Tour de Bretagne - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Leo Hayter Development Team DSM 04:02:077
02 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 373
03 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 371
04 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 37
05 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 37
06 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 37
07 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 37
08 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 37
09 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 37
10 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 37
11 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 37
12 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 37
13 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 37
14 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 37
15 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 37
16 Antoine Huby Cross Team Legendre + 37
17 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 37
18 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 37
19 Samuel Jenner Team BridgeLane + 37
20 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 37
21 Steve Chainel Cross Team Legendre + 37
22 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 37
23 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 37
24 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 37
25 Matthew Dinham Team BridgeLane + 37
26 Tim Naberman Development Team DSM + 37
27 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 37
28 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 37
29 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 37
30 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 37
31 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 37
32 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 37
33 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 37
34 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 37
35 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 37
36 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 37
37 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 37
38 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 37
39 Julian Lino Bike Aid + 37
40 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 37
41 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 37
42 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 37
43 Justin Wolf Bike Aid + 37
44 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 37
45 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 37
46 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 37
47 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 37
48 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 37
49 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 37
50 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 37
51 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 37
52 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 37
53 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 37
54 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 37
55 David Menut Cross Team Legendre + 37
56 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 37
57 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 37
58 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 37
59 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 37
60 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 37
61 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 37
62 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 37
63 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 37
64 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 37
65 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 37
66 Enzo Leijnse Development Team DSM + 37
67 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 37
68 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 37
69 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 37
70 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 37
71 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 37
72 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 01:28
73 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 01:31
74 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 01:35
75 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 01:41
76 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
77 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 03:38
78 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 03:38
79 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 03:38
80 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:38
81 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 03:38
82 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:38
83 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 03:38
84 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 03:38
85 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:38
86 Kent Main ProTouch + 03:38
87 Azzedine Lagab Bike Aid + 03:38
88 Callum Ormiston ProTouch + 03:38
89 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 03:38
90 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 03:38
91 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 03:38
92 Mattia Guasco Team Qhubeka + 05:36
93 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 05:36
94 Léo Bouvier Bike Aid + 08:49
95 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 08:49
96 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 09:41
97 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 09:41
98 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 09:41
99 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 09:41
100 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 09:41
101 Rohan Du Plooy ProTouch + 09:41
102 Tiano Da Silva ProTouch + 09:41
103 Ben Van Dam Team BridgeLane + 09:41
104 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 09:41
105 Sam Eddy Team BridgeLane + 09:41
106 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 09:41
107 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 09:41
108 Oscar Onley Development Team DSM + 09:41
109 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 09:41
109 Ryan Schilt Team BridgeLane + 09:41
111 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 09:41
112 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 09:41
113 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 09:41
114 Moise Mugisha ProTouch + 09:41
115 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 09:41
116 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 09:41
117 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 09:41
118 Adne Van Engelen Bike Aid + 09:41
119 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 09:41
120 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 09:41
121 Lucas Carstensen Bike Aid + 09:41
122 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 09:41
123 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 14:30
124 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 16:12
125 Simone Sano Electro Hiper Europa + 16:12
126 Jakub Boucek Israel Cycling Academy + 16:12
127 Andries Nigrini ProTouch + 27:28
DNF Josh Kench Black Spoke Pro Cycling
DNF Oded Kogut Israel Cycling Academy
Pos Rider Team Time
01 - Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 08:05:01
02 - Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 03
03 - Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 04
04 - Jan Maas Leopard Pro Cycling + 08
05 2 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 09
06 1 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 09
07 1 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 10
08 2 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 10
09 - Léo Danès Dinan Sport Cycling + 10
10 - Antoine Huby Cross Team Legendre + 29
11 - Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
12 1 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
13 1 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
14 10 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
15 1 Steve Chainel Cross Team Legendre + 01:25
16 - Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:32
17 19 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 02:09
18 13 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
19 - Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 02:11
20 2 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
21 1 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 02:13
22 11 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 02:14
23 6 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 02:15
24 1 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
25 10 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 02:15
26 1 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
27 10 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 02:15
28 6 Samuel Jenner Team BridgeLane + 02:15
29 17 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 02:15
30 3 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 02:15
31 1 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 02:15
32 19 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
33 7 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
34 2 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 02:15
35 30 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
36 7 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
37 2 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 02:15
38 12 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 02:15
39 11 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:15
40 2 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
41 1 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:15
42 17 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 02:15
43 2 David Menut Cross Team Legendre + 02:15
44 6 Enzo Leijnse Development Team DSM + 02:15
45 19 Julian Lino Bike Aid + 02:15
46 15 Justin Wolf Bike Aid + 02:15
47 1 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:15
48 4 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 02:15
49 13 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 02:15
50 16 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 02:15
51 4 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 02:15
52 16 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 02:30
53 17 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 02:31
