Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Tour de I'Abitibi Juniors - 2016

Stage Overall

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Stites Tyler USA 02:55:12
02 McNulty Brandon USA + 00
03 Grall Lucas France + 00
04 Goguen Kevin Washington Spin Dev. + 00
05 Shigemitsu Jo Japan + 00
06 Anderson Joshua Washington Spin Dev. + 00
07 Clarke Ian Washington Spin Dev. + 00
08 Leitch Bradley New Zealand + 00
09 Kirouac-Marcassa Thierry Canada + 00
10 Fouche James New Zealand + 00
11 Drapeau-Zgoralski Gabriel Novo Nordisk + 00
12 Strong Hayden New Zealand + 00
13 Hamel Olivier Québec + 00
14 Cantrell Dylan Washington Spin Dev. + 00
15 Ouellette Simon André Cycle Kaycan + 00
16 Kakizaki Eugene Japan + 00
17 Simms Noah Canada + 00
18 Penno Kurt Stingray Trek Lacass + 00
19 Kron Andreas Denmark + 00
20 Groube Carne New Zealand + 00
21 Watanabe Ayumu Japan + 00
22 Bjerg Mikkel Denmark + 00
23 Hino Tatsuyoshi Japan + 00
24 Irvine Declan Novo Nordisk + 00
25 Boutin Felix Québec + 00
26 Browne Cullen Stingray Trek Lacass + 00
27 Holmgren Gunnar Centurion Next Wave + 00
28 Allaire Jake Centurion Next Wave + 00
29 Garrison Ian USA + 00
30 McKey Nick Arizona Select + 00
31 Cook Ben Flagstaff Selection + 00
32 Detosse Vincent France + 00
33 Truppelli Phillip E.C. Devo + 00
34 Cassivi Jonathan Québec + 00
35 Girard Francois André Cycle Kaycan + 00
36 Disera Quinton Centurion Next Wave + 00
37 Belanger Garrett Centurion Next Wave + 00
38 Beard Cameron USA + 00
39 Salimi Abdellatif Morocco + 00
40 Ippersiel Antoine Stingray Trek Lacass + 00
41 Grant James Cycling BC + 00
42 Rindisbacher Vivian Arizona Select + 00
43 Yoshioka Mamoru Japan + 00
44 Ratzell Alec Young Medalists + 00
45 Bodilsen August Denmark + 00
46 Aoake Caleb Novo Nordisk + 00
47 Pagnat Alexandre France + 00
48 Zukowsky Nickolas Canada + 00
49 Bairi Ayoub Morocco + 00
50 Sciba Brian Southeastern Region + 00
51 Gomes Austin E.C. Devo + 00
52 Grant Mark Cycling BC + 00
53 Cassou Julien Espoirs Quilicot + 00
54 Staples Matthew Canada + 00
55 Skrip Jacob Young Medalists + 00
56 Hale Chad Southeastern Region + 00
57 Gagne Alexis Espoirs Quilicot + 00
58 Huddlestone Max Flagstaff Selection + 00
59 Hulgaard Morten Denmark + 00
60 Welch Christopher Young Medalists + 00
61 Lajoie Thomas TRJ Télécom Desjardins + 00
62 Gilliam Jules USA + 00
63 Faure Louis France + 00
64 Kabbari Mahmoud Morocco + 00
65 Loukili Abdellah Morocco + 00
66 Guay Gabriel TRJ Télécom Desjardins + 00
67 Desgagnes Leon Vélo Club Métropolitain + 00
68 Schoonover Nathaniel Flagstaff Selection + 00
69 Marceau Gabriel TRJ Télécom Desjardins + 00
70 Blevins Christopher USA + 00
71 Narumi Taisei Japan + 00
72 Bengtson Brendan S.W. Selection Team + 00
73 Hedgecock Trey Arizona Select + 00
74 Horacek Eben Flagstaff Selection + 00
75 Palamarek Ethan IAMGOLD + 00
76 Hartner Paul Washington Spin Dev. + 00
