Giro del Veneto - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi 03:15:50
02 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
03 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
04 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
05 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 00
06 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 00
07 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:34
08 Matteo Pongiluppi Gallina-Ekotek-Colosio + 03:34
09 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 03:34
10 Riccardo Bobbo Work Service-Marchiol-Dynatek + 03:34
11 Davide De Pretto Beltrami TSA Tre Colli + 03:34
12 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 03:34
13 Luca Regalli Iseo - Rime - Carnovali + 03:34
14 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 03:34
15 Davide Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:34
16 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 03:34
17 Francesco Pirro Maltinti- Banca di Cambiano + 03:34
18 Elias Maris Basso Team Flanders + 03:34
19 Floris Van Tricht Basso Team Flanders + 03:34
20 Marco Andre Acevedo Mayorga Overall Cycling Team + 03:34
21 Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali + 03:34
22 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:34
23 Pier Elis Belletta Named Uptivo + 03:34
24 Lorenzo Visintainer General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:34
25 Samuele Gimignani Maltinti- Banca di Cambiano + 03:34
26 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 03:34
27 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 03:34
28 Alessandro Motta Gallina-Ekotek-Colosio + 03:34
29 Emanuele Barison Northwave - Siatec-Olmo + 03:34
30 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:34
31 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:34
32 Nicolo Garibbo Maltinti- Banca di Cambiano + 03:34
33 Paul Double MG.K vis VPM + 03:34
34 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 03:34
35 Elia Tovazzi G.C.Sissio Team + 03:34
36 Lars Daniels Basso Team Flanders + 03:34
37 Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:34
38 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 03:34
39 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:34
40 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 03:34
41 Matteo Domenicali Hicari Cablotech Biotranning Team + 03:34
42 Luca Vedovello S.C.Valle Seriana-Cene + 03:34
43 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 03:34
44 Francesco Romano Velo Racing Palazzago + 03:34
45 Fabio Garzi Named Uptivo + 03:34
46 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 03:34
47 Luca Cibrario Overall Cycling Team + 03:34
48 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 03:34
49 Mattia Gardi Hicari Cablotech Biotranning Team + 03:34
50 Jacopo Pesenti Gallina-Ekotek-Colosio + 03:43
51 Francesco Della Lunga Team Colpack Ballan + 04:00
52 Davide Finatti Northwave - Siatec-Olmo + 08:25
53 Giovanni Vito Aries Cycling + 08:25
54 Lorenzo Balestra Beltrami TSA Tre Colli + 10:58
55 Alessio Portello Zalf Euromobil Désirée Fior + 19:00
56 Matteo Barsottelli Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:00
57 Michael Zecchin Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:00
58 Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:00
59 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:00
60 Davide Botta V.C.Mendrisio + 19:00
61 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 19:00
62 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 19:00
63 Ettore Pozza General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 19:00
64 Davide Persico Team Colpack Ballan + 19:00
65 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 19:00
66 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 19:00
67 Francesco Baldi Overall Cycling Team + 19:00
68 Leonardo Giani Overall Cycling Team + 19:00
69 Alessandro Minguzzi Overall Cycling Team + 19:00
70 Gabriele Coloberti Overall Cycling Team + 19:00
71 Marlon Garzon Herrera Velo Racing Palazzago + 19:00
72 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 19:00
73 Marco Manenti Velo Racing Palazzago + 19:00
74 Marco Trevisol Northwave - Siatec-Olmo + 19:00
75 Andrea Barzotto Northwave - Siatec-Olmo + 19:00
76 Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo + 19:00
77 Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo + 19:00
78 Bruno Asllani Maltinti- Banca di Cambiano + 19:00
79 Matteo Regnanti Maltinti- Banca di Cambiano + 19:00
80 Marco Chesini G.C.Sissio Team + 19:00
81 Filippo Stocco G.C.Sissio Team + 19:00
82 Enea Righetti G.C.Sissio Team + 19:00
83 Nicola Bonomi G.C.Sissio Team + 19:00
84 Simone Lucca G.C.Sissio Team + 19:00
85 Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese + 19:00
86 Giacomo Pegoraro Gaiaplast Bibanese + 19:00
87 Christian Zanetta Aries Cycling + 19:00
88 Filippo Ghiron Aries Cycling + 19:00
89 Andrea Berzi Gallina-Ekotek-Colosio + 19:00
90 Samuele Fiorin S.C.Valle Seriana-Cene + 19:00
91 Enzo Yokota S.C.Valle Seriana-Cene + 19:00
92 Matteo Amella S.C.Valle Seriana-Cene + 19:00
93 Andrea Rabba S.C.Valle Seriana-Cene + 19:00
94 Marco Colombo S.C.Valle Seriana-Cene + 19:00
95 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 19:00
96 Sander Rietjens Basso Team Flanders + 19:00
97 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 19:00
98 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 19:00
99 Andrea Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 19:00
100 Giacomo Cazzola U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 19:00
101 Marcello Ugazio Named Uptivo + 19:00
102 Tommaso Gatti Named Uptivo + 19:00
103 Alberto Appoloni Named Uptivo + 19:00
104 Lorenzo Farinati Named Uptivo + 19:00
105 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 19:00
106 Andrea Piras Beltrami TSA Tre Colli + 19:00
107 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 19:00
108 Lorenzo Visani Hicari Cablotech Biotranning Team + 19:00
109 Michele Malavolta Hicari Cablotech Biotranning Team + 19:00
110 Raffaele Radice MG.K vis VPM + 19:00
111 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 19:00
112 Francesco Carollo MG.K vis VPM + 19:00
113 Andrea Ghislanzoni MG.K vis VPM + 19:00
114 Nicola Genuin Trentino CT U-23 + 19:00
115 Andrea De Totto Trentino CT U-23 + 19:00
116 Stefano Cristoforetti Trentino CT U-23 + 19:00
117 Davide Coser Trentino CT U-23 + 19:00
118 Francesco Boaga Trentino CT U-23 + 19:00
119 Ricardo Fulici Trentino CT U-23 + 19:00
120 Vojislav Peric D'Amico UM Tools + 19:00
121 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 19:00
122 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 19:00
123 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 19:00
124 Marco Granata Aran Cucine Vejus + 19:00
125 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 19:00
126 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 19:00
DNS Marco Pavan D'Amico UM Tools
DNS Alessio Riccardi D'Amico UM Tools
DNF Mattia Manfreda Aries Cycling
DNF Miki Scartezzini Aries Cycling
DNF Lorenzo Vecchi Aries Cycling
DNF Daniel Nastasi D'Amico UM Tools
DNF Besnik Islami D'Amico UM Tools
DNF Marco Gazzola Gaiaplast Bibanese
DNF Mario Cao Gaiaplast Bibanese
DNF Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese
DNF Nicholas Tonioli Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Alex Piccinini Hicari Cablotech Biotranning Team
DNF Jacopo Boschi Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Domenico D'Amore V.C.Mendrisio
DNF Loris Hochstrasser V.C.Mendrisio
DNF Lorenzo Affaticati Velo Racing Palazzago
Information
Nation Italy
Date 30th June
Where Valeggio sul Mincio -> Valeggio sul Mincio
What 2nd stage
Distance 139.6 km
Leader M.Zurlo
Youth F.Iacomoni
Points L.Colnaghi
Mountain S.Gandin
Other
Embed Results