Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris-Roubaix
WorldTour, Monument, 17th April 2022, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovenia
Spain
Switzerland
Taiwan
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Deceuninck
Arkéa-Samsic
Astana Qazaqstan Team
B&B Hotels-KTM
Bahrain Victorious
Bingoal Pauwels Sauces WB
BORA-hansgrohe
Cofidis
EF Education-EasyPost
Groupama-FDJ
INEOS Grenadiers
Intermarché-Wanty-Gobert
Israel-Premier Tech
Jumbo-Visma
Lotto-Soudal
Movistar Team
Quick-Step Alpha Vinyl Team
Sport Vlaanderen-Baloise
Team BikeExchange-Jayco
Team DSM
TotalEnergies
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Uno-X Pro Cycling Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
van Baarle
Dylan
1992
INEOS Grenadiers
05:37:00
500
02
van Aert
Wout
1994
Jumbo-Visma
+ 01:47
400
03
Küng
Stefan
1993
Groupama-FDJ
+ 01:47
325
04
Devriendt
Tom
1991
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 01:47
275
05
Mohoric
Matej
1994
Bahrain Victorious
+ 01:47
225
06
Petit
Adrien
1990
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 02:27
175
07
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 02:27
150
08
Pichon
Laurent
1986
Arkéa-Samsic
+ 02:27
125
09
van der Poel
Mathieu
1995
Alpecin-Deceuninck
+ 02:34
100
10
Lampaert
Yves
1991
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 02:59
85
11
Turner
Ben
1999
INEOS Grenadiers
+ 04:30
70
12
Kristoff
Alexander
1987
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 04:33
60
13
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 04:36
50
14
Meeus
Jordi
1998
BORA-hansgrohe
+ 04:47
40
15
Louvel
Matis
1999
Arkéa-Samsic
+ 04:47
35
16
van der Hoorn
Taco
1993
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 04:47
30
17
Van Avermaet
Greg
1985
AG2R Citroën Team
+ 04:47
30
18
Degenkolb
John
1989
Team DSM
+ 04:47
30
19
Pasqualon
Andrea
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 04:47
30
20
Teunissen
Mike
1992
Jumbo-Visma
+ 04:47
30
21
Bissegger
Stefan
1998
EF Education-EasyPost
+ 04:47
20
22
Politt
Nils
1994
BORA-hansgrohe
+ 04:47
20
23
Planckaert
Baptiste
1988
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 04:47
20
24
van Gestel
Dries
1994
TotalEnergies
+ 04:47
20
25
García Cortina
Iván
1995
Movistar Team
+ 04:47
20
26
Van Keirsbulck
Guillaume
1991
Alpecin-Deceuninck
+ 04:47
20
27
Skaarseth
Anders
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 04:47
20
28
Le Gac
Olivier
1993
Groupama-FDJ
+ 04:47
20
29
Norsgaard
Mathias
1997
Movistar Team
+ 04:47
20
30
Gilbert
Philippe
1982
Lotto-Soudal
+ 04:47
20
31
Swift
Connor
1995
Arkéa-Samsic
+ 04:47
10
32
Robeet
Ludovic
1994
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 04:47
10
33
Vanhoof
Ward
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 04:47
10
34
Madouas
Valentin
1996
Groupama-FDJ
+ 04:47
10
35
Ganna
Filippo
1996
INEOS Grenadiers
+ 04:47
10
36
Biermans
Jenthe
1995
Israel-Premier Tech
+ 06:58
10
37
Van Hooydonck
Nathan
1995
Jumbo-Visma
+ 06:58
10
38
Boasson-Hagen
Edvald
1987
TotalEnergies
+ 07:00
10
39
Nieuwenhuis
Joris
1996
Team DSM
+ 07:00
10
40
Merlier
Tim
1992
Alpecin-Deceuninck
+ 07:02
10
41
Ballerini
Davide
1994
