Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Bretagne
UCI, Stage race, 25th April-1st May 2022, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
Combination
Team
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Eritrea
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Japan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
USA
Teams
Arkéa-Samsic
B&B Hotels-KTM
Bike Aid
Côtes d'Armor - Marie Morin
Development Team DSM
Dinan Sport Cycling
EF Education-NIPPO DT
Euskaltel-Euskadi
Groupama-FDJ Conti
Hagens Berman Axeon
Israel Cycling Academy
Jumbo-Visma Development Team
Leopard Pro Cycling
Lotto Soudal DT
Riwal Cycling Team
Sojasun Espoir-ACNC
Team Ampler-Tartu2024
Team BridgeLane
Team Coloquick
Team Lotto-Kern Haus
Team Qhubeka
Trinity Racing
Tudor Pro Cycling Team
WB - Fybolia Morbihan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Le Bon
Johan
1990
Dinan Sport Cycling
27:04:40
40
02
Baudin
Alex
2001
Tudor Pro Cycling Team
+ 01:03
30
03
Le Berre
Mathis
2001
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:31
25
04
Le Ny
Jean-Louis
1998
WB - Fybolia Morbihan
+ 01:34
20
05
Angulo
Antonio
1992
Euskaltel-Euskadi
+ 01:35
15
06
Alleno
Clément
2000
Dinan Sport Cycling
+ 01:43
10
07
Hardy
Romain
1988
Arkéa-Samsic
+ 01:43
5
08
Gachignard
Thomas
2000
Sojasun Espoir-ACNC
+ 01:43
3
09
van Belle
Loe
2002
Jumbo-Visma Development Team
+ 01:52
3
10
Laurance
Axel
2001
B&B Hotels-KTM
+ 02:09
3
11
Boven
Lars
2001
Jumbo-Visma Development Team
+ 02:09
12
Grondin
Donavan
2000
Arkéa-Samsic
+ 02:10
13
Costiou
Ewen
2002
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 02:34
14
Penhoët
Paul
2001
Groupama-FDJ Conti
+ 02:37
15
De Pooter
Dries
2002
Hagens Berman Axeon
+ 02:55
16
Kramer
Jesse
2003
Jumbo-Visma Development Team
+ 02:55
17
Kolze Changizi
Sebastian
2000
Team Coloquick
+ 02:55
18
Lamperti
Luke
2002
Trinity Racing
+ 02:55
19
Baguelin
Jocelyn
1999
WB - Fybolia Morbihan
+ 02:55
20
Mobach
Jarno
1998
Leopard Pro Cycling
+ 03:08
21
Reinders
Elmar
1992
Riwal Cycling Team
+ 03:12
22
Ferasse
Thibault
1994
B&B Hotels-KTM
+ 03:32
23
Isasa
Xabier
2001
Euskaltel-Euskadi
+ 04:55
24
Paleni
Enzo
2002
Groupama-FDJ Conti
+ 04:57
25
Mol
Wesley
1999
Bike Aid
+ 04:57
26
Heidemann
Miguel
1998
B&B Hotels-KTM
+ 04:59
27
Florez
Miguel
1996
Arkéa-Samsic
+ 05:06
28
Geleijn
Owen
2001
Jumbo-Visma Development Team
+ 05:09
29
Millet
Hugo
2002
Sojasun Espoir-ACNC
+ 05:09
30
Harteel
Jelle
2003
Lotto Soudal DT
+ 05:10
31
Geßner
Jakob
2000
Team Lotto-Kern Haus
+ 05:41
32
Flynn
Sean
2000
Tudor Pro Cycling Team
+ 05:56
33
Parisini
Nicolò
2000
Team Qhubeka
+ 05:57
34
Canal
Carlos
2001
Euskaltel-Euskadi
+ 05:57
35
Østergaard
Mads
1998
Team Coloquick
+ 06:15
36
Frigo
Marco
2000
