2019 Kuurne - Brussel - Kuurne

Race mainpage Results Startlist Comments (15) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01 Bob Jungels 1992 Luxembourg Deceuninck - Quick Step 4:42:54
02 Owain Doull 1993 Great Britain Team Sky 12
03 Niki Terpstra 1984 Netherlands Total Direct Energie 12
04 Dylan Groenewegen 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma 12
05 Yves Lampaert 1991 Belgium Deceuninck - Quick Step 12
06 Florian Sénéchal 1993 France Deceuninck - Quick Step 12
07 Jens Keukeleire 1988 Belgium Lotto - Soudal 12
08 André Greipel 1982 Germany Team Arkéa - Samsic 12
09 Jasper De Buyst 1993 Belgium Lotto - Soudal 12
10 Carlos Barbero 1991 Spain Movistar Team 12
11 Hugo Hofstetter 1994 France Cofidis, Solutions Credits 12
12 Tom Van Asbroeck 1990 Belgium Israel Cycling Academy 12
13 Ivan Garcia 1995 Spain Bahrain - Merida 12
14 Edward Theuns 1991 Belgium Trek - Segafredo 12
15 Jens Debusschere 1989 Belgium Team Katusha - Alpecin 12
16 Andrea Pasqualon 1988 Italy Wanty - Groupe Gobert 12
17 Pascal Ackermann 1994 Germany Bora - Hansgrohe 12
18 Adrien Petit 1990 France Total Direct Energie 12
19 Milan Menten 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 12
20 Hugo Houle 1990 Canada Astana Pro Team 12
21 Stefan Küng 1993 Switzerland Groupama - FDJ 12
22 Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 12
23 Boy van Poppel 1988 Netherlands Roompot - Charles 12
24 Jasper Philipsen 1998 Belgium UAE Team Emirates 12
25 Piet Allegaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 12
26 Mitchell Docker 1986 Australia EF Education First 12
27 Silvan Dillier 1990 Switzerland AG2R La Mondiale 12
28 Jurgen Roelandts 1985 Belgium Movistar Team 12
29 Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium CCC Team 12
30 Antoine Duchesne 1991 Canada Groupama - FDJ 12
31 Kasper Asgreen 1995 Denmark Deceuninck - Quick Step 12
32 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands EF Education First 18
33 Reto Hollenstein 1985 Switzerland Team Katusha - Alpecin 18
34 Zdenek Stybar 1985 Czech Republic Deceuninck - Quick Step 18
35 Jempy Drucker 1986 Luxembourg Bora - Hansgrohe 1:01
36 Marco Marcato 1984 Italy UAE Team Emirates 1:01
37 Benoît Jarrier 1989 France Team Arkéa - Samsic 1:24
38 Jimmy Turgis 1991 France Vital Concept - B&B Hotels 1:24
39 Kevin Ledanois 1993 France Team Arkéa - Samsic 1:24
40 Davide Ballerini 1994 Italy Astana Pro Team 1:24
41 Jorge Arcas 1992 Spain Movistar Team 1:24
42 Remy Mertz 1995 Belgium Lotto - Soudal 1:24
43 Oliver Naesen 1990 Belgium AG2R La Mondiale 1:34
44 Nikolas Maes 1986 Belgium Lotto - Soudal 1:34
45 Jenthe Biermans 1995 Belgium Team Katusha - Alpecin 1:34
46 Ian Stannard 1987 Great Britain Team Sky 1:34
47 Danny van Poppel 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma 1:34
48 Clement Venturini 1993 France AG2R La Mondiale 2:08
49 Cyril Lemoine 1983 France Cofidis, Solutions Credits 2:22
50 Alex Edmondson 1993 Australia Mitchelton - Scott 2:22
51 Aaron Verwilst 1997 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 2:22
52 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Charles 2:22
53 Dion Smith 1993 New Zealand Mitchelton - Scott 2:22
54 Imanol Erviti 1983 Spain Movistar Team 2:22