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 11:38
10
42
Askey
Lewis
2001
Groupama-FDJ
+ 11:51
10
43
Trentin
Matteo
1989
UAE Team Emirates
+ 12:35
10
44
Asgreen
Kasper
1995
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 12:35
10
45
Stybar
Zdenek
1985
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 12:35
10
46
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 12:35
10
47
Durbridge
Luke
1991
Team BikeExchange-Jayco
+ 12:35
10
48
Kanter
Max
1997
Movistar Team
+ 12:35
10
49
Langeveld
Sebastian
1985
EF Education-EasyPost
+ 12:35
10
50
Terpstra
Niki
1984
TotalEnergies
+ 12:35
10
51
Arndt
Nikias
1991
Team DSM
+ 14:48
5
52
Doull
Owain
1993
EF Education-EasyPost
+ 15:16
5
53
Morice
Julien
1991
B&B Hotels-KTM
+ 15:16
5
54
Naesen
Oliver
1990
AG2R Citroën Team
+ 15:16
5
55
Lazkano
Oier
1999
Movistar Team
+ 15:16
5
56
Van Melsen
Kevin
1987
Intermarché-Wanty-Gobert
+ 15:16
3
57
Steimle
Jannik
1996
Quick-Step Alpha Vinyl Team
+ 15:16
3
58
Vermeersch
Gianni
1992
Alpecin-Deceuninck
+ 15:16
3
59
Beullens
Cédric
1997
Lotto-Soudal
+ 15:28
3
60
Kluge
Roger
1986
Lotto-Soudal
+ 15:28
3
61
Van Moer
Brent
1998
Lotto-Soudal
+ 15:28
62
Boivin
Guillaume
1989
Israel-Premier Tech
+ 15:28
63
Dillier
Silvan
1990
Alpecin-Deceuninck
+ 15:28
64
Reynders
Jens
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 15:28
65
Renard
Alexis
1999
Cofidis
+ 15:28
66
Lemoine
Cyril
1983
B&B Hotels-KTM
+ 15:28
67
Finé
Eddy
1997
Cofidis
+ 15:28
68
Leysen
Senne
1996
Alpecin-Deceuninck
+ 15:28
69
Resell
Erik
1996
Uno-X Pro Cycling Team
+ 15:28
70
Delettre
Alexandre
1997
Cofidis
+ 15:28
71
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 15:28
72
Oss
Daniel
1987
TotalEnergies
+ 15:28
73
Welten
Bram
1997
Groupama-FDJ
+ 15:28
74
Rutsch
Jonas
1998
EF Education-EasyPost
+ 15:28
75
Allegaert
Piet
1995
Cofidis
+ 15:28
76
Sütterlin
Jasha
1992
Bahrain Victorious
+ 15:34
77
Kwiatkowski
Michal
1990
INEOS Grenadiers
+ 15:34
78
Keukeleire
Jens
1988
EF Education-EasyPost
+ 15:43
79
Lauk
Karl Patrick
1997
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 17:27
80
Declercq
Benjamin
1994
Arkéa-Samsic
+ 17:27
81
Hollenstein
Reto
1985
Israel-Premier Tech
+ 17:27
82
Affini
Edoardo
1996
Jumbo-Visma
+ 17:27
83
Mozzato
Luca
1998
B&B Hotels-KTM
+ 17:27
84
Pedersen
Casper
1996
Team DSM
+ 17:27
85
Koch
Jonas
1993
BORA-hansgrohe
+ 17:27
86
Bauer
Jack
1985
Team BikeExchange-Jayco
+ 17:27
87
Bodnar
Maciej
1985
TotalEnergies
+ 17:27
88
De Pestel
Sander
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 17:30
89
Livyns
Arjen
1994
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 20:11
90
Barbier
Rudy
1992
Israel-Premier Tech
+ 24:44
91
Barbier
Pierre
1997
B&B Hotels-KTM
+ 24:44
92
Menten
Milan
1996
Bingoal Pauwels Sauces WB
+ 24:44
93
Norman Leth
Lasse
1992
Uno-X Pro Cycling Team
+ 24:44
94
Wurf
Cameron
1983
INEOS Grenadiers
+ 24:44
95
Raugel
Antoine
1999
AG2R Citroën Team
+ 24:44
96
Wisniowski
Lukasz
1991
EF Education-EasyPost
+ 24:44
97
Boaro
Manuele
1987
Astana Qazaqstan Team
+ 24:44
98
Van Hoecke
Gijs
1991
AG2R Citroën Team
+ 24:44
99
Wright
Fred
1999
Bahrain Victorious
+ 24:44
100
Fedorov
Yevgeniy
2000
Astana Qazaqstan Team
+ 24:44
101
Gruzdev
Dmitriy
1986
Astana Qazaqstan Team
