Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2005 Paris - Roubaix

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Tom Boonen 1980 Quick Step 6h 2938280
02 George Hincapie 1973 Discovery Channel + 00224
03 Juan Antonio Flecha 1977 Fassa Bortolo + 00168
04 Magnus Bäckstedt 1975 Liquigas - Bianchi + 1:39140
05 Lars Michaelsen 1969 Team CSC + 2:43126
06 Léon van Bon 1972 Davitamon - Lotto + 3:49112
07 Florent Brard 1976 Agritubel + 3:49101
08 Fabian Cancellara 1981 Fassa Bortolo + 3:4990
09 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 3:4981
10 Arnaud Coyot 1980 Cofidis + 3:4973
11 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 3:4967
12 Vladimir Gusev 1982 Team CSC + 3:4962
13 Erwin Thijs 1970 MrBookmaker - Sports Tech + 3:4956
14 Nico Mattan 1971 Davitamon - Lotto + 3:4950
15 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step + 3:4945
16 Steffen Wesemann 1971 T-Mobile Team + 3:4942
17 Frank Høj 1973 Gerolsteiner + 4:4839
18 Stuart O'Grady 1973 Cofidis + 4:5236
19 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 4:5234
20 Jeremy Hunt 1974 MrBookmaker - Sports Tech + 4:5231
21 Marcus Ljungqvist 1974 Liquigas - Bianchi + 4:5228
22 Jimmy Casper 1978 Cofidis + 4:5225
23 Henk Vogels 1973 Davitamon - Lotto + 4:5222
24 Koen De Kort 1982 Liberty Seguros - Würth Team + 4:5220
25 Heinrich Haussler 1984 Gerolsteiner + 4:5217
26 Roy Sentjens 1980 Rabobank + 4:5214
27 Nicolas Jalabert 1973 Phonak Hearing Systems + 4:5211
28 Steven De Jongh 1973 Rabobank + 4:528
29 Roberto Petito 1971 Fassa Bortolo + 4:526
30 Enrico Franzoi 1982 Lampre - Caffita + 4:523
31 Alessandro Cortinovis 1977 Domina Vacanze + 4:52
32 Johan Verstrepen 1967 Landbouwkrediet - Colnago + 4:52
33 Leif Hoste 1977 Discovery Channel + 4:52
34 Wim De Vocht 1982 Davitamon - Lotto + 4:52
35 Allan Johansen 1971 Team CSC + 4:52
36 Gianluca Bortolami 1968 Lampre - Caffita + 4:52
37 Bram Tankink 1978 Quick Step + 4:52
38 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 4:52
39 Servais Knaven 1971 Quick Step + 4:52
40 Nick Nuyens 1980 Quick Step + 4:52
41 Bert Roesems 1972 Davitamon - Lotto + 4:52
42 Andrea Tafi 1966 Saunier Duval - Prodir + 4:52
43 Matthé Pronk 1974 MrBookmaker - Sports Tech + 5:00
44 Sergei Ivanov 1975 T-Mobile Team + 5:00
45 Christophe Mengin 1968 Française des Jeux + 5:01
46 Baden Cooke 1978 Française des Jeux + 5:09
47 Alessandro Ballan 1979 Lampre - Caffita + 5:10
48 Jimmy Engoulvent 1979 Cofidis + 5:38
49 Bernhard Eisel 1981 Française des Jeux + 6:30
50 Rolf Aldag 1968 T-Mobile Team + 8:00
51 Stéphane Bergès 1975 Agritubel + 8:00
52 Carlos Barredo 1981 Liberty Seguros - Würth Team + 8:00
53 Andy Flickinger 1978 AG2R Prévoyance + 10:35
54 Uros Murn 1975 Phonak Hearing Systems + 10:36
55 Jaan Kirsipuu 1969 Crédit Agricole + 10:36
56 Nicola Loda 1971 Liquigas - Bianchi + 10:36
57 Gorik Gardeyn 1980 MrBookmaker - Sports Tech + 10:36
58 Matti Breschel 1984 Team CSC + 10:36
59 Luke Roberts 1977 Team CSC + 10:36
60 Christophe Laurent 1977 Agritubel + 10:36
61 Sébastien Minard 1982 R.A.G.T. Semences + 10:36
62 Unai Yus Kerejeta 1974 Bouygues Telecom + 10:36
63 José Vicente García 1972 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 10:36
64 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 10:36
65 Camille Bouquet 1979 MrBookmaker - Sports Tech + 10:36
66 Angelo Furlan 1977 Domina Vacanze + 10:36
67 Simone Cadamuro 1976 Domina Vacanze + 10:36
68 Ludovic Auger 1971 Française des Jeux + 10:36
69 Salvatore Commesso 1975 Lampre - Caffita + 10:36
70 Eric Baumann 1980 T-Mobile Team + 10:41
71 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 10:43
72 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 10:45
73 Aart Vierhouten 1970 Davitamon - Lotto + 10:54
74 Viatcheslav Ekimov 1966 Discovery Channel + 13:28
75 Marc Wauters 1969 Rabobank + 14:05
76 Erik Zabel 1970 T-Mobile Team + 14:05
77 Matthew Wilson 1977 Française des Jeux + 15:34
78 Mathew Hayman 1978 Rabobank + 15:34
79 Bastiaan Giling 1982 T-Mobile Team + 15:34
80 Thomas Voeckler 1979 Bouygues Telecom + 18:16
81 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 20:32
82 Geoffroy Lequatre 1981 Crédit Agricole + 20:32
83 Aurelien Clerc 1979 Phonak Hearing Systems + 20:32
84 James Vanlandschoot 1978 Landbouwkrediet - Colnago + 20:32
85 Christophe Agnolutto 1969 Agritubel + 20:32
86 Ronald Mutsaars 1979 Rabobank + 20:32
87 Jans Koerts 1969 Cofidis + 23:26
88 Marco Righetto 1980 Liquigas - Bianchi + 25:10
89 Roger Hammond 1974 Discovery Channel + 25:10
90 Marcus Burghardt 1983 T-Mobile Team + 29:39
91 Anthony Geslin 1980 Bouygues Telecom + 30:35
92 Renaud Dion 1978 R.A.G.T. Semences + 30:35
93 Sébastien Chavanel 1981 Bouygues Telecom + 30:37
94 Benjamin Levecot 1977 R.A.G.T. Semences + 36:02
