Giro del Veneto - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alessio Portello Zalf Euromobil Désirée Fior 02:50:05
02 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 00
03 Matteo Pongiluppi Gallina-Ekotek-Colosio + 00
04 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
05 Luca Regalli Iseo - Rime - Carnovali + 00
06 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 00
07 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 00
08 Francesco Pirro Maltinti- Banca di Cambiano + 00
09 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 00
10 Davide Finatti Northwave - Siatec-Olmo + 00
11 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 00
12 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 00
13 Marco Andre Acevedo Mayorga Overall Cycling Team + 00
14 Floris Van Tricht Basso Team Flanders + 00
15 Elias Maris Basso Team Flanders + 00
16 Samuele Gimignani Maltinti- Banca di Cambiano + 00
17 Riccardo Bobbo Work Service-Marchiol-Dynatek + 00
18 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
19 Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo + 00
20 Francesco Della Lunga Team Colpack Ballan + 00
21 Andrea De Totto Trentino CT U-23 + 00
22 Davide De Pretto Beltrami TSA Tre Colli + 00
23 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 00
24 Alessandro Motta Gallina-Ekotek-Colosio + 00
25 Davide Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 00
26 Lars Daniels Basso Team Flanders + 00
27 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 00
28 Lorenzo Visintainer General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 00
29 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 00
30 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
31 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 00
32 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
33 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 00
34 Elia Tovazzi G.C.Sissio Team + 00
35 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 00
36 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 06
37 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 06
38 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 06
39 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 06
40 Alberto Appoloni Named Uptivo + 06
41 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 06
42 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 06
43 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 06
44 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 06
45 Enea Righetti G.C.Sissio Team + 06
46 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 06
47 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio + 06
48 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 06
49 Francesco Carollo MG.K vis VPM + 06
50 Marco Chesini G.C.Sissio Team + 06
51 Nicolo Garibbo Maltinti- Banca di Cambiano + 06
52 Tommaso Gatti Named Uptivo + 06
53 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 06
54 Pier Elis Belletta Named Uptivo + 06
55 Michele Malavolta Hicari Cablotech Biotranning Team + 06
56 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 06
57 Matteo Domenicali Hicari Cablotech Biotranning Team + 06
58 Fabio Garzi Named Uptivo + 06
59 Paul Double MG.K vis VPM + 06
60 Gabriele Coloberti Overall Cycling Team + 06
61 Alessandro Minguzzi Overall Cycling Team + 06
62 Francesco Romano Velo Racing Palazzago + 06
63 Matteo Regnanti Maltinti- Banca di Cambiano + 06
64 Raffaele Radice MG.K vis VPM + 06
65 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 06
66 Andrea Rabba S.C.Valle Seriana-Cene + 06
67 Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo + 06
68 Luca Cibrario Overall Cycling Team + 06
69 Marco Trevisol Northwave - Siatec-Olmo + 06
70 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 06
71 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 06
72 Andrea Ghislanzoni MG.K vis VPM + 06
73 Marcello Ugazio Named Uptivo + 06
74 Filippo Ghiron Aries Cycling + 06
75 Sander Rietjens Basso Team Flanders + 06
76 Leonardo Giani Overall Cycling Team + 06
78 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 06
79 Luca Vedovello S.C.Valle Seriana-Cene + 06
80 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 06
81 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 06
82 Marco Granata Aran Cucine Vejus + 06
83 Samuele Fiorin S.C.Valle Seriana-Cene + 06
84 Mattia Manfreda Aries Cycling + 06
85 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 06
86 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 06
87 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 06
88 Mattia Gardi Hicari Cablotech Biotranning Team + 06
89 Davide Persico Team Colpack Ballan + 06
90 Stefano Cristoforetti Trentino CT U-23 + 06
91 Francesco Boaga Trentino CT U-23 + 06
92 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 06
93 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 06
94 Ricardo Fulici Trentino CT U-23 + 06
95 Matteo Barsottelli Work Service-Marchiol-Dynatek + 06
96 Davide Botta V.C.Mendrisio + 06
97 Andrea Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 06
98 Davide Coser Trentino CT U-23 + 06
99 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 06
100 Marco Manenti Velo Racing Palazzago + 06
101 Nicola Genuin Trentino CT U-23 + 06
102 Giacomo Pegoraro Gaiaplast Bibanese + 06
103 Simone Lucca G.C.Sissio Team + 23
104 Giovanni Vito Aries Cycling + 25
105 Matteo Amella S.C.Valle Seriana-Cene + 25
106 Bruno Asllani Maltinti- Banca di Cambiano + 29
107 Francesco Baldi Overall Cycling Team + 41
108 Lorenzo Farinati Named Uptivo + 41
109 Nicola Bonomi G.C.Sissio Team + 51
110 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 01:11
111 Vojislav Peric D'Amico UM Tools + 01:22
112 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 00
113 Marco Colombo S.C.Valle Seriana-Cene + 01:27
114 Enzo Yokota S.C.Valle Seriana-Cene + 01:27
115 Giacomo Cazzola U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:27
116 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 02:24
117 Christian Zanetta Aries Cycling + 03:48
118 Filippo Stocco G.C.Sissio Team + 03:48
DNF Luca Marziale Aran Cucine Vejus
DNF Lorenzo Balestra Beltrami TSA Tre Colli
DNF Andrea Barzotto Northwave - Siatec-Olmo
DNF Michael Zecchin Work Service-Marchiol-Dynatek
Information
Nation Italy
Date 1st July
Where Trissino -> Castelfranco Veneto
What 3rd stage
Distance 131.5 km
Leader M.Zurlo
Youth D.De Pretto
Points L.Colnaghi
Mountain S.Gandin
Other
Embed Results