Tour de Bretagne - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Nils Eekhoff Development Team Sunweb 03:26:487
02 Luca Mozzato Dimension Data CT + 003
03 Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels + 001
04 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 00
05 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 00
06 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 00
07 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 00
08 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 00
09 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 00
10 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 00
11 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 00
12 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 00
13 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 00
14 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 00
15 Alexandre Billon Team U Nantes Atlantique + 00
16 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 00
17 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 00
18 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
19 Enzo Bernard Pays De La Loire + 00
20 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 00
21 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 00
22 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 00
23 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 00
24 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 15
25 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 16
26 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 22
27 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 22
28 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 27
29 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 33
30 Martin Schäppi IAM Excelsior + 36
31 Charles-Etienne Chrétien Interpro Cycling Academy + 36
32 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 36
33 Florentin Lecamus-Lambert Bretagne + 36
34 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 36
35 Louis Barré Team U Nantes Atlantique + 36
36 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 36
37 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 38
38 Ide Schelling SEG Racing Academy + 43
39 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 57
40 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 01:18
41 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 01:18
42 Maxime Renault Bretagne + 01:35
43 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 01:38
44 Nicolas Malle Bretagne + 01:40
45 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 01:40
46 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 01:40
47 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 01:40
48 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix + 01:40
49 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:40
50 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 01:40
51 Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels + 01:40
52 Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC + 01:40
53 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:40
54 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:40
55 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 01:40
56 Alexander Konychev Dimension Data CT + 01:57
57 Galym Akhmetov Astana City + 03:00
58 Maxim Gridchin Astana City + 03:00
59 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 03:17
60 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 03:42
61 James Tillett Wales Racing Academy + 04:11
62 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 04:11
63 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 04:11
64 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:11
65 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 04:11
66 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 04:11
67 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 04:14
68 Luke Mudgway EvoPro Racing + 04:14
69 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 04:14
70 Raul Rota Rus Lizarte + 04:14
71 Jérémy Cornu Team U Nantes Atlantique + 04:15
72 Sonny Bridier Bretagne + 04:15
73 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 04:15
74 Martin Salmon Development Team Sunweb + 04:15
75 Mamyr Stash Gazprom - RusVelo + 04:15
76 Martí Márquez Lizarte + 04:15
77 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 04:15
78 Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:15
79 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 04:19
80 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 04:21
81 Harry Sweeny EvoPro Racing + 05:06
82 Adrien Rimasson Bretagne + 06:02
83 Tom Ardouin Bretagne + 06:16
84 Alex Jaime Lizarte + 07:04
85 Inigo Elosegui Lizarte + 07:04
86 Francisco Galván Lizarte + 07:04
87 Daire Feeley EvoPro Racing + 07:04
88 Maxime Pasturel Pays De La Loire + 07:23
89 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 07:23
90 Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin + 07:23
91 Olzhas Bayembayev Astana City + 07:23
92 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 07:23
93 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 07:23
94 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 07:23
95 Eugenio Sanchez Lizarte + 07:23
96 Alexis Delestre Pays De La Loire + 07:23
97 Antoine Benoist Team U Nantes Atlantique + 07:23
98 Morgan Kneisky Continental Groupama-FDJ + 07:23
99 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 07:23
100 Joab Schneiter IAM Excelsior + 07:23
101 Samuel Tillett Wales Racing Academy + 07:23
102 Alexander Evtushenko Gazprom - RusVelo + 07:23
103 Anton Kuzmin Astana City + 07:23
104 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 07:23
105 Sergey Luchshenko Astana City + 07:23
106 Mark Downey EvoPro Racing + 07:23
107 Cyrus Monk EvoPro Racing + 07:23
108 Gauthier Navarro Interpro Cycling Academy + 07:23
109 Adam Hartley SEG Racing Academy + 07:23
110 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 07:23
111 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 07:23
112 Samuel Mugisha Dimension Data CT + 07:31
113 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC + 07:35
114 Alan Jousseaume Pays De La Loire + 07:35
115 Valentin Ferron Pays De La Loire + 07:35
116 Edo Maas Development Team Sunweb + 08:05
117 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 08:35
118 Peter Kibble Wales Racing Academy + 08:45
DNS Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix
DNF Wouter Wippert EvoPro Racing
DNF Dylan Page IAM Excelsior
DNF Anthony Rappo IAM Excelsior
DNF Henrik Evensen Joker Fuel of Norway
DNF Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
Pos Rider Team Time
01 2 Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels 27:01:07