77 Porterfield Isaac IAMGOLD + 00
78 Guilhe Lacombe De Villers Victor TRJ Télécom Desjardins + 00
79 Guiza Jonathan CT Cycling Advancement + 00
80 Hoggard Jacob Southeastern Region + 00
81 Courtemanche Nicolas Espoirs Quilicot + 00
82 Wilson Blake Southeastern Region + 00
83 Beaudoin Edouard Espoirs Quilicot + 00
84 Attwell Adam Cycling BC + 00
85 Saint-Laurent Philippe TRJ Télécom Desjardins + 00
86 Bird Justin Arizona Select + 00
87 Griffoul Theo France + 00
88 Gutierrez Marcel E.C. Devo + 00
89 Nardot Robin France + 00
90 Mielke Anders Denmark + 00
91 Bacon Ruben Stingray Trek Lacass + 00
92 Thibault Jean-Denis Québec + 00
93 Carswell Michael New Zealand + 00
94 Egholm Jakob Denmark + 00
95 Kerr Gavin Centurion Next Wave + 01:33
96 Chrétien Charles-Etienne Canada + 01:38
97 Wiedwald Andrew Young Medalists + 01:46
98 Blenkinsopp Matthew Novo Nordisk + 01:50
99 Cappel Liam S.W. Selection Team + 01:50
100 Bensalah Dries Morocco + 01:50
101 Schumacher Cole Centurion Next Wave + 01:50
102 Mullaly Keith Arizona Select + 01:50
103 Townes Nicholas Southeastern Region + 01:56
104 Chrystall Alexander E.C. Devo + 00
105 Margolis Samuel Young Medalists + 02:18
106 Tellechea Collin E.C. Devo + 02:19
107 Agudelo Kevin Vélo Club Métropolitain + 02:19
108 Provencher Laurent Vélo Club Métropolitain + 02:22
109 Brunner Eric Washington Spin Dev. + 02:22
110 Brousseau Carnevale Maxime Stingray Trek Lacass + 00
111 Perigny Maxime IAMGOLD + 02:25
112 Beadle Hamish Novo Nordisk + 02:25
113 Batt Ethan New Zealand + 02:25
114 Wolfe Adam Vélo Club Métropolitain + 02:30
115 Davidson Guillaume Québec + 02:56
116 Levine Noah CT Cycling Advancement + 03:10
117 Izquierdo-Bernier Francis Québec + 03:10
118 Langlois Alexandre Vélo Club Métropolitain + 03:10
119 Freeman Maxlimilian Flagstaff Selection + 03:26
120 Havill David IAMGOLD + 03:30
121 Beaulieu Olivier Espoirs Quilicot + 03:30
122 Carey Thomas Arizona Select + 03:50
123 Stuart John IAMGOLD + 03:50
124 Medrazi Mohammed Morocco + 04:04
125 Tremblay Mathieu Vélo Club Métropolitain + 04:27
126 Guimond Philip Espoirs Quilicot + 04:27
127 Foley Michael Stingray Trek Lacass + 04:43
128 Norvold Christian E.C. Devo + 05:15
129 Macfarlane Charles Flagstaff Selection + 05:20
130 Staub Brandon Young Medalists + 05:41
131 Diertens Erik Cycling BC + 06:01
132 Munday Samuel Novo Nordisk + 06:54
133 Cote Pascal André Cycle Kaycan + 06:58
134 Suire Ludovic André Cycle Kaycan + 09:40
135 Betouigt Suire Clement André Cycle Kaycan + 09:40
136 Brazeal Elijah CT Cycling Advancement + 09:41
137 Fincham Sean Cycling BC + 15:06
138 Durand Ian S.W. Selection Team + 32:54
139 Bowers Sergejs S.W. Selection Team + 32:54
DNS Staples Graydon Canada
DNS Bolduc Benoit IAMGOLD
DNF Myers August Southeastern Region
DNF Schoff Brendan CT Cycling Advancement
Pos Rider Team Time
1 18 Stites Tyler USA 05:34:19
2 8 McNulty Brandon USA + 04
