Tour de Bretagne - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Elmar Reinders Riwal Cycling Team 03:49:567
02 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 003
03 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 041
04 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 08
05 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 28
06 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 28
07 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 28
08 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 28
09 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 28
10 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 28
11 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 28
12 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 28
13 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 28
14 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 28
15 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 28
16 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 28
17 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 28
18 David Menut Cross Team Legendre + 28
19 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 28
20 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 28
21 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 28
22 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 28
23 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 28
24 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 28
25 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 28
26 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 28
27 Léo Bouvier Bike Aid + 28
28 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 28
29 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 28
30 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 28
31 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 28
32 Moise Mugisha ProTouch + 28
33 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 28
34 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 28
35 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 28
36 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 28
37 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 28
38 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 28
39 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 28
40 Tiano Da Silva ProTouch + 28
41 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 28
42 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 28
43 Tim Naberman Development Team DSM + 28
44 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 28
45 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 28
46 Samuel Jenner Team BridgeLane + 28
47 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 28
48 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 28
49 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 28
50 Matthew Dinham Team BridgeLane + 28
51 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 28
52 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 28
53 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 28
54 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 28
55 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 28
56 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 28
57 Kent Main ProTouch + 28
58 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 28
59 Ryan Schilt Team BridgeLane + 28
60 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 28
61 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 28
62 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 28
63 Leo Hayter Development Team DSM + 28
64 Azzedine Lagab Bike Aid + 28
65 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 28
66 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 28
67 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 28
68 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 28
69 Oscar Onley Development Team DSM + 28
70 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 28
71 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 28
72 Enzo Leijnse Development Team DSM + 28
73 Julian Lino Bike Aid + 28
74 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 28
75 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 28
76 Callum Ormiston ProTouch + 28
77 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 28
78 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 28
79 Mattia Guasco Team Qhubeka + 28
80 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 28
81 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 28
82 Steve Chainel Cross Team Legendre + 28
83 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 28
84 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 28
85 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 28
86 Adne Van Engelen Bike Aid + 28
87 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 28
88 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 28
89 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 28
90 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 41
91 Lucas Carstensen Bike Aid + 41
92 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 41
93 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 44
94 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 44
95 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 56
96 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 01:21
97 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 01:34
98 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 01:38
99 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 01:55
100 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:55
101 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 03:22
102 Sam Eddy Team BridgeLane + 04:30
103 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 05:29
104 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 06:59
105 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 06:59
106 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 06:59
107 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 06:59
108 Rohan Du Plooy ProTouch + 06:59
109 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 08:01
110 Simone Sano Electro Hiper Europa + 08:01
111 Justin Wolf Bike Aid + 08:01
112 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 08:01
113 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 08:01
114 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 08:01
115 Andries Nigrini ProTouch + 10:35
116 Ben Van Dam Team BridgeLane + 10:35
117 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 10:35
DNS Antoine Huby Cross Team Legendre
DNS Ugo Ananie Cross Team Legendre
DNS Kim Magnusson Riwal Cycling Team
DNF Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Riley Pickrell Israel Cycling Academy
DNF Jan Maas Leopard Pro Cycling
DNF Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23
Pos Rider Team Time
01 - Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM 16:13:13
02 - Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00
03 - Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 03
04 1 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 09
05 1 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 09
06 1 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 10
07 1 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 10
08 1 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 10
09 2 Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
10 2 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
11 2 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
12 2 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
13 18 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 02:02
14 1 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 02:05
15 1 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
16 1 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
17 1 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
18 5 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
19 3 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 02:15
20 1 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
21 1 Samuel Jenner Team BridgeLane + 02:15
22 3 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 02:15
23 4 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
24 - Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
25 1 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
26 1 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 02:15
27 1 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 02:15
28 1 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 02:23
29 1 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:36
30 2 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 02:52
31 2 Enzo Leijnse Development Team DSM + 03:04
32 2 Julian Lino Bike Aid + 03:32
33 2 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 04:35
34 2 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:44
35 2 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:08
36 2 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 05:27
37 3 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 05:42
38 1 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 05:53
39 2 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 06:48
40 2 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
41 6 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 08:00
42 1 Steve Chainel Cross Team Legendre + 08:11
43 14 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 08:13
44 - Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 08:35
45 - Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 08:37
46 - Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 08:39
47 1 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 08:41
48 2 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 08:41
