Trofeo Palma - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 John Degenkolb Trek-Segafredo 3t:47:29125
02 Erik Baska Bora - Hansgrohe + 0085
03 Coen Vermeltfoort Roompot - Ned.Loterij + 0070
04 Enrique Sanz Euskadi - Murias + 0060
05 Carlos Barbero Movistar Team + 0050
06 Albert Torres Spain + 0040
07 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 0035
08 José Joaquin Rojas Movistar Team + 0030
09 Leonardo Basso Team Sky + 0025
10 Xavier Cañellas Spain + 0020
11 Jesus Ezquerra Burgos - BH + 0015
12 Kevyn Ista WB Veranclassic Aqua Protect + 0010
13 Romain Le Roux Team Fortuneo - Samsic + 005
14 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 005
15 Jon Ander Insausti Team Euskadi + 005
16 Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA + 003
17 Eduard Prades Euskadi - Murias + 003
18 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 003
19 Michal Golas Team Sky + 003
20 Hector Saez Euskadi - Murias + 003
21 Jasper Stuyven Trek-Segafredo + 003
22 Imanol Erviti Movistar Team + 003
23 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 003
24 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 003
25 Gotzon Martin Team Euskadi + 003
26 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 00
27 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 00
28 Ibai Salas [*] Burgos - BH + 00
29 Lukas Pöstlberger Bora - Hansgrohe + 04
30 Nicolas Sessler Burgos - BH + 04
31 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 04
32 Igor Merino Burgos - BH + 04
33 Philip Deignan Team Sky + 04
34 Jaime Roson [*] Movistar Team + 04
35 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 10
36 Patrick Konrad Bora - Hansgrohe + 12
37 Gianni Moscon Team Sky + 16
38 Boy van Poppel Trek-Segafredo + 16
39 Kiel Reijnen Trek-Segafredo + 16
40 Markel Irizar Trek-Segafredo + 16
41 Moreno Hofland Lotto - Soudal + 16
42 Rafael Valls Movistar Team + 16
43 Lawrence Naesen Lotto - Soudal + 22
44 Michael Schwarzmann Bora - Hansgrohe + 26
45 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 34
46 Brian Van Goethem Roompot - Ned.Loterij + 34
47 Cesare Benedetti Bora - Hansgrohe + 38
48 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 40
49 Frederik Frison Lotto - Soudal + 40
50 Txomin Juaristi Team Euskadi + 40
51 Eliot Lietaer WB Veranclassic Aqua Protect + 40
52 Bauke Mollema Trek-Segafredo + 51
53 Juraj Sagan Bora - Hansgrohe + 51
54 Victor Campenaerts Lotto - Soudal + 53
55 Raul Colombo Biesse Carrera Gavardo + 4:59
56 Julien Mortier WB Veranclassic Aqua Protect + 4:59
57 Kenny Dehaes WB Veranclassic Aqua Protect + 4:59
58 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 4:59
59 Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo + 4:59
60 Gregory Rast Trek-Segafredo + 4:59
61 Ian Stannard Team Sky + 4:59
62 Sebastian Mora Spain + 4:59
63 Peio Goikoetxea Team Euskadi + 4:59
64 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 4:59
65 Dylan Van Baarle Team Sky + 4:59
66 Julio Alberto Amores Spain + 4:59
67 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 4:59
68 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 4:59
69 Daniel Lopez Burgos - BH + 4:59
70 Kenny Elissonde Team Sky + 4:59
71 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 4:59
72 Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA + 4:59
73 Aitor Gonzalez Euskadi - Murias + 4:59
74 Pierre-Luc Périchon Team Fortuneo - Samsic + 4:59
75 Franck Bonnamour Team Fortuneo - Samsic + 4:59
76 Benoît Jarrier Team Fortuneo - Samsic + 4:59
77 Bram Welten Team Fortuneo - Samsic + 4:59
78 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 4:59
79 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 4:59
80 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 6:06
81 Aaron Grosser Team Sauerland NRW + 6:06
82 Peter Simon Pannon Cycling Team + 6:06
83 Per Münstermann Team Sauerland NRW + 6:06
84 Thomas Deruette WB Veranclassic Aqua Protect + 6:06
85 Adrian Gonzalez Burgos - BH + 6:06
86 Ricardo Garcia Team Euskadi + 6:06
87 Jon Knolle Team Sauerland NRW + 6:06
88 Nicolo Gozzi Biesse Carrera Gavardo + 6:06
89 Maxime Daniel Team Fortuneo - Samsic + 6:06
90 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 6:06
91 Aleksejs Saramotins Bora - Hansgrohe + 6:06
92 Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij + 6:06
93 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 6:06
94 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 6:06
95 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 6:06
96 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 6:06
97 Emiel Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 6:06
98 Vicente Garcia de Mateos Spain + 6:06
99 Miguel Angel Benito Caja Rural - Seguros RGA + 6:06
100 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 7:43
101 Felix Intra Team Sauerland NRW + 11:31
102 Botond Hollo Pannon Cycling Team + 12:16
103 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 12:16
104 Miklos Szabo Pannon Cycling Team + 12:16
105 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 13:44
106 Ilart Zuazubiskar Spain + 15:21
107 Gergely Orosz Pannon Cycling Team + 15:21
108 Mark Zathureczky Pannon Cycling Team + 16:40
DNF Eloy Teruel Spain
DNF Enrico Logica Biesse Carrera Gavardo
DNF Andrea Zanardini Biesse Carrera Gavardo
DNF Álvaro Robredo Burgos - BH
DNF Sergio Rodriguez Reche Euskadi - Murias
DNF Benat Txoperena Euskadi - Murias
DNF Omer Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Guy Niv Israel Cycling Academy
DNF Guy Sagiv Israel Cycling Academy
DNF Tomasz Marczynski Lotto - Soudal
DNF Jorge Arcas Movistar Team
DNF Hector Carretero Movistar Team
DNF Jan-Willem Van Schip Roompot - Ned.Loterij
DNF Marc Buades Ferriol Team Euskadi
DNF Elie Gesbert Team Fortuneo - Samsic
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Christoph Schweizer Team Sauerland NRW
DNF Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Nation Spain
Date 28th January
Distance 159.6 km
CAT 1.1
Other
Embed Results