3 - Strong Hayden New Zealand + 04
4 3 Grall Lucas France + 06
5 1 Kron Andreas Denmark + 07
6 1 Simms Noah Canada + 07
7 22 Hulgaard Morten Denmark + 07
8 61 Mielke Anders Denmark + 07
9 23 Truppelli Phillip E.C. Devo + 08
10 2 Egholm Jakob Denmark + 08
11 49 Staples Matthew Canada + 08
12 6 Blevins Christopher USA + 09
13 4 Goguen Kevin Washington Spin Dev. + 10
14 2 Anderson Joshua Washington Spin Dev. + 10
15 4 Leitch Bradley New Zealand + 10
16 - Shigemitsu Jo Japan + 10
17 1 Kirouac-Marcassa Thierry Canada + 10
18 4 Penno Kurt Stingray Trek Lacass + 10
19 1 Hamel Olivier Québec + 10
20 8 Clarke Ian Washington Spin Dev. + 10
21 3 Kakizaki Eugene Japan + 10
22 9 Garrison Ian USA + 10
23 1 Boutin Felix Québec + 10
24 3 Belanger Garrett Centurion Next Wave + 10
25 17 Ouellette Simon André Cycle Kaycan + 10
26 10 Bjerg Mikkel Denmark + 10
27 8 Hino Tatsuyoshi Japan + 10
28 2 Girard Francois André Cycle Kaycan + 10
29 4 Beard Cameron USA + 10
30 20 Cantrell Dylan Washington Spin Dev. + 10
31 8 Allaire Jake Centurion Next Wave + 10
32 15 Huddlestone Max Flagstaff Selection + 10
33 3 Ratzell Alec Young Medalists + 10
34 17 Irvine Declan Novo Nordisk + 10
35 8 Ippersiel Antoine Stingray Trek Lacass + 10
36 2 Gomes Austin E.C. Devo + 10
37 19 Cook Ben Flagstaff Selection + 10
38 11 Gilliam Jules USA + 10
39 15 Cassivi Jonathan Québec + 10
40 28 Watanabe Ayumu Japan + 10
41 11 Salimi Abdellatif Morocco + 10
42 6 Yoshioka Mamoru Japan + 10
43 20 McKey Nick Arizona Select + 10
44 5 Pagnat Alexandre France + 10
45 2 Sciba Brian Southeastern Region + 10
46 13 Horacek Eben Flagstaff Selection + 10
47 15 Aoake Caleb Novo Nordisk + 10
48 5 Skrip Jacob Young Medalists + 10
49 15 Bodilsen August Denmark + 10
50 9 Narumi Taisei Japan + 10
51 11 Hedgecock Trey Arizona Select + 10
52 14 Zukowsky Nickolas Canada + 10
53 7 Marceau Gabriel TRJ Télécom Desjardins + 10
54 5 Lajoie Thomas TRJ Télécom Desjardins + 10
55 12 Hale Chad Southeastern Region + 10
56 9 Palamarek Ethan IAMGOLD + 10
57 1 Griffoul Theo France + 10
58 3 Bacon Ruben Stingray Trek Lacass + 10
59 11 Groube Carne New Zealand + 20
60 11 Cassou Julien Espoirs Quilicot + 33
61 11 Detosse Vincent France + 38
62 11 Disera Quinton Centurion Next Wave + 38
63 12 Welch Christopher Young Medalists + 38
64 10 Thibault Jean-Denis Québec + 38
65 11 Grant James Cycling BC + 48
66 12 Guilhe Lacombe De Villers Victor TRJ Télécom Desjardins + 59
67 12 Saint-Laurent Philippe TRJ Télécom Desjardins + 59
68 9 Chrystall Alexander E.C. Devo + 59
69 12 Porterfield Isaac IAMGOLD + 01:09
70 15 Faure Louis France + 01:27
71 15 Courtemanche Nicolas Espoirs Quilicot + 01:29
72 15 Wilson Blake Southeastern Region + 01:32
73 15 Browne Cullen Stingray Trek Lacass + 01:33
74 18 Bairi Ayoub Morocco + 01:33
75 15 Schoonover Nathaniel Flagstaff Selection + 01:33
76 13 Bird Justin Arizona Select + 01:33
77 17 Nardot Robin France + 01:37
