Tour of Croatia - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Paolo Simion Bardiani - CSF 03:21:3920
02 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 1110
03 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 255
04 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 25
05 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 28
06 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 28
07 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 28
08 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini + 28
09 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 32
10 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 32
11 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 32
12 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 32
13 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 32
14 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 35
15 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 35
16 Radoslav Rogina Adria Mobil + 35
17 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 35
18 Niklas Eg Trek-Segafredo + 35
19 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 35
20 David Lozano Team Novo Nordisk + 35
21 Taylor Eisenhart Holowesko - Citadel + 40
22 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 40
23 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 40
24 Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 41
25 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 41
26 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 41
27 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 44
28 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 44
29 Riccardo Stacchiotti MSTina-Focus + 47
30 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 51
31 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 51
32 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 51
33 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 53
34 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 55
35 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 55
36 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 55
37 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 55
38 Domen Novak Bahrain - Merida + 55
39 Daniel Savini Bardiani - CSF + 55
40 Riccardo Minali Astana Pro Team + 55
41 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 01:04
42 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 01:06
43 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 01:08
44 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini + 01:11
45 Janez Brajkovic Adria Mobil + 01:19
46 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 01:19
47 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 01:28
48 Gorazd Per Adria Mobil + 01:32
49 Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect + 01:32
50 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 01:34
51 Ziga Horvat Adria Mobil + 01:34
52 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:34
53 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 01:39
54 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 01:40
55 Yannis Yssaad Caja Rural - Seguros RGA + 01:44
56 Federico Zurlo MSTina-Focus + 01:49
57 Laurent Didier Trek-Segafredo + 01:52
58 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 02:01
59 Jure Golcer Adria Mobil + 02:04
60 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 02:06
61 Niccolo Bonifazio Bahrain - Merida + 02:06
62 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 02:06
63 Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 02:09
64 Ruben Acosta Bicicletas Strongman + 02:12
65 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 02:13
66 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 02:22
67 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 02:22
68 Vlad-Nicolae Dobre MSTina-Focus + 02:25
69 Jon Bozic Adria Mobil + 02:26
70 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 02:26
71 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 02:26
72 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 02:33
73 Deni Banicek Meridiana - Kamen Team + 02:33
74 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 02:33
75 Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini + 02:33
76 Roman Maikin Gazprom - RusVelo + 02:36
77 Diego Fernando Cano Bicicletas Strongman + 02:39
78 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini + 02:40
79 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 02:52
80 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 03:03
81 Raul-Antonio Sinza MSTina-Focus + 03:11
82 William Munoz Bicicletas Strongman + 03:15
83 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 03:26
84 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 03:33
85 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 03:48
86 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 04:15
87 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 04:21
88 Peter Koning Aqua Blue Sport + 04:21
89 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Ned.Loterij + 04:23
90 Alex Frame Trek-Segafredo + 04:49
91 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 05:05
92 Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect + 05:21
93 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 05:44
94 Emil Dima MSTina-Focus + 05:44
95 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 07:02
96 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 07:02
97 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 07:02
98 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 07:02
99 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 07:02
100 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 07:02
101 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini + 07:02
102 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 07:02
103 Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect + 07:27
104 Franklin Six WB Veranclassic Aqua Protect + 07:27
105 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 08:11
106 Mattia Marcelli MSTina-Focus + 08:45
107 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 09:04
108 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 09:42
109 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 09:42
110 Nicolas Marini MSTina-Focus + 09:42
DNS Conor Dunne Aqua Blue Sport
DNF Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA
DNF Fumiyuki Beppu Trek-Segafredo
Pos Rider Team Time
01 - Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida 26:51:12
02 - Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 11
03 - Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 01:01
