Tour de Bretagne - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 04:17:487
02 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 003
03 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 001
04 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00
05 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 00
06 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
07 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 00
08 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 00
09 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 00
10 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 00
11 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 00
12 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
13 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00
14 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 00
15 Leo Hayter Development Team DSM + 00
16 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 00
17 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 00
18 Matthew Dinham Team BridgeLane + 00
19 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 00
20 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
21 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 00
22 Antoine Huby Cross Team Legendre + 00
23 Samuel Jenner Team BridgeLane + 00
24 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 00
25 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
26 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 00
27 Tim Naberman Development Team DSM + 00
28 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 00
29 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 00
30 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 00
31 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
32 Mattia Guasco Team Qhubeka + 00
33 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 00
34 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 08
35 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 21
36 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 44
37 Enzo Leijnse Development Team DSM + 49
38 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 01:10
39 Julian Lino Bike Aid + 01:17
40 Moise Mugisha ProTouch + 01:17
41 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:21
42 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:12
43 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:12
44 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 03:12
45 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 03:12
46 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 06:26
47 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 06:26
48 Léo Bouvier Bike Aid + 06:26
49 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 06:26
50 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 06:26
51 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 06:26
52 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 06:26
53 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 06:26
54 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 06:26
55 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 06:26
56 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 06:26
57 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 06:26
58 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 06:26
59 Azzedine Lagab Bike Aid + 06:26
60 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:26
61 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 06:26
62 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 06:26
63 Kent Main ProTouch + 06:26
64 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 06:26
65 David Menut Cross Team Legendre + 06:26
66 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 06:26
67 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 06:26
68 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 06:26
69 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 06:26
70 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 06:26
71 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 06:26
72 Adne Van Engelen Bike Aid + 06:26
73 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 06:26
74 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 06:26
75 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 06:26
76 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 06:26
77 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 06:26
78 Oscar Onley Development Team DSM + 06:26
79 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 06:26
80 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 06:26
81 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 06:26
82 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:26
83 Callum Ormiston ProTouch + 06:26
84 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 06:26
85 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 06:26
86 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 06:26
87 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 06:26
88 Justin Wolf Bike Aid + 06:26
89 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 06:26
90 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 06:26
91 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 06:26
92 Lucas Carstensen Bike Aid + 06:26
93 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:26
94 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 06:36
95 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 06:36
96 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 06:43
97 Steve Chainel Cross Team Legendre + 06:46
98 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 10:21
99 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:21
100 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 10:21
101 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 10:21
102 Sam Eddy Team BridgeLane + 10:21
103 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 10:21
104 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 10:21
105 Tiano Da Silva ProTouch + 10:21
106 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 10:21
107 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 11:28
108 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 11:28
109 Simone Sano Electro Hiper Europa + 13:30
110 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 13:34
111 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 13:36
112 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 13:36
113 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 13:36
114 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 13:36
115 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 13:36
116 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 18:28
117 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 21:35
118 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 21:35
119 Rohan Du Plooy ProTouch + 21:35
120 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 21:35
121 Ben Van Dam Team BridgeLane + 23:50
122 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 23:50
123 Ryan Schilt Team BridgeLane + 23:50
124 Andries Nigrini ProTouch + 26:56
DNF Jakub Boucek Israel Cycling Academy
DNF Steven Pattyn Lotto Soudal U23
DNF Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique
Pos Rider Team Time
01 2 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM 12:22:49
02 1 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00
03 1 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 03
04 - Jan Maas Leopard Pro Cycling + 08
05 - Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 09
06 - Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 09
07 - Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 10
08 - Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 10
09 - Léo Danès Dinan Sport Cycling + 10
10 - Antoine Huby Cross Team Legendre + 29
11 - Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
12 - Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
13 - Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
14 - Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
15 14 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 02:05
16 2 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
17 3 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
18 6 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
19 14 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
20 8 Samuel Jenner Team BridgeLane + 02:15
21 5 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
22 3 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 02:15
23 9 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
24 12 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
25 9 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 02:15
26 14 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
27 10 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 02:15
28 22 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 02:15
29 2 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 02:23
30 9 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:36
31 24 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 02:37
32 26 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 02:52
33 11 Enzo Leijnse Development Team DSM + 03:04
34 11 Julian Lino Bike Aid + 03:32
35 24 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 04:19
36 20 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:44
37 29 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:08
38 3 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 05:27
39 32 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 05:37
40 12 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 05:42
41 24 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 06:48
42 33 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
43 28 Steve Chainel Cross Team Legendre + 08:11
44 27 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 08:35
45 26 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 08:37
46 25 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 08:39
47 25 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 08:40
48 25 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 08:41
49 18 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 08:41
50 20 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 08:41
51 9 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 08:41
52 14 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 08:41
53 18 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 08:41
54 11 David Menut Cross Team Legendre + 08:41