78 76 Chrétien Charles-Etienne Canada + 01:42
79 18 Grant Mark Cycling BC + 01:44
80 16 Gagne Alexis Espoirs Quilicot + 01:44
81 17 Hoggard Jacob Southeastern Region + 01:44
82 19 Beaudoin Edouard Espoirs Quilicot + 01:44
83 17 Gutierrez Marcel E.C. Devo + 01:44
84 11 Brousseau Carnevale Maxime Stingray Trek Lacass + 01:44
85 19 Desgagnes Leon Vélo Club Métropolitain + 01:49
86 41 Bensalah Dries Morocco + 02:00
87 43 Schumacher Cole Centurion Next Wave + 02:00
88 31 Cappel Liam S.W. Selection Team + 02:00
89 18 Fouche James New Zealand + 02:06
90 19 Attwell Adam Cycling BC + 02:23
91 19 Loukili Abdellah Morocco + 02:47
92 37 Davidson Guillaume Québec + 03:06
93 10 Kerr Gavin Centurion Next Wave + 03:17
94 71 Izquierdo-Bernier Francis Québec + 03:20
95 15 Brunner Eric Washington Spin Dev. + 03:27
96 13 Beadle Hamish Novo Nordisk + 03:38
97 13 Agudelo Kevin Vélo Club Métropolitain + 03:39
98 16 Carswell Michael New Zealand + 03:41
99 18 Rindisbacher Vivian Arizona Select + 03:56
100 22 Drapeau-Zgoralski Gabriel Novo Nordisk + 03:58
101 19 Kabbari Mahmoud Morocco + 03:58
102 6 Mullaly Keith Arizona Select + 03:59
103 1 Tellechea Collin E.C. Devo + 04:03
104 1 Batt Ethan New Zealand + 04:14
105 21 Bengtson Brendan S.W. Selection Team + 04:49
106 5 Wiedwald Andrew Young Medalists + 05:00
107 21 Guiza Jonathan CT Cycling Advancement + 05:09
108 2 Freeman Maxlimilian Flagstaff Selection + 05:15
109 10 Carey Thomas Arizona Select + 05:34
110 19 Tremblay Mathieu Vélo Club Métropolitain + 06:00
111 13 Blenkinsopp Matthew Novo Nordisk + 06:21
112 19 Macfarlane Charles Flagstaff Selection + 06:56
113 12 Perigny Maxime IAMGOLD + 06:56
114 15 Guay Gabriel TRJ Télécom Desjardins + 07:01
115 77 Munday Samuel Novo Nordisk + 07:04
116 101 Cote Pascal André Cycle Kaycan + 07:08
117 1 Havill David IAMGOLD + 07:28
118 3 Beaulieu Olivier Espoirs Quilicot + 07:28
119 11 Hartner Paul Washington Spin Dev. + 07:59
120 3 Medrazi Mohammed Morocco + 08:02
121 8 Foley Michael Stingray Trek Lacass + 08:21
122 6 Norvold Christian E.C. Devo + 09:07
123 4 Guimond Philip Espoirs Quilicot + 09:36
124 123 Betouigt Suire Clement André Cycle Kaycan + 09:40
125 88 Suire Ludovic André Cycle Kaycan + 09:50
126 11 Diertens Erik Cycling BC + 09:50
127 4 Townes Nicholas Southeastern Region + 10:14
128 46 Fincham Sean Cycling BC + 16:18
129 3 Wolfe Adam Vélo Club Métropolitain + 31:49
130 18 Durand Ian S.W. Selection Team + 36:26
131 12 Bowers Sergejs S.W. Selection Team + 36:52
132 2 Provencher Laurent Vélo Club Métropolitain + 39:40
133 2 Langlois Alexandre Vélo Club Métropolitain + 41:58
134 8 Holmgren Gunnar Centurion Next Wave + 46:13
135 5 Margolis Samuel Young Medalists + 48:31
136 7 Levine Noah CT Cycling Advancement + 49:23
137 - Brazeal Elijah CT Cycling Advancement + 49:33
138 - Stuart John IAMGOLD + 50:03
139 2 Staub Brandon Young Medalists + 51:54

Information