Right now | Confirmed transfers Cyclo-cross | Results grid

2019 Tour of Croatia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (11)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil 03:30:242514
02 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 00205
03 Heinrich Haussler 1984 Bahrain - Merida + 00153
04 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 0013
05 Alex Edmondson 1993 Mitchelton - Scott + 0011
06 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 0010
07 Callum Scotson 1996 Mitchelton - Scott + 009
08 Quentin Pacher 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 008
09 Yevgeniy Gidich 1996 Astana Pro Team + 007
10 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 007
11 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 006
12 Davide Villella 1991 Astana Pro Team + 006
13 Serge Pauwels 1983 CCC Team + 005
14 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 005
15 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Metalltechnik + 004
16 Brent Bookwalter 1984 Mitchelton - Scott + 004
17 Georg Zimmerman 1997 CCC Team + 004
18 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 003
19 Adam Yates 1992 Mitchelton - Scott + 003
20 Matthieu Jeannès 1987 Team Illuminate + 003
21 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 003
22 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 002
23 Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH + 002
24 Victor De La Parte 1986 CCC Team + 002
25 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 002
26 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 001
27 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 001
28 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 001
29 Dominik Röber 1999 P&S Metalltechnik + 001
30 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00-
31 Vadim Pronskiy 1998 Astana Pro Team + 00
32 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 00
33 Grega Bole 1985 Bahrain - Merida + 00
34 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 00
35 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 00
36 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 00
37 Domen Novak 1995 Bahrain - Merida + 00
38 Luca Covili 1997 Bardiani - CSF + 00
39 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 00
40 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
41 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
42 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 00
43 Janez Brajkovic 1983 Adria Mobil + 00
44 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 00
45 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 00
46 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
47 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 00
48 Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 00
49 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 43
50 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 43
51 Bartosz Warchol 1992 Wibatech Merx 7R + 43
52 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 00
53 Arvid De Kleijn 1994 Metec - TKH + 00
54 Joey Rosskopf 1989 CCC Team + 58
55 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 58
56 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 58
57 John Mandrysch 1996 P&S Metalltechnik + 58
58 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 58
59 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH + 58
60 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 58
61 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 58
62 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 01:04
63 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 01:04
64 Jan Tratnik 1990 Bahrain - Merida + 01:04
65 Maxime Chevalier 1999 Vital Concept - B&B Hotels + 01:07
66 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:26
67 Patrick Muller 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 02:30
68 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 02:30
69 Claudio Longhitano 1994 Team Illuminate + 02:30
70 Jonas Sonnleitner 1997 P&S Metalltechnik + 02:30
71 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 02:30
72 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:30
73 Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels + 02:30
74 Kacper Kistowski 1993 Wibatech Merx 7R + 02:30
75 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 02:30
76 Aljaz Omerzel 2000 Adria Mobil + 02:30
77 David Per 1995 Adria Mobil + 02:30
78 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 02:30
79 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 02:30
80 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 02:30
81 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 02:30
82 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 02:30
83 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 02:30
84 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 02:30
85 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 02:30
86 Luka Pibernik 1993 Bahrain - Merida + 02:42
87 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:05
88 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 03:05
89 Barnabas Peak 1998 Mitchelton - Scott + 03:19
90 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 03:19
91 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 03:21
92 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:21
93 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 03:21
94 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 03:21
95 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 03:21
96 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 03:24
97 Danill Fominykh 1991 Astana Pro Team + 06:20
98 Yuriy Natarov 1996 Astana Pro Team + 06:20
99 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 06:20
100 Zhandos Bizhigitov 1991 Astana Pro Team + 06:20
101 James Fouche 1998 Mitchelton - Scott + 06:20
102 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 06:20
103 Laurens Ten Dam 1980 CCC Team + 07:24
104 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 07:24
105 Sam Bewley 1987 Mitchelton - Scott + 07:40
Pos Name Born Team Time
01 - Yevgeniy Gidich 1996 Astana Pro Team 13:54:40
02 - Alex Edmondson 1993 Mitchelton - Scott + 06
03 - Grega Bole 1985 Bahrain - Merida + 10
