Tour de Bretagne - 2022

Overall Youth Points Mountain Sprint Combination Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 27:04:4040
02 Alex Baudin Tudor Pro Cycling Team + 01:0330
03 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:3125
04 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Morbihan + 01:3420
05 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 01:3515
06 Clement Alleno Dinan Sport Cycling + 01:4310
07 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 01:435
08 Thomas Gachignard Sojasun espoir-ACNC + 01:433
09 Loe Van Belle Jumbo-Visma Development Team + 01:523
10 Axel Laurance B&B Hotels-KTM + 02:093
11 Lars Boven Jumbo-Visma Development Team + 02:09
12 Donavan Grondin Team Arkéa-Samsic + 02:10
13 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:34
14 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti + 02:37
15 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 02:55
16 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 02:55
17 Sebastian Kolze Changizi Team Coloquick + 02:55
18 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:55
19 Jocelyn Baguelin WB-Fybolia Morbihan + 02:55
20 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 03:08
21 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 03:12
22 Thibault Ferasse B&B Hotels-KTM + 03:32
23 Xabier Isasa Euskaltel-Euskadi + 04:55
24 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 04:57
25 Wesley Mol Bike Aid + 04:57
26 Miguel Heidemann B&B Hotels-KTM + 04:59
27 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 05:06
28 Owen Geleijn Jumbo-Visma Development Team + 05:09
29 Hugo Millet Sojasun espoir-ACNC + 05:09
30 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 05:10
31 Jakob Geßner Team Lotto-Kern Haus + 05:41
32 Sean Flynn Tudor Pro Cycling Team + 05:56
33 Nicolo Parisini Team Qhubeka + 05:57
34 Carlos Canal Euskaltel-Euskadi + 05:57
35 Mads Østergaard Team Coloquick + 06:15
36 Marco Frigo Israel Cycling Academy + 06:33
37 Tom Chapman Team BridgeLane + 06:36
38 Antonio Puppio Israel Cycling Academy + 07:18
39 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:28
40 Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin + 07:30
41 Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti + 07:32
42 Nathan Le Piouffe Sojasun espoir-ACNC + 07:41
43 Joshua Huppertz Team Lotto-Kern Haus + 07:45
44 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 07:47
45 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 07:54
46 Christoffer Lisson Riwal Cycling Team + 08:54
47 Sam Culverwell Trinity Racing + 09:02
48 Casper Van Uden Development Team DSM + 09:07
49 Jan Hugger Team Lotto-Kern Haus + 09:10
50 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 09:15
51 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 09:25
52 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 09:36
53 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 09:39
54 Eddy Le Huitouze Groupama-FDJ Conti + 10:06
55 Aivaras Mikutis Team Ampler-Tartu2024 + 10:48
56 Cedric Pries Leopard Pro Cycling + 10:57
57 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 12:44
58 Matthieu Jeannès Côtes d'Armor-Marie Morin + 13:17
59 Alessandro Iacchi Team Qhubeka + 14:32
60 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 14:49
61 Elias Maris Leopard Pro Cycling + 16:22
62 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 16:32
63 Adrien Lagrée B&B Hotels-KTM + 16:38
64 Atsushi Oka EF Education-NIPPO Development + 16:57
65 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 19:36
66 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 20:17
67 Blake Quick Trinity Racing + 21:00
68 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 21:11
69 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 26:41
70 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 26:43
71 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 26:49
72 Hijiri Oda EF Education-NIPPO Development + 27:55
73 Stefan Bennett WB-Fybolia Morbihan + 29:05
74 Lorenzo Milesi Development Team DSM + 29:35
75 Petr Kelemen Tudor Pro Cycling Team + 30:09
76 Fabian Weiss Tudor Pro Cycling Team + 31:58
77 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 32:30
78 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 32:55
79 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 33:49
80 Hannes Wilksch Development Team DSM + 34:14
81 Simon Bak Team Coloquick + 37:29
82 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 37:44
83 Leo Hayter Hagens Berman Axeon + 37:45
84 Loïc Bettendorff Riwal Cycling Team + 38:24
85 Clément Poirier Sojasun espoir-ACNC + 38:50
86 Maxime Jolly WB-Fybolia Morbihan + 39:16
87 Maxime Pasturel Sojasun espoir-ACNC + 39:37
88 Gianluca Pollefliet Lotto Soudal U23 + 40:38
89 Julen Irizar Euskaltel-Euskadi + 41:09
90 Cedric Abt Team Lotto-Kern Haus + 42:18
91 Christian Koch Team Lotto-Kern Haus + 44:32
92 Trym Brennsæter EF Education-NIPPO Development + 45:44
93 Efrem Gebrehiwet Team Qhubeka + 47:35
94 Masahiro Ishigami EF Education-NIPPO Development + 48:01
95 Moritz Kärsten Development Team DSM + 48:28
96 Kevin Kuhn EF Education-NIPPO Development + 48:31
97 Aloïs Charrin Tudor Pro Cycling Team + 49:12
98 Luca Coati Team Qhubeka + 53:15
99 Justin Wolf Leopard Pro Cycling + 55:18
100 Søren Vosgerau Riwal Cycling Team + 55:40
101 Sebastian Niehues Bike Aid + 57:25
102 Arnaud Tendon Tudor Pro Cycling Team + 57:50
103 Frederik Muff Team Coloquick + 59:51
104 Jesse De Rooij Bike Aid + 01:03:58
105 Siebe Roesems Trinity Racing + 01:04:59
106 Mads Andersen Team Coloquick + 01:06:01
107 Dominik Bauer Team Lotto-Kern Haus + 01:10:55
108 Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024 + 01:11:34
109 Alexander Salby Riwal Cycling Team + 01:17:33
110 Mikel Aristi Euskaltel-Euskadi + 01:24:06
DNF Alan Boileau B&B Hotels-KTM
DNF Raphael Parisella B&B Hotels-KTM
DNF Lucas Carstensen Bike Aid
DNF Halil Dogan Bike Aid
DNF Julian Lino Bike Aid
DNF Enzo Boulet Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Lomig Le Clech Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Tobias Lund Andresen Development Team DSM
DNF Lorenzo Ursella Development Team DSM
DNF Maxime Cam Dinan Sport Cycling
DNF Damien Poisson Dinan Sport Cycling
DNF Oliver Wulff EF Education-NIPPO Development
DNF Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi
DNF Jack Drage Hagens Berman Axeon
DNF Toby Perry Hagens Berman Axeon
DNF Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon
DNF Alastair Mackellar Israel Cycling Academy
DNF Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team
DNF Lucas Eriksson Riwal Cycling Team
DNF Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024
DNF Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024
DNF Benjamin Declercq Team Arkéa-Samsic
DNF Markus Pajur Team Arkéa-Samsic
DNF Sam Eddy Team BridgeLane
DNF Samuel Jenner Team BridgeLane
DNF Juan Pierre Van der Merwe Team BridgeLane
DNF James Whelan Team BridgeLane
DNF Nicholas White Team BridgeLane
DNF Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick
DNF Adrien Boichis Trinity Racing
DNF Matthew Devins Trinity Racing
DNF Lucas Bourgoyne WB-Fybolia Morbihan
DNF Mickaël Guichard WB-Fybolia Morbihan
Information
Nation France
Date 25th April - 1st May
CAT 2.2
Other
Embed Results