969
Team Lamonta
+ 31
99
Miorin
Devis
1976
De Nardi - Colpack - Astro
+ 32
100
Vanhaecke
Michel
1971
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 32
101
Romanik
Radoslaw
1967
CCC Polsat
+ 32
102
Cornelissen
Bjorn
1976
Flanders - iTeamNova
+ 33
103
Hammond
Roger
1974
Palmans - Collstrop-MrBookmaker.be
+ 33
104
Bongiorno
Ruben
1978
Panaria - Fiordo
+ 33
105
Wojtas
Arkadiusz
1977
CCC Polsat
+ 34
106
Assez
Ronny
1970
Flanders - iTeamNova
+ 34
107
Vanlandschoot
James
1978
Vlaandern - T-Interim
+ 34
108
Kleynen
Steven
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 34
109
Capelle
Ludovic
1976
Landbouwkrediet
+ 35
110
Perfetto
Filippo
1976
Panaria - Fiordo
+ 35
111
Wentzel
Rudolf
1976
Vlaandern - T-Interim
+ 37
112
Heppner
Jens
1964
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 37
113
Bencik
Petr
1976
eD'system - ZVVZ
+ 38
114
Giordani
Leonardo
1977
De Nardi - Colpack - Astro
+ 38
115
Oschwald
Wolfgang
1968
Team Lamonta
+ 39
116
Hardter
Uwe
1977
Gerolsteiner
+ 41
117
Mickiewicz
Jacek
1970
CCC Polsat
+ 41
118
Moraitakis
Markos
1978
-
+ 41
119
Skoczylkas
Dariusz
1974
CCC Polsat
+ 42
120
Calvente
Manuel
1976
Team CSC
+ 43
121
Steels
Tom
1971
Landbouwkrediet
+ 43
122
Papstein
Bjorn
1981
Team Lamonta
+ 45
Information
Tour of Rhodes
Greece
Prologue | 3.0 km
Rhodes
->
Rhodes
2.3
S.Lang
| Leader
B.Giling
| Youth