Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour de la Mirabelle

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Simon Pellaud 1992 IAM Excelsior 12:05:055040
02 Jordy Bouts 1996 EFC-L&R-Vulsteke + 094030
03 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 143025
04 Daniel Pearson 1994 Canyon DHB + 152520
05 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 412315
06 Louis Louvet 1997 CR4C Roanne + 01:102010
07 Arnaud Pfrimmer 1996 C.C.Nogent-sur-Oise + 01:22185
08 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:22163
09 Clément Braz Afonso 1999 Team Macadam's Cowboys + 01:46153
10 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 02:07133
11 Thomas Devaux 1997 C.C.Etupes + 02:1812
12 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 03:4711
13 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 03:5810
14 Simon Combes 1997 CR4C Roanne + 04:009
15 Ryan Christensen 1996 Canyon DHB + 04:018
16 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 04:138
17 Célestin Leyman 1997 EFC-L&R-Vulsteke + 04:217
18 Thomas Naudts 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 04:247
19 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 05:026
20 Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:296
21 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 06:025
22 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 06:255
23 Clément Lalba 1997 Creuse Oxygène Guéret + 07:414
24 Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes + 07:514
25 Adam Lewis 1995 Beat Cycling Club + 08:163
26 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 08:283
27 Morten Hulgaard 1998 Team Coloquick + 08:562
28 Dimitri Hopin 1998 Team Macadam's Cowboys + 09:002
29 Fabien Canal 1989 C.C.Etupes + 09:331
30 Steven Tronet 1986 C.C.Nogent-sur-Oise + 09:411
31 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 09:55
32 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 10:09
33 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 10:35
34 Antoine Bravard 1994 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 11:03
35 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 11:06
36 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 11:27
37 Steffen Munk 1994 Team Coloquick + 11:52
38 Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Team Coloquick + 12:51
39 Martin Schäppi 1996 IAM Excelsior + 13:02
40 Lucas Laubal 1997 Charvieu-Chavagneux IC + 13:48
41 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 14:59
42 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 15:22
43 Stein-Erik Eriksen 1996 Team Coloquick + 18:02
44 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 18:07
45 Max Stedman 1996 Canyon DHB + 18:17
46 Hadrien Degrandcourt 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 19:02
47 Johan Price-Pejtersen 1999 Team Coloquick + 19:22
48 Alexandar Richardson 1990 Canyon DHB + 19:52
49 Raul Colombo 1996 Biesse Carrera Gavardo + 20:03
50 Paul Sauvage 1995 Charvieu-Chavagneux IC + 20:06
51 Niels De Rooze 1992 Tarteletto - Isorex + 21:16
52 Yolan Sylvestre 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 21:16
53 Con McDunphy 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 21:16
54 Pierre Terrasson 1995 Charvieu-Chavagneux IC + 21:16
55 Yordan Andreev 1994 ASPTT Nancy + 21:16
56 Paul-Victor Esteves 1992 Charvieu-Chavagneux IC + 21:16
57 Eliot Pauchard 1999 CR4C Roanne + 21:16
58 Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto - Isorex + 23:15
59 Claudio Imhof 1990 Akros-Thömus + 25:16
60 Jonathan Couanon 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 26:16
61 Daan Hoeyberghs 1994 Beat Cycling Club + 26:19
62 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 26:19
63 Yan Gras 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 26:19
64 Clément Maertens 1992 ASPTT Nancy + 26:19
65 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick + 26:32
66 Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo + 26:46
67 Lucas Deloison 1996 Team Macadam's Cowboys + 26:59
68 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 27:01
69 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli - Sidermec + 32:05
70 James McKay 1997 ASPTT Nancy + 34:15
71 Jeremias Jenelten 1999 Akros-Thömus + 35:02
72 Rémy Gras 1993 Charvieu-Chavagneux IC + 35:22
73 Nahom Desale Kalei 1992 Beat Cycling Club + 35:22
74 Antoine Loy 1996 EFC-L&R-Vulsteke + 35:25
75 Jacopo Menegotto 2000 Biesse Carrera Gavardo + 35:52
76 Polychronis Tzortzakis 1989 Tarteletto - Isorex + 36:39
DNF Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Timo Güller 1994 Akros-Thömus
DNF Matteo Pelucchi 1989 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Arnaud André 1997 ASPTT Nancy
DNF Maximilien Beurville 1999 ASPTT Nancy
DNF Stéphen Boterel 1990 ASPTT Nancy
DNF Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club
DNF Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo
DNF Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes
DNF Mathieu Garnier 1994 C.C.Etupes
DNF Romain Bacon 1990 C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Sébastien Havot 1996 C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Thomas Joly 1995 C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Robert-Jon McCarthy 1994 Canyon DHB
DNF Charles Page 1999 Canyon DHB
DNF Quentin Moine 1999 Charvieu-Chavagneux IC
DNF Valentin Deverchère 1995 CR4C Roanne
DNF Alexandre Delétang 1993 Creuse Oxygène Guéret
DNF Vadim Deslandes 1994 Creuse Oxygène Guéret
DNF David Menut 1992 Creuse Oxygène Guéret
DNF Arthur Troy 1996 Creuse Oxygène Guéret
DNF Calan White 1999 Creuse Oxygène Guéret
DNF Jarne Van Grieken 2000 EFC-L&R-Vulsteke
DNF Herman Vanhoucke 1996 EFC-L&R-Vulsteke
DNF Quentin Guex 1996 IAM Excelsior
DNF Dylan Page 1993 IAM Excelsior
DNF Florian Fattier 1999 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Eugène Richardot 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Marcin Budzinski 1998 Team Hurom
DNF Patryk Kostecki 1993 Team Hurom
DNF Aymeric Chaplet 1993 Team Macadam's Cowboys
DNF Gautier Chaudey 1998 Team Macadam's Cowboys
DNF Antoine Grimard 1995 Team Macadam's Cowboys