Kuurne-Brussel-Kuurne - 2009

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Tom Boonen Quick Step 4:20:48
02 Bernhard Eisel Team Columbia - HTC + 00
03 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 00
04 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 00
05 Tom Leezer Rabobank + 00
06 Geoffroy Lequatre Agritubel + 00
07 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 00
08 Nick Nuyens Rabobank + 4
09 Sylvain Chavanel Quick Step + 12
10 Juan Antonio Flecha Rabobank + 15
11 Gianni Meersman Française des Jeux + 1:03
12 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 1:03
13 Maarten Wynants Quick Step + 1:03
14 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 4:17
15 Anthony Ravard Agritubel + 4:17
16 Tom Veelers Skil - Shimano + 4:17
17 Matti Breschel Team Saxo Bank + 4:17
18 Huub Duyn Garmin-Slipstream + 4:17
19 Stijn Hoormaet Palmans - Cras + 4:17
20 Baden Cooke Vacansoleil + 4:17
21 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 4:17
22 Anthony Geslin Française des Jeux + 4:17
23 Stijn Devolder Quick Step + 4:17
24 Sergei Ivanov Team Katusha + 4:17
25 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 4:17
26 Gerald Ciolek Team Milram + 4:17
27 Sebastian Langeveld Rabobank + 4:17
28 Gert Steegmans Team Katusha + 4:17
29 Martin Mortensen Vacansoleil + 4:17
30 Aurelien Clerc AG2R La Mondiale + 4:17
31 Romain Feillu Agritubel + 4:17
32 Nikolas Maes Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:17
33 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet - Colnago + 4:17
34 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:17
35 Arnaud Labbe BBOX Bouygues Telecom + 4:17
36 James Vanlandschoot Veranda's Willems + 4:17
37 Yoann Offredo Française des Jeux + 4:17
38 Michael Schär Astana + 4:17
39 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 4:17
40 Renaud Dion AG2R La Mondiale + 4:17
41 Koen De Kort Skil - Shimano + 4:17
42 Peter Wrolich Team Milram + 4:17
43 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 4:17
44 Jos Van Emden Rabobank + 4:17
45 Gert Dockx Team Columbia - HTC + 4:17
46 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 4:17
47 Edvald Boasson-Hagen Team Columbia - HTC + 4:17
48 Robbie McEwen Team Katusha + 4:17
49 Leonardo Duque Cofidis + 4:17
50 Danilo Napolitano Team Katusha + 4:17
51 Tom Stamsnijder Rabobank + 4:17
52 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 4:17
53 Borut Bozic Vacansoleil + 4:17
54 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 4:17
55 Wouter Weylandt Quick Step + 4:17
56 Kevin Hulsmans Quick Step + 4:17
57 Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Colnago + 4:17
58 Martijn Maaskant Garmin-Slipstream + 4:17
59 Rick Flens Rabobank + 4:17
60 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 4:17
61 Jurgen Roelandts Silence - Lotto + 4:17
62 Anders Lund Team Saxo Bank + 4:17
63 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 4:17
64 Frank Høj Team Saxo Bank + 4:17
65 Nico Eeckhout An Post - Sean Kelly + 4:49
66 Stephen Gallagher An Post - Sean Kelly + 4:49
67 Benny De Schrooder An Post - Sean Kelly + 4:49
68 Pieter Ghyllebert Cycling Club Bourgas + 4:49
69 Paidi O'Brien An Post - Sean Kelly + 4:49
70 Jef Peeters An Post - Sean Kelly + 4:49
71 Koen Barbe Landbouwkrediet - Colnago + 4:49
72 David Boucher Landbouwkrediet - Colnago + 4:49
73 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet - Colnago + 4:49
74 Sergej Matveyev ISD - Neri + 4:49
75 Vytautas Kaupas Revor - Jartazi + 4:49
76 Kenny Van Braeckel Revor - Jartazi + 4:49
77 Dieter Cappelle Palmans - Cras + 4:49
78 Maxime Vantomme Team Katusha + 4:49
79 Tom Vanbecelaere Palmans - Cras + 4:49
80 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:49
81 Jonas Ljungblad Silence - Lotto + 4:49
82 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 4:49
83 Zakkari Dempster Cycling Club Bourgas + 4:49
84 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 4:49
85 Hervé Duclos-Lassalle Cofidis + 4:49
86 Jan Bakelants Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:49
87 Roy Curvers Skil - Shimano + 4:49
88 Jonas Van Genechten Veranda's Willems + 4:49
89 Nico Sijmens Cofidis + 4:49
90 Erki Pütsep Cycling Club Bourgas + 4:49
91 Ian Stannard ISD - Neri + 4:49