04 - Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 14
05 - Adam Yates 1992 Mitchelton - Scott + 15
06 3 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 16
07 - Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 16
08 2 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 16
09 3 Quentin Pacher 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 16
10 4 Mattia Frapporti 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 16
11 - Davide Villella 1991 Astana Pro Team + 16
12 2 Brent Bookwalter 1984 Mitchelton - Scott + 16
13 - Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH + 16
14 1 Victor De La Parte 1986 CCC Team + 16
15 1 Georg Zimmerman 1997 CCC Team + 16
16 2 Serge Pauwels 1983 CCC Team + 16
17 - Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 16
18 1 Heinrich Haussler 1984 Bahrain - Merida + 24
19 1 Cyril Gautier 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 36
20 1 Vadim Pronskiy 1998 Astana Pro Team + 38
21 1 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 38
22 1 Domen Novak 1995 Bahrain - Merida + 38
23 1 Matthieu Jeannès 1987 Team Illuminate + 38
24 1 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 46
25 1 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 49
26 1 Rodolfo Torres 1987 Team Illuminate + 49
27 1 Dominik Röber 1999 P&S Metalltechnik + 01:11
28 1 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 01:11
29 21 Joey Rosskopf 1989 CCC Team + 01:14
30 1 Camilo Castiblanco 1988 Team Illuminate + 01:33
31 1 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 01:33
32 1 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 01:33
33 3 Bartosz Warchol 1992 Wibatech Merx 7R + 01:54
34 - Eduard Michael Grosu 1992 Delko Marseille - Provence + 02:05
35 1 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 02:18
36 3 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:28
37 3 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 02:34
38 4 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Metalltechnik + 02:54
39 1 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 03:07
40 5 John Mandrysch 1996 P&S Metalltechnik + 03:17
41 - Jan Tratnik 1990 Bahrain - Merida + 03:41
42 2 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:44
43 10 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 04:04
44 10 Luca Covili 1997 Bardiani - CSF + 04:04
45 2 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 04:13
46 2 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 04:17
47 3 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH + 04:17
48 8 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 04:46
49 12 Arvid De Kleijn 1994 Metec - TKH + 05:27
50 13 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:29
51 4 Maxime Chevalier 1999 Vital Concept - B&B Hotels + 05:29
52 9 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 05:30
53 7 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 05:37
54 5 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 05:49
55 2 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 05:53
56 5 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 05:54
57 3 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 06:20
58 13 Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence + 06:21
59 12 Félix Barón 1991 Team Illuminate + 07:04
60 5 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:15
61 15 Callum Scotson 1996 Mitchelton - Scott + 07:19
62 15 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 07:29
63 15 Matteo Badilatti 1992 Israel Cycling Academy + 07:29
64 6 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 07:52
65 6 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 07:52
66 4 David Per 1995 Adria Mobil + 08:16
67 1 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 08:23
68 1 Kacper Kistowski 1993 Wibatech Merx 7R + 08:24
69 1 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 08:28
70 1 Luka Pibernik 1993 Bahrain - Merida + 08:45
71 14 Janez Brajkovic 1983 Adria Mobil + 09:24
72 2 Barnabas Peak 1998 Mitchelton - Scott + 09:36
73 1 Patrick Muller 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 09:42
74 1 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 09:45
75 1 Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels + 09:46
76 1 Aljaz Omerzel 2000 Adria Mobil + 09:48
77 7 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 10:12
78 26 Danill Fominykh 1991 Astana Pro Team + 10:24
79 10 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 11:03
80 8 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 11:56
81 5 Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy + 11:56
82 9 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 11:58
83 20 Yuriy Natarov 1996 Astana Pro Team + 12:06
84 4 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 12:07
85 21 Zhandos Bizhigitov 1991 Astana Pro Team + 12:09
86 3 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 12:31
87 11 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 14:37
88 9 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 14:41
89 10 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 14:44
90 2 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:46
91 10 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 15:08
92 7 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 15:57
93 11 Riccardo Zoidl 1988 CCC Team + 16:25
94 - Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 16:30
95 8 Laurens Ten Dam 1980 CCC Team + 16:57
96 3 Samuele Rivi 1998 Tirol KTM Cycling Team + 17:01
97 1 Jonas Sonnleitner 1997 P&S Metalltechnik + 17:10
98 3 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 17:45
99 9 James Fouche 1998 Mitchelton - Scott + 18:15
100 - Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 24:43
101 - Claudio Longhitano 1994 Team Illuminate + 24:53
102 1 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycling Team + 28:32
103 2 Kevin Rivera 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 29:22
104 - Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 31:04
105 3 Sam Bewley 1987 Mitchelton - Scott + 32:48

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour of Croatia
Croatia
04.stage Flat
155 km
Starigrad -> Crikvenica
October 4th (2019)
Leader Y.Gidich
Youth G.Zimmerman
Points A.Edmondson
Mountain M.Wildauer