02 1 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 00
03 7 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 03
04 2 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 03
05 1 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 05
06 5 Luca Mozzato Dimension Data CT + 07
07 2 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 08
08 2 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 10
09 2 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 10
10 2 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 10
11 1 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 13
12 4 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 17
13 4 Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix + 17
14 4 Enzo Bernard Pays De La Loire + 17
15 5 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 17
16 6 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 17
17 19 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 27
18 5 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 32
19 25 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 32
20 31 Mehdi El Chokri Dimension Data CT + 38
21 2 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 41
22 30 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 43
23 15 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 46
24 10 Florentin Lecamus-Lambert Bretagne + 50
25 12 Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix + 50
26 1 Charles-Etienne Chrétien Interpro Cycling Academy + 53
27 1 Louis Barré Team U Nantes Atlantique + 53
28 6 Martin Schäppi IAM Excelsior + 53
29 8 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 01:03
30 11 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 01:08
31 - Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 01:08
32 15 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 01:10
33 24 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 01:39
34 32 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 01:44
35 11 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 01:50
36 21 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:56
37 12 Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix + 01:57
38 8 Nicolas Malle Bretagne + 01:57
39 7 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:57
40 7 Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC + 01:57
41 23 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 02:06
42 3 Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels + 02:10
43 3 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 02:11
44 1 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 02:12
45 18 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 03:02
46 19 Maxime Renault Bretagne + 03:07
47 21 Maxim Gridchin Astana City + 03:17
48 24 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 03:34
49 20 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 03:36
50 26 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 04:32
51 16 Jérémy Cornu Team U Nantes Atlantique + 04:32
52 7 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 04:43
53 11 Raul Rota Rus Lizarte + 04:46
54 4 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 04:48
55 7 Taylor Eisenhart Arapahoe Resources - BMC + 04:51
56 14 Galym Akhmetov Astana City + 05:00
57 3 Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:12
58 3 Florian Hudry Interpro Cycling Academy + 05:22
59 8 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 05:55
60 11 Adrien Guillonnet Interpro Cycling Academy + 06:21
61 21 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:31
62 13 James Tillett Wales Racing Academy + 07:03
63 14 Francisco Galván Lizarte + 07:38
64 35 Antoine Benoist Team U Nantes Atlantique + 07:40
65 52 Alan Jousseaume Pays De La Loire + 07:49
66 13 Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin + 08:14
67 11 Inigo Elosegui Lizarte + 08:16
68 10 Gauthier Navarro Interpro Cycling Academy + 08:35
69 10 Olzhas Bayembayev Astana City + 08:35
70 10 Cyrus Monk EvoPro Racing + 08:35
71 8 Martí Márquez Lizarte + 08:36
72 10 Alexis Delestre Pays De La Loire + 08:45
73 64 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 08:47
74 6 Alexander Evtushenko Gazprom - RusVelo + 09:18
75 3 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 09:36
76 9 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 09:44
77 16 Peter Kibble Wales Racing Academy + 09:59
78 5 Eugenio Sanchez Lizarte + 10:01
79 5 Vladislav Kulikov Gazprom - RusVelo + 10:07
80 1 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 10:40
81 4 Maxime Pasturel Pays De La Loire + 10:55
82 4 Alex Jaime Lizarte + 11:20
83 3 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 11:47
84 4 Martin Salmon Development Team Sunweb + 12:25
85 14 Alexandre Billon Team U Nantes Atlantique + 12:39
86 14 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 13:15
87 10 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 13:21
88 8 Morgan Kneisky Continental Groupama-FDJ + 13:33
89 6 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 14:34
90 6 Samuel Tillett Wales Racing Academy + 14:51
91 5 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 15:45
92 - Tom Ardouin Bretagne + 15:45
93 4 Valentin Ferron Pays De La Loire + 15:56
94 4 Mark Downey EvoPro Racing + 16:09
95 4 Anton Kuzmin Astana City + 16:20
96 3 Daire Feeley EvoPro Racing + 17:56
97 7 Sonny Bridier Bretagne + 17:58
98 8 Luke Mudgway EvoPro Racing + 18:44
99 4 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC + 18:56
100 7 Mamyr Stash Gazprom - RusVelo + 19:06
101 3 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 19:59
102 1 Sergey Luchshenko Astana City + 20:17
103 10 Alexander Konychev Dimension Data CT + 20:31
104 4 Harry Sweeny EvoPro Racing + 20:33
105 2 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 20:50
106 5 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 21:12
107 5 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 21:16
108 2 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 24:05
109 8 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 25:08
110 9 Ide Schelling SEG Racing Academy + 26:28
111 3 Samuel Mugisha Dimension Data CT + 28:57
112 3 Joab Schneiter IAM Excelsior + 29:07
113 3 Adam Hartley SEG Racing Academy + 30:06
114 6 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 30:30
115 6 Mattia Viel Androni Giocattoli - Sidermec + 33:59
116 6 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 36:14
117 6 Edo Maas Development Team Sunweb + 37:45
118 6 Adrien Rimasson Bretagne + 38:03
Information
Nation France
Date 1st May
Where Plounévez-Lochrist -> Saint-Pol-de-Léon
What 7th stage
Distance 150.9 km
Leader L.Manzin
Youth N.Eekhoff
Points L.Manzin
Mountain A.Lagrée
Sprint A.Brunel
Combination L.Danès
Other
Embed Results