92 Berik Kupeshov Astana + 4:49
93 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:49
94 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 4:49
95 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 4:49
96 Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom + 4:49
97 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 4:49
98 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 4:49
99 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 4:49
100 Arnaud Gérard Française des Jeux + 4:49
101 Mike Friedman Garmin-Slipstream + 4:49
102 Tyler Farrar Garmin-Slipstream + 4:49
103 Stephane Poulhies AG2R La Mondiale + 4:49
104 Geert Omloop Palmans - Cras + 4:49
105 Matthé Pronk Vacansoleil + 4:49
106 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 4:49
107 Alexandre Usov Cofidis + 4:49
108 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 4:49
109 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 4:49
110 David Deroo Skil - Shimano + 4:49
111 Christophe Laurent Agritubel + 4:49
112 Matthew Brammeier An Post - Sean Kelly + 4:49
113 Rémy Cusin Agritubel + 4:49
114 Lars Ytting Bak Team Saxo Bank + 4:49
115 Sebastian Portal Cofidis + 4:49
116 Jean-Eudes Demaret Cofidis + 4:49
117 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 4:49
118 Wouter Mol Vacansoleil + 4:49
119 Bert De Backer Skil - Shimano + 4:49
120 Thomas Dekker Silence - Lotto + 4:49
121 Reinier Honig Vacansoleil + 4:49
122 Mitchell Docker Skil - Shimano + 4:49
DNF Blel Kadri AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis AG2R La Mondiale
DNF Emilien Berges Agritubel
DNF Kevyn Ista Agritubel
DNF Nicolas Jalabert Agritubel
DNF Kenny Lisabeth An Post - Sean Kelly
DNF Steven Van Vooren An Post - Sean Kelly
DNF Valeriy Dmitriyev Astana
DNF Dmitriy Muravyev Astana
DNF Bolat Raimbekov Astana
DNF Sergey Renev Astana
DNF Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom
DNF Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom
DNF Rony Martias BBOX Bouygues Telecom
DNF Brett Lancaster Cervelo TestTeam
DNF Guillaume Blot Cofidis
DNF Romain Villa Cofidis
DNF Yohan Cauquil Cycling Club Bourgas
DNF Normunds Lasis Cycling Club Bourgas
DNF Mart Ojavee Cycling Club Bourgas
DNF Janek Tombak Cycling Club Bourgas
DNF Rob Woestenborghs Cycling Club Bourgas
DNF Yauheni Hutarovich Française des Jeux
DNF Wesley Sulzberger Française des Jeux
DNF Hans Dekkers Garmin-Slipstream
DNF William Frischkorn Garmin-Slipstream
DNF Kilian Patour Garmin-Slipstream
DNF Chris Sutton Garmin-Slipstream
DNF Igor Abakoumov ISD - Neri
DNF Vitaly Kondrut ISD - Neri
DNF Dmitro Krivtsov ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti ISD - Neri
DNF Denis Flahaut Landbouwkrediet - Colnago
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet - Colnago
DNF Filip Meirhaeghe Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sjef De Wilde Palmans - Cras
DNF Jurgen Francois Palmans - Cras
DNF Timothy Vangheel Palmans - Cras
DNF Jean Zen Palmans - Cras
DNF Carlos Barredo [*] Quick Step
DNF Jurgen Van De Walle Quick Step
DNF Maarten Tjallingii Rabobank
DNF Bjorn De Decker Revor - Jartazi
DNF Tim Meeusen Revor - Jartazi
DNF Jorg Pannekoek Revor - Jartazi
DNF Mindaugas Striska Revor - Jartazi
DNF Nic Van Huffel Revor - Jartazi
DNF Quincy Vens Revor - Jartazi
DNF Wilfried Cretskens Silence - Lotto
DNF Bart Dockx Silence - Lotto
DNF Michiel Elijzen Silence - Lotto
DNF Leif Hoste [*] Silence - Lotto
DNF Marcus Burghardt Team Columbia - HTC
DNF Frantisek Rabon Team Columbia - HTC
DNF Vicente Reynès Team Columbia - HTC
DNF Kenny Dehaes Team Katusha
DNF Nikolai Trusov Team Katusha
DNF Markus Eichler Team Milram
DNF Thomas Fothen Team Milram
DNF Artur Gajek Team Milram
DNF Martin Müller Team Milram
DNF Niki Terpstra Team Milram
DNF Dominic Klemme Team Saxo Bank
DNF Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank
DNF Stijn Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Bobbie Traksel Vacansoleil
DNF Nicolas Baiolet Veranda's Willems
DNF Mathieu Criquielion Veranda's Willems
DNF Olivier Pardini Veranda's Willems
DNF Philippe Pratte Veranda's Willems
DNF Sven Van den Houte Veranda's Willems
DNF Stefan van Dijk Veranda's Willems
Information
Nation Belgium
Date 1st March
Distance 193 km
CAT 1.1
Other
Embed Results