55 Tom Bohli 1994 Switzerland UAE Team Emirates 2:22
56 Kenneth Vanbilsen 1990 Belgium Cofidis, Solutions Credits 2:22
57 Josef Cerny 1993 Czech Republic CCC Team 2:22
58 Bert Van Lerberghe 1992 Belgium Cofidis, Solutions Credits 2:25
59 Iljo Keisse 1982 Belgium Deceuninck - Quick Step 2:31
60 Alex Kirsch 1992 Luxembourg Trek - Segafredo 2:31
61 Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton - Scott 2:55
62 Gijs Van Hoecke 1991 Belgium CCC Team 2:55
63 Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Cycling Academy 3:15
64 Lawrence Naesen 1992 Belgium Lotto - Soudal 3:30
65 Francisco Ventoso 1982 Spain CCC Team 3:30
66 Thomas Boudat 1994 France Total Direct Energie 3:30
67 Christopher Lawless 1995 Great Britain Team Sky 3:30
68 Thomas Scully 1990 New Zealand EF Education First 3:30
69 Cesare Benedetti 1987 Italy Bora - Hansgrohe 3:30
70 Taco van der Hoorn 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma 3:30
DSQ Nils Politt 1994 Germany Team Katusha - Alpecin
DNS Nathan Van Hooydonck 1995 Belgium CCC Team
DNS Zico Waeytens 1991 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNS Mads Würtz Schmidt 1994 Denmark Team Katusha - Alpecin
DNS Dylan Van Baarle 1992 Netherlands Team Sky
DNS Jasper Stuyven 1992 Belgium Trek - Segafredo
DNS Sebastian Molano 1994 Colombia UAE Team Emirates
DNF Gediminas Bagdonas 1985 Lithuania AG2R La Mondiale
DNF Nico Denz 1994 Germany AG2R La Mondiale
DNF Dorian Godon 1996 France AG2R La Mondiale
DNF Stijn Vandenbergh 1984 Belgium AG2R La Mondiale
DNF Zhandos Bizhigitov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Magnus Cort 1993 Denmark Astana Pro Team
DNF Laurens De Vreese 1988 Belgium Astana Pro Team
DNF Yevgeniy Gidich 1996 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Alexey Lutsenko 1992 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Valerio Agnoli 1985 Italy Bahrain - Merida
DNF Grega Bole 1985 Slovenia Bahrain - Merida
DNF Sonny Colbrelli 1990 Italy Bahrain - Merida
DNF Kristjan Koren 1986 Slovenia Bahrain - Merida
DNF Luka Pibernik 1993 Slovenia Bahrain - Merida
DNF Lukas Pöstlberger 1992 Austria Bora - Hansgrohe
DNF Juraj Sagan 1988 Slovakia Bora - Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann 1991 Germany Bora - Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig 1989 Germany Bora - Hansgrohe
DNF Pawel Bernas 1990 Poland CCC Team
DNF Kamil Gradek 1990 Poland CCC Team
DNF Nacer Bouhanni 1990 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin 1995 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Pieter Serry 1988 Belgium Deceuninck - Quick Step
DNF Matti Breschel 1984 Denmark EF Education First
DNF Alex Howes 1988 USA EF Education First
DNF Logan Owen 1995 USA EF Education First
DNF Daniel Hoelgaard 1993 Norway Groupama - FDJ
DNF Ignatas Konovalovas 1985 Lithuania Groupama - FDJ
DNF Olivier Le Gac 1993 France Groupama - FDJ
DNF Ramon Sinkeldam 1989 Netherlands Groupama - FDJ
DNF Clément Carisey 1992 France Israel Cycling Academy
DNF Zakkari Dempster 1987 Australia Israel Cycling Academy
DNF Conor Dunne 1992 Ireland Israel Cycling Academy
DNF August Jensen 1991 Norway Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim 1993 Estonia Israel Cycling Academy
DNF Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal
DNF Brian Van Goethem 1991 Netherlands Lotto - Soudal
DNF Luke Durbridge 1991 Australia Mitchelton - Scott
DNF Michael Hepburn 1991 Australia Mitchelton - Scott
DNF Christopher Juul Jensen 1989 Denmark Mitchelton - Scott
DNF Matteo Trentin 1989 Italy Mitchelton - Scott
DNF Carlos Betancur 1989 Colombia Movistar Team
DNF Antonio Pedrero 1991 Spain Movistar Team
DNF Eduardo Sepulveda 1991 Argentina Movistar Team
DNF Lars Boom 1985 Netherlands Roompot - Charles
DNF Sean De Bie 1991 Belgium Roompot - Charles
DNF Senne Leysen 1996 Belgium Roompot - Charles
DNF Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Charles
DNF Michael Van Staeyen 1988 Belgium Roompot - Charles
DNF Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenneth Van Rooy 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Thimo Willems 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Franck Bonnamour 1995 France Team Arkéa - Samsic
DNF Clément Russo 1995 France Team Arkéa - Samsic
DNF Florian Vachon 1985 France Team Arkéa - Samsic
DNF Bram Welten 1997 Netherlands Team Arkéa - Samsic
DNF Lars Ytting Bak 1980 Denmark Team Dimension Data
DNF Edvald Boasson Hagen 1987 Norway Team Dimension Data
DNF Giacomo Nizzolo 1989 Italy Team Dimension Data
DNF Rasmus Fossum Tiller 1996 Norway Team Dimension Data
DNF Michael Valgren 1992 Denmark Team Dimension Data
DNF Jaco Venter 1987 South Africa Team Dimension Data
DNF Julien Vermote 1989 Belgium Team Dimension Data
DNF Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team Jumbo - Visma
DNF Bert-Jan Lindeman 1989 Netherlands Team Jumbo - Visma
DNF Timo Roosen 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma
DNF Maarten Wynants 1982 Belgium Team Jumbo - Visma
DNF Vyacheslav Kuznetsov 1989 Russia Team Katusha - Alpecin
DNF Harry Tanfield 1994 Great Britain Team Katusha - Alpecin
DNF Leonardo Basso 1993 Italy Team Sky
DNF Christian Knees 1981 Germany Team Sky
DNF Romain Cardis 1992 France Total Direct Energie
DNF Pim Ligthart 1988 Netherlands Total Direct Energie
DNF Angelo Tulik 1990 France Total Direct Energie
DNF Anthony Turgis 1994 France Total Direct Energie
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Trek - Segafredo
DNF Alex Frame 1993 New Zealand Trek - Segafredo
DNF Ryan Mullen 1994 Ireland Trek - Segafredo
DNF Mads Pedersen 1995 Denmark Trek - Segafredo
DNF Sven Erik Bystrøm 1992 Norway UAE Team Emirates
DNF Roberto Ferrari 1983 Italy UAE Team Emirates
DNF Rory Sutherland 1982 Australia UAE Team Emirates
DNF Kris Boeckmans 1987 Belgium Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault 1996 France Vital Concept - B&B Hotels
DNF Marc Fournier 1994 France Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jérémy Lecroq 1995 France Vital Concept - B&B Hotels
DNF Lorrenzo Manzin 1994 France Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jonas Van Genechten 1986 Belgium Vital Concept - B&B Hotels
DNF Ludwig De Winter 1992 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert
DNF Boris Vallée 1993 Belgium Wanty - Groupe Gobert

Info

Race Kuurne - Brussel - Kuurne
Nation Belgium
Distance 201.1 km
DateMarch 3rd
Edition 2019
Classification 1.HC

Bob Jungels

Manager results

1 Excelsior
2 Frooomey
3 Uståsen
4 sylvainm
5 Cabudare