Israel Cycling Academy
+ 06:33
37
Chapman
Tom
1995
Team BridgeLane
+ 06:36
38
Puppio
Antonio
1999
Israel Cycling Academy
+ 07:18
39
Guasco
Mattia
2000
Team Qhubeka
+ 07:28
40
D'Hervez
Thibault
2001
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 07:30
41
Plowright
Jensen
2000
Groupama-FDJ Conti
+ 07:32
42
Le Piouffe
Nathan
2001
Sojasun Espoir-ACNC
+ 07:41
43
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto-Kern Haus
+ 07:45
44
Pidcock
Joseph
2002
Groupama-FDJ Conti
+ 07:47
45
Kluckers
Arthur
2000
Leopard Pro Cycling
+ 07:54
46
Lisson
Christoffer
1995
Riwal Cycling Team
+ 08:54
47
Culverwell
Sam
2000
Trinity Racing
+ 09:02
48
van Uden
Casper
2001
Development Team DSM
+ 09:07
49
Hugger
Jan
1998
Team Lotto-Kern Haus
+ 09:10
50
Chandemerle
Hugo
1998
Dinan Sport Cycling
+ 09:15
51
Ärm
Rait
2000
Groupama-FDJ Conti
+ 09:25
52
Lecerf
William Junior
2002
Lotto Soudal DT
+ 09:36
53
Ben Moshe
Yuval
1999
Israel Cycling Academy
+ 09:39
54
Le Huitouze
Eddy
2003
Groupama-FDJ Conti
+ 10:06
55
Mikutis
Aivaras
2002
Team Ampler-Tartu2024
+ 10:48
56
Pries
Cedric
2000
Leopard Pro Cycling
+ 10:57
57
Paulus
Milan
2001
Lotto Soudal DT
+ 12:44
58
Jeannès
Matthieu
1987
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 13:17
59
Iacchi
Alessandro
1999
Team Qhubeka
+ 14:32
60
Krasts
Alekss
2001
Team Ampler-Tartu2024
+ 14:49
61
Maris
Elias
1999
Leopard Pro Cycling
+ 16:22
62
Dlamini
Nicholas
1995
Team Qhubeka
+ 16:32
63
Lagrée
Adrien
1997
B&B Hotels-KTM
+ 16:38
64
Oka
Atsushi
1995
EF Education-NIPPO DT
+ 16:57
65
Goldstein
Edo
2000
Israel Cycling Academy
+ 19:36
66
Lagnet
Gari
1998
Sojasun Espoir-ACNC
+ 20:17
67
Quick
Blake
2000
Trinity Racing
+ 21:00
68
Rubenis
Pauls
2001
Team Ampler-Tartu2024
+ 21:11
69
Laverick
Joe
2000
Hagens Berman Axeon
+ 26:41
70
Pickrell
Riley
2001
Israel Cycling Academy
+ 26:43
71
Simmons
Colby
2003
Jumbo-Visma Development Team
+ 26:49
72
Oda
Hijiri
1998
EF Education-NIPPO DT
+ 27:55
73
Bennett
Stefan
1992
WB - Fybolia Morbihan
+ 29:05
74
Milesi
Lorenzo
2002
Development Team DSM
+ 29:35
75
Kelemen
Petr
2000
Tudor Pro Cycling Team
+ 30:09
76
Weiss
Fabian
2002
Tudor Pro Cycling Team
+ 31:58
77
Debruyne
Ramses
2002
Lotto Soudal DT
+ 32:30
78
Van Raemdonck
Cedric
2003
Lotto Soudal DT
+ 32:55
79
Heiderscheid
Colin
1998
Leopard Pro Cycling
+ 33:49
80
Wilksch
Hannes
2001
Development Team DSM
+ 34:14
81
Bak
Simon
2000
Team Coloquick
+ 37:29
82
Rallé
Anthony
1993
Dinan Sport Cycling
+ 37:44
83
Hayter
Leo
2001
Hagens Berman Axeon
+ 37:45
84
Bettendorff
Loïc
2001
Riwal Cycling Team
+ 38:24
85
Poirier
Clément
2000
Sojasun Espoir-ACNC
+ 38:50
86
Jolly
Maxime
2000
WB - Fybolia Morbihan
+ 39:16
87
Pasturel
Maxime
1999
Sojasun Espoir-ACNC
+ 39:37
88
Pollefliet
Gianluca
