2008 Kuurne - Brussel - Kuurne

Race mainpage Results Startlist Comments

Results FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01 Steven De Jongh 1973 Netherlands Quick Step 4:27:03
02 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Rabobank 2
03 Matthew Goss 1986 Australia Team CSC - Saxo Bank 4
04 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step 4
05 Enrico Franzoi 1982 Italy Liquigas 4
06 Borut Bozic 1980 Slovenia Cycle Collstrop 4
07 Bobbie Traksel 1981 Netherlands P3Transfer - Batavus 4
08 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team CSC - Saxo Bank 4
09 Nicolas Jalabert 1973 France Agritubel 4
10 Frédéric Amorison 1978 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 4
11 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step 4
12 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 4
13 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 4
14 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank 4
15 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step 4
16 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 4
17 Frederik Willems 1979 Belgium Liquigas 12
18 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 18
19 Gert Steegmans 1980 Belgium Quick Step 29
20 Leif Hoste 1977 Belgium Silence - Lotto 40
21 Jurgen Van De Walle 1974 Belgium Quick Step 4:03
22 Jimmy Casper 1978 France Agritubel 4:49
23 Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux 4:49
24 Steven Cozza 1985 USA Garmin-Chipotle p/b H30 4:49
25 Serge Pauwels 1983 Belgium Topsport Vlaanderen 4:49
26 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale 4:49
27 Roy Sentjens 1980 Belgium Silence - Lotto 4:56
28 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Chipotle p/b H30 4:57
29 Anthony Ravard 1983 France Agritubel 4:57
30 Dries Devenyns 1983 Belgium Silence - Lotto 4:57
31 Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank 5:07
32 Markus Eichler 1982 Germany Team Milram 5:07
33 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana 5:07
34 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole 5:07
35 Aurelien Clerc 1979 Switzerland Bouygues Telecom 7:38
36 Kenny Dehaes 1984 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
37 Jurgen Francois 1985 Belgium Veranda's Willems 7:38
38 Sjef De Wilde 1981 Belgium Cyclingnews - Jako 7:38
39 Steven Caethoven 1981 Belgium Agritubel 7:38
40 Jacob Nielsen 1978 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 7:38
41 Timothy Gudsell 1984 New Zealand Française des Jeux 7:38
42 Kenny Van Braeckel 1983 Belgium Veranda's Willems 7:38
43 Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R La Mondiale 7:38
44 Wim Botman 1985 Netherlands P3Transfer - Batavus 7:38
45 Frederik Nolf 1987 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
46 Maxime Vantomme 1986 Belgium Mitsubishi - Jartazi 7:38
47 Kristof De Zutter 1982 Belgium Veranda's Willems 7:38
48 Andy Cappelle 1979 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 7:38
49 Wouter Mol 1982 Netherlands P3Transfer - Batavus 7:38
50 Detlef Moerman 1985 Belgium Veranda's Willems 7:38
51 Roger Hammond 1974 Great Britain Team Columbia 7:38
52 Fredrik Johansson 1978 Sweden Differdange - Apiflo Vacances 7:38
53 Jarno Van Mingeroet 1977 Belgium Mitsubishi - Jartazi 7:38
54 Gabriel Rasch 1976 Norway Crédit Agricole 7:38
55 Mike Friedman 1982 USA Garmin-Chipotle p/b H30 7:38
56 Sébastien Delfosse 1982 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 7:38
57 Sergey Kolesnikov 1986 Russia Cycle Collstrop 7:38
58 Jason Donald 1980 USA Garmin-Chipotle p/b H30 7:38
59 Arnoud Van Groen 1983 Netherlands P3Transfer - Batavus 7:38
60 Lloyd Mondory 1982 France AG2R La Mondiale 7:38
61 Olivier Kaisen 1983 Belgium Silence - Lotto 7:38
62 James Vanlandschoot 1978 Belgium Mitsubishi - Jartazi 7:38
63 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Milram 7:38
64 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Astana 7:38
