Tour de la Mirabelle - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Martijn Budding Beat Cycling Club 02:12:037
02 Jacob Hindsgaul Madsen Team Coloquick + 003
03 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 001
04 Steffen Munk Team Coloquick + 00
05 Simon Pellaud IAM Excelsior + 00
06 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
07 Adam Lewis Beat Cycling Club + 00
08 Raul Colombo Biesse - Carrera + 00
09 Max Stedman Canyon DHB + 00
10 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 00
11 Claudio Imhof Akros-Thömus + 00
12 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 05
13 Louis Louvet CR4C Roanne + 01:01
14 Simon Combes CR4C Roanne + 01:01
15 Charles Page Canyon DHB + 01:10
16 Rémy Gras Charvieu-Chavagneux IC + 01:10
17 Steven Tronet C.C.Nogent-sur-Oise + 01:10
18 Paul Sauvage Charvieu-Chavagneux IC + 01:10
19 Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club + 01:10
20 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 01:10
21 Jonathan Couanon A.V.C. Aix-en-Provence + 01:10
22 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 01:10
23 Dylan Page IAM Excelsior + 01:10
24 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
25 Piotr Havik Beat Cycling Club + 01:10
26 Alexandre Delétang Creuse Oxygène Guéret + 01:13
27 Alexandar Richardson Canyon DHB + 01:13
28 Jeremias Jenelten Akros-Thömus + 01:13
29 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 01:13
30 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 01:13
31 Jarne Van Grieken EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
32 Martin Schäppi IAM Excelsior + 01:13
33 Morten Hulgaard Team Coloquick + 01:13
34 Arnaud Pfrimmer C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
35 Stefan Bennett C.C.Etupes + 01:13
36 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 01:13
37 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
38 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club + 01:13
39 David Menut Creuse Oxygène Guéret + 01:13
40 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 01:13
41 Antoine Grimard Team Macadam's Cowboys + 01:13
42 Robert-Jon McCarthy Canyon DHB + 01:13
43 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
44 Daniel Pearson Canyon DHB + 01:13
45 Paul-Victor Esteves Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
46 Johan Price-Pejtersen Team Coloquick + 01:13
47 Stein-Erik Eriksen Team Coloquick + 01:13
48 Clément Lalba Creuse Oxygène Guéret + 01:13
49 Justin Paroz Akros-Thömus + 01:13
50 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 01:13
51 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 01:13
52 Clément Braz Afonso Team Macadam's Cowboys + 01:13
53 Yannis Voisard Akros-Thömus + 01:13
54 Timo Güller Akros-Thömus + 01:13
55 Stéphen Boterel ASPTT Nancy + 01:13
56 Charlie Meredith C.C.Etupes + 01:13
57 Clément Maertens ASPTT Nancy + 01:13
58 Ryan Christensen Canyon DHB + 01:13
59 Anthony Rappo IAM Excelsior + 01:13
60 Thomas Devaux C.C.Etupes + 01:13
61 Sébastien Havot C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
62 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
63 Conn McDunphy C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
64 James McKay ASPTT Nancy + 01:13
65 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 01:13
66 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 01:13
67 Lucas Laubal Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
68 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 01:13
69 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:13
70 Thomas Naudts EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
71 Yordan Andreev ASPTT Nancy + 01:13
72 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
73 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 01:13
74 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 01:13
75 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 01:13
76 Patryk Kostecki Team Hurom + 01:13
77 Pierre Terrasson Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
78 Arnaud André ASPTT Nancy + 01:13
79 Eugène Richardot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
80 Calan White Creuse Oxygène Guéret + 01:13
81 Valentin Deverchère CR4C Roanne + 01:13
82 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 01:13
83 Gautier Chaudey Team Macadam's Cowboys + 01:13
84 Fabien Canal C.C.Etupes + 01:13
85 Dimitri Hopin Team Macadam's Cowboys + 01:13
86 Antoine Loy EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
87 Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
88 Marcin Budzinski Team Hurom + 01:13
89 Yolan Sylvestre A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
90 Stefano Taglietti Biesse - Carrera + 01:13
91 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
92 Vadim Deslandes Creuse Oxygène Guéret + 01:13
93 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 01:13
94 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 01:13
95 Jacopo Menegotto Biesse - Carrera + 01:13
96 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 01:13
97 Thomas Joly C.C.Nogent-sur-Oise + 01:27
98 Quentin Moine Charvieu-Chavagneux IC + 04:16
99 Lucas Deloison Team Macadam's Cowboys + 06:56
100 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 06:56
OOT Dylan Maldonado A.V.C. Aix-en-Provence
OOT Arthur Troy Creuse Oxygène Guéret
OOT Quentin Guex IAM Excelsior
OOT Florian Fattier SCO Dijon-Team Material-velo.com
OOT Aymeric Chaplet Team Macadam's Cowboys
DNF Matteo Pelucchi Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Maximilien Beurville ASPTT Nancy
DNF Alberto Amici Biesse - Carrera
DNF Herman Vanhoucke EFC-L&R-Vulsteke