49 4 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 08:41
50 2 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 08:41
51 3 David Menut Cross Team Legendre + 08:41
52 3 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 08:41
53 2 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 08:41
54 5 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 08:57
55 5 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 09:02
56 - Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 09:09
57 4 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 09:12
58 4 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:13
59 5 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 09:58
60 5 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 10:09
61 5 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 11:24
62 6 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:41
63 6 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:42
64 6 Callum Ormiston ProTouch + 11:42
65 7 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:10
66 8 Kent Main ProTouch + 12:43
67 8 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 13:40
68 8 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 14:28
69 11 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 15:12
70 7 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:25
71 16 Justin Wolf Bike Aid + 16:14
72 5 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 17:23
73 5 Moise Mugisha ProTouch + 17:29
74 5 Oscar Onley Development Team DSM + 17:39
75 7 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 17:47
76 5 Lucas Carstensen Bike Aid + 17:58
77 3 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 18:42
78 5 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 19:05
79 6 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 21:15
80 6 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 21:15
81 6 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 21:15
82 6 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 21:15
83 6 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 21:21
84 6 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 21:23
85 7 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 24:40
86 7 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 24:53
87 7 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 25:24
88 7 Azzedine Lagab Bike Aid + 25:53
89 5 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 27:45
90 9 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 28:42
91 10 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 30:16
92 1 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 30:18
93 10 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 30:19
94 10 Adne Van Engelen Bike Aid + 30:19
95 10 Léo Bouvier Bike Aid + 31:04
96 - Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 32:09
97 10 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 34:13
98 11 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 35:08
99 12 Tiano Da Silva ProTouch + 36:20
100 12 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 36:58
101 7 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 37:08
102 2 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 37:20
103 10 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 37:42
104 2 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 37:52
105 1 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 37:57
106 10 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 39:06
107 7 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 39:12
108 9 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 39:25
109 1 Sam Eddy Team BridgeLane + 39:53
110 8 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 42:46
111 4 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 49:13
112 10 Ryan Schilt Team BridgeLane + 49:20
113 6 Simone Sano Electro Hiper Europa + 53:04
114 6 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 53:36
115 6 Rohan Du Plooy ProTouch + 54:05
116 7 Ben Van Dam Team BridgeLane + 01:05:00
117 7 Andries Nigrini ProTouch + 01:20:49
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 16:13:13
02 Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
03 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
04 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
05 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
06 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
07 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
08 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
09 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
10 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
11 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
12 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
13 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:36
14 Enzo Leijnse Development Team DSM + 03:04
15 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:44
16 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:08
17 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 05:27
18 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 05:42
19 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
20 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 08:13
21 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 08:35
22 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 08:41
23 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:13
24 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 09:58
25 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 11:24
26 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:42
27 Callum Ormiston ProTouch + 11:42
28 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 14:28
29 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:25
30 Oscar Onley Development Team DSM + 17:39
31 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 17:47
32 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 21:15
33 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 21:21
34 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 21:23
35 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 24:53
36 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 25:24
37 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 30:18
38 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 30:19
39 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 35:08
40 Tiano Da Silva ProTouch + 36:20
41 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 37:20
42 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 37:52
43 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 37:57
44 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 39:06
45 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 39:25
46 Sam Eddy Team BridgeLane + 39:53
47 Andries Nigrini ProTouch + 01:20:49
Pos Rider Team Points
01 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM 57
02 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team 54
03 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé 52
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 50
05 Milan Fretin Lotto Soudal U23 49
06 Alan Riou Team Arkéa-Samsic 48
07 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic 40
08 Tobias Lund Andresen Development Team DSM 36
09 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 34
10 Leo Hayter Development Team DSM 34
11 Elmar Reinders Riwal Cycling Team 31
12 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 28
13 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC 27
14 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec 27
15 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy 25
16 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé 24
17 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin 24
18 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team 20
19 Edo Goldstein Israel Cycling Academy 18
20 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling 18
21 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team 17
22 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling 16
23 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec 15
24 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique 13
25 Matthew Dinham Team BridgeLane 13
26 Léo Danès Dinan Sport Cycling 12
27 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy 12
28 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique 10
29 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team 9
30 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic 8
31 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma 7
32 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling 7
33 Steve Chainel Cross Team Legendre 7
34 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling 7
35 Oscar Onley Development Team DSM 6
36 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM 6
37 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin 5
38 James Fouche Black Spoke Pro Cycling 5
39 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC 5
40 Liam Slock Lotto Soudal U23 4
41 David Menut Cross Team Legendre 4
42 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique 4
43 Jesper Schultz Riwal Cycling Team 3
44 Samuel Jenner Team BridgeLane 2
45 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM 2
46 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé 2
47 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling 2
48 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team 2
49 Kevin Bonaldo Team Qhubeka 1
50 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin 1
51 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling 1
Information
Nation France
Date 23rd September
Where Ploeren -> Louisfert
What 4th stage
Distance 167.6 km
Classification 2.2
Other
Embed Results