65 Robert Wagner 1983 Germany Skil - Shimano 7:38
66 Emilien Berges 1983 France Agritubel 7:38
67 Stijn Vandenbergh 1984 Belgium AG2R La Mondiale 7:38
68 Fumiyuki Beppu 1983 Japan Skil - Shimano 7:38
69 Gerben Löwik 1977 Netherlands Rabobank 7:38
70 Anders Lund 1985 Denmark Team CSC - Saxo Bank 7:38
71 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC - Saxo Bank 7:38
72 Michael Schär 1986 Switzerland Astana 7:38
73 André Greipel 1982 Germany Team Columbia 7:38
74 Christophe Laurent 1977 France Garmin-Chipotle p/b H30 7:38
75 Sébastien Turgot 1984 France Bouygues Telecom 7:38
76 Martin Velits 1985 Slovakia Team Milram 7:38
77 Tyler Farrar 1984 USA Garmin-Chipotle p/b H30 7:38
78 Mathieu Claude 1983 France Bouygues Telecom 7:38
79 Bastiaan Giling 1982 Netherlands Cycle Collstrop 7:38
80 Bart Vanheule 1983 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
81 Michal Golas 1984 Poland Cycle Collstrop 7:38
82 Franck Renier 1974 France Bouygues Telecom 7:38
83 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC - Saxo Bank 7:38
84 Kenny Van der Schueren 1982 Belgium Cycle Collstrop 7:38
85 Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom 7:38
86 Mikel Gaztanaga 1979 Spain Agritubel 7:38
87 Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R La Mondiale 7:38
88 Max van Heeswijk 1973 Netherlands Veranda's Willems 7:38
89 Francis De Greef 1985 Belgium Silence - Lotto 7:38
90 Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
91 Yauheni Hutarovich 1983 Belarus Française des Jeux 7:38
92 Roy Curvers 1979 Netherlands Skil - Shimano 7:38
93 Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank 7:38
94 Allan Johansen 1971 Denmark Team Designa Køkken 7:38
95 Jurgen Van Goolen 1980 Belgium Team CSC - Saxo Bank 7:38
96 Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux 7:38
97 Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis 7:38
98 Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom 7:38
99 Renaud Dion 1978 France AG2R La Mondiale 7:38
100 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Mitsubishi - Jartazi 7:38
101 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 7:38
102 Martin Müller 1974 Germany Team Milram 7:38
103 Matthé Pronk 1974 Netherlands Cycle Collstrop 7:38
104 Sergei Ivanov 1975 Russia Astana 7:38
105 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 7:38
106 Steven Kleynen 1977 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 7:38
107 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 7:38
108 Andreas Klier 1976 Germany Team Columbia 7:38
109 Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC - Saxo Bank 7:38
110 David Kopp 1979 Germany Cycle Collstrop 7:38
111 Igor Abakoumov 1981 Belgium Mitsubishi - Jartazi 7:38
112 Stefan van Dijk 1976 Netherlands Mitsubishi - Jartazi 7:38
113 Huub Duyn 1984 Netherlands Garmin-Chipotle p/b H30 7:38
114 Floris Goesinnen 1983 Netherlands Skil - Shimano 7:38
115 Gregory Habeaux 1982 Belgium Mitsubishi - Jartazi 7:38
116 Nico Eeckhout 1970 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
117 Sébastien Chavanel 1981 France Française des Jeux 7:38
118 Piet Rooijakkers 1980 Netherlands Skil - Shimano 7:38
119 Enrico Poitschke 1969 Germany Team Milram 7:38
120 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 7:38
121 Sebastien Siedler 1978 Germany Skil - Shimano 7:38
122 Bram Tankink 1978 Netherlands Rabobank 7:38
123 Benjamin Gourgue 1986 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 7:38
124 Tom Veelers 1984 Netherlands Skil - Shimano 7:38
125 Steven Tronet 1986 France Roubaix - Lille Metropole 7:38
126 Bastien Delrot 1986 France Roubaix - Lille Metropole 7:38
127 Florian Vachon 1985 France Roubaix - Lille Metropole 7:38
128 Gerrit-Jan Sopenberg 1983 Netherlands P3Transfer - Batavus 7:38
129 Marco Marcato 1984 Italy Cycle Collstrop 7:38
130 Sébastien Minard 1982 France Cofidis 7:38
131 William Bonnet 1982 France Crédit Agricole 7:38