Pos Rider Team Time
01 4 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke 03:52:46
02 16 Marco Benfatto Androni Giocattoli - Sidermec + 00
03 21 Jacob Hindsgaul Madsen Team Coloquick + 00
04 17 Raul Colombo Biesse - Carrera + 00
05 24 Simon Pellaud IAM Excelsior + 00
06 28 Steffen Munk Team Coloquick + 00
07 29 Max Stedman Canyon DHB + 00
08 43 Martijn Budding Beat Cycling Club + 00
09 59 Adam Lewis Beat Cycling Club + 00
10 60 Claudio Imhof Akros-Thömus + 00
11 79 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 00
12 43 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 05
13 12 Morten Hulgaard Team Coloquick + 48
14 1 Louis Louvet CR4C Roanne + 01:01
15 59 Simon Combes CR4C Roanne + 01:01
16 12 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 01:02
17 15 Johan Price-Pejtersen Team Coloquick + 01:05
18 15 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 01:05
19 5 Rémy Gras Charvieu-Chavagneux IC + 01:10
20 13 Dylan Page IAM Excelsior + 01:10
21 8 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 01:10
22 2 Paul Sauvage Charvieu-Chavagneux IC + 01:10
23 - Jonathan Couanon A.V.C. Aix-en-Provence + 01:10
24 8 Steven Tronet C.C.Nogent-sur-Oise + 01:10
25 14 Antoine Bravard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:10
26 27 Piotr Havik Beat Cycling Club + 01:10
27 34 Nahom Desale Kalei Beat Cycling Club + 01:10
28 55 Charles Page Canyon DHB + 01:10
29 12 Jarne Van Grieken EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
30 24 Robert-Jon McCarthy Canyon DHB + 01:13
31 19 Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club + 01:13
32 21 David Menut Creuse Oxygène Guéret + 01:13
33 6 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
34 11 Alexandre Delétang Creuse Oxygène Guéret + 01:13
35 14 Jeremias Jenelten Akros-Thömus + 01:13
36 11 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 01:13
37 21 Sébastien Havot C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
38 3 Daniel Pearson Canyon DHB + 01:13
39 7 Arnaud Pfrimmer C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
40 1 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 01:13
41 32 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
42 2 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
43 13 Timo Güller Akros-Thömus + 01:13
44 8 Stefan Bennett C.C.Etupes + 01:13
45 7 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 01:13
46 12 Martin Schäppi IAM Excelsior + 01:13
47 4 Stein-Erik Eriksen Team Coloquick + 01:13
48 15 Clément Maertens ASPTT Nancy + 01:13
49 7 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 01:13
50 24 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 01:13
51 3 Antoine Grimard Team Macadam's Cowboys + 01:13
52 42 Julien Souton SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
53 22 Thomas Naudts EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
54 19 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 01:13
55 5 Stéphen Boterel ASPTT Nancy + 01:13
56 34 Dimitri Hopin Team Macadam's Cowboys + 01:13
57 24 Alexandar Richardson Canyon DHB + 01:13
58 39 Yolan Sylvestre A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
59 6 Justin Paroz Akros-Thömus + 01:13
60 32 Marcin Budzinski Team Hurom + 01:13
61 2 Ryan Christensen Canyon DHB + 01:13
62 2 Charlie Meredith C.C.Etupes + 01:13
63 22 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 01:13
64 5 Clément Braz Afonso Team Macadam's Cowboys + 01:13
65 40 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 01:13
66 3 Thomas Devaux C.C.Etupes + 01:13
67 4 Yannis Voisard Akros-Thömus + 01:13
68 1 Anthony Rappo IAM Excelsior + 01:13
69 25 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 01:13
70 4 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 01:13
71 14 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 01:13
72 16 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 01:13
73 14 Clément Lalba Creuse Oxygène Guéret + 01:13
74 2 Conn McDunphy C.C.Nogent-sur-Oise + 01:13
75 13 Pierre Terrasson Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
76 4 Yordan Andreev ASPTT Nancy + 01:13
77 23 Paul-Victor Esteves Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
78 1 Lucas Laubal Charvieu-Chavagneux IC + 01:13
79 7 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:13
80 9 James McKay ASPTT Nancy + 01:13
81 4 Patryk Kostecki Team Hurom + 01:13
82 7 Valentin Deverchère CR4C Roanne + 01:13
83 9 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 01:13
84 - Arnaud André ASPTT Nancy + 01:13
85 10 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:13
86 4 Gautier Chaudey Team Macadam's Cowboys + 01:13
87 1 Fabien Canal C.C.Etupes + 01:13
88 5 Antoine Loy EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
89 15 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 01:13
90 12 Eugène Richardot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
91 6 Stefano Taglietti Biesse - Carrera + 01:13
92 2 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 01:13
93 3 Jacopo Menegotto Biesse - Carrera + 01:13
94 7 Vadim Deslandes Creuse Oxygène Guéret + 01:13
95 8 Hadrien Degrandcourt SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
96 2 Thomas Joly C.C.Nogent-sur-Oise + 01:27
97 11 Calan White Creuse Oxygène Guéret + 02:04
98 18 Quentin Moine Charvieu-Chavagneux IC + 04:16
99 51 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 06:56
100 9 Lucas Deloison Team Macadam's Cowboys + 06:56
Information
Nation France
Date 31st May
Where Vandoeuvre -> Blénod-lès-Pont-à-M
What 2nd stage
Distance 97.1 km
Leader J.Bouts
Youth J.Hindsgaul Madsen
Points F.Gerts
Mountain M.Stedman
Other
Embed Results