+ 24:44
102
Rowe
Luke
1990
INEOS Grenadiers
+ 24:44
103
Roosen
Timo
1993
Jumbo-Visma
+ 24:44
104
van Dijke
Mick
2000
Jumbo-Visma
+ 24:44
105
Balmer
Alexandre
2000
Team BikeExchange-Jayco
+ 24:44
106
Molano
Sebastian
1994
UAE Team Emirates
+ 24:44
107
Sajnok
Szymon
1997
Cofidis
+ 26:44
OOT
Lecroq
Jérémy
1995
B&B Hotels-KTM
OOT
Dupont
Timothy
1987
Bingoal Pauwels Sauces WB
OOT
Tietema
Bas
1995
Bingoal Pauwels Sauces WB
OOT
Lienhard
Fabian
1993
Groupama-FDJ
OOT
Sheffield
Magnus
2002
INEOS Grenadiers
OOT
Campenaerts
Victor
1991
Lotto-Soudal
OOT
Noppe
Christophe
1994
Arkéa-Samsic
OOT
Maas
Jan
1996
Team BikeExchange-Jayco
OOT
Denz
Nico
1994
Team DSM
OOT
Soupe
Geoffrey
1988
TotalEnergies
OOT
Brunel
Alexys
1998
UAE Team Emirates
OOT
Halvorsen
Kristoffer
1996
Uno-X Pro Cycling Team
DNS
Feng
Chun Kai
1988
Bahrain Victorious
DNF
Dewulf
Stan
1997
AG2R Citroën Team
DNF
Schär
Michael
1986
AG2R Citroën Team
DNF
Touzé
Damien
1996
AG2R Citroën Team
DNF
Vermote
Julien
1989
Alpecin-Deceuninck
DNF
Basso
Leonardo
1993
Astana Qazaqstan Team
DNF
Martinelli
Davide
1993
Astana Qazaqstan Team
DNF
Nibali
Antonio
1992
Astana Qazaqstan Team
DNF
Riabushenko
Alexandr
1995
Astana Qazaqstan Team
DNF
Gougeard
Alexis
1993
B&B Hotels-KTM
DNF
Jauregui
Quentin
1994
B&B Hotels-KTM
DNF
Arashiro
Yukiya
1984
Bahrain Victorious
DNF
Price-Pejtersen
Johan
1999
Bahrain Victorious
DNF
Teuns
Dylan
1992
Bahrain Victorious
DNF
Haller
Marco
1991
BORA-hansgrohe
DNF
Laas
Martin
1993
BORA-hansgrohe
DNF
Schelling
Ide
1998
BORA-hansgrohe
DNF
Cimolai
Davide
1989
Cofidis
DNF
Vanbilsen
Kenneth
1990
Cofidis
DNF
Scully
Thomas
1990
EF Education-EasyPost
DNF
Davy
Clément
1998
Groupama-FDJ
DNF
Jones
Taj
2000
Israel-Premier Tech
DNF
Würtz Schmidt
Mads
1994
Israel-Premier Tech
DNF
Laporte
Christophe
1992
Jumbo-Visma
DNF
Grignard
Sébastien
1999
Lotto-Soudal
DNF
Vermeersch
Florian
1999
Lotto-Soudal
DNF
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
DNF
Jacobs
Johan
1997
Movistar Team
DNF
Torres
Albert
1990
Movistar Team
DNF
Declercq
Tim
1989
Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF
Braet
Vito
2000
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Marit
Arne
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Van Rooy
Kenneth
1993
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Capiot
Amaury
1993
Arkéa-Samsic
DNF
Russo
Clément
1995
Arkéa-Samsic
DNF
Mezgec
Luka
1988
Team BikeExchange-Jayco
DNF
Mayrhofer
Marius
2000
Team DSM
DNF
Turgis
Anthony
1994
TotalEnergies
DNF
Hoole
Daan
1999
Trek-Segafredo
DNF
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
DNF
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
DNF
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
DNF
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
DNF
Vergaerde
Otto
1994
Trek-Segafredo
DNF
Ackermann
Pascal
1994
UAE Team Emirates
DNF
Groß
Felix
1998
UAE Team Emirates
DNF
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
DNF
Blume Levy
William
2001
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Tiller
Rasmus
1996
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Wærenskjold
Søren
2000
Uno-X Pro Cycling Team
Information
Paris-Roubaix
France
17th April 2022
1.UWT | 257.2 km