132 Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis 7:38
133 Aart Vierhouten 1970 Netherlands P3Transfer - Batavus 7:38
134 Kevyn Ista 1984 Belgium Agritubel 7:38
135 Preben van Hecke 1982 Belgium Topsport Vlaanderen 7:38
136 Jeremy Hunt 1974 Great Britain Crédit Agricole 7:38
137 Angelo Furlan 1977 Italy Crédit Agricole 7:38
DNF Cedric Pineau 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Stephane Poulhies 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Geoffroy Lequatre 1981 France Agritubel
DNF Koen De Kort 1982 Netherlands Astana
DNF Aaron Kemps 1983 Australia Astana
DNF Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Astana
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania Astana
DNF Julien Belgy 1983 France Bouygues Telecom
DNF Rony Martias 1980 France Bouygues Telecom
DNF Kevin De Weert 1982 Belgium Cofidis
DNF Frank Høj 1973 Denmark Cofidis
DNF Nick Nuyens 1980 Belgium Cofidis
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis
DNF László Bodrogi 1976 France Crédit Agricole
DNF Christophe Kern 1981 France Crédit Agricole
DNF David Claerebout 1987 Luxembourg Differdange - Apiflo Vacances
DNF Eddy Forner 1975 Italy Differdange - Apiflo Vacances
DNF Cyrille Heymans 1986 Luxembourg Differdange - Apiflo Vacances
DNF Carlo Kirsch 1986 Luxembourg Differdange - Apiflo Vacances
DNF Morten Knudsen 1981 Denmark Differdange - Apiflo Vacances
DNF Hakan Nilsson 1980 Sweden Differdange - Apiflo Vacances
DNF Christian Poos 1977 Luxembourg Differdange - Apiflo Vacances
DNF William Frischkorn 1981 USA Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Michael Berling 1982 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Lasse Bøchman Larsen 1983 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Christian Knorr 1985 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Kim Nielsen 1986 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Nicolaj Foulum Olesen 1988 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Kasper Schjønnemann 1987 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF André Steensen 1987 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Dirk Bellemakers 1984 Netherlands Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Ian Stannard 1987 Great Britain Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Alberto Curtolo 1984 Italy Liquigas
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Liquigas
DNF Murilo Fischer 1979 Brazil Liquigas
DNF Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas
DNF Geert Omloop 1974 Belgium Mitsubishi - Jartazi
DNF Reinier Honig 1983 Netherlands P3Transfer - Batavus
DNF Jonas Ljungblad 1979 Sweden P3Transfer - Batavus
DNF Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step
DNF Paul Martens 1983 Germany Rabobank
DNF Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Roubaix - Lille Metropole
DNF Mickaël Larpe 1985 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair 1988 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Paul Moucheraud 1980 France Roubaix - Lille Metropole
DNF Wim De Vocht 1982 Belgium Silence - Lotto
DNF Bart Dockx 1981 Belgium Silence - Lotto
DNF Gorik Gardeyn 1980 Belgium Silence - Lotto
DNF Kenny van Hummel 1982 Netherlands Skil - Shimano
DNF Bernhard Eisel 1981 Austria Team Columbia
DNF Bert Grabsch 1975 Germany Team Columbia
DNF Adam Hansen 1981 Australia Team Columbia
DNF Vicente Reynès 1981 Spain Team Columbia
DNF Marcel Sieberg 1982 Germany Team Columbia
DNF Stuart O'Grady 1973 Australia Team CSC - Saxo Bank
DNF Artur Gajek 1985 Germany Team Milram
DNF Dominik Roels 1987 Germany Team Milram
DNF Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram
DNF Kurt Hovelynck 1981 Belgium Topsport Vlaanderen
DNF Stijn Ennekens 1984 Belgium Veranda's Willems

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Kuurne - Brussel - Kuurne
Nation Belgium
Distance 193 km
DateMarch 2nd
Edition 2008
Classification 1.1