2019 Tour de la Mirabelle

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain

Results after stage 04 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Simon Pellaud 1992 Switzerland IAM Excelsior 12:05:05
02- Jordy Bouts 1996 Belgium EFC-L&R-Vulsteke 09
03- Matteo Busato 1987 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 14
04- Daniel Pearson 1994 Great Britain Canyon DHB 15
05- Simone Ravanelli 1995 Italy Biesse Carrera Gavardo 41
06- Louis Louvet 1997 France CR4C Roanne 01:10
07- Arnaud Pfrimmer 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise 01:22
08- Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 01:22
09- Clément Braz Afonso 1999 France Team Macadam's Cowboys 01:46
10- Florent Castellarnau 1993 France A.V.C. Aix-en-Provence 02:07
11- Thomas Devaux 1997 France C.C.Etupes 02:18
12- Romain Campistrous 1992 France A.V.C. Aix-en-Provence 03:47
13 2 Piotr Havik 1994 Netherlands Beat Cycling Club 03:58
14 1 Simon Combes 1997 France CR4C Roanne 04:00
15 1 Ryan Christensen 1996 New Zealand Canyon DHB 04:01
16- Floris Gerts 1992 Netherlands Tarteletto - Isorex 04:13
17- Célestin Leyman 1997 Belgium EFC-L&R-Vulsteke 04:21
18- Thomas Naudts 2000 Belgium EFC-L&R-Vulsteke 04:24
19 2 Jimmy Raibaud 1991 France CR4C Roanne 05:02
20 2 Julien Souton 1997 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 05:29
21 2 Michiel Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 06:02
22 3 Anthony Rappo 1995 Switzerland IAM Excelsior 06:25
23 2 Clément Lalba 1997 France Creuse Oxygène Guéret 07:41
24 2 Charlie Meredith 1998 Great Britain C.C.Etupes 07:51
25 2 Adam Lewis 1995 Great Britain Beat Cycling Club 08:16
26 2 Alexandre Jamet 1993 France CR4C Roanne 08:28
27 4 Morten Hulgaard 1998 Denmark Team Coloquick 08:56
28 1 Dimitri Hopin 1998 France Team Macadam's Cowboys 09:00
29 4 Fabien Canal 1989 France C.C.Etupes 09:33
30 4 Steven Tronet 1986 France C.C.Nogent-sur-Oise 09:41
31 4 Abram Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 09:55
32 4 Justin Paroz 1996 Switzerland Akros-Thömus 10:09
33 4 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Team Hurom 10:35
34 5 Antoine Bravard 1994 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 11:03
35 5 Stefan Bennett 1992 France C.C.Etupes 11:06
36 5 Yannis Voisard 1998 Switzerland Akros-Thömus 11:27
37 17 Steffen Munk 1994 Denmark Team Coloquick 11:52
38- Martin Schäppi 1996 Switzerland IAM Excelsior 12:42
39 3 Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Denmark Team Coloquick 12:51
40 3 Lucas Laubal 1997 France Charvieu-Chavagneux IC 13:48
41 5 Jakub Kaczmarek 1993 Poland Team Hurom 14:59
42 5 Alex Mengoulas 1997 Netherlands Beat Cycling Club 15:22
43 6 Stein-Erik Eriksen 1996 Norway Team Coloquick 18:02
44 14 Matteo Spreafico 1993 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 18:07
45 5 Max Stedman 1996 Great Britain Canyon DHB 18:17
46 7 Hadrien Degrandcourt 1998 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 18:19
47 7 Johan Price-Pejtersen 1999 Denmark Team Coloquick 19:22
48 13 Alexandar Richardson 1990 Great Britain Canyon DHB 19:52
49 6 Raul Colombo 1996 Italy Biesse Carrera Gavardo 20:03
50 6 Paul Sauvage 1995 France Charvieu-Chavagneux IC 20:06
51 8 Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 21:16
52 10 Yolan Sylvestre 1993 France A.V.C. Aix-en-Provence 21:16
53 12 Con McDunphy 1997 Ireland C.C.Nogent-sur-Oise 21:16
54 10 Pierre Terrasson 1995 France Charvieu-Chavagneux IC 21:16
55 8 Yordan Andreev 1994 Bulgaria ASPTT Nancy 21:16
56 10 Paul-Victor Esteves 1992 France Charvieu-Chavagneux IC 21:16
57 10 Eliot Pauchard 1999 France CR4C Roanne 21:16
58 10 Elias Van Breussegem 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 23:15
59 8 Claudio Imhof 1990 Switzerland Akros-Thömus 25:16
60 14 Jonathan Couanon 1997 France A.V.C. Aix-en-Provence 26:16
61 15 Daan Hoeyberghs 1994 Belgium Beat Cycling Club 26:19
62 16 Quentin Grolleau 1998 France A.V.C. Aix-en-Provence 26:19
63 14 Yan Gras 1996 France SCO Dijon-Team Material-velo.com 26:19
64 16 Clément Maertens 1992 France ASPTT Nancy 26:19
65 21 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Denmark Team Coloquick 26:32
66 22 Stefano Taglietti 1999 Italy Biesse Carrera Gavardo 26:46
67 24 Lucas Deloison 1996 France Team Macadam's Cowboys 26:59
68 24 Mariusz Gasiorowski 1996 Poland Team Hurom 27:01
69 1 Marco Benfatto 1988 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 32:05
70 1 James McKay 1997 Great Britain ASPTT Nancy 34:15
71 1 Jeremias Jenelten 1999 Switzerland Akros-Thömus 35:02
72 1 Rémy Gras 1993 France Charvieu-Chavagneux IC 35:22
73 2 Nahom Desale Kalei 1992 Netherlands Beat Cycling Club 35:22
74 11 Antoine Loy 1996 Belgium EFC-L&R-Vulsteke 35:25
75 14 Jacopo Menegotto 2000 Italy Biesse Carrera Gavardo 35:52
76 19 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Tarteletto - Isorex 36:39

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Tour de la Mirabelle
Nation France
DateMay 31st-2nd
Edition 2019
Classification 2.2
Leader S.Pellaud
Youth L.Louvet
Points M.Hulgaard
Mountain D.Pearson

Simon Pellaud