04 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:18
05 - Niklas Eg Trek-Segafredo + 01:27
06 - Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 02:19
07 1 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 03:27
08 1 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 03:37
09 2 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 04:23
10 - Domen Novak Bahrain - Merida + 04:38
11 4 Ruben Acosta Bicicletas Strongman + 04:41
12 - Taylor Eisenhart Holowesko - Citadel + 05:48
13 - Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 05:49
14 - Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 07:02
15 - Enrico Barbin Bardiani - CSF + 07:03
16 - Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 09:01
17 1 David Lozano Team Novo Nordisk + 09:56
18 1 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 11:04
19 2 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 11:58
20 2 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 12:43
21 6 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 13:56
22 1 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 14:31
23 2 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 14:44
24 - Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 15:16
25 5 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 16:43
26 5 Janez Brajkovic Adria Mobil + 17:23
27 1 Jure Golcer Adria Mobil + 17:34
28 2 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 17:38
29 - Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 17:45
30 - Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini + 18:10
31 2 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 18:30
32 - Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 19:15
33 1 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 19:18
34 2 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 26:19
35 2 Daniel Savini Bardiani - CSF + 30:18
36 3 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 30:56
37 3 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 31:15
38 3 Diego Fernando Cano Bicicletas Strongman + 33:38
39 4 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 33:50
40 2 Federico Zurlo MSTina-Focus + 34:08
41 3 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 34:25
42 1 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 34:48
43 1 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 35:19
44 4 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 37:15
45 - Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 38:08
46 1 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini + 38:21
47 1 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 38:41
48 3 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 40:38
49 3 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 40:46
50 1 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 41:57
51 2 Laurent Didier Trek-Segafredo + 42:14
52 3 Gorazd Per Adria Mobil + 46:08
53 3 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 46:23
54 9 Paolo Simion Bardiani - CSF + 47:03
55 6 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 47:21
56 9 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 47:51
57 3 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 48:00
58 4 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 48:19
59 7 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 48:29
60 7 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 48:32
61 7 Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect + 49:09
62 5 Raul-Antonio Sinza MSTina-Focus + 49:34
63 1 Deni Banicek Meridiana - Kamen Team + 49:47
64 14 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 49:48
65 3 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 50:26
66 3 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini + 50:46
67 6 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini + 52:03
68 10 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini + 53:25
69 5 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 54:17
70 1 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 54:45
71 12 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 54:50
72 2 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 55:31
73 7 Riccardo Minali Astana Pro Team + 56:07
74 4 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 56:09
75 1 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 56:24
76 1 Vlad-Nicolae Dobre MSTina-Focus + 56:58
77 2 Peter Koning Aqua Blue Sport + 58:19
78 4 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 58:27
79 4 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 59:12
80 5 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 59:33
81 2 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 59:41
82 2 Riccardo Stacchiotti MSTina-Focus + 59:43
83 3 Roman Maikin Gazprom - RusVelo + 01:02:06
84 3 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 01:02:38
85 2 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 01:02:46
86 2 Jon Bozic Adria Mobil + 01:02:47
87 8 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 01:03:22
88 6 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 01:03:47
89 2 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 01:04:09
90 2 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 01:04:50
91 2 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Ned.Loterij + 01:04:57
92 4 Niccolo Bonifazio Bahrain - Merida + 01:05:00
93 3 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 01:07:49
94 6 William Munoz Bicicletas Strongman + 01:08:13
95 2 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 01:09:22
96 2 Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect + 01:09:39
97 5 Yannis Yssaad Caja Rural - Seguros RGA + 01:09:48
98 1 Emil Dima MSTina-Focus + 01:10:24
99 5 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 01:10:42
100 3 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 01:11:11
101 7 Ziga Horvat Adria Mobil + 01:13:56
102 1 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 01:15:10
103 - Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect + 01:15:46
104 3 Alex Frame Trek-Segafredo + 01:16:28
105 - Franklin Six WB Veranclassic Aqua Protect + 01:17:17
106 3 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 01:17:54
107 4 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 01:19:40
108 2 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 01:24:23
109 3 Mattia Marcelli MSTina-Focus + 01:38:44
110 3 Nicolas Marini MSTina-Focus + 01:48:21
Information
Nation Croatia
Date 22nd April
Where Samobor -> Zagreb
What 6th stage
Distance 151.5 km
Leader K.Sivtsov
Youth Y.Gidich
Points E.Grosu
Mountain P.Koning
Other
Embed Results