Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Croatia | 2019 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Adam Yates Mitchelton - Scott 20:57:05125
02 Davide Villella Astana Pro Team + 2285
03 Victor De La Parte CCC Team + 2970
04 Andrey Zeits Astana Pro Team + 4260
05 Domen Novak Bahrain - Merida + 5050
06 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 01:0940
07 Pierre Rolland Vital Concept - B&B Hotels + 01:2535
08 Brent Bookwalter Mitchelton - Scott + 01:4230
09 Sjoerd Bax Metec - TKH + 01:4525
10 Radoslav Rogina Adria Mobil + 02:0920
11 Serge Pauwels CCC Team + 03:0315
12 Vadim Pronskiy Astana Pro Team + 03:3310
13 Rodolfo Torres Team Illuminate + 03:465
14 Quentin Pacher Vital Concept - B&B Hotels + 04:305
15 Luca Covili Bardiani - CSF + 05:115
16 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 05:433
17 Maxime Chevalier Vital Concept - B&B Hotels + 07:373
18 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 07:393
19 Joey Rosskopf CCC Team + 11:193
20 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 11:303
21 Matthieu Jeannès Team Illuminate + 12:323
22 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 13:043
23 Matteo Badilatti Israel Cycling Academy + 13:113
24 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 14:303
25 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 15:183
26 Grega Bole Bahrain - Merida + 15:33
27 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 15:42
28 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 16:41
29 Camilo Castiblanco Team Illuminate + 16:47
30 Stef Krul Metec - TKH + 16:50
31 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:51
32 Callum Scotson Mitchelton - Scott + 16:54
33 Cyril Gautier Vital Concept - B&B Hotels + 17:22
34 Félix Barón Team Illuminate + 17:32
35 Georg Zimmerman CCC Team + 18:01
36 Heinrich Haussler Bahrain - Merida + 18:26
37 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 19:11
38 Janez Brajkovic Adria Mobil + 19:27
39 Jan Tratnik Bahrain - Merida + 19:48
40 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 20:31
41 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 20:31
42 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 20:48
43 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 21:21
44 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 21:29
45 Alex Edmondson Mitchelton - Scott + 22:46
46 Bartosz Warchol Wibatech Merx 7R + 22:47
47 Riccardo Zoidl CCC Team + 22:55
48 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 23:24
49 Patrick Muller Vital Concept - B&B Hotels + 24:15
50 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 24:28
51 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 26:04
52 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 26:21
53 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 27:08
54 Luka Pibernik Bahrain - Merida + 28:07
55 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 28:21
56 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 28:53
57 Paolo Simion Bardiani - CSF + 29:27
58 Marceli Boguslawski Wibatech Merx 7R + 29:27
59 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 29:48
60 Kacper Kistowski Wibatech Merx 7R + 30:03
61 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 30:48
62 Arnaud Courteille Vital Concept - B&B Hotels + 30:51
63 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 30:55
64 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 31:12
65 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 31:50
66 Kevin Rivera Androni Giocattoli - Sidermec + 32:22
67 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 32:30
68 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 32:38
69 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 32:47
70 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 33:07
71 Alexander Cataford Israel Cycling Academy + 33:43
72 David Per Adria Mobil + 33:51
73 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 34:40
74 Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team + 34:41
75 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 36:00
76 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 36:05
77 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 37:29
78 Laurens Ten Dam CCC Team + 37:58
79 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 38:31
80 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 38:46
81 Danill Fominykh Astana Pro Team + 39:18
82 Marco Maronese Bardiani - CSF + 39:31
83 Dusan Rajovic Adria Mobil + 40:44
84 Marko Kump Adria Mobil + 40:44
85 Yuriy Natarov Astana Pro Team + 41:04
86 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 41:21
87 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 42:59
88 James Fouche Mitchelton - Scott + 43:06
89 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 44:34
90 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 44:39
91 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 49:33
92 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 51:07
93 Claudio Longhitano Team Illuminate + 51:42
94 Andreas Hofer Hrinkow Advarics Cycleang + 55:35
95 Jonas Sonnleitner P&S Metalltechnik + 58:05
96 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 01:03:25
DNF Gasper Katrasnik Adria Mobil
DNF Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Julian Cardona Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Matej Mohoric Bahrain - Merida
DNF Giovanni Carboni Bardiani - CSF
DNF Amaro Antunes CCC Team
DNF Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence
DNF Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Roy Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Ben Hermans Israel Cycling Academy
DNF Freddy Ovett Israel Cycling Academy
DNF Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Jens Van Den Dool Metec - TKH
DNF Sam Bewley Mitchelton - Scott
DNF Barnabas Peak Mitchelton - Scott
DNF Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik
DNF Robert Jägeler P&S Metalltechnik
DNF Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team
Information
Nations Croatia
Date October 1st-6th
CAT 2.1