2002
Lotto Soudal DT
+ 40:38
89
Irizar
Julen
1995
Euskaltel-Euskadi
+ 41:09
90
Abt
Cedric
2003
Team Lotto-Kern Haus
+ 42:18
91
Koch
Christian
1996
Team Lotto-Kern Haus
+ 44:32
92
Brennsæter
Trym
2003
EF Education-NIPPO DT
+ 45:44
93
Gebrehiwet
Efrem
2002
Team Qhubeka
+ 47:35
94
Ishigami
Masahiro
1997
EF Education-NIPPO DT
+ 48:01
95
Kärsten
Moritz
2003
Development Team DSM
+ 48:28
96
Kuhn
Kevin
1998
EF Education-NIPPO DT
+ 48:31
97
Charrin
Aloïs
2000
Tudor Pro Cycling Team
+ 49:12
98
Coati
Luca
1999
Team Qhubeka
+ 53:15
99
Wolf
Justin
1992
Leopard Pro Cycling
+ 55:18
100
Vosgerau
Søren
2000
Riwal Cycling Team
+ 55:40
101
Niehues
Sebastian
1999
Bike Aid
+ 57:25
102
Tendon
Arnaud
2002
Tudor Pro Cycling Team
+ 57:50
103
Muff
Frederik
1993
Team Coloquick
+ 59:50
104
De Rooij
Jesse
1999
Bike Aid
+ 01:03:58
105
Roesems
Siebe
2001
Trinity Racing
+ 01:04:59
106
Andersen
Mads
2000
Team Coloquick
+ 01:06:01
107
Bauer
Dominik
1997
Team Lotto-Kern Haus
+ 01:10:55
108
Köster
Artjom
2001
Team Ampler-Tartu2024
+ 01:11:34
109
Salby
Alexander
1998
Riwal Cycling Team
+ 01:17:33
110
Aristi
Mikel
1993
Euskaltel-Euskadi
+ 01:24:06
DNF
Boileau
Alan
1999
B&B Hotels-KTM
DNF
Parisella
Raphael
2002
B&B Hotels-KTM
DNF
Carstensen
Lucas
1994
Bike Aid
DNF
Dogan
Halil Ibrahim
2000
Bike Aid
DNF
Lino
Julian
1995
Bike Aid
DNF
Boulet
Enzo
2003
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Le Clec'h
Lomig
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Lund Andresen
Tobias
2002
Development Team DSM
DNF
Ursella
Lorenzo
2003
Development Team DSM
DNF
Cam
Maxime
1992
Dinan Sport Cycling
DNF
Poisson
Damien
1997
Dinan Sport Cycling
DNF
Wulff
Oliver
2000
EF Education-NIPPO DT
DNF
Lobato
Juan Jose
1988
Euskaltel-Euskadi
DNF
Drage
Jack
2002
Hagens Berman Axeon
DNF
Perry
Toby
2000
Hagens Berman Axeon
DNF
Riccitello
Matthew
2002
Hagens Berman Axeon
DNF
Mackellar
Alastair
2002
Israel Cycling Academy
DNF
Hagenes
Per Strand
2003
Jumbo-Visma Development Team
DNF
Eriksson
Lucas
1996
Riwal Cycling Team
DNF
Knaapi
Markus
2002
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Mihkels
Madis
2003
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Declercq
Benjamin
1994
Arkéa-Samsic
DNF
Pajur
Markus
2000
Arkéa-Samsic
DNF
Eddy
Samual
2001
Team BridgeLane
DNF
Jenner
Samuel
1997
Team BridgeLane
DNF
Van der Merwe
Juan Pierre
1999
Team BridgeLane
DNF
Whelan
James
1996
Team BridgeLane
DNF
White
Nicholas
1997
Team BridgeLane
DNF
Pallesen
Jeppe Aaskov
1997
Team Coloquick
DNF
Boichis
Adrien
2003
Trinity Racing
DNF
Devins
Matthew
2002
Trinity Racing
DNF
Bourgoyne
Lucas
2001
WB - Fybolia Morbihan
DNF
Guichard
Mickaël
1993
WB - Fybolia Morbihan
Information
Tour de Bretagne
France
25th April-1st May 2022
2.2