54 18 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 02:36
55 18 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 02:37
56 18 Yannis Voisard Team Arkéa-Samsic + 02:46
57 18 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 02:47
58 18 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 02:52
59 1 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 03:09
60 38 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 03:18
61 19 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 03:32
62 19 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 03:43
63 19 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 04:05
64 49 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 04:26
65 18 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 04:27
66 19 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:14
67 9 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:16
68 14 Callum Ormiston ProTouch + 05:16
69 2 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:16
70 1 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 05:35
71 13 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 05:41
72 6 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 06:17
73 4 Kent Main ProTouch + 06:17
74 21 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes - Atlantique + 07:14
75 18 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
76 13 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 08:02
77 10 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 08:44
78 61 Oscar Onley Development Team DSM + 11:13
79 30 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 11:15
80 59 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 11:17
81 40 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 11:19
82 26 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:19
83 20 Lucas Carstensen Bike Aid + 11:19
84 5 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 11:21
85 16 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 11:35
86 6 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 13:46
87 2 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 14:41
88 11 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 14:49
89 19 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 14:49
90 10 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 14:49
91 7 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 14:49
92 5 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 14:49
93 10 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 14:49
94 8 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 16:10
95 7 Moise Mugisha ProTouch + 16:12
96 5 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 16:47
97 3 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 16:47
98 5 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 16:47
99 16 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 17:24
100 10 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 17:25
101 57 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 17:50
102 3 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 17:50
103 3 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 17:50
104 5 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 17:50
105 8 Azzedine Lagab Bike Aid + 19:27
106 23 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 23:40
107 12 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 23:52
108 6 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 23:53
109 1 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 23:53
110 6 Enrique Sanz Equipo Kern Pharma + 23:53
111 10 Adne Van Engelen Bike Aid + 23:53
112 5 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 23:53
113 1 Léo Bouvier Bike Aid + 24:38
114 2 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 25:30
115 5 Sam Eddy Team BridgeLane + 25:30
116 - Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 25:30
117 4 Ryan Schilt Team BridgeLane + 25:30
118 - Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 25:30
119 4 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 25:30
120 2 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 25:30
121 3 Rohan Du Plooy ProTouch + 25:59
122 4 Tiano Da Silva ProTouch + 25:59
123 27 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 28:42
124 13 Jakub Boucek Israel Cycling Academy + 30:24
125 3 Ben Van Dam Team BridgeLane + 31:03
126 7 Simone Sano Electro Hiper Europa + 32:01
127 2 Andries Nigrini ProTouch + 43:46
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 08:05:01
02 Antoine Huby Cross Team Legendre + 29
03 Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
04 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic + 01:21
05 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
06 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
07 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:32
08 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 02:09
09 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
10 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
11 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
12 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
13 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
14 Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma + 02:15
15 Markus Pajur Team Arkéa-Samsic + 02:15
16 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:15
17 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
18 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:15
19 Enzo Leijnse Development Team DSM + 02:15
20 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 02:15
21 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 02:30
22 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 02:47
23 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 03:32
24 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 04:05
25 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:14
26 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:16
27 Callum Ormiston ProTouch + 05:16
28 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 05:35
29 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
30 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 08:02
31 Oscar Onley Development Team DSM + 11:13
32 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 11:17
33 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 11:19
34 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:19
35 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 11:21
36 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 11:35
37 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 14:41
38 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 14:49
39 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 14:49
40 Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique + 14:49
41 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 16:47
42 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 17:24
43 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 17:25
44 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 17:50
45 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 17:50
46 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 17:50
47 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 23:53
48 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 23:53
49 Sam Eddy Team BridgeLane + 25:30
50 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 25:30
51 Tiano Da Silva ProTouch + 25:59
52 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 28:42
53 Jakub Boucek Israel Cycling Academy + 30:24
54 Andries Nigrini ProTouch + 43:46
Pos Rider Team Points
01 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM 37
02 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team 31
03 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé 31
04 Leo Hayter Development Team DSM 29
05 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic 28
06 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 26
07 Jan Maas Leopard Pro Cycling 24
08 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 24
09 Tobias Lund Andresen Development Team DSM 22
10 Milan Fretin Lotto Soudal U23 20
11 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling 18
12 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy 16
13 Antoine Huby Cross Team Legendre 16
14 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec 14
15 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 13
16 Léo Danès Dinan Sport Cycling 12
17 Matthew Dinham Team BridgeLane 10
18 Edo Goldstein Israel Cycling Academy 10
19 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team 9
20 Alan Riou Team Arkéa-Samsic 9
21 Mathis Le Berre Team Arkéa-Samsic 8
22 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling 7
23 Steve Chainel Cross Team Legendre 7
24 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling 7
25 Oscar Onley Development Team DSM 6
26 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy 6
27 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM 6
28 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin 5
29 Liam Slock Lotto Soudal U23 4
30 Elmar Reinders Riwal Cycling Team 4
31 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique 4
32 Jesper Schultz Riwal Cycling Team 3
33 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé 2
34 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC 2
35 Samuel Jenner Team BridgeLane 2
36 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling 2
37 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team 2
38 Kim Magnusson Riwal Cycling Team 1
39 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling 1
Pos Team Time
01 Dinan Sport Cycling 24:17:38
02 Team Arkéa-Samsic + 01:11
03 AG2R Citroën U23 Team + 01:11
04 B&B Hotels p/b KTM + 01:15
05 Cross Team Legendre + 01:34
06 Riwal Cycling Team + 02:01
07 Leopard Pro Cycling + 02:05
08 WB-Fybolia Locminé + 02:05
09 Development Team DSM + 03:33
10 Swiss Racing Academy + 03:33
11 Lotto Soudal U23 + 04:06
12 Equipo Kern Pharma + 04:10
13 Electro Hiper Europa + 04:10
14 Team UC Nantes - Atlantique + 04:47
15 Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:28
16 Androni Giocattoli-Sidermec + 06:49
17 Bike Aid + 07:11
18 Team Qhubeka + 09:57
19 Sojasun espoir-ACNC + 20:01
20 ProTouch + 25:10
21 Israel Cycling Academy + 25:32
22 Team BridgeLane + 25:39
23 Black Spoke Pro Cycling + 29:14
Information
Nation France
Date 21st September
Where Corlay -> Rosporden
What 2nd stage
Distance 169.1 km
Classification 2.2
Other
Embed Results