DNF Laurent Mangel 1981 AG2R Prévoyance
DNF Lloyd Mondory 1982 AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 AG2R Prévoyance
DNF Nicolas Portal 1979 AG2R Prévoyance
DNF Erki Pütsep 1976 AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 AG2R Prévoyance
DNF Linas Balciunas 1978 Agritubel
DNF Gilles Canouet 1976 Agritubel
DNF Cedric Coutouly 1980 Agritubel
DNF Lenaic Olivier 1977 Agritubel
DNF Walter Bénéteau 1972 Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène 1981 Bouygues Telecom
DNF Christophe Kern 1981 Bouygues Telecom
DNF Rony Martias 1980 Bouygues Telecom
DNF Thierry Marichal 1973 Cofidis
DNF Staf Scheirlinckx 1979 Cofidis
DNF Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole
DNF Cyril Lemoine 1983 Crédit Agricole
DNF Damien Nazon 1974 Crédit Agricole
DNF Bradley Wiggins 1980 Crédit Agricole
DNF Tom Steels 1971 Davitamon - Lotto
DNF Peter Van Petegem 1970 Davitamon - Lotto
DNF Michael Barry 1975 Discovery Channel
DNF Antonio Cruz 1971 Discovery Channel
DNF Stijn Devolder 1979 Discovery Channel
DNF Ryder Hesjedal 1980 Discovery Channel
DNF Matej Jurco 1984 Domina Vacanze
DNF Mirco Lorenzetto 1981 Domina Vacanze
DNF Rafael Nuritdinov 1977 Domina Vacanze
DNF Ivan Quaranta 1974 Domina Vacanze
DNF Anton Luengo Celaya 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi
DNF David Herrero 1979 Euskaltel-Euskadi
DNF Iñigo Landaluze 1977 Euskaltel-Euskadi
DNF Axetza Pena Iza 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Silloniz 1977 Euskaltel-Euskadi
DNF Andrus Aug 1972 Fassa Bortolo
DNF Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo
DNF Francesco Chicchi 1980 Fassa Bortolo
DNF Claudio Corioni 1982 Fassa Bortolo
DNF Alberto Ongarato 1975 Fassa Bortolo
DNF Christophe Detilloux 1974 Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 Française des Jeux
DNF René Haselbacher 1977 Gerolsteiner
DNF Sven Krauss 1983 Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Gerolsteiner
DNF Michael Rich 1969 Gerolsteiner
DNF Daniel Becke 1978 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF Imanol Erviti 1983 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF José Cayetano Juliá 1971 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF Iker Leonet Iza 1983 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF Mikel Pradera 1975 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF Daniele Bennati 1980 Lampre - Caffita
DNF Giosue Bonomi 1978 Lampre - Caffita
DNF Samuele Marzoli 1984 Lampre - Caffita
DNF Daniele Righi 1976 Lampre - Caffita
DNF Mathieu Criquielion 1981 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Glenn D'Hollander 1974 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Thierry De Groote 1975 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Ludo Dierckxsens 1964 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jurgen Van Loocke 1980 Landbouwkrediet - Colnago
DNF Allan Davis 1980 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Jesús Hernández 1981 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Aaron Kemps 1983 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Sergio Paulinho 1980 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Ivan Santos Martinez 1982 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Michael Albasini 1980 Liquigas - Bianchi
DNF Mauro Gerosa 1974 Liquigas - Bianchi
DNF Gianluca Sironi 1974 Liquigas - Bianchi
DNF Marco Zanotti 1974 Liquigas - Bianchi
DNF Johan Coenen 1979 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Francesco Planckaert 1982 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Stefan van Dijk 1976 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems
DNF Robert Hunter 1977 Phonak Hearing Systems
DNF Victor Hugo Pena 1974 Phonak Hearing Systems
DNF Wilfried Cretskens 1976 Quick Step
DNF Filippo Pozzato 1981 Quick Step
DNF Guido Trenti 1972 Quick Step
DNF Emilien Berges 1983 R.A.G.T. Semences
DNF Roman Luhovyy 1979 R.A.G.T. Semences
DNF Ludovic Martin 1976 R.A.G.T. Semences
DNF Nicolas Reynaud 1977 R.A.G.T. Semences
DNF Eddy Seigneur 1969 R.A.G.T. Semences
DNF Jan Boven 1972 Rabobank
DNF Rubens Bertogliati 1979 Saunier Duval - Prodir
DNF Rafael Casero Moreno 1976 Saunier Duval - Prodir
DNF Juan José Cobo 1981 Saunier Duval - Prodir
DNF David de la Fuente 1981 Saunier Duval - Prodir
DNF Manuel Quinziato 1979 Saunier Duval - Prodir
DNF Ivan Ravaioli 1980 Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Saunier Duval - Prodir
DNF Stephan Schreck 1978 T-Mobile Team
DNF Lars Ytting Bak 1980 Team CSC
DNF Thomas Bruun Eriksen 1979 Team CSC
DNF Christian Müller 1982 Team CSC

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Paris - Roubaix
France - April 10th
Distance 259 km
Classification 1.PT1