55 9 Justin Wolf Bike Aid + 08:41
56 8 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 08:41
57 6 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 08:41
58 9 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 08:41
59 6 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 08:57
60 6 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 09:02
61 5 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 09:12
62 5 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:13
63 3 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 09:44
64 3 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 09:58
65 3 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 10:09
66 3 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 10:31
67 3 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 10:52
68 1 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:41
69 2 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:42
70 2 Callum Ormiston ProTouch + 11:42
71 1 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 12:01
72 25 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:36
73 1 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 12:43
74 1 Kent Main ProTouch + 12:43
75 1 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 13:40
76 - Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 14:28
77 10 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:25
78 17 Moise Mugisha ProTouch + 17:29
79 1 Oscar Onley Development Team DSM + 17:39
80 1 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 17:41
81 2 Lucas Carstensen Bike Aid + 17:45
82 2 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 17:47
83 6 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 19:05
84 2 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 20:12
85 3 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 21:15
86 4 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 21:15
87 4 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 21:15
88 5 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 21:15
89 3 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 21:21
90 1 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 21:23
91 11 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 22:45
92 5 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 23:13
93 11 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 24:53
94 9 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 25:11
95 10 Azzedine Lagab Bike Aid + 25:53
96 - Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 27:08
97 1 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 27:08
98 4 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 28:11
99 20 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 28:42
100 19 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 29:47
101 5 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 30:16
102 7 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 30:19
103 5 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 30:19
104 7 Adne Van Engelen Bike Aid + 30:19
105 8 Léo Bouvier Bike Aid + 31:04
106 3 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 31:26
107 - Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 34:13
108 2 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 34:14
109 14 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 35:08
110 5 Sam Eddy Team BridgeLane + 35:51
111 11 Tiano Da Silva ProTouch + 36:20
112 4 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 36:58
113 1 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 37:29
114 20 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 37:45
115 3 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 39:06
116 4 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 39:06
117 13 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 39:25
118 17 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 41:40
119 7 Simone Sano Electro Hiper Europa + 45:31
120 6 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 47:05
121 - Rohan Du Plooy ProTouch + 47:34
122 5 Ryan Schilt Team BridgeLane + 49:20
123 2 Ben Van Dam Team BridgeLane + 54:53
124 3 Andries Nigrini ProTouch + 01:10:42
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 12:22:49
02 Antoine Huby Cross Team Legendre + 29
03 Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
04 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
05 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
06 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
07 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
08 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
09 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
10 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
11 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
12 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
13 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
14 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:36
15 Enzo Leijnse Development Team DSM + 03:04
16 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:44
17 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:08
18 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 05:27
19 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 05:42
20 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
21 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 08:35
22 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 08:41
23 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 08:41
24 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:13
25 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 09:58
26 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 10:31
27 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:42
28 Callum Ormiston ProTouch + 11:42
29 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 12:01
30 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 14:28
31 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:25
32 Oscar Onley Development Team DSM + 17:39
33 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 17:47
34 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 21:15
35 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 21:21
36 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 21:23
37 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 22:45
38 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 24:53
39 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 25:11
40 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 27:08
41 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 28:11
42 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 29:47
43 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 30:19
44 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 30:19
45 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 31:26
46 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 35:08
47 Sam Eddy Team BridgeLane + 35:51
48 Tiano Da Silva ProTouch + 36:20
49 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 39:06
50 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 39:25
51 Andries Nigrini ProTouch + 01:10:42
Pos Rider Team Points
01 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM 57
02 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé 45
03 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team 44
04 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic 40
05 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 38
06 Milan Fretin Lotto Soudal U23 38
07 Jan Maas Leopard Pro Cycling 35
08 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 34
09 Leo Hayter Development Team DSM 34
10 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 28
11 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy 25
12 Alan Riou Team Arkéa-Samsic 25
13 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC 24
14 Tobias Lund Andresen Development Team DSM 22
15 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling 18
16 Antoine Huby Cross Team Legendre 16
17 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec 15
18 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec 14
19 Matthew Dinham Team BridgeLane 13
20 Léo Danès Dinan Sport Cycling 12
21 Edo Goldstein Israel Cycling Academy 10
22 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique 10
23 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé 9
24 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team 9
25 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic 8
26 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team 8
27 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma 7
28 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling 7
29 Steve Chainel Cross Team Legendre 7
30 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling 7
31 Oscar Onley Development Team DSM 6
32 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy 6
33 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM 6
34 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin 5
35 James Fouche Black Spoke Pro Cycling 5
36 Liam Slock Lotto Soudal U23 4
37 Elmar Reinders Riwal Cycling Team 4
38 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique 4
39 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique 4
40 Jesper Schultz Riwal Cycling Team 3
41 Samuel Jenner Team BridgeLane 2
42 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM 2
43 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé 2
44 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling 2
45 Kim Magnusson Riwal Cycling Team 1
46 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin 1
47 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling 1
Pos Team Time
01 Dinan Sport Cycling 37:11:02
02 Team Arkéa-Samsic + 01:11
03 AG2R Citroën U23 Team + 01:11
04 B&B Hotels p/b KTM + 01:36
05 Development Team DSM + 04:22
06 Swiss Racing Academy + 05:54
07 Lotto Soudal U23 + 07:18
08 Equipo Kern Pharma + 07:22
09 Riwal Cycling Team + 08:27
10 Leopard Pro Cycling + 08:39
11 Electro Hiper Europa + 13:48
12 Cross Team Legendre + 14:26
13 WB-Fybolia Locminé + 14:57
14 Team UC Nantes - Atlantique + 17:39
15 Androni Giocattoli-Sidermec + 19:41
16 Bike Aid + 21:20
17 Côtes d'Armor-Marie Morin + 22:32
18 Team Qhubeka + 22:49
19 Sojasun espoir-ACNC + 32:53
20 Team BridgeLane + 36:00
21 Israel Cycling Academy + 38:24
22 ProTouch + 39:19
23 Black Spoke Pro Cycling + 46:01
Information
Nation France
Date 22nd September
Where Rosporden -> Brandivy
What 3rd stage
Distance 170.5 km
Classification